منوی اصلی
Ethics Engineering.Intr
اخلاق پشتوانه نظم جهان است
 • محمد آستانه اصل جمعه 31 اردیبهشت 1395 11:53 بعد از ظهر نظرات ()

  بیش از صد زخمی در یورش هواداران مقتدی صدر به منطقه سبز بغداد

  Image copyrightAFP

  هواداران مقتدی صدر، روحانی شیعه در عراق، در اعتراض به سیاست‌های دولت و نخست وزیر عراق به منطقه سبز، منطقه امنیتی بغداد، یورش بردند.

  هزاران معترض که خواهان تغییر و اصلاحات در دولت بودند با وجود مقاومت شدید نیروهای امنیتی توانستند وارد منطقه سبز بغداد شوند. به گزارش خبرگزاری فرانسه با وجود شلیک گاز اشک‌آور گروهی از معترضان وارد دفتر نخست وزیری شدند.

  بعضی گزارش‌ها حاکی از تیراندازی به سوی معترضان است. در این اعتراضات ۱۰۸ نفر زخمی شده‌اند. گزارش‌های تایید نشده‌ای هم درباره کشته شدن سه نفر منتشر شده است.

  مقتدی صدر با صدور بیانیه‌ای از معترضان حمایت کرده و گفته هیچ کس نمی‌تواند جلوی اعتراضات "مسالمت‌آمیز" آنان را بگیرد. آقای صدر گفته مردم عراق از یک طرف با بمب‌های گروه‌های تروریستی طرفند و از طرف دیگر با حکومت فاسدی که به روی معترضان شلیک می‌کند.

  او گفته سرنوشتی مشابه معمر قذافی و صدام حسین نصیب حکومتی می‌شود که مردمش را با خونسردی می‌کشد.

  به گزارش تلویزیون عراق ارتش تا اطلاع ثانوی در بغداد مقررات منع آمدوشد اعلام کرده است.

  مجلس عراق، ساختمان‌های مهم دولتی و بسیاری از سفارت‌خانه‌ها در منطقه سبز بغداد واقع شده‌اند.

  Image copyrightREUTERS
  Image captionنا بر گزارش‌ها ده‌ها نفر در یورش به منطقه سبز بغداد زخمی شده‌اند

  حدود بیست روز پیش هم هواداران مقتدی صدر در اعتراض به سیاست‌های دولت حیدر عبادی به منطقه سبز بغداد حمله کردند.

  + بیشتر بخوانید: هواداران مقتدی صدر وارد ساختمان مجلس عراق شدند

  در آن زمان معترضان به ناکامی مجلس در تایید کابینه‌ای تازه در عراق و همین طور ناتوانی دولت در برخورد با بمب‌گذاری‌‌ها در مناطق شیعه‌نشین اعتراض داشتند.

  در بمب‌گذاری‌های هفته‌های اخیر که گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت آن را به عهده گرفته، بیش از ۱۵۰ نفر کشته شده‌اند.

  آخرین ویرایش: جمعه 31 اردیبهشت 1395 11:55 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمد آستانه اصل جمعه 31 اردیبهشت 1395 02:02 بعد از ظهر نظرات ()
  حسن روحانی صبح امروز جمعه در سفری یک روزه وارد استان قم شد. رئیس‌جمهور که با قطار وارد قم شده بود، در بدو ورود از سوی استاندار و جمعی از مقامات ارشد محلی مورد استقبال قرار گرفت.
  تاریخ انتشار : جمعه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۷
   
  آخرین ویرایش: جمعه 31 اردیبهشت 1395 02:03 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمد آستانه اصل جمعه 31 اردیبهشت 1395 01:58 بعد از ظهر نظرات ()
  یران با شکست ترکیه حریف روسیه در فینال شد/ برنامه ادامه مسابقات در نوبت عصر
  بخش ورزشی الف، 31 اردیبهشت 95
  تاریخ انتشار : جمعه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۴
  13.30ظهر جمعه با انجام دو دوره مسابقات تیم های پنجم تا هشتم جهان مشخص شدند. تیم اوکراین با نتیجه ۵ بر ۳ آلمان را شکست داد و در جایگاه هفتم جهان قرار گرفت و آلمان نیز هشتم شد.

  اما رقابت دو تیم بلاروس و آذربایجان که با نتیجه ۴ بر ۴ به پایان رسید به دلیل ضربه فنی بیشتر تیم بلاروس پیروز و جایگاه پنجم را کسب کرد.

  *******************

  12.00 تیم ملی كشتی فرنگی ایران در دیدار نیمه نهایی جام جهانی با پیروزی قاطعانه ٧ بر یك مقابل تركیه پا به دیدار فینال گذاشت تا برای قهرمانی روسیه را پیش رو داشته باشد.

  تیم ملی کشتی فرنگی ایران در سومین دیدار و بازی نیمه نهایی جام جهانی شیراز با حمایت حدود ۳ هزار تماشاگر که تمام سکوهای سالن شهید دستغیب را پر کرده بودند، به مصاف تركیه رفت.

  ٥٩ كیلوگرم؛ مهرداد مردانی
  تیم ایران در اولین کشتی خود در وزن ۵۹ کیلو گرم موفق شد توسط مهرداد مردانی اولین پیروزی خودش را مقابل ترکیه در دیدار سرنوشت ساز تعیین فینالیست بدست اورد. مردانی در این کشتی با قدرت شریف یاکوب کلیچ را ضربه فنی کرد و هشت بر صفر پیروز شد.

  ٦٥ كیلوگرم؛ مهدی زیدوند
  مهدی زیدوند چند در وزن ۶۶کیلو مقابل عبدالسامت گونال دومین نتیجه قاطع ضربه فنی را کسب کرد. زید وند که برای بار دوم در این مسابقات روی تشک رفت با نتیجه ده بر یک حریفش را شکست داد. حركات پی در پی و سریع او جایی برای عكس العمل حریف ترك باقی نگذاشت تا ایران یك قدم دیگر به فینال نزدیكتر شود.

  ٧١ كیلوگرم؛ عظیم گرمسیری
  مسابقه دو تیم ملی ایران و ترکیه از جام جهانی کشتی فرنگی با برتری عظیم گرمسیری در وزن ۷۱ کیلو گرم مقابل سلجوق خان ادامه یافت. کشتی گیر کشورمان توانست با نتیجه ۵بر یک مقابل حریف ترک خود به برتری رسید تا تیم کشورمان سه بر صفر در نتیجه تیمی پیش بیفتد.

  ٧٥ كیلوگرم؛ سعیدعبدولی
  سعید عبدولی در وزن ۷۵ کیلو گرم مقابل عثمان کوشه قرار گرفت. سعید که دیروز در کشتی اول مقابل اوکراین به میدان رفته بود مقابل آذربایجان استراحت کرد. عبدولی اولین امتیازش را با بیرون رفتن پای حریفش در دقیقه اول بدست آورد. عبدولی سومین امتیاز را با یک خاک از عثمان کوشه گرفت و با یک بدل روی فن فیتو کوشه دو امتیاز به جمع امتیازاتش اضافه کرد و در وقت اول پنج بر صفر پیش افتاد. عبدولی در ثانیه های آخر با یک خاک دیگر هقت امتیازی شد. وقت دوم آغاز شد،عبدولی تنها یک امتیاز تا ضربه فنی فاصله داشت. در همان بیست و پنجمین ثانیه کشتی به هدفش رسید. ایران با این نتیجه چهار بر صفر از ترکیه پیش افتاد تا تنها یک پیروزی تا رسیدن به فینال فاصله داشته باشد.
  ٨٠كیلوگرم؛ رامین طاهری


  وزن هشتاد کیلو گرم و رامین طاهری که مقابل دچگان کوکتاس قرار گرفت. رامین طاهری که نشان داده یک کشتی گیر دفاعی است در همان دقیقه اول در خاک کشتی گیر ترک نشست. اما با بدلی که در خاک به خریف ترک در حال بارانداز زد سالن را به وجد اورد و و دو امتیاز گرفت. و در ادامه یک اخطار از حریفش گرفت تا کشتی با همین نتیجه دو بر صفر در سه دقیقه اول به پایان برسد. کشتی هنوز در تایم دوم شروع نشده بود که طاهری به زیبایی حریفش را خاک کرد و چهار امتیازی شد تا ایران دو دقیقه تا فینال جام جهانی کشتی فرنگی فاصله داشته باشد.

  ٨٥كیلوگرم؛ حسین نوری
  وزن هشتاد و پنج کیلو گرم در حالی که تیم ملی ایران به فینال راه یافت آغاز شد. نوری که دیروز در همین وضعیت مقابل آذربایجان به حریفش باخته بود آمده بود که شایستگی هایش را به اثبات برساند و در سوی دیگر ترکیه ای ها به دنبال حفظ حیثیت و باخت با اختلاف کمتر بودند. نوری که در روز اول با درد معده نتوانسته بود آنچنان که باید کشتی بگیرد در دقیقه اچل یک اخطار از حریفش گرفت در ادامه با بیرون بردن پای کانسلو ایلدیم در سه دقیقه اول یک بر صفر جلو افتاد. تشویق های تماشاگران به نوری انگیزه زیادی داده بود دست از حمله بر نمی داشت. دومین اخطار و اولین امتیاز فنی باعث شد تا نوری سه بر صفر از حریفش پیش بیفتد. نوری در خاک ایلدیم نشست و باز هم غیرتمندانه دفاع کرد و ششمین پیروزی ایران را کسب کرد.

  ٩٨كیلوگرم؛ مهدی علیاری
  کشتی هفتم تیم ایران و ترکیه آغاز شد. مهدی علیاری و دوگاان ایلماز به ترتیب با دوبنده ابی و قرمز مقابل هم قرار گرفتند. علیاری یک سر و گردن از حریفش بلند تر بود. وقتی در دقیقه دوم یک خاک از حریفش گرفت به دنبال سالتو بارانداز رفت که داور کشتی را سرپا داد. علیاری دومین اخطار را هم از حریفش گرفت تا یک امتیاز بگیرد اما در خاک در حال اجرای بارانداز شانه هایش به تشک خورد و دو بر یک از حریفش عقب افتاد. سه دقیقه دوم در حالی که کشتی گیر ترک با مصدومیت از صورت روبرو شده بود آغاز شده بود. علیاری دو بر یک عقب بود و نمی خواست با این نتیجه اولین شکست خورده تیم ملی باشد. تلاش های علیاری جواب داد و سومین اخطار هم به ایلماز داده شد تا همه چیز مساوی شود. در خاک علیاری در حالی که به دنبال اجرای فن سالتو بود ضربه هایی گردن حریف ترکش وارد کرد که با اعتراض شدید کادر فنی ترکیه ای ها روبرو شد. رییس تشک دو امتیاز برای این حرکت به ایلماز داد. علیزاده و جزینی مربیان ایران از علیاری خواستند تا به کارش ادامه دهد و اعتراض نکند. کشتی با همان نتیجه ۴بر دو به پایان رسید تا اولین شكست ایران مقابل تركیه رقم بخورد. این باخت در نتیجه بازی تغییری نخواهد داشت و فینالیست شدن ایران قطعی شده است. نکته جالب این مسابقه تشویق ایلماز از سوی دیگر اعضای تیم کشتی ترکیه بود که بعد از باخت شش بر یک آنها كمی این شادی عجیب به نظر می رسید.

