محمدMohammad آستانه اصل Astanehaslm چهارشنبه 12 اردیبهشت 1397 09:36 قبل از ظهر نظرات ()

شهناز پهلوی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شهناز پهلوی
Princess Shahnaz.jpg
شهناز پهلوی
زادروز۵ آبان ۱۳۱۹ (۷۷ سال)
زادگاهتهران، ایران
همسراناردشیر زاهدی 
خسرو جهانبانی
دودمانخاندان پهلوی
پدرمحمدرضا پهلوی
مادرفوزیه
فرزندانمهناز زاهدی
کیخسرو جهانبانی
فوزیه جهانبانی
دیناسلام

شهناز پهلوی (زاده ۵ آبان ۱۳۱۹ در تهران)[۱] نخستین فرزند محمدرضا پهلوی و از همسر اول او فوزیه است. پدربزرگ پدری او رضاشاه و پدربزرگ مادری او ملک فؤاد اول، پادشاهان ایران و مصر بودند. همچنین دایی وی، ملک فاروق آخرین پادشاه مصر بود.

زندگی شخصی[ویرایش]

شهناز پهلوی در سال ۱۳۳۶ با اردشیر زاهدی، فرزند سپهبد فضل‌الله زاهدی ازدواج کرد. نتیجه این ازدواج دختری به نام مهناز زاهدی است. این ازدواج بعد از ۷ سال به جدایی انجامید.[۲] در اسناد ساواک، دلیل این جدایی عیاشی اردشیر زاهدی خوانده شده‌است.[۳]

شهناز پهلوی بعداً در سال ۱۳۴۹ با خسرو جهانبانی نقاش و هنرمند، فرزند امان‌الله جهانبانی و برادر نادر جهانبانی ازدواج کرد. نتیجه این ازدواج پسری به نام کیخسرو و دختری به نام فوزیه است. این ازدواج تا زمان مرگ خسرو جهانبانی در سال ۱۳۹۳ ادامه داشت.[۴] ازدواج شهناز پهلوی و خسرو جهانبانی در ابتدا با مخالفت محمدرضا شاه مواجه شد، اما در نهایت مخالفت او کاری از پیش نبرد.[۵]

پس از انقلاب ۵۷[ویرایش]

پس از انقلاب به خارج از ایران مهاجرت نمود و اکنون در سوئیس زندگی می‌کند. در آذر ۱۳۹۲ (دسامبر ۲۰۱۳) دولت مصر به شهناز پهلوی تابعیتمصری داد. محمد ابراهیم، وزیر کشور مصر، در یک فرمان دولتی به این شاهزاده ایرانی تابعیت مصری داد.[۱] او تابعیت سوئیسی هم دارد.

بعد از ازدواج محمد رضا پهلوی با فوزیه میدان جدیدی که به‌تازگی در آن زمان تأسیس شده بود به نام فوزیه نامگذاری شد اما پس از جدایی وی از محمد رضا پهلوی به نام دختر مشترکشان بطور رسمی شهناز نامگذاری شد که این نام تا زمان بروز انقلاب سال ۱۳۵۷ بر روی این میدان بود هر چند که عامه مردم همچنان برای این میدان از نام فوزیه استفاده می‌کردند. مشهورترین چهارراه شهر تبریز در زمان محمدرضا پهلوی به نام «چهارراه شهناز» نامگذاری شده بود که نام آن بعد از انقلاب سال ۱۳۵۷ به «میدان شریعتی» تغییر نام داده شده ولی هنوز هم مردم تبریز با نام چهارراه شهناز می‌شناسند، وهمچنین میدان غدیر کرمانشاه که عموم مردم کماکان به اسم میدان شهناز می‌شناسند.

تحولات اخلاقی شهناز پهلوی و سیاست گریزی[ویرایش]

شهناز پیش از انقلاب با روی آوردن به دین و مذهب اسمش را به هاجر تغییر داد و در مجالس خصوصی نیز با روسری شرکت می‌کرد.

شهناز پهلوی
شهناز پهلوی

بعد از این مقطع و مرگ شاه، او که همیشه از سیاست‌ها و توطئه‌های دربار فاصله می‌گرفت و در بند این حرف‌ها نبود، با ارثیه‌ای که هفت درصد کمتر از بقیه بود و موجب شکایت وی شد، به پاریس رفت و به نقل از برخی منابع همچنان در آن جا در حال سکونت است.