محمدMohammad آستانه اصل Astanehaslm پنجشنبه 18 مهر 1392 07:27 قبل از ظهر نظرات ()
<-
 

 

 

پروفسور آستانه اصل

 


نام و نام خانوادگی:

دكتر ابولحسن آستانه اصل

      محل و سال تولد:

تبریز 1348     شمسی

      محل سکونت فعلی:

امریکا

      عرصه فعالیت:

زلزله شناسی

 

      

 

 

استاد و رئیس بخش زلزله شناسی دانشگاه بركلی آمریكا متولد تبریز و  شاگرد اول سال 1348 رشته راه و ساختمان دانشگاه پلی تكنیك تهران است. وی در سال 1998 موفق به دریافت جایزه T.R.Higgins كه هرسال به یك نفر كه كار تحقیقاتی یا محاسباتی ارزنده ای در زمینه ساختمان های فلزی انجام داده باشد شد و تنها مسلمان و ایرانی دریافت كننده این جایزه میباشد. اولین بار این جایزه 30 سال پیش به پروفسور پوپوف (كه كتابهای تحلیل سازه و فولاد وی همچنان در دانشگاه های ما تدریس میشوند) تعلق گرفته بود.

 

 


 

محمد آستانه اصل:استاد ممتاز دانشگاه برکلی کالیفرنیا د رحال بررسی ٍ محل ریزش برجهای WTCنیویورک11سپتامبر2001=20محمد آستانه اصل:برادرم>.>محمد آستانه اصل:پرفسور ابوالحسن آستانه اصل استاد ممتاز دانشگاه برکلی کالیفرنیا د رحال بررسی ٍ محل ریزش برجهای WTCنیویورک11سپتامبر2001=20 شهریور شهریور1390

 

آقای دکتر ابوالحسن آستانه اصل از افرادی است که محاسبات ساختمانهای جایگزین برجهای دوقلوی مرکز تجارت جهانی در نیویورک به وی پیشنهاد شده است. پس از تخریب این دو برج تلویزیونهای سراسری آمریکا مصاحبه هایی با وی درباره علل فروریختن این دو بنای عظیم انجام دادند.

 یکی از نام آورترین استادان دنیا در رشته محاسبات انواع سازه ها و زلزله محسوب می باشند. وی در راس گروه استادانی قرار دارد که پس از زلزله سانفراسیسکو دو پل مشهور گندن گیت و اپی بریج را که صدمه دیده بودند بازسازی کردندو کنترل و نگهداری از آن را به عهده دارند. در این زمینه کارهای ابتکاری و فوق العاده ای انجام گرفته که عمدتا نظردکتر آستانه اصل بوده است.

بازدید : 9 بار
9:18 PM | 26 / 10 / 1386
نویسنده : şahriyar
<-CategoryName->


دکتر جواد هیئت (متولد ۱۳۰۴
تبریز)، پزشک جراح، روزنامه نگار و پژوهشگر ایرانی است.او فرزند علی هیئت، مجتهد و رئیس سابق دیوان کشور است. در سال ۱۳۰۴ در تبریز به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه و دو سال اول رشته پزشکی را در ایران گذراند سپس به استانبول رفت و پس از اخذ دکترای پزشکی، دوره تخصصی جراحی را در استانبول و پاریس به پایان رساند و در سال ۱۳۳۱ به ایران بازگشت. در مدت ۴۸ سال طبابت و جراحی در تهران، به تدریس و تألیف کتاب‌ها و مقالات جراحی پرداخت و در فاصله سال‌های ۵۵ - ۱۳۴۳، مجله دانش پزشکی را منتشر کرد. (در این مجله بیش از پنجاه مقاله علمی به قلم او چاپ شده‌است). در کنار جراحی عمومی، جراحی قلب را آغاز کرد و در سال ۱۳۴۱ برای اولین بار در ایران موفق به انجام جراحی قلب باز شد. در سال ۱۳۴۷ اولین عمل پیوند کلیه را در تهران و اولین پیوند قلب سگ‌ها را در ایران با موفقیت انجام داد. (او ابتدا روی سگ‌ها که تا آن زمان در ایران بی سابقه بود ماشین قلب و ریه مصنوعی را به کار گرفت و بعد از عمل جراحی روی ۲۵ سگ در بیمارستان شهربانی این ماشین را در جراحی قلب انسان با موفقیت به کار برد.) از سال ۱۳۴۲ به نمایندگی ایران در «انجمن بین المللی جراحی» و از سال ۱۳۶۲ به عضویت «آکادمی جراحی پاریس» انتخاب شد. تاکنون بیش از ۲۵ مقاله و سخنرانی از او در کنگره‌های بین المللی جراحی به زبان‌های فرانسه، انگلیسی در مجلات معتبر پزشکی خارجی چاپ شده‌است.