  ١٣٠ كیلوگرم؛ بشیر باباجان زاده
  کشتی آخر ایران در دور نخست آغاز شد. بشیر باباجان زاده مقابل علی نالی ارسلان قرار گرفت. باباجان زاده که از باخت علیاری انگیزه بیشتری برای برد داشت در همان دقیقه اول حریفش را در میانه تشک خاک کرد و دو بر صفر پیش افتاد. باباجان زاده سومین امتیازش را هم گرفت تا فریاد بشیر بشیر شیرازی ها را بلند کند. کشتی گیر ایران در حالی که کشتی گیر ترک به دنبال اجرای فن در کناره تشک بود شانه نالی ارسلان را به خاک زد که ابتدا رییس تشک چهار امتیاز داد. با این امتیاز باباجان زاده نه امتیازی شد اما با اعتراض ترک ها نتیجه هفت بر صفر شد این در حالی بود که بنا به رختکن رفته بود. باباجان زاده اما دست از تلاش بر نداشت و ده ثانیه بعد کشتی را با نتیجه هشت بر صفر با ضربه فنی تمام کرد.

  * برنامه ادامه مسابقات در نوبت عصر به شرح زیر است:
  ساعت ۱۱:۴۵ تا ۱۲:۴۵: مسابقه برای کسب مقام هفتم: اوکراین - آلمان

  داغ داغ :برنامه فینال کشتی فرنگی (جمعه 940231):
  ساعت ۱۶ تا ۱۷:۱۵: مسابقه رده‌بندی: ترکیه - قزاقستان

  ساعت ۱۷:۱۵ تا ۱۷:۴۵: مسابقات فینال: ایران - روسیه
  آخرین ویرایش: جمعه 31 اردیبهشت 1395 02:01 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمد آستانه اصل جمعه 31 اردیبهشت 1395 08:07 قبل از ظهر نظرات ()

  محمد آستانه اصل:داغ داغ :لیگ فوتبال بانگاهی دیگر:

  نویسنده : محمد آستانه اصل جمعه بیست و چهارم اردیبهشتماه سال ١٣٩٥ ١٠:٤٩ بعد از ظهر  •   


  رتبه
  Codeگل زده هفته ٣٠ هفته ٣٠گل خورده   هفته ٣٠تفاضل گلسر مربی نتیجه  شرحتیمبازیهابردمساویباختگل زدهگل خوردهتفاضل گلامتیاز
  ١١١٢٠٢ویسیبرنده هفته ٣٠جام قهرمانیاستقلال خوزستان٣٠١٥١٢٣٣٣١٤١٩٥٧
  ٢٢١٢١١برانکوبرنده هفته ٣٠نایب قهرمانپرسپولیس٣٠١٦٩٥٥٠٣٤١٦٥٧
  ٣٣١١١٠مظلومیمساوی هفته ٣٠آسیائی شداستقلال٣٠١٣١٣٤٤٣٢٨١٥٥٢
  ٤٤١٥٠٥قلعه نوعیبرنده هفته ٣٠٥٠% آسیائیتراکتورسازی٣٠١٣١٢٥٤٣٢٧١٦٥١
  ٥٥١٠٠٠منصوریان مساوی هفته ٣٠رتبه٠٥نفت تهران٣٠١٣١٠٧٣٠٢١٩٤٩
  ١٤٨٢٠٢احمد زادهبازنده هفته ٣٠حذف شدملوان٣٠٥١٢١٣٢٣٣٥-١٢٢٧
  ١٥٢٢١٢توتابازنده هفته ٣٠حذف شدراه‌آهن٣٠٥١٠١٥٢٤٣٦-١٢٢٥
  ١٦٤٣٠٥ بازنده هفته ٣٠حذف شداستقلال اهواز٣٠٢٧٢١١٦٥٨-٤٢١٣
  آخرین ویرایش: جمعه 31 اردیبهشت 1395 08:10 قبل از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمد آستانه اصل جمعه 31 اردیبهشت 1395 08:07 قبل از ظهر نظرات ()

  محمدجواد لاریجانی در جشن دکتر سلام:

  طبق ملاک‌های آقای

  محمدجواد لاریجانی در جشن دکتر سلام:

  طبق ملاک‌های آقای رفسنجانی انقلابی زیر ۶۰ سال نداریم

  خبرگزاری فارس: طبق ملاک‌های آقای رفسنجانی انقلابی زیر ۶۰ سال نداریم

  دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: اگر به ادبیات آیت‌الله هاشمی نگاه کنید تعریف‌شان از انقلابی بودن همان جوان‌های سال ۴۲ و ۵۷ است؛ با این تعبیر الان انقلابی‌ها همه بالاتر از ۶۰ سال سن دارند.

  به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق ‌بشر قوه قضائیه بعدازظهر امروز پنجشنبه 30 اردیبهشت در مراسم جشن سومین سال آغاز به کار برنامه «دکتر سلام» با اشاره به اینکه هاشمی رفسنجانی از انقلابی بودن مفهوم تاریخی در ذهن دارد گفت: به تعبیر آقای هاشمی کسانی که از سال 42 تا پیروزی انقلاب با انقلاب همراه بودند انقلابی هستند. که الان همه بالای 60 سال سن داشته و نسل‌شان در حال انقراض است؛ لذا درباره جوانان انقلابی می‌گوید برخی تازه به دوران رسیده‌ها انقلابی شده اند.

  وی به تعبیر دیگر از انقلابی بودن در بیان رئیس جمهور به معنی سر و صدا کردن اشاره کرد و خاطرنشان کرد: این تعابیر هیچکدام مورد نظر رهبر معظم انقلاب نیست؛ انقلاب حادثه‌ای بزرگ بود که تجربه نشات گرفته از آن در دو جریان حکومت مدنی جمهوری اسلامی و بیداری اسلامی متبلور شده است و انقلابی کسی که این دو جریان را باور داشته، در ان مشارکت دارد و همه وجود خود را وقف این مشارکت می‌گند. 

  لاریجانی با ذکر این نکته که با این مفهوم از انقلابی بودن یک جوان 16 ساله می‌تواند انقلابی باشد و بسیاری از کسانی که در جریان انقلاب بودند می‌توانند انقلابی نباشند

  وی در بخش دیگری از سخنان خود به مذاکرات هسته‌ای اشاره کرد و گفت: مذاکرات هسته‌ای و یا در حقیقت تهاجم هسته‌ای برای آن بود که قد ما در تکنولوژی بلند شده بود و دشمن نمی‌توانست این قد بلند را ببیند؛ اما دشمنان باید بدانند که فرزندان این مرز و بوم و پیروان مکتب  اهل بیت (ع) و مریدان سیدعلی نمی‌گذارند که قد انقلاب کوتاه شود. 

  وی از امکان ورود مقوله طنز به مسائل مربوط به حکومت آل‌سعود و ترامپ نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سخن گفت و خاطرنشان کرد: از ترامپ مضحک‌تر کسانی در داخل هستند که به او و نظام سلطه چشم دوخته‌اند.

  لاریجانی گفت دو استدلال درمورد برجام مذموم است؛ اول استدلال «استیصال» به این معنا که نفت ما را نمی‌خریدند و الان در نتیجه برجام نخ سوزنی باز شده است؛ این تئوری خطرناک است و می‌تواند همه چیز را با خود ببرد.

  دبیر ستاد حقوق ‌بشر قوه قضائیه تصریح کرد: استدلال مذموم دوم «برهان اندراج» است یعنی اگر می‌خواهیم در دنیا قوی شویم باید در نظام غربی مندرج شویم؛ که باید این کژراهه‌ها را روشن کنیم.

  رفسنجانی انقلابی زیر ۶۰ سال نداریم

  خبرگزاری فارس: طبق ملاک‌های آقای رفسنجانی انقلابی زیر ۶۰ سال نداریم

  دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: اگر به ادبیات آیت‌الله هاشمی نگاه کنید تعریف‌شان از انقلابی بودن همان جوان‌های سال ۴۲ و ۵۷ است؛ با این تعبیر الان انقلابی‌ها همه بالاتر از ۶۰ سال سن دارند.

  به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق ‌بشر قوه قضائیه بعدازظهر امروز پنجشنبه 30 اردیبهشت در مراسم جشن سومین سال آغاز به کار برنامه «دکتر سلام» با اشاره به اینکه هاشمی رفسنجانی از انقلابی بودن مفهوم تاریخی در ذهن دارد گفت: به تعبیر آقای هاشمی کسانی که از سال 42 تا پیروزی انقلاب با انقلاب همراه بودند انقلابی هستند. که الان همه بالای 60 سال سن داشته و نسل‌شان در حال انقراض است؛ لذا درباره جوانان انقلابی می‌گوید برخی تازه به دوران رسیده‌ها انقلابی شده اند.

  وی به تعبیر دیگر از انقلابی بودن در بیان رئیس جمهور به معنی سر و صدا کردن اشاره کرد و خاطرنشان کرد: این تعابیر هیچکدام مورد نظر رهبر معظم انقلاب نیست؛ انقلاب حادثه‌ای بزرگ بود که تجربه نشات گرفته از آن در دو جریان حکومت مدنی جمهوری اسلامی و بیداری اسلامی متبلور شده است و انقلابی کسی که این دو جریان را باور داشته، در ان مشارکت دارد و همه وجود خود را وقف این مشارکت می‌گند. 

  لاریجانی با ذکر این نکته که با این مفهوم از انقلابی بودن یک جوان 16 ساله می‌تواند انقلابی باشد و بسیاری از کسانی که در جریان انقلاب بودند می‌توانند انقلابی نباشند

  وی در بخش دیگری از سخنان خود به مذاکرات هسته‌ای اشاره کرد و گفت: مذاکرات هسته‌ای و یا در حقیقت تهاجم هسته‌ای برای آن بود که قد ما در تکنولوژی بلند شده بود و دشمن نمی‌توانست این قد بلند را ببیند؛ اما دشمنان باید بدانند که فرزندان این مرز و بوم و پیروان مکتب  اهل بیت (ع) و مریدان سیدعلی نمی‌گذارند که قد انقلاب کوتاه شود. 

  وی از امکان ورود مقوله طنز به مسائل مربوط به حکومت آل‌سعود و ترامپ نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سخن گفت و خاطرنشان کرد: از ترامپ مضحک‌تر کسانی در داخل هستند که به او و نظام سلطه چشم دوخته‌اند.

  لاریجانی گفت دو استدلال درمورد برجام مذموم است؛ اول استدلال «استیصال» به این معنا که نفت ما را نمی‌خریدند و الان در نتیجه برجام نخ سوزنی باز شده است؛ این تئوری خطرناک است و می‌تواند همه چیز را با خود ببرد.

  دبیر ستاد حقوق ‌بشر قوه قضائیه تصریح کرد: استدلال مذموم دوم «برهان اندراج» است یعنی اگر می‌خواهیم در دنیا قوی شویم باید در نظام غربی مندرج شویم؛ که باید این کژراهه‌ها را روشن کنیم.

  آخرین ویرایش: جمعه 31 اردیبهشت 1395 08:07 قبل از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمد آستانه اصل پنجشنبه 30 اردیبهشت 1395 07:36 قبل از ظهر نظرات ()
  Image caption از تهران هشت نماینده زن مورد حمایت لیست امید به مجلس راه یافته‌اند

  جعفر شجونی، عضو جامعه روحانیت مبارز، می‌گوید در انتخابات اخیر عده‌ای از "غیرانقلابی‌ها" به مجلس شورای اسلامی راه یافته‌اند.

