نشست اعضای هیأت علمی دانشکده تفسیر و معارف قرآن با رئیس انجمن قرآن و تحول علوم ایران
به گزارش خبرنگار ایحاء از قم ،نشست مشترک اعضای هیأت علمی دانشکده تفسیر و معارف قرآن با اعضای هیأت رئیسه انجمن قرآن وتحول علوم در سالن جلسات دانشکده برگزار گردید.
کد مطلب: 4848
 
نشست اعضای هیأت علمی دانشکده تفسیر و معارف قرآن با رئیس انجمن قرآن و تحول علوم ایران
 
در این نشست، ابتدا حجت الاسلام و المسلمین دکتر نقیب- معاون محترم آموزش و پژوهش دانشگاه- ضمن خیر مقدم به میهمانان ارجمند، به معرفی اجمالی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم و ظرفیت های بالقوه ی پژوهشی آن در راستای مأموریت های انجمن مذکور شرح داد.
در ادامه حجت الاسلام و المسلمین دکتر تاج آبادی(دانشیار دانشگاه صنعتب مالک اشتر)- رییس انجمن قرآن و تحول علوم ایران- و آقایان دکتر ولی الهی و دکتر اخوان از اعضای رئیسه ی انجمن قرآن وتحول علوم، درباره ی انجمن و اهداف تشکیل و کارکردهای آن توضیحاتی را ارائه دادند. مهمترین نکات ارائه شده بدین قرار است:
۱- قرآن، مبنای انجمن برای تبیین مبانی علوم استو به نظر انجمن، علوم روز را می توان براساس آموزه-های قرآنی تبیین کرد.
۲- برخلاف روش معمول که قرآن را به علوم روز عرضه می¬کنند، روش مبنایی در انجمن بر عرضه ی علوم بر قرآن استوار است.
۳- انجمن به عنوان یک جایگاه علمی ممتاز که در تقسیم بندی جهانی دارای اعتباری افزون تر از دانشگاه است، مزیت های متعددی برای اعضای خود به ارمغان می آورد که علاوه بر گسترش مرزهای علمی و ارائه  مبانی علوم بر مبنای آموزه های قرآنی، شرکت در نشست ها، کارگاه ها و همایش های علمی- پژوهشی مرتبط و انتشار سه نشریه علمی پژوهشی(در صورت کسب شرایط مربوطه) امتیاز¬های قابل توجهی برای اعضای محترم هیات علمی و دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی که عضو آن باشند، در پی خواهد داشت.
۴- از آنجا که مبنای انجمن بر قرآن و معارف قرآنی است و دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم تنها دانشگاه تخصصی قرآنی در ایران است، می بایست برای این دانشگاه نقش محوری را در فعالیت های انجمن در نظر داشت که این نقش اعم از حضور فعال اعضای محترم هیات علمی دانشگاه در هیات رئییسه انجمن، تشکیل گروههای علمی مربوطه، اخذ مشترک امتیاز مجله علمی پژوهشی و ... خواهد بود.
۵- انجمن، موضوع های میان رشته ای با محوریت قرآن را در دستور کار خود دارد که می توان آنها در قالب پایانامه های مقاطع ارشد و دکتری، سامان داد.
در ادامه، اعضای محترم هیات علمی، ضمن خوشامدگویی به میهمانان و ابراز تمایل به همکاری با انجمن، به بررسی و نقد مباحث مطرح شده پرداختنه و تاکید نمودند که می بایست پیرامون دو مسئله  «چگونگیِ مبنا قرار دادن قرآن برای تبیین تمامی علوم» و « روش صحیح تفسیر علمی قرآن» بیش از پیش تأمل نمود تا مبنا و روش کار صحیح به دست آید.
در پایان نیز مقرر گردید در اسرع وقت، دفتر نمایندگی انجمن دردانشکده تاسیس و پیگیری امور مرتبط را عهده دار گردد.