هئیت در کنار مطالعات و تألیفات پزشکی در ترک شناسی و فلسفه و اسلام شناسی نیز علی رغم عدم تحصیلات دانشگاهی در این رشته‌ها ،اهل نظر است. او بعد از انقلاب اسلامی با همکاری چند نفر از دوستان صاحب قلم خود، مجله وارلیق را به زبان‌های ترکی و فارسی منتشر نموده و در زمینه ترکشناسی شخصأ بیش از صد مقاله در این مجله نوشته‌است.

آثار

از هفت جلد کتاب درباره ترک شناسی پنج جلد آن در باکو و یک جلد (نگاهی به تاریخ و فرهنگ ترکان) در آنکارا ازطرف وزارت فرهنگ به ترکی استانبولی به چاپ رسیده‌است. هئیت از طرف دانشگاههای استانبول، باکو و نخجوان عناوین دکترای افتخاری و پروفسـوری دریافت نموده. هئیت هنوز هم به فعالیت جراحی و فرهنگی ادامه می‌دهد. ایشان متأهل و دارای پنج دختر می‌باشند که دو دخترش پزشک شده‌اند.


از هفت جلد كتاب درباره توركولوژی پنج جلد آن در باكو و یك جلد ( نگاهی به تارخ و فرهنگ تركان ) در آنكارا ازطرف وزارت فرهنگ به تركی استانبولی به چاپ رسیده است . علاوه بر این دكتر هئیت ، مقالات علمی از تحقیقات خود را درباره توركولوژی ، تركی سنقر، تركی خلج و تركی خراسانی تهیه و در كنگره های جهانی توركولوژی ارائه نموده و به عضویت فرهنگستان زبان تركیه انتخاب شده است .

دكتر هئیت از طرف دانشگاههای استانبول ، باكو و نخجوان عناوین دكترای افتخاری و پروفسـوری دریافت نموده و سالهاست به عنوان یكی از مراجع ترك شناسی در جهان شناخته شده است . دكتر هئیت هنوز هم به فعالیت جراحی و فرهنگی ادامه می دهد . ایشان متأهل و دارای پنج دختر می باشند كه دو دخترش پزشك شده اند .

 

 

بازدید : 3 بار
8:24 PM | 16 / 10 / 1387
نویسنده : şahriyar
<-CategoryName->

لطفعلی عسگرزاده ( آذربایجانی: Lütfi Rəhim oğlu Ələsgərzadə و یا Lütfəli Əsgərzadə)، مشهور به لطفی ع. زاده ، استاد دانشگاه برکلی در کالیفرنیا و بنیان‌گذار و پدر نظریهٔ منطق فازی (Fuzzy Logic) است. در بخش منابع اکثر متون فنی مربوط به منطق فازی، نام او به صورت "Zadeh" ذکر می‌شود.

 

 

 


تولد و تحصیل
وی در ١۵ بهمن ١٢٩٩ خورشیدی (۴ فوریه ١٩٢١ میلادی) در شهر باکو متولد شد. پدرش روزنامه‌نگار و اهل اردبیل و مادرش اهل روسیه بود. وی در 10 سالگی به اتفاق خانواده به ایران باز می گردد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در تهران (دبیرستان البرز) و تحصیلات عالی را در دانشکده فنی دانشگاه تهران انجام می دهد.


لطفی زاده در امتحانات دانشگاه تهران مقام دوم را کسب نمود. در سال ۱۹۴۲ رشته الکترونیک را در این دانشگاه با موفقیت به پایان رساند و در طی جنگ دوم جهانی برای ادامه تحصیلات به دانشگاه فنی ماساچوست (ام.آی.تی) در آمریکا رفت و در سال ۱۹۴۶ درجه کارشناسی ارشد را در مهندسی برق دریافت کرد. در سال 1949 از دانشگاه کلمبیا در نیویورک موفق به دریافت مدرک دکترا گردید و در آنجا به تدریس مشغول شد.

پژوهش تخصصی
وی در دانشگاه کلمبیا در نیویورک با تدریس در زمینه «تئوری سیستم‌ها» کارش را آغاز کرد. سپس به تدریس در چند دانشگاه معتبر آمریکا پرداخت. در سال ۱۹۵۹ به برکلی (یکی از قوی ترین دانشگاه های فنی جهان) رفت تا به تدریس الکتروتکنیک بپردازد. از سال ۱۹۶۳ ابتدا در رشته الکتروتکنیک و پس از آن در رشته علوم کامپیوتر کرسی استادی گرفت.


بازنشستگی
لطفی زاده مردی ساده، فروتن و بی‌تکلف است. با این‌که تمام وقت او صرف فعالیت‌هایی می‌شود که با پیشبرد علم و مهندسی ارتباط دارند، وضعیت شغلی بسیار خوبی دارد. او در سال 1991، یعنی زمانی که به هفتاد سالگی رسید رسما بازنشسته شد ولی عجیب نیست که فهرست فعالیت‌های مرد خلاق، باهوش و فعالی همچون او، پس از بازنشستگی، حتی شلوغ‌تر و متراکم‌تر از قبل باشد.
اکنون نیز اگر در کالیفرنیا باشد، هر روز به دانشگاه می‌رود. بسیاری از روزهای او صرف حضور در کنفرانس‌ها و همایش‌هایی می‌شود که اغلب در شهرهای دیگر یا خارج از ایالا‌ت متحده برپا می‌شوند. هربار که به خارج می‌رود، شبانه سفر می‌کند تا وقت خود را در هتل‌ها و فرودگاه‌ها تلف نکند؛ زیرا برنامه کاری روزانه او بسیار فشرده است. لطفی‌زاده در وادی دانش، یک عاشق است. تاکنون دانشگاه‌های متعددی در سراسر دنیا لطفی زاده را برای دریافت دکترای افتخاری و مدال افتخار دعوت‌کرده‌اند.
وی مقیم سانفرانسیسکو است و در آنجا به پروفسور «زاده» مشهور است. او عاشق عکاسی است و تاکنون شخصیت‌های معروفی همچون رؤسای جمهور آمریکا، ترومن و نیکسون، رو به دوربین وی لبخند زده‌اند. سرگرمی دیگر پروفسور لطفی زاده HI FI است.


پیشینه و افتخارات

پروفسور لطفی زاده دارای بیست و پنج دکترای افتخاری از دانشگاه‌های معتبر دنیاست، بیش از دویست مقاله علمی را به تنهایی در کارنامه علمی خود دارد و در هیأت تحریریه پنجاه مجله علمی دنیا مقام «مشاور» را داراست. وی یکی از پژوهشگرانی است که دارای بیشترین یادکرد (Highly-Cited) در مقالات علمی دنیا می‌باشد. وی در سال ۲۰۰۹ موفق به اخذ نشان افتخار بنجامین فرانکلین گردید. برخی از دانشگاههایی که به وی دکترای افتخاری داده اند به شرح زیر می باشند:

Paul-Sabatier University, Toulouse, France; State University of New York, Binghamton, NY; University of Dortmund, Dortmund, Germany; University of Oviedo, Oviedo, Spain; University of Granada, Granada, Spain; Lakehead University, Canada; University of Louisville, KY; Baku State University, Azerbaijan; the Silesian Technical University, Gliwice, Poland; the University of Toronto, Toronto, Canada; the University of Ostrava, the Czech Republic; the University of Central Florida, Orlando, FL; the University of Hamburg, Hamburg, Germany; the University of Paris(6), Paris, France; Jahannes Kepler University, Linz, Austria; University of Waterloo, Canada; the University of Aurel Vlaicu, Arad, Romania; Lappeenranta University of Technology, Lappeenranta, Finland; Muroran Institute of Technology, Muroran, Japan; Hong Kong Baptist University, Hong Kong, China; Indian Statistical Institute, Kolkata, India; and the University of Saskatchewan, Saskatoon, Canada

ایشان سردبیر مجله Berkeley Initiative in Soft Computing، عضو هیات تحریریه مجله بین المللی، مشاور علمی 11 مجله بین المللی، کسب 4 نشان، 9 مدال و 14 جایزه بین المللی، عضویت در 13 آکادمی علمی و تالیف بیش از 200 مقاله به تنهایی می باشد.برخی دانستنیها
در مورد منطق فازی (Fuzzy Logic)
منطق فازی (در مقابل منطق صفر و یک ارسطویی) که توسط دکتر لطفی زاده در سال 1965 (1344) ارائه شد، نقش عمده ای در زندگی هوشمند آینده بشریت ایفا خواهد کرد. تا کنون بیش از 15000 مقاله علمی در ارتباط با منطق فازی و کاربرد های گسترده آن، در نشریات معتبر علمی منتشر شده و حدود 3000 درخواست ثبت اختراع در این زمینه ارائه شده است.
در سال مالی 1991 - 1992، شرکت ماتسوشیتای ژاپن محصولات الکتریکی و الکترونیکی خود را که از منطق فازی استفاده می کردند، به ارزش یک میلیون دلار به فروش رساند. در سال 1987، شرکت ماتسوشیتا دوشی ساخت که با منطق فازی دمای آب را کنترل می کرد.منطق فازی در اروپا برای اولین بار در تنظیم دستگاه تولید بخار در یک نیروگاه کاربرد علمی پیدا کرد. در ژاپن در سال 1987 متروی "سندای" با سیستم فازی به صورت هوشمند هدایت شد. در ژاپن در سال 1990، "فازی" به عنوان کلمه سال انتخاب شد و ....


زمینه های کاربرد فازی

هر قدر که از اختراع منطق فازی می گذرد، زمینه های آن در زندگی انسانها گسترده تر شده و بیشتر خود را نشان می دهد. از مهمترین موارد کاربرد فازی می توان به زمینه های زیر اشاره کرد:
روباتها، سیستمهای کنترلی، شبکه های عصبی مصنوعی، علوم کامپیوتری، تحقیق در عملیات، منطق، آمار، شیمی، هوش مصنوعی، کشاورزی، پزشکی، علوم انسانی، علوم اجتماعی، مدیریت، علوم دینی، فلسفه و به طور عمده در بخشهای صنعتی و ....
ساده ترین نمونه کاربرد منطق فازی، یک سیستم کنترل دما یا ترموستات است که بر اساس قوانین فازی کار می کند. سال هاست که از منطق فازی برای کنترل دمای آب یا میزان کدرشدن آبی که لباس ها در آن شسته شده اند در ساختمان اغلب ماشین های لباسشویی استفاده می شود.
امروزه ماشین های ظرفشویی و بسیاری از دیگر لوازم خانگی نیز از این تکنیک استفاده می کنند. منطق فازی در صنعت خودروسازی نیز کاربردهای فروانی دارد. مثلاً سیستم ترمز و ABS در برخی از خودروها از منطق فازی استفاده می کند. یکی از معروف ترین نمونه های به کارگیری منطق فازی در سیستم های ترابری جهان، شبکه مونوریل (قطار تک ریل) توکیو در ژاپن است. سایر سیستم های حرکتی و جابه جایی بار، مثل آسانسورها نیز از منطق فازی استفاده می کنند.
سیستم های تهویه هوا نیز به وفور منطق فازی را به کار می گیرند. از منطق فازی در سیستم های پردازش تصویر نیز استفاده می شود. یک نمونه از این نوع کاربردها را می توانید در سیستم های "تشخیص لبه و مرز" اجسام و تصاویر ( Edge Detection Systems ) مشاهده کنید که در روباتیک نیز کاربردهایی دارد. به طور کلی خیلی از مواقع در ساختمان سیستم های تشخیص الگوها ( Pattern Recognition ) مثل سیستم های تشخیص گفتار و پردازش تصویر از منطق فازی استفاده می شود.
این روزها علم هوش‌مصنوعی مدرن از نظریه فازی بهره فراوانی می‌برد. اندیشه متعالی پروفسور زاده قفلی را که سال‌ها بر چارچوب علوم بشر باقی مانده بود، شکست و دریچه‌ای شد به سوی جهان پیچیده و ناشناخته‌ای که انسان معاصر هنوز در تکاپوی شناختنش است. نام او بر پیشانی تاریخ علم همواره جاویدان خواهد بود.

 

بازدید : 3 بار
4:59 PM | 16 / 10 / 1398
نویسنده : şahriyar
<-CategoryName->


پروفسور رحیم رحمان‌زاده پایه گذار جراحی مدرن ارتوپدی و تروماتیک ارتوپدی در سطح بین‌المللی و رئیس مرکز بین‌المللی جراحی مفاصل و استخوان برلین


 

زندگینامه 

اصالتاً آذربایجانی و متولد شهرستان شبستر است. وی فرزند قاضی و وکیل حاج یوسف رحمانزاده و نوة مقاطع کار معروف، حاج علی احمد رحمان زاده بود. یکی از مهمترین متدهای جراحی وی، ارائه و گسترش نظریه کاشتن اعضاء می باشد.

وی در ۱۸ سالگی به ترکیه رفت و تحصیلات پزشکی عمومی خود را در استانبول ترکیه گذراند. پس از آن برای تکمیل تحصیلات تخصصی خود در رشته جراحی عمومی و جراحی تصادفات ارتوپدی راهی آلمان شد.

رحمان زاده در دانشگاه ماینز به مقام پروفسوری نایل آمد و از سال ۱۹۷۳ ریاست کرسی جراحی دانشگاه برلین را برعهده گرفت. او به عنوان پایه گذار جراحی مدرن ارتوپدی، تکنیک‌های جراحی خاص در این رشته را ابداع کرد.


پروفسور رحمان زاده درحال حاضر به عنوان پرزیدنت سمینارهای اروپایی و جهانی مقام پرزیدنتی جمعیت جراحان ارتوپدی تصادفات و سوانح، جمعیت جراحان پلاستیک آلمان و جمعیت جراحان عمومی این کشور را نیز برعهده دارد. این همه در حالی است که تاکنون هیچ تبعه خارجی موفق نشده است به این مدارج علمی در کشور آلمان دست یابد.

تحصیلات 

بعد از اتمام مدرسه و کالج البرز تهران، در دانشگاه استانبول ترکیه در رشتة داروشناسی به تحصیل مشغول شد.

 • از سال ۱۹۶۴ در کلینیک دانشگاه جراحی مینز آلمان مشغول به کار شد
 • از سال ۱۹۷۰ به عنوان دستیار مدیر پزشکی کلینیک برای جراحی تصادفات کلینیک دانشگاه مینز انتخاب شد
 • در سال ۱۹۷۳ به عنوان پروفسور APL نامزد شد
 • در سال ۱۹۷۵ به عنوان مدیر کلینیک برای عمل جراحی مربوط به تصادفات و ترمیم، در کلینیک دانشگاه بنیامین فرنگ لین برلین انتخاب گردید
 • در سال ۱۹۹۰ مدیر تمامی بخشهای جراحی در کلینیک دانشگاه شد
 • از اول سپتامبر ۲۰۰۱ مدیر دارویی مئوکلینیک
 • اکنون مدیر مرکز بین‌المللی عمل جراحی مفصل و استخوان در برلین می باشد

ریاست و مدیریت 

 • در سالهای ۱۹۸۸-۱۹۷۷ ریاست گروه امور تصادفات دانشگاه برلین
 • در سالهای ۱۹۸۵-۱۹۸۳ ریاست بخش جراحی دانشگاه برلین
 • در سال ۱۹۸۸ سخنگوی بخش کارکنان گروه کاشت اعضاء آلمان(AO)
 • در سال ۱۹۹۲ ریاست بخش جراحی مربوط به تصادفات آلمان(DGU)
 • در سال ۱۹۹۳ رئیس بخش جراحی پلاستیک و ترمیم چهره و مفصل و استخوان آلمان

عضویت 

 • گروه جراحی برلین
 • جراحی مربوط به تصادفات برلین
 • جامعه جراحی آلمان
 • جامعه جراحی مربوط به تصادفات جامعه آلمان
 • عضویت در جامعه ارتوپدی و پزشکی ورزشی آلمان
 • عضویت در جامعه جراحی پلاستیکی و ترمیم چهره آلمان
 • عضو افتخاری چندید جامعه جراحی ارتوپدی و تصادفات

افتخارات 

وی برنده جایزه جراحی و دارای مدال درجه یک لیاقت از رئیس جمهوری آلمان به واسطه نوآوری‌های مهم و بدیع در رشته ارتوپدی است.


 • سال ۱۹۹۸ کسب نشان لیاقت جمهوری فدرال آلمان از رئیس جمهور فدرال Richard von Weizsaker
 • سال ۲۰۰۱ به عنوان عضو افتخاری جامعه عمل جراحی مربوط به تصادفات آلمان
 • سال ۲۰۰۳ به عنوان عضو افتخاری جامعه عمل پلاستیکی آلمان

انتشارات 

از پروفسور رحمان زاده تاکنون مقالات، تا لیفات و کتب متعددی در زمینه ارتوپدی چاپ و منتشر شده است. وی طبق یک برناه زمانبندی شده با بیمارستان میلاد در تهران قرارداد همکار امضا نموده است.

بیش از ۳۵۰ مقاله و نزدیک به ۳۵۰ کتاب، مقاله و جزوات علمی