  آقای شجونی در مصاحبه با سایت انتخاب، با اعلام نارضایتی از نتایج انتخابات مجلس گفته است: "اینکه آقای حدادعادل بیافتد و چهار تا دوشیزه مجهول‌الهویه رای بیاورند، خوب نیست و اینها موجودات خطرناکی خواهند بود."

  او درباره نتایج انتخابات گفته است: "به عقیده ما طلبه‌ها می‌گوییم‌ معرفه‌ها رای نیاوردند نکره‌ها رای آوردند." (معرفه به معنی شناخته شده و نکره به معنی ناشناس است)

  در انتخابات اخیر مجلس ایران نامزدهای مورد حمایت جناح حامی دولت حسن روحانی (فهرست امید) ۱۲۳ کرسی را به دست آورده‌اند. در تهران همگی نامزدهای پیروز از این فهرست بودند، که هشت نفرشان زن هستند. چهره‌های سرشناس فهرست "ائتلاف اصولگرایان"، مانند غلامعلی حداد عادل در تهران رای نیاوردند.

  در انتخابات مجلس خبرگان رهبری هم محمدتقی مصباح یزدی و مصباح یزدی رای نیاوردند. آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، رای نیاوردن این دو را "خسارت" خواند.

  جعفر شجونی گفته است: "عقیده دارم که ترکیب مجلس خبرگان رهبری در آینده انقلابی خواهد بود و هیئت رئیسه هم از انقلابیون انتخاب خواهند شد."

  او گفته است: "ریاست خبرگان نباید به دست غیر انقلابی ها بیفتد. یقین بدانید به دست هاشمی رفسنجانی نخواهد افتاد. آقای هاشمی انقلابی است؟ با این حرفهایی که خودش، زنش و دخترش می‌زنند. اینها ضد انقلابی شدند و مهره‌های سوخته هستند."

  آخرین ویرایش: پنجشنبه 30 اردیبهشت 1395 07:38 قبل از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمد آستانه اصل چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395 08:04 بعد از ظهر نظرات ()
  Image copyright

  غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران، دیدار فائزه هاشمی با فریبا کمال آبادی، یکی از مدیران جامعه بهایی در ایران را کاری "بسیار زشت و قبیح" دانسته و گفته است که به این مساله مطابق قانون رسیدگی خواهد شد.

  آقای اژه‌ای، امروز، چهارشنبه ٢٩ اردیبهشت، گفته است: "این کار، کار بسیار زشت و قبیحی بود. زشت‌تر از این کار این است که بعد از همه تقبیح‌ها و حتی بعد از اینکه پدر ایشان به وی سفارش کردند، وی عذرخواهی نکرد."

  او اضافه کرده است: "دستگاه قضایی هر جرمی که اتفاق بیافتد در نوع خود آن را دنبال می‌کند و با این امر هم مانند سایر موارد به صورت مقتضی و طبق قانون و براساس آنچه که قانون معین کرده رفتار می‌شود."

  فائزه هاشمی در دوران زندان با فریبا کمال آبادی همبند بود و چند روز پیش که خانم کمال آبادی پس از هشت سال زندان به مرخصی آمد، خانم هاشمی به همراه تعداد دیگری از همبندیان و فعالان سیاسی و اجتماعی به دیدار خانم کمال آبادی رفت.

  انتشار عکس این ملاقات واکنش‌های گسترده‌ای را در پی داشته است.

  بیشتر بخوانید: واکنش‌ها به دیدار فائزه هاشمی با مدیر جامعه بهاییان
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395 08:07 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمد آستانه اصل چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395 10:25 قبل از ظهر نظرات ()

  گوشی ها و گجت های هوشمند، روبات هایی با هوشی شبیه انسان که بسیاری از امور را تسهیل می بخشد. اما برای بسیاری از کارشناسان بر این باورند همچنان این هوش مصنوعی (A-I) از هوش انسان برتری ندارد.

   

  به گزارش کلیک، هوش مصنوعی (A-I) یکی از حوزه های مورد بحث در میان متخصصین فناوریست، میزان پیشرفت در این حوزه و نیز مقایسه آن با هوش انسانی چالش برانگیزترین مسئله در میان کارشناسان است.

  “جیمز تگ” یکی از متخصصین در حوزه تکنولوژی بر این باور است هوش مصنوعی ابداعی در گجت ها به هیچ وجه قابل مقایسه با هوش بشری نخواهد بود. چرا که قدرت تشخیص، خلاقیت یکی از شاخصه های هوش بشری ست که سیستم های فوق هوشمند نیز قادر به شبیه سازی چنین پدیده ای نخواهند بود. همچنین وی در کنفرانس Heroes of Mobile که هفته گذشته در لس آنجلس – آمریکا برگذار شده بود، به این نکته اشاره کرد که قوی ترین هوش های مصنوعی با محاسبات بسیار دقیق قادرند تنها به میزان نسبتا محدودی از رفتارهای بشری کپی برداری کنند.

  جیمز تگ؛ نویسنده و بنیانگذار یکی از معروف ترین شرکت های مخابراتی با نام Truphone در طی کنفرانس مطبوعاتی با مطرح کردن پیشرفت قابل توجه در مجهز سازی سیستم هوش مصنوعی، افزود با استفاده و تجهیز این سیستم قادرند خلاهای موجود در برخی موارد در تشخیص های کاربر را مرتفع کنند.

  برای مثال،  هوش بشر قادر به یادآوری خاطرات ضبط شده در گذشته بسیار دور نیست و یا ذهن انسان در به یاد آوری شماره های طولانی ناتوان است. بنابراین هوش مصنوعی در این زمینه به کمک بشر می آید تا این خلا را پر کند.

  جمیز تگ همچنین در پایان این کنفرانس به نقش هوش مصنوعی در نسل آینده خطوط مخابراتی Truphone اشاره کرد و افزود، نسل آینده این خطوط مخابراتی ترکیبی از هوش مصنوعی و تکنولوژی خواهد بود، که قادر به تشخیص موقعیت افراد برای تماس و همچنین هماهنگی بین مکالمات خواهد پرداخت. همچنین این سیستم قادر خواهد بود، تماس های مجدد را نیز طبق شناسایی موقعیت برقرار کند. این سیستم برای تماس های بین المللی نیز پیش بینی کرده است تا مشکلی در ارتباط های کاربر به وجود نیاید.

  متخصصان پیش بینی می کنند با پیشرفت این تکنولوژی و نفوذ آن به زندگی روزمره افراد، در آینده شاهد نقش موثرتری از آن خواهیم بود. که در کنار ذهن خلاق بشری پیشرفت های بزرگی را برای جامعه انسانی بوجود خواهد آورد.

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395 10:26 قبل از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمد آستانه اصل چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395 10:15 قبل از ظهر نظرات ()

  انواع پژوهش:پژوهش پایه (بنیادی) و پژوهش کاربردی

  پژوهش پایه‌ای می‌تواند زمینهٔ «پژوهش کاربردی» را فراهم آورد، اما در وهلهٔ اول متوجه کاربرد آن در زندگی انسان‌ها نیست. در حالی که پژوهش‌های کاربردی دارای جنبهٔ عملی و مستقیماً متوجه حل مشکلات جامعه و بشریت می‌باشد. در ضرورت انجام این دو دسته از مطالعات شکی نیست. به عنوان مثال تصمیم گیرندگان سیاسی هر کشور به جهت کسب توانایی در ادارهٔ عملی جامعه، نیازمند پژوهش‌های کاربردی می‌باشند و این دسته از پژوهش‌ها خود متکی بر پژوهش‌های پایه‌ای هستند.

  مطالعهٔ اکتشافی و مطالعهٔ تفصیلی (مطالعهٔ اصلی)

  مطالعهٔ اکتشافی، مطالعه‌ای مقدماتی است. که بنا بر نوع تحقیق عمدتاً از طریق مطالعات کتابخانه‌ای، مشاهده، یا مصاحبه شکل می‌گیرد. علت انجام مطالعات اکتشافی عبارتند از:

  ۱- غنی کردن پرسش پژوهش خود.

  از طریق مطالعات اکتشافی اهداف مطالعهٔ خود را بهتر شناخته و حوزهٔ معرفتی خود پیرامون موضوع مورد نظر را گسترش می‌دهیم. قابل توجه‌است که مطالعات اکتشافی به دنبال شناخت اجمالی و کلی از مساله زوایای مختلف بحث و دیدگاه‌های مختلف در این زمینه می‌باشند.

  ۲- مطالعه و پرس و جو از اهل فن به جهت شناخت منابع و متون اصلی پژوهش. به عبارت دیگر امکانات مورد نیاز پژوهش و امکانات موجود خود را می‌شناسیم. (مصاحبه می‌تواند در مطالعات اجتماعی با نمونه‌ای از افرادی باشد که قرار است تا دربارهٔ موضوعی پیرامون ایشان به تحقیق بپردازیم.) مطالعهٔ اکتشافی، کوشش پژوهشگر به جهت کسب آگاهی اجمالی از کاری است که درصدد انجام آن می‌باشد. مطالعهٔ اکتشافی شبیه مطالعهٔ اجمالی یک کتاب است که در آن با مروری اجمالی بر عنوان کتاب، فهرست مطالب آن و فصول مختلف آن آمادهٔ مطالعهٔ تفصیلی می‌گردیم. مطالعات اکتشافی پیش زمینهٔ مطالعات اصلی می‌باشند. بسیاری تصور می‌کنند که پژوهش یافتن پاسخ پرسش‌های آن است. در حالی که پژوهش در درجهٔ اول یافتن پرسشی اصیل و شایستهٔ پرسیدن و پژوهش کردن است. شخصیت علمی دانشجو در گرو استحکام رسالهٔ پژوهشی وی و شخصیت رسالهٔ پژوهشی وی در گرو پرسش‌های مندرج در آن است. از این رو هر چه پژوهش‌های اولیه جدی‌تر گرفته شوند، بر ارزش نهایی کار علمی شما افزوده می‌شود.

  پژوهش‌های توصیفی و پژوهش‌های تحلیلی[ویرایش]

  پژوهش توصیفی دارای صورتی «گزارشی» بدون تاکید بر علت‌یابی مساله می‌باشد. مانند: گزارش یک واقعه یا یک اندیشه که در آن تنها به آن‌چه موجود است [و نه چرایی امر موجود] توجه می‌شود. برخی از محققان، مطالعات توصیفی در حوزهٔ وقایع تاریخی (زمان گذشته و نه زمان کنونی) را تحت عنوان پژوهش‌های تاریخی جدا از پژوهش‌های توصیفی مورد مطالعه قرار می‌دهند. صرف نظر از جنبهٔ روش‌شناسی خاص مطالعات تاریخی، بسیاری از آنها هم واجد ویژگی گزارشی بودن می‌باشند.

  یکی از روش‌هایی که به تازگی مورد توجه محققان قرار گرفته‌است، پژوهش‌های آنلاین می‌باشد.

  در این پژوهش‌ها توزیع پرسشنامه آنلاین محور پژوهش را تشکیل می‌دهد.

  مهیا نمودن پرسشنامه آنلاین – چگونه یک تحقیق آنلاین را مدیریت کنیم؟

  فرض کنید که تصمیم گرفته‌اید که یک پژوهش آنلاین انجام دهید. سؤالاتی در ذهنتان هست که مایلید پاسخ داده شوند در حالی که به دنبال راه سریع و ارزانی برای کسب اطلاعات از مشتریان، ارباب رجوع و غیره می‌باشید. اولین و مهمترین چیزی که باید در مورد آن تصمیم بگیرید این است که هدف تحقیق چیست. مطمئن شوید که می‌توانید طی عباراتی این اهداف را به صورت سؤال و موارد قابل اندازه گیری بیان کنید. اگر نمی‌توانید این کار را انجام دهید، بهتر است که به دیگر ابزارهای جمع آوری داده‌ها نظیر گروه‌های تحت نظر و دیگر روش‌های کیفی رو آورید. تحقیقات آنلاین بیشتر بر روی جمع آوری داده‌های «کیفی» تمرکز دارند.

  ۱- اهداف اساسی تحقیق را مرور کنید. به دنبال کشف چه چیزی هستید؟ به عنوان نتیجه تحقیق چه کاری می‌خواهید انجام دهید؟ تحقیقات آنلاین تنها یکی از راه‌های جمع آوری داده‌ها و کمی کردن چشم اندازها هست.

  ۲- تمامی آیتم‌های اطلاعات مربوط را که می‌خواهید داشته باشید، تصور کنید. گزارش نهایی چگونه خواهد بود؟ چه نمودارها و اشکالی تهیه خواهند شد؟ چه اطلاعاتی برای اطمینان از اینکه عمل مورد نظر انجام شده نیاز دارید؟

  ۳- هر موضوعی در آیتم‌های ۱ و ۲ را بر اساس ارزش آن موضوع رتبه بندی کنید. آیتم‌های یک و دو را برای اطمینان از اینکه اهداف، موضوعات و اطلاعات مورد نیاز کامل هستند، دوباره ببینید. به خاطر داشته باشید که نمی‌توان با پرسیدن سؤالات نادرست، مشکل را حل کرد.

  ۴- سهولت یا سختی مهیا نمودن اطلاعات در هر کدام از موضوعات برای پاسخگو چگونه است؟ اگر سخت است، آیا راه دیگری برای کسب اطلاعات با پرسیدن سؤالات دیگر وجود دارد؟ شاید این مهم‌ترین قدم باشد. تحقیقات آنلاین بایستی دقیق، واضح و رک باشند. با توجه به ماهیت «وب» و نبود استحکام همراه با آن، اگر پرسشنامه شما هم بسیار پیچیده باشد و به راحتی قابل فهم نباشد، نرخ کسانی که کار را ول می‌کنند، بالا خواهد بود.

  ۵- دنبالهٔ مناسبی برای موضوعاتی که باید بدون جهت گیری باشند، خلق کنید. مطمئن شوید سؤالاتی که اول پرسیده می‌شوند، نتیجه سؤالی که بعداً پرسیده می‌شود را تحت تأثیر قرار ندهد. گاهی فراهم نمودن اطلاعات فراوان یا واضح نشان دادن هدف تحقیق، خود می‌تواند باعث جهت گیری شود. هنگامی که دنباله‌ای از موضوعات داشته باشید، می‌توانید برنامهٔ اولیه‌ای از یک تحقیق داشته باشید. اضافه کردن یک متن در مقدمه که به توضیح پروژه پرداخته و انتظارات مورد نظر از پاسخ دهنده را ذکر می‌کند، پسندیده‌است. داشتن عباراتی در پایان برای تشکر و نیز اطلاعاتی در مورد اینکه چگونه می‌توانند پس از انتشار از نتیجه تحقیق آگاه شوند، کاری حرفه‌ای است.

  ۶- نوع سؤالاتی که برای پاسخ‌دهی مناسبترین بوده و از قدرت کافی برای برآورده ساختن نیازهای تحلیلی برخوردارند را تعیین کنید. بدین معنی که آیا می‌خواهید از سؤالات متن باز، دوگزینه‌ای، چند گزینه‌ای، رتبه دهی، مقیاسی یا مجموع ادامه دار (مقیاس نرخی) استفاده کنید. در این‌جا خط درستی وجود دارد که بایستی از روی آن عبور کنید؛ عموماً پیش نیازهای تجزیه و تحلیل قوی به سمت طرح سؤال‌های پیچیده تر رهنمون می‌شوند. به هر حال چند ابزار وجود دارد که می‌تواند کار را راحت تر کند:

  • صفحات بخش بندی شده – از اینکه تحقیقات در یک صفحه گسترده که نیاز به پایین رفتن مداوم داشته باشد، پرهیز کنید. به عنوان یک ضرورت، صفحات بخش بخش شده ارائه کنید. در عین حال از اینکه تنها یک سؤال در هر صفحه داشته باشید نیز دوری کنید. زیرا این مورد باعث زیاد شدن مدت زمان مورد نیاز برای تکمیل تحقیق شده و احتمال ترک کردن تحقیق را بالا می‌برد.
  • پریدن منطقی – به منظور هوشمند کردن تحقیقتان از پریدن منطقی استفاده کنید. از جملاتی نظیر «اگر به سؤال اول پاسخ منفی دادید، آنگاه به سؤال چهارم جواب دهید» پرهیز کنید. این کار باعث دلزدگی پاسخ دهنده شده و نرخ ترک را بالا می‌برد. تحقیق را طوری طراحی کنید که از منطق صفحه استفاده می‌کند؛ بدین ترتیب، مسیر سؤالات درست به صورت خودکار بر اساس پاسخ‌های پیشین تعیین می‌شوند.

  ۷- سؤالات را بنویسید. ممکن است که نیاز باشد برای هر موضوع چند سؤال نوشته شده و بهترین آنها انتخاب شود. ممکن است که حتی بهتر باشد که تحقیق به چند بخش تقسیم شود.

  ۸- توالی سؤالات را مشخص کنید تا بدون جهت گیری باشند.

  ۹- تمامی مراحل فوق را تکرار کنید تا هر سوراخ بزرگی را پیدا کنید. آیا پرسش‌ها واقعاً پاسخ داده شده اند؟ آیا کسی آنها را برایتان مرور کرده است؟

  ۱۰- مدت تحقیق را زمان بندی کنید. یک تحقیق باید کمتر از پنج دقیقه طول بکشد. با سه تا چهار سؤال در دقیقه شما محدود به حدود پانزده سؤال می‌شوید. یک سؤال متنی باز، معادل سه سؤال چند گزینه‌ای است. اغلب نرم‌افزارهای آنلاین، مدت زمانی که پاسخگو صرف پاسخ دادن به پرسش‌ها صرف می‌کند را محاسبه می‌کنند.

  ۱۱- تحقیق را بین بیست نفر یا بیشتر پیش آزمون کنید. بازخور آنها را همراه با جزئیات بگیرید. آن‌ها در مورد کدام قسمت اطمینان نداشتند؟ آیاسؤالی در مورد آن داشتند؟ آیا آنها نسبت به آنچه که شما خواسته بودید، بد فهمی داشتند؟ آیا دیدگاهی داشتند که در پرسش‌ها و پاسخ‌ها منعکس نشده بود؟

  • یک راه آسان برای این کار ایجاد یک بررسی دیگر با تعدادی سؤال پاسخ آزاد همزمان با پروژه اصلیتان است که می‌توان آن را تحقیق بازخور نامید.
  • تحقیق اصلی را به گروه آزمایشی ایمیل کرده و پس از آن تحقیق بازخور را نیز برایشان بفرستید
  • با این روش، می‌توانید نظرات گروه آزمایشتان را در مورد چگونگی عمل و نیز کاربردی بودن تحقیق اصلیتان را با استفاده از تحقیق بازخورد کسب کنید.

  ۱۲- بر اساس بازخوردهایی که می‌گیرید، در پرسشنامه آنلاینتان بازنگری کنید.

  ۱۳- تحقیق را به همه پاسخ دهندگان بفرستید.

  تحقیقات آنلاین یک گزینه فوق العاده در برابر تحقیقات گران پستی و تلفنی است. تنها چند هشدار در مورد این نوع از تحقیقات وجود دارد که به هر حال باید از آنها آگاه باشید. اگر تلاش می‌کنید که تحقیقی را بر اساس نمونه‌ای که نماینده جامعه اصلی باشد، لطفاً این را در نظر داشته باشید که همه افراد آنلاین نیستند. همین طور تحقیقات آنلاین مورد قبول همه نیست. تحقیقات ما نشان داده‌است که بافت جمعیتی که به دعوتنامه‌های تحقیقات آنلاین پاسخ می‌دهند، تحت سوگیری افراد جوانتر است.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • محمد آستانه اصل چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395 08:37 قبل از ظهر نظرات ()

  نماینده آبادان در مجلس محدودیت‌ها علیه محمد خاتمی را 'خنده‌دار' خواند


  حسین دهدشتی نماینده مردم آبادان در نطقی در صحن علنی95/02/28 مجلس از محدودیت های رسانه ای وضع شده علیه محمد خاتمی، رئیس‌جمهور اسبق ایران، انتقاد کرد.

  وی در نطق امروز ۲۸ اردیبهشت (۱۷ مه) گفت: "خنده دار نیست اگر من الان بگویم سید محمد خاتمی، فردا خبرنگار جرات نکند اسم ایشان را بیاورد و بنویسد دهدشتی گفت رئیس دولت اصلاحات؟"

  نماینده آبادان افزود "خنده دار است" که تلویزیون رسمی کشور تصویر نخست وزیر اسرائیل را پخش می‌کند اما از پخش تصویر محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین جمهوری اسلامی ایران "ابا دارد".

  در حالی که حسن روحانی، رئیس جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرده این شورا مصوبه ای درباره ممنوع التصویری آقای خاتمی ندارد، غلامحسین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضائیه گفته آقای روحانی "یا براثر غفلت حرفی زده یا خواسته‌است شوخی کند".

  آقای محسنی اژه ای گفته "ممنوع التصویری رئیس جمهور اسبق" به استناد یک مصوبه قدیمی شورای عالی امنیت ملی بوده که در آن، اختیار تعیین برخی محدودیت های رسانه ای به دبیرخانه این شورا داده شده است. وی در عین حال افزوده که این ممنوعیت، "دستور قضایی هم داشته است".

  آقای دهدشتی با اشاره به چنین اظهارنظرهایی در مورد ممنوع التصویری محمد خاتمی، از کسانی انتقاد کرده که به تعبیر او "روزی می‌گویند مصوبه شورای امنیت ملی است و روز دیگر از دستور دادستانی سخن می‌گویند".

  نماینده آبادان در مجلس با ذکر اینکه "من که نماینده مردم هستم نمی‌دانم این حکم از کجا صادر شده و قانونی هست یا نه" پرسیده: "[اینکه] فردی که مورد اعتماد و وثوق و مردم است را زیر بار شدید‌ترین حملات صداوسیما و تریبون‌های رسمی و غیر رسمی ممنوع التصویر و ممنوع البیان کرده و اجازه دفاع از خود هم به او ندهیم اخلاقی است؟"

  نماینده آبادان افزوده است: "طبق اصل سی و هفتم قانون اساسی اصل‏ بر برائت‏ است‏ و هیچکس‏ از نظر قانون‏ مجرم‏ شناخته‏ نمی‌‏شود، مگر این‏ که‏ جرم‏ او در دادگاه‏ صالح‏ اثبات‏ شود. قانون اساسی که نباید فقط زینت‌المجلس ما باشد."

  او از فشارهای وارده به حسن روحانی رئیس جمهور فعلی هم انتقاد کرده و این رفتار را "اخلاقی" ندانسته که "عده‌ای به خاطر انتخابات ریاست جمهوری سال آینده دستاوردهای دولت جمهوری اسلامی را زیر سوال ببرند".

  آقای دهدشتی گفته است: "به قدری فضا را مسموم کرده‌اند که ما انتقاد منطقی و سازنده هم از دولت نمی‌توانیم انجام دهیم. چرا که یا ابزاری برای فشار به دولت و بهره برداری جناحی می‌شود یا در هیاهوی تخریب‌های ناجوانمردانه‌شان گم می‌شود."

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395 08:39 قبل از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمد آستانه اصل سه شنبه 28 اردیبهشت 1395 09:59 قبل از ظهر نظرات ()
   توصیه بی‌عمل به نمایندگان اصلاح‌طلب: به فکر مشکلات مردم باشید

  پایان ۱۶ سال حضور حدادعادل در مجلس، بدون “خدمتی بسزا” به مردم

   هنوز حرف‌های حدادعادل در مورد دخالت نیروهای دولتی در انتخابات مجلس تیتر اول برخی از رسانه‌هاست که او می‌گوید: شگفتا که در این کشور با جماعتی روبرو هستیم که هرگاه پیروز شوند انتخابات را سالم می خوانند و هر بار شکست بخورند مدعی تقلب در انتخابات می شوند.

  حدادعادل فراموش کرده است حلقه دوستان خود را که چگونه بعد از شکست انتخاباتی با هجمه رسانه ای و ادعای تقلب و تخلف گسترده در انتخابات همه برگزارکنندگان انتخابات را مورد هجوم قرار دادند و تیتر یک همه روزنامه های خود را به تقلب اختصاص داده بودند تا سرانجام با ابطال آرای مردم تهران او را راهی بهارستان کنند.

   از این دوره مجلس شورای اسلامی جا مانده است، هر چند در اظهار نظرهای خود مدعی شده که اکثریت مجلس با اصولگرایان است اما به اصلاح طلبان وعده داد که اگر در پی حل مشکلات مردم باشند از حمایت اصولگرایان برخوردار خواهند بود!

  گویی رییس لیست شکست خورده انتخابات دهم مجلس که وعده یاری و حمایت می دهد فراموش کرده است، آن تعداد از اصولگرایانی که به مجلس راه یافتند از پیوستگان به لیست امید بودند والا که ژنرال های اصولگرا همگی صحنه را به رقیب واگذار کرده اند.

  حدادعادل از جمله سیاستمدارانی است که طی هفت سال گذشته  هیچگاه حاضر نشده در یک گفت و گوی برابر به سخنان طرف مقابل گوش فرادهد، این بار نیز در آخرین نطق مجلس خود باز هم از رویدادهای سال ۸۸ ابراز گلایه مندی کرده و بدون اشاره به نقش نیروهای اقتدارگرا و امنیتی در کشتار مردم و ایجاد ناامنی زدند و انتقال نرم قدرت و جمهوریت نظام را نشانه گرفته و از سوی دشمنان نظام تایید شدند. این رفتار نباید فراموش شود

  حدادعادل تاکنون بارها این ادعا را مطرح کرده است، اما هیچگاه حاضر نشده به سوالات و ابهامات فراوانی که وجود داشت پاسخ دهد و بگوید با کدام مجوز قانونی دبیر شورای نگهبان به طور علنی از کاندیدای مورد حمایت اصولگرایان حمایت کرد و آقای حدادعادل بعنوان نماینده مجلس هیچگاه به این عمل غیرقانونی احمد جنتی اعتراض نکرد.

  رییس فرهنگستان که در روزهای پایانی خود در مجلس قصد موعظه و گلایه دارد طی سه دوره نمایندگی خود هیچگاه اعمال غیرقانونی رییس دولت نهم و دهم را مورد انتقاد قرار نداد و برای جلوگیری از غارت کشور هیچ اقدام کلامی و عملی نکرد، اما حالا دم از قانون و قانونگرایی می زند.

  او طی یک ماه گذشته بارها مدعی تخلف و دخالت نیروهای دولتی در انتخابات شده و با تشویش اذهان عمومی و اشاعه دروغ سعی در تخریب دولت دارد، هرچند بارها مدعی شده که مدارک و شواهد خود را به مراجع قانونی خواهد داد، اما تاکنون هیچ کاری انجام نداده و به صرف اتهام زنی هر روز سعی دارد شکست لیست خود در انتخابات هفتم اسفند ار کتمان کند.

  حدادعادل هر چند روز گذشته در مصاحبه ای مدعی شده بود که اصولگرایان اکثریت مجلس را به خود اختصاص داده اند و او نگرانی ندارد که مجلس ششم بار دیگر تکرار شود اما باز هم هشدار می دهد که مجلس دهم را مجلس ششم نکنید! معلوم نیست از مصاحبه دیروز تا نطق امروز وی چه اتفاقی افتاده است که او نگران تکرار مجلس ششم شده است و چگونه اکثریت خودپنداری او به یکباره تبدیل به اقلیت بی اثر شده است؟

  به گفته وی، انتخابات مثل ورزش است که با باخت یا پیروزی یک تیم تمام نمی شود و همچنان ادامه دارد. انتقال قدرت در طول تاریخ ایران همواره خونین و خشن بوده اما به برکت انقلاب اسلامی شاهد نهادینه شدن انتقال نرم قدرت از طریق مردم سالاری دینی هستیم.

  حداد عادل که این روزها به جمع دلواپسان پیوسته است، دستاوردهای برجام را نادیده می گیرد و می گوید: منظور دولت از «امید»، گشایش های اقتصادی و معیشتی حاصل از برجام بود. دولت هم برجام را برد-برد در رفع تحریم ها و احقاق حقوق ملت ایران قلمداد کرد. اما درباره مقصود آمریکایی ها و تلقی آنها از برد، چندان حرفی زده نشد. این روزها با خلف وعده آمریکا به تدریج معلوم می شود که منظور آنها از برد چیست. برد آنها، نفوذ در ایران و تغییر رفتار ایران در داخل کشور و منطقه است. آنها تصور می کنند که برجام پل نفوذ و دخالت آنها در ایران است و می خواهند ایران نوکر آمریکا شود.

  رییس فرهنگستان و حامی جدی احمدی نژاد!! که به علت استفاده از نیروهای جبهه پایداری موجبات شکست اصولگرایان در مجلس دهم را فراهم کرد، بدون اشاره به سکوت خود در قبال سوءمدیریت تیم دولت نهم و دهم در غارت اموال ملی و خسران های غیرقابل جبران به اقتصاد و نظام مالی به اصلاح طلبان توصیه می کند که به مسایل حاشیه ای نپردازند و به فکر حال مشکلات مردم باشند، اما توضیح نمی دهد در چهار دوره نمایندگی چه گره ای از کار مردم گشوده است.

   حدادعادل که این روزها چاره ای جز ترک عرصه سیاسی کشور ندارد، بعد از شانزده سال نمایندگی با این شعر حافظ که «چگونه سر ز خجالت برآورم بر دوست، که خدمتی به سزا برنیامد از دستم» سخنانش را به پایان برد و توضیح نداد چرا بعد از شانزده سال نمایندگی نتوانسته است “خدمتی به سزا” به این مردم داشته باشد.

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395 08:55 قبل از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمد آستانه اصل سه شنبه 28 اردیبهشت 1395 09:55 قبل از ظهر نظرات ()
   توصیه بی‌عمل به نمایندگان اصلاح‌طلب: به فکر مشکلات مردم باشید

  پایان ۱۶ سال حضور حدادعادل در مجلس، بدون “خدمتی بسزا” به مردم

   هنوز حرف‌های حدادعادل در مورد دخالت نیروهای دولتی در انتخابات مجلس تیتر اول برخی از رسانه‌هاست که او می‌گوید: شگفتا که در این کشور با جماعتی روبرو هستیم که هرگاه پیروز شوند انتخابات را سالم می خوانند و هر بار شکست بخورند مدعی تقلب در انتخابات می شوند.

  حدادعادل فراموش کرده است حلقه دوستان خود را که چگونه بعد از شکست انتخاباتی با هجمه رسانه ای و ادعای تقلب و تخلف گسترده در انتخابات همه برگزارکنندگان انتخابات را مورد هجوم قرار دادند و تیتر یک همه روزنامه های خود را به تقلب اختصاص داده بودند تا سرانجام با ابطال آرای مردم تهران او را راهی بهارستان کنند.

   از این دوره مجلس شورای اسلامی جا مانده است، هر چند در اظهار نظرهای خود مدعی شده که اکثریت مجلس با اصولگرایان است اما به اصلاح طلبان وعده داد که اگر در پی حل مشکلات مردم باشند از حمایت اصولگرایان برخوردار خواهند بود!

  گویی رییس لیست شکست خورده انتخابات دهم مجلس که وعده یاری و حمایت می دهد فراموش کرده است، آن تعداد از اصولگرایانی که به مجلس راه یافتند از پیوستگان به لیست امید بودند والا که ژنرال های اصولگرا همگی صحنه را به رقیب واگذار کرده اند.

  حدادعادل از جمله سیاستمدارانی است که طی هفت سال گذشته  هیچگاه حاضر نشده در یک گفت و گوی برابر به سخنان طرف مقابل گوش فرادهد، این بار نیز در آخرین نطق مجلس خود باز هم از رویدادهای سال ۸۸ ابراز گلایه مندی کرده و بدون اشاره به نقش نیروهای اقتدارگرا و امنیتی در کشتار مردم و ایجاد ناامنی زدند و انتقال نرم قدرت و جمهوریت نظام را نشانه گرفته و از سوی دشمنان نظام تایید شدند. این رفتار نباید فراموش شود

  حدادعادل تاکنون بارها این ادعا را مطرح کرده است، اما هیچگاه حاضر نشده به سوالات و ابهامات فراوانی که وجود داشت پاسخ دهد و بگوید با کدام مجوز قانونی دبیر شورای نگهبان به طور علنی از کاندیدای مورد حمایت اصولگرایان حمایت کرد و آقای حدادعادل بعنوان نماینده مجلس هیچگاه به این عمل غیرقانونی احمد جنتی اعتراض نکرد.

  رییس فرهنگستان که در روزهای پایانی خود در مجلس قصد موعظه و گلایه دارد طی سه دوره نمایندگی خود هیچگاه اعمال غیرقانونی رییس دولت نهم و دهم را مورد انتقاد قرار نداد و برای جلوگیری از غارت کشور هیچ اقدام کلامی و عملی نکرد، اما حالا دم از قانون و قانونگرایی می زند.

  او طی یک ماه گذشته بارها مدعی تخلف و دخالت نیروهای دولتی در انتخابات شده و با تشویش اذهان عمومی و اشاعه دروغ سعی در تخریب دولت دارد، هرچند بارها مدعی شده که مدارک و شواهد خود را به مراجع قانونی خواهد داد، اما تاکنون هیچ کاری انجام نداده و به صرف اتهام زنی هر روز سعی دارد شکست لیست خود در انتخابات هفتم اسفند ار کتمان کند.

  حدادعادل هر چند روز گذشته در مصاحبه ای مدعی شده بود که اصولگرایان اکثریت مجلس را به خود اختصاص داده اند و او نگرانی ندارد که مجلس ششم بار دیگر تکرار شود اما باز هم هشدار می دهد که مجلس دهم را مجلس ششم نکنید! معلوم نیست از مصاحبه دیروز تا نطق امروز وی چه اتفاقی افتاده است که او نگران تکرار مجلس ششم شده است و چگونه اکثریت خودپنداری او به یکباره تبدیل به اقلیت بی اثر شده است؟

  به گفته وی، انتخابات مثل ورزش است که با باخت یا پیروزی یک تیم تمام نمی شود و همچنان ادامه دارد. انتقال قدرت در طول تاریخ ایران همواره خونین و خشن بوده اما به برکت انقلاب اسلامی شاهد نهادینه شدن انتقال نرم قدرت از طریق مردم سالاری دینی هستیم.

  حداد عادل که این روزها به جمع دلواپسان پیوسته است، دستاوردهای برجام را نادیده می گیرد و می گوید: منظور دولت از «امید»، گشایش های اقتصادی و معیشتی حاصل از برجام بود. دولت هم برجام را برد-برد در رفع تحریم ها و احقاق حقوق ملت ایران قلمداد کرد. اما درباره مقصود آمریکایی ها و تلقی آنها از برد، چندان حرفی زده نشد. این روزها با خلف وعده آمریکا به تدریج معلوم می شود که منظور آنها از برد چیست. برد آنها، نفوذ در ایران و تغییر رفتار ایران در داخل کشور و منطقه است. آنها تصور می کنند که برجام پل نفوذ و دخالت آنها در ایران است و می خواهند ایران نوکر آمریکا شود.

  رییس فرهنگستان و حامی جدی احمدی نژاد!! که به علت استفاده از نیروهای جبهه پایداری موجبات شکست اصولگرایان در مجلس دهم را فراهم کرد، بدون اشاره به سکوت خود در قبال سوءمدیریت تیم دولت نهم و دهم در غارت اموال ملی و خسران های غیرقابل جبران به اقتصاد و نظام مالی به اصلاح طلبان توصیه می کند که به مسایل حاشیه ای نپردازند و به فکر حال مشکلات مردم باشند، اما توضیح نمی دهد در چهار دوره نمایندگی چه گره ای از کار مردم گشوده است.

   حدادعادل که این روزها چاره ای جز ترک عرصه سیاسی کشور ندارد، بعد از شانزده سال نمایندگی با این شعر حافظ که «چگونه سر ز خجالت برآورم بر دوست، که خدمتی به سزا برنیامد از دستم» سخنانش را به پایان برد و توضیح نداد چرا بعد از شانزده سال نمایندگی نتوانسته است “خدمتی به سزا” به این مردم داشته باشد.

  آخرین ویرایش: سه شنبه 28 اردیبهشت 1395 09:58 قبل از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمد آستانه اصل سه شنبه 28 اردیبهشت 1395 06:35 قبل از ظهر نظرات ()

  دختری در کرنراستادیوم آزادی :یک دیدار غیرمنتظره یک دختر جوان در میان صد هزار مرد، دیدار پرسپولیس و راه‌آهن را از نزدیک تماشا کرده است

  محمد آقایی فرد در گزارشی در روزنامه قانون خبر داده که در یک دیدار غیرمنتظره یک دختر جوان در میان صد هزار مرد، دیدار پرسپولیس و راه‌آهن را از نزدیک تماشا کرده است. او لحظاتی بعد از شروع بازی عکسی از خودش در فضای مجازی منتشرکرد و نوشت: گفته بودم به ورزشگاه آزادی می‌روم و بالاخره آمدم. دخترک ۲۱ساله ای که ۵ پیراهن و ۵ شلوار را روی هم پوشیده بود تا لو نرود، حالا با مشکل بزرگی مواجه شده است؛ تهدید به بازداشت و حتی مرگ!

  به گزارش این روزنامه بعد از انتشار عکس این دخترجوان در شبکه اجتماعی یک کاربر کامنت گذاشته «باید این دختر هنجارشکن بازداشت شده و در مقابل ورزشگاه آزادی در قفس آهنی سوزانده شود تا درس عبرتی برای تمامی‌بانوان فوتبال دوست نه تنها در ایران بلکه در کل جهان شود». دختر از کامنت عکس گرفته و در اینستاگرامش منتشر کرده، کنار آن هم نوشته: به کدامین جرم مرا می‌خواهند بسوزانند؟ به کدامین جرم می‌خواهند آتشم بزنند؟ شاید به جرم لذت تماشا و تشویق زنده تیمم! یا شاید بودن در میان مردانی که مرا ناموس می‌خوانند. همان مردانی که پایش برسد برای غیرت شان، با خاطر محافظت از جنس من خون می‌ریزند و جان می‌دهند».

  قانون افزوده: کمی‌ترسیده است، شاید هم حق دارد، برخی نوشته‌اند احتمال بازداشتش منتفی نیست. دختری که در روز اول فالوئرهای اینستاگرامش ۳ هزارتایی بود حالا به ۲۰ هزار فالوئر رسیده و هر لحظه تعداد دنبال کنندگانش بیشتر می‌شود. حالا نگران است که نکند این موضوع برای او گران تمام شود، در اینستاگرامش نوشته نه عضو حزب و گروه خاصی است نه هدفی را دنبال می‌کرده، فقط یک عاشق فوتبال است. خواهش می‌کنم برای من حاشیه درست نکنید، من یک دختر معمولی از یک خانواده معمولی هستم»

  آخرین ویرایش: سه شنبه 28 اردیبهشت 1395 06:37 قبل از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمد آستانه اصل دوشنبه 27 اردیبهشت 1395 05:15 بعد از ظهر نظرات ()

  President Barack Obama’s commencement speech at Rutgers University

  May 15, 2016

  While not directly naming the candidate, President Obama made it clear just what he thinks about Donald Trump’s campaign and policy proposals in a highly political commencement speech Sunday at Rutgers University.

  The president said he would skip giving students the usual commencement banter, and instead run down a list of “suggestions” that turned out to be a stern and direct indictment of everything Trump has built his campaign on.

  First, Obama took on Trump’s “Make America Great Again” campaign slogan, telling students, “When you hear someone longing for the good old days, take it with a grain of salt.”

  Obama told graduates that despite what they may hear on the campaign trail, he believed they were better positioned than at any time to succeed and said the reason America doesn’t tend to move backwards is “because you don’t fear the future.”

  Obama then went directly after Trump’s proposals to build a wall at the U.S.-Mexico border, and to ban Muslims from entering the country.

  “The world is more interconnected than ever before, and it’s becoming more connected every day. Building walls won’t change that,” Obama said. “Isolating or disparaging Muslims, suggesting they should be treated when they come to this country, that is not just a betrayal of our values -– that’s not just a betrayal of who we are –- we alienate the very communities at home or abroad who are our most important partners in the fight against violent extremism.

  "Suggesting that we can build an endless wall along our borders and blame our challenges on immigrants, that doesn’t just run counter to our history as the world’s melting pot, it contradicts the evidence that our growth, and our innovation and our dynamism has always been spurred by our ability to attract strivers from every corner of the globe,” Obama continued. “It’s how we became America, why would we want to stop it now?”

  Obama then took aim at what he called a “strain of anti-intellectualism” in American politics, saying, “in politics and in life, ignorance is not a virtue.”

  “It’s not cool to not know what you’re talking about,” Obama said. “That’s not challenging political correctness, that’s just not knowing what you’re talking about.”

  He then called out leaders who are allowed to promote “the wildest conspiracy theories,” who “express a disdain for facts” and then are “not held accountable.”

  Near the close of his speech, there was also a seeming slight at the campaign message of Bernie Sanders, as Obama belied those who exaggerate the corrupt and “rigged system,” saying the great changes in American history “didn’t happen because some massive political revolution occurred.”

  “Contrary to what we hear sometimes from both the left as well as the right, the system is not as rigged as you think and it certainly is not as hopeless as you think,” Obama said. (GMA)

  آخرین ویرایش: دوشنبه 27 اردیبهشت 1395 05:17 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمد آستانه اصل دوشنبه 27 اردیبهشت 1395 09:01 قبل از ظهر نظرات ()
   

  یک عمر به کودکی به استاد شدیم
  یک عمر زاستادی خود شاد شدیم
  افسوس ندانیم که ما را چه رسید
  از خاک بر آمدیم و بر باد شدیم خیام

   

  در کارگه کوزه گری بودم دوش
  دیدم دو هزار کوزه گویا و خموش
  هر یک به زبان حال با من گفتند
  کو کوزه گر و کوزه خرو کوزه فروش خیام

   

  اسرار ازل را نه تو دانی و نه من
  وین حرف معما نه تو دانی و نه من
  هست از پس پرده گفتگوی من و تو
  چون پرده برافتد نه تو مانی و نه من خیام

   

  شیخی به زنی فاحشه گفتا مستی
  هر لحظه به دام دگری پا بستی
  گفتا شیخا هر آن چه گویی هستم
  آیا تو چنان که می نمایی هستی خیام

   

  آن به كه در این زمانه كم گیری دوست
  با اهل زمانه صحبت از دور نكوست
  آنكس كه به جمگی ترا تكیه بر اوست
  چون چشم خرد باز كنی دشمنت اوست خیام

   

  در هر دشتی كه لاله زاری بوده است
  آن لاله ز خون شهریاری بوده است
  چو برگ بنفشه كز زمین می روید
  خالیست كه بر رخ نگاری بوده است خیام

   

  چون آب به جویباروچون باد به دشت
  روزی دگر از نوبت عمرم بگذشت
  هرگز غم دوروز مرا یاد نگشت
  روزی كه نیامدست و روزی كه گذشت خیام

   

  ای دل ز زمانه رسم احسان مطلب
  وز گردش دوران سرو سامان مطلب
  درمان طلبی درد تو افزون گردد
  با درد بسازو هیچ درمان مطلب خیام

   

  تا کی غم آن خورم که دارم یا نه
  وین عمر به خوشدلی گذارم یا نه
  پرکن قدح باده که معلومم نیست
  کاین دم که فرو برم برآرم یا نه خیام

   

  نیکی و بدی که در نهاد بشر است
  شادی و غمی که در قضا و قدر است
  با چرخ مکن حواله کاندر ره عقل
  چرخ از تو هزار بار بیچاره تر است خیام 

   

  ساقی ، گل و سبزه بس طربناک شده است
  دریاب که هفته دگر خاک شده است
  می نوش و گلی بچین که تا درنگری
  گل خاک شده است سبزه خاشاک شده است خیام

   

  افسوس که سرمایه زکف بیرون شد 
  در پای اجل بسی جگرها خون شد
  کس نامد از آن جهان که پرسم از وی
  کاحوال مسافران  دنیا چون شد خیام

   

  عمرت تا کی به خودپرستی گذرد
  یا در پی نیستی و هستی گذرد
  می خور که چنین عمر که غم در پی اوست
  آن به که بخواب یا به مستی گذرد خیام

   

  ای بس که نباشیم و جهان خواهد بود
  نی نام زما و نه نشان خواهد بود
  زین پیش نبودیم و نبد هیچ خلل
  زین پس چو نباشیم همان خواهد بود خیام

   

  دیدم به سر عمارتی مردی فرد
  کو گِل بلگد می زد و خوارش می کرد
  وان گِل با زبان حال با او می گفت
  ساکن ، که چو من بسی لگد خواهی کرد خیام

   

  این قافله عمر عجب می گذرد
  دریاب دمی که با طرب می گذرد
  ساقی غم فردای حریفان چه خوری
  پیش آر پیاله را که شب می گذرد خیام

   

  یک قطره آب بود و با دریا شد
  یک ذره خاک و با زمین یکتا شد
  آمد شدن تو اندرین عالم چیست؟
  آمد مگسی پدید و ناپیدا شد خیام

   

  از جمله رفتگان این راه دراز
  باز آمده ای کو که به ما گوید باز
  هان بر سر این دو راهه از سوی نیاز
  چیزی نگذاری که نمی آیی باز خیام

   

  ای صاحب فتوا ز تو پرکارتریم
  با این همه مستی زتو هُشیار تریم
  تو خون کسان خوری و ما خون رزان
  انصاف بده کدام خونخوار تریم؟ خیام

   

  بر خیر و مخور غم جهان گذران
  خوش باشو دمی به شادمانی گذران
  در طبع جهان اگر وفایی بودی
  نوبت به تو خود نیامدی از دگران خیام

   

  در کارگه کوزه گری کردم رای
  بر پله چرخ دیدم استاد بپای
  می کرد دلیر کوزه را دسته و سر
  از کله پادشاه و از دست گدای خیام

   

  هنگام سپیده دم خروس سحری
  دانی که چرا همی کند نوحه گری
  یعنی که نمودند در آیینه صبح
  کز عمر شبی گذشت و تو بی خبری خیام

  آخرین ویرایش: دوشنبه 27 اردیبهشت 1395 09:05 قبل از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمد آستانه اصل دوشنبه 27 اردیبهشت 1395 08:37 قبل از ظهر نظرات ()

  تصاویر صفحه نخست روزنامه‌‌های امروز (دوشنبه، 27 اردیبهشت) در قسمت پایین، قابل مشاهده است:

   

   

   

  آخرین ویرایش: دوشنبه 27 اردیبهشت 1395 08:38 قبل از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمد آستانه اصل جمعه 24 اردیبهشت 1395 10:49 بعد از ظهر نظرات ()


  رتبه
  Codeگل زده هفته 30 هفته 30گل خورده   هفته 30تفاضل گلسر مربی نتیجه  شرحتیمبازیهابردمساویباختگل زدهگل خوردهتفاضل گلامتیاز
  111202ویسیبرنده هفته 30جام قهرمانیاستقلال خوزستان301512333141957
  221211برانکوبرنده هفته 30نایب قهرمانپرسپولیس30169550341657
  331110مظلومیمساوی هفته 30آسیائی شداستقلال301313443281552
  441505قلعه نوعیبرنده هفته 3050% آسیائیتراکتورسازی301312543271651
  551000منصوریان مساوی هفته 30رتبه05نفت تهران30131073021949
  148202-2احمد زادهبازنده هفته 30حذف شدملوان30512132335-1227
  152212-1توتابازنده هفته 30حذف شدراه‌آهن30510152436-1225
  164305-5 بازنده هفته 30حذف شداستقلال اهواز3027211658-4213
  آخرین ویرایش: جمعه 24 اردیبهشت 1395 10:51 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمد آستانه اصل جمعه 24 اردیبهشت 1395 08:00 بعد از ظهر نظرات ()
  کد خبر: 1325282/7  زمان: 19:58  1395/02/24  بازدید: 19,889

  لستر به روایت خوزستان

  اس.خوزستان 2 ـ ذوب آهن 0؛ قهرمانی تاریخی


  استقلال خوزستان با 2 گل رحیم زهیوی بازیکن سوسنگردی خود پیروزی بزرگی را مقابل ذوب آهن کسب کرد تا با شایستگی قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران بشود.


  به گزارش "ورزش سه"، استقلال خوزستان بازی را با روحیه و تهاجمی آغاز کرد اما برای گلزنی یک نیمه صبر کرد تا در نیمه دوم در 3 دقیقه 2 گل وارد دروازه ذوب آهن کند و با 57 امتیاز قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران بشود. یک قهرمانی تاریخی و استثنایی که بی‌سابقه خواهد بود.


  هفته سی ام، ساعت ١٨؛ ورزشگاه غدیر
  تماشاگر: بیش از ٤٥ هزار نفر

  داور: محسن تركی، محمدرضا ابوالفضلی،تورج عیوض محمدی


  استقلال خوزستان:

   

  فرناندو ده خسوس، محمد طیبی، موسی كولیبالی، عقیل كعبی، دانیال ماهینی، فرشاد سالاروند (روح الله سیف الهی 65)، میثم دورقی (فیلیپه برتولدو 42)،حكیم نصاری، فرشاد جانفزا (پیمان شیرزادی 74)، حسن بیت سعید و رحیم زهیوی
  سرمربی: عبدالله ویسی


  ذوب آهن اصفهان:

   

  محمد رشید مظاهری، محمد نژاد مهدی، ولید اسماعیل (مهرداد قنبری 66)، هادی محمدی، مسعود حسن زاده، قاسم حدادی فر ( ٧١ رجب زاده)،سید محمد رضا حسینی، مهدی مهدی پور، علی حمام، دانیال اسماعیلی فر و محمدرضا عباسی.
  سرمربی: یحیی گل محمدی

   

  اخطار

   

  سالاروند (34) از استقلال خوزستان

  محمدرضا عباسی (36) از ذوب آهن

   

  شرح گل

   

  ١-٠(استقلال خوزستان - رحیم زهیوی): سانتر فوق العاده فیلیپ برتولدو توفیق اجباری ویسی را رحیم زهیوی فوق العاده با یك ضربه سر زیبا به گل اول بازی تبدیل كرد.

  ٢-٠( استقلال خوزستان- رحیم زهیوی): حركت زیبای عقیل كعبی و پاس به بیرون وی را رحیم زهیوی ستاره امروز استقلال خوزستان بعد از یك استپ با ضربه ای زیبا به گل دوم خودش و تیمش تبدیل كرد تا راه قهرمانی هموار و هموارتر شود.

   

  دقایق حساس

   

  دقیقه ٣: سانتر زیبای سالاروند با اشتباه مظاهری به عقیل كعبی رسید اما پاس عقیل كعبی  درون محوطه جریمه را یكی از بازیكنان استقلال به آسمان كوبید تا استقلال خوزستان بازی را هجومی شروع كند.
  دقیقه ٩: سانتر مهدی مهدی پور در شلوغی محوطه به محمدرضا حسینی رسید اما ضربه این بازیكن از بالای دروازه به بیرون رفت.
  دقیقه ١١: ضربه آزاد مهدی پور بعد از برخورد به دیوار دفاعی راهی به دروازه نیافت.
  دقیقه ١٧: اوت دستی بلند ماهینی و ضربه سر دورقی می رفت تا درون دروازه ذوب قرار بگیرد اما با خوش شانسی ظاهری روی تور فرود آمد.
  دقیقه ٢٤: كرنر زیبای زهیوی می رفت مستقیم دروازه مظاهری را باز كند اما ولید اسماعیل توپ را با ضربه سر دور كرد.
  دقیقه ٢٥: سانتر سالاروند به دورقی رسید اما ضربه این بازیكن با بدشانسی به بیرون رفت.
  دقیقه ٢٨: سانتر دوباره ی سالاروند و ضربه سر جانفزا از بالای دروازه به بیرون رفت .
  دقیقه ٣٣: پاس جانفزا و سانتر زیبای ماهینی با ضربه سر زهیوی همراه شد اما مظاهری با واكنشی استثنایی توپ را به كرنر فرستاد.
  دقیقه ٣٨: سانتر زیبای بیت سعید درون شش قدم تنها یك نوك پا نیاز داشت اما زهیوی به توپ نرسید تا مظاهری توپ را بگیرد.
  دقیقه ٤٠: شوت از راه دور زهیوی با اختلاف به بیرون رفت.
  دقیقه ٤٤: محمد رضا عباسی بعد از اشتباه هافبك استقلال خوزستان موقعیت فوق العاده ای بعد از دریبل دو بازیكن تیم حریف در حالت تك به تك قرار گرفت و توپ را بر خلاف خسوس زد كه با اختلاف بسیار كم به بیرون رفت.
  دقیقه ٦٩: پاس برتولدو به سیف الهی رسید و ضربه سیف الهی با اختلاف زیاد به بیرون رفت.

   


  در حاشیه:

   

  * از ساعت ١٤ درب ورزشگاه باز خواهد شد تا هواداران به ورزشگاه بروند.
  *باشگاه استقلال خوزستان برای هواداران پرچم، كلاه و پیراهن تدارك دیده است.
  * تا ساعت ١٢ظهر بیش از هزار هوادار خوزستانی پشت درب های غدیر جمع شده اند.
  *سكوی قهرمانی استقلال خوزستان در ورزشگاه غدیر آماده شده است.
  *از ساعات ابتدایی صبح ورزشگاه غدیر آماده میزبانی این بازی شده است.

  *سکوی مربوط به سن قهرمانی نیز در گوشه ای از زمین قرار داده شده تا در صورت قهرمانی احتمالی استقلال خوزستان، مراسم مربوط به آن برگزار شود.

  *از ساعت ١٤ درب ورزشگاه غدیر بر روی هواداران باز شده است و تا كنون بیش از ٣٠٠ نفر تا كنون وارد ورزشگاه شده اند.
  *هواداران استقلال خوزستان با بنری كه عبدالله گواردیولا خوانده اند، از ویسی استقبال كردند.
  *لیدرهای استقلال خوزستان برای برای تشكر از نعمتی نژاد مدیرعامل باشگاه همراه خود آورده اند.

  *ترافیك بیرون از ورزشگاه روان است و هواداران بدون مشكل وارد ورزشگاه می شوند.
  * هواداران استقلال خوزستانی با بادكنك های آبی روی سكوها نشسته اند.

  *تعداد زیادی از هواداران تیم فولاد خوزستان با پیراهن و پرچم فولاد به ورزشگاه آمده اند تا دیگر تیم خوزستان را حمایت كنند، گفتنی است بازی امروز فولاد بدون تماشاگر در ورزشگاه تختی برگزار می شود.

  * همشهری های عبدالله ویسی از رودزرد رامهرمز با آوردن بنر حضورشان را در ورزشگاه اعلام كردند، آنها ویسی را افتخارشان می دانند.
  *دقیقه به دقیقه تعداد هوادارانی كه به ورزشگاه وارد می شوند بیش تر و بیش تر می شود اما هنوز غدیر جا برای حضور هواداران دارد.
   

  * پیش ازشروع بازی دو تیم از رده‌های پایه آكادمی فوتبال خوزستان دیداری تداركاتی برگزار می‌کنند.

  * عبدالله ویسی ساعت ١٦:١٥ با خودروی شخصی وارد ورزشگاه غدیر شد.

  *شاگردان ویسی ١٦:٢٥ دقیقه با استقبال ویژه از طرف هواداران وارد ورزشگاه غدیر شدند.

  * هدایت ممبینی عضو خوزستانی هیات رئیسه فدراسیون برای تماشای بازی به ورزشگاه آمده است.
  * بازیکنان استقلال‌خوزستان ساعت 16:25 وارد ورزشگاه شدند و پس از  ورود دور افتخار درون ورزشگاه زدند. این بازیکنان مورد استقبال ویژه هواداران قرارگرفتند.
  * هواداران خوزستانی با بنرهای مختلفی که در تمامی آنها امید به قهرمانی موجود است، درون ورزشگاه حاضر هستند.
  * بازیکنان ذوب‌آهن با تی‌شرت قرمز به ورزشگاه غدیر آمدند.
  * محمدرضا ساکت عضو سازمان لیگ در ورزشگاه غدیر حاضر است.
  * در فاصله نزدیک به یک ساعت مانده به شروع بازی بیش از 25 هزار هوادار خوزستانی درون ورزشگاه حاضر هستند. آنها می‌‌خواهند قهرمانی تیمشان را ببینند.
  * یکی از خوانندگان محلی خوزستان برای هواداران آهنگ‌های عربی خواند که مورد استقبال ویژه تماشاگران قرار گرفت.

  *خداداد افشاریان، سعید فتاحی، محمد فنایی، محمدرضا ساكت در ورزشگاه حاضر هستند.

  * ترافیك بسیار شدیدی پشت درهای استادیوم غدیر ایجاد شده ست و لحظه به لحظه تعداد تماشاچیان بیش تر می شود.
  * تا نیم ساعت قبل از بازی بیش از ٣٠ هزار هوادار در ورزشگاه حاضر است.
  *ترافیك و شلوغی پشت درب های غدیر باعث زخمی شدن چند هوادار خوزستانی شد.
  *بازیكنان ذوب آهن از ساعت ١٧:٢٠ دقیقه برای گرم كردن واردزمین شدند.

  * جام قهرمانی بیست دقیقه مانده به بازی رونمایی شد.

  * هادی خنیفر بازیكن مصدوم استقلال خوزستان در كنار زمین شاهد تمرین دیگر بازیكنان استقلال خوزستان بود.

  *عبدالله ویسی در حالی كه نزدیك به ١٠ دقیقه به بازی آمده با پرچم استقلال و فولاد كه به هم وصل شده بودند به میانه زمین آمد و مورد تشویق فوق العاده هواداران قرار گرفت.

  *بازیكنان استقلال با شال های آبی وارد زمین شدند.
  *عكس دست جمعی بازیكنان استقلال خوزستان با حضور تمام بازیكنان به جز سیف الهی گرفته شد، وی رفته بود تا با نیمكت ذوب خوش و بش كند.
  * تمام عكاسان به جز یك عكاس پشت دروازه رشید مظاهری جمع شده اند.
  *مهدی زبیدی بازیكن مصدوم استقلال خوزستان روی سكوها بازی هم تیمی هایش را می بیند.

  آخرین ویرایش: جمعه 24 اردیبهشت 1395 08:02 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمد آستانه اصل سه شنبه 21 اردیبهشت 1395 12:42 قبل از ظهر نظرات ()
  وزارت راه و شهرسازی فروردین امسال با ارسال پیش‌نویس لایحه اصلاح مقررات ملی ساختمان به هیات دولت، مقدمات حذف یکسری ضوابط مشکل‌دار در حوزه ساخت و ساز را کلید زد.
  این پیش‌نویس، بازنگری در برخی مقررات مربوط به نظام مهندسی ساختمان و همچنین مقررات نحوه فعالیت‌های ساختمانی را هدف قرار داده است و در حال حاضر در کمیسیون زیربنایی هیات دولت مراحل آخر بررسی‌های کارشناسی برای طرح در هیات دولت را پشت سر می‌گذارد.
   در صورت تصویب نهایی لایحه اصلاح مقررات ملی ساختمان، بازخورد آنی و ملموس ضوابط جدید، به شکل حذف کامل بسازبفروش‌ها از صحنه ساخت و ساز، در بازار ملک قابل مشاهده می‌شود.
  مطابق این لایحه، رفتار و مناسبات بین چهار ضلع بازار ساخت و ساز شامل «مالک زمین، سازنده ساختمان، مهندس ناظر و همچنین خریدار آپارتمان به عنوان بهره‌بردار ساختمان»، به نفع مردم و شهر، بازتنظیم می‌شود که ماحصل آن در نهایت باعث «بهبود بازار مسکن و در امان بودن این بازار از نوسانات شدید سیکل‌های تجاری، بهبود کیفیت ساختمان‌های مسکونی و رونق پایدار در سرمایه‌گذاری‌های ساختمانی» خواهد شد.
  این رابطه چهار وجهی در حال حاضر کاملاً مخدوش، مبهم و پرمفسده است. در این میان، شهرداری و نظام مهندسی بدون دخالت مثبت، در نقش انفعالی، عمداً یا سهواً قادر به سازماندهی رفتارهای بین ذی‌نفعان بازار ساخت و ساز نیستند. به‌طوری که طی سال‌های اخیر به موازات افزایش حجم ساخت و ساز، انواع تخلفات و بی‌احتیاطی‌های ساختمانی همچون تغییر کاربری، حذف پارکینگ، ریزش دیواره‌های گود در پروژه‌های گودبرداری و... نیز افزایش یافته است.
  طی دست‌کم یک دهه گذشته، سهم بسازبفروش‌ها از بازار ساخت به قدری افزایش پیدا کرد که شرکت‌های ساختمانی در عمل، در حاشیه بازار قرار گرفتند و حجم غالب آپارتمان‌سازی‌ها در اختیار سازنده‌های فاقد صلاحیت قرار گرفت. امروز شرکت‌های ساختمانی و انبوه‌سازان، حضور چندان پررنگی در بازار ساخت و سازهای مسکونی ندارند و پروژه‌های تجاری، اداری و همچنین پروژه‌های عمرانی سفارش دولت را جایگزین مسکونی‌سازی کرده‌اند.
  بسازبفروش به گروهی از سازنده‌ها گفته می‌شود که تخصص آکادمیک و همچنین مجوز قانونی از مراجع رسمی تایید‌کننده صلاحیت ساخت و ساز، ندارد اما به‌واسطه توانایی مالی بالایی که دارد، در این بازار فعالیت می‌کند.
  بسازبفروش‌ها، شاغلانی از حرفه‌های پرسود و پربازده هستند که معمولاً در دوره رونق مسکن، بیشتر از شغل اول‌شان، در بازار مسکن حضور دارند و در دوره رکود، با تعلیق پروژه‌های ساختمانی خود و خالی گذاشتن املاک ساخته‌شده، برای حداقل دو سال از بازار ملک خارج می‌شوند.
  آنچه طی این سال‌ها به حاشیه امن بسازبفروش‌ها تبدیل شده بود، همکاری شهرداری‌ها و برخی مهندسان ساختمانی با این گروه برای رسمیت بخشیدن صوری به فعالیت این نوع از سازنده‌ها بوده است.
  فارغ از آسیب‌های اقتصادی نامرئی ناشی از فعالیت بسازبفروش‌ها در بازار مسکن، بهره‌برداران ساختمان‌های مسکونی بیشترین زیان مالی و اجتماعی را از حضور غیرقانونی این گروه سازنده‌ها متحمل شده‌اند. بسازبفروش‌ها با کم‌فروشی در ساختمان‌ها و عبور راحت از کنترل‌های ساختمانی شهرداری از طریق خرید تخلفاتی که مرتکب می‌شوند، باعث عرضه ساختمان‌هایی با کمترین کیفیت و بیشترین نقص فنی در زمان بهره‌برداری می‌شوند.
  با این حال، پیش‌بینی می‌شود حداکثر تا نیمه اول امسال، با تصویب لایحه اصلاح بخش‌هایی از مقررات ملی ساختمان در دولت، بسازبفروشی برای همیشه از بازار مسکن حذف شود.
  @samanews
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • محمد آستانه اصل دوشنبه 20 اردیبهشت 1395 08:24 قبل از ظهر نظرات ()
  مؤسسه آموزش عالی تایمز هر ساله فهرستی از ۲۵ دانشگاه برتر سراسر جهان تهیه می کند. در رتبه بندی سال ۲۰۱۶ مؤسسه تایمز، دو دانشگاه مشهور استنفورد و برکلی در کالیفرنیا نتوانستند رتبه نخست را کسب کنند و به ترتیب در جایگاه های سوم و ششم جدول قرار گرفتند.
  مؤسسه آموزش عالی تایمز هر ساله فهرستی از ۲۵ دانشگاه برتر سراسر جهان تهیه می کند. در رتبه بندی سال ۲۰۱۶ مؤسسه تایمز، دو دانشگاه مشهور استنفورد و برکلی در کالیفرنیا نتوانستند رتبه نخست را کسب کنند و به ترتیب در جایگاه های سوم و ششم جدول قرار گرفتند.

  به گزارش وبسایت سانفرانسیسکو گیت،این نظرسنجی به نام "رتبه بندی دانشگاه های معتبر جهان” بر اساس نظرات بیش از ۱۰ هزار دانشجوی سراسر جهان انجام شده است. در "رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان” جایگاه برخی دانشگاه ها در مقایسه با "رتبه بندی دانشگاه های معتبر جهان” متفاوت بود.  دانشگاه هاروارد رتبه ۶ را در رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان کسب کرد، اما در رتبه بندی دانشگاه های معتبر جهانی جایگاه نخست را بدست آورد. دانشگاه استنفورد نیز در هر دو فهرست رتبه سوم را به خود اختصاص داد.

  دانشگاه های آسیایی از جمله چین و ژاپن نیز امسال رتبه بندی ها را دگرگون کردند. دانشگاه پکینگ و دانشگاه چینهوا در پکن و دانشگاه توکیو در فهرست ۲۵ دانشگاه معتبر قرار گرفتند.

  دانشگاه های انگلیس نیز در فهرست امسال سقوط کردند. مؤسسه فناوری ماساچوست و دانشگاه استنفورد در آمریکا به ترتیب رتبه های دوم و سوم را کسب کردند و درواقع باعث سقوط دانشگاه های کمبریج و آکسفورد انگلیس به جایگاه های چهارم و پنجم جدول شدند . آمریکا همچنان پرچم دار بیشترین دانشگاه های برتر جهان است؛ زیرا در فهرست ۱۰۰ دانشگاه برتر ۴۳ مورد آن متعلق به آمریکاست و دانشگاه "هاروارد” برای ششمین سال متوالی جایگاه نخست را کسب کرد.

  در زیر فهرست ۱۰ دانشگاه برتر جهان جمع‌آوری شده است:

  ۱.دانشگاه هاروارد در شهر کمبریج در ایالت ماساچوست آمریکا
  ۱.دانشگاه هاروارد در شهر کمبریج در ایالت ماساچوست آمریکا
  ۲.مؤسسه فناوری ماساچوست در شهر کمبریج در ایالت ماساچوست آمریکا
  ۲.مؤسسه فناوری ماساچوست در شهر کمبریج در ایالت ماساچوست آمریکا
  ۳. دانشگاه استنفورد در شهر سانفرانسیسکو در ایالت کالیفرنیای آمریکا
  ۳. دانشگاه استنفورