مشهد – ایرنا – دومین همایش استانی اخلاق حرفه ای با حضور 600 نفر از اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی روز پنجشنبه در تالار ابن هیثم دانشگاه فرهنگیان مشهد برگزار شد.

به گزارش ایرنا، مدیر کل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی در این همایش یکروزه مبانی نظری نظام نامه رفتار اخلاقی حرفه ای در مهندسی ساختمان را تشریح کرد.
منوچهر شیبانی اصل رعایت اخلاق حرفه ای توسط مهندسان را در همه فعالیتهای مهندسی ضروری دانست و گفت: نظام نامه اخلاق حرفه ای توسط وزارت راه و شهرسازی تهیه و از شورای مرکزی و سایر تشکل های قانونی نظرسنجی شد و در نهایت این نظام نامه با امضای وزیر در 9 تیرماه امسال ابلاغ شد.
وی بیان کرد: ایران با توجه به پیشینه طولانی خود در معماری و مهندسی ساختمان سازی می تواند جایگاه ویژه ای در حوزه مهندسی حرفه ای داشته باشد اما اکنون کشورهای پیشرفته در زمینه اخلاق حرفه ای جلوتر هستند.
شیبانی تفاوت کشورهای پیشرفته و کشورهای عقب مانده در مهندسی حرفه ای را در مواردی از جمله اخلاق به عنوان اصل پایه، وحدت، مسئولیت پذیری، احترام به قانون و مقررات، احترام به حقوق دیگر شهروندان، عشق به کار، تحمل سختی ها برای سرمایه گذاری در آینده، میل به ارائه کارهای برتر و نظم پذیری ذکر کرد.
این مسئول در وزارت راه و شهرسازی گفت: مسئولیت قانونی متاخر بر مسئولیت اخلاقی است، مسئولیت قانونی قابل انتقال است ولی مسئولیت اخلاقی چنین نیست.
شیبانی بیان کرد: در واقع اخلاق حرفه ای، قانون میثاقی در دایره اهل حرفه است و ارزشهای بنیادین در اخلاق حرفه ای شامل صداقت و درستکاری، بی طرفی، امانتداری، صلاحیت حرفه ای، پاسخگویی و شفافیت می شود.
این مسئول در وزارت راه و شهرسازی گفت: رعایت اخلاق توسط مهندسان در همه فعالیتهای مهندسی ضروری است زیرا این مهم در درازمدت منافع مادی بیشتری را برای آنان به همراه می آورد و تاثیر زیادی در بیشینه کردن رضایت و آرامش خاطر در طول عمر دارد.
وی افزود: هر مهندسی باید بداند که در امر حرفه ای چه کارهایی می تواند انجام دهد و چه کارهایی نمی تواند و باید آگاه باشد که در صورت فعالیت در امور ممنوع چه عواقبی برای او در پیش است.
وی بیان کرد: از همه مهمتر این است که مهندسی از اخلاق مهندسی و از ارزشهای والای انسانی برخوردار است و شخصا ناظر و مراقب بر اعمال و افکار خویش در همه بخشها باشد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی نیز در این همایش گفت: تعاملات مهندسان در چند مورد نیازمند توجه ویژه است و رفتار علم گرایانه مهندسان در عرصه ارائه خدمات مهمترین بحثی است که از لحاظ علم و تجربه باید بروزرسانی شود.
مجید توتونچی افزود: در جهان امروز دستاوردهای علمی فراوانی وجود دارد که می توان در فضای الکترونیکی از آنها بهره مند شد.
وی با اشاره به ضرورت رعایت مقررات ملی ساختمان در ساخت و ساز گفت: مهندسان باید ساختمانی بسازند که از عمر طولانی، استحکام و استفاده از مصالح استاندارد برخوردار باشد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی اظهار کرد: در این سازمان آموزش رایگان مباحث علمی در حوزه نظام مهندسی فراهم شده است و دست اندرکاران می توانند از این دوره ها بهره گیرند.
وی گفت: امروزه استفاده از مهندسان معمار در ساخت و ساز حرف اول را می زند، لذا تخصص ها در کنار هم و برای خدمت با هدف مشخص و صادقانه در به کارگیری همه توانمندی ها در شهر رخ نمایی خواهد کرد.
همایش اخلاق حرفه ای به صورت مشترک توسط اداره کل راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان رضوی برگزار شده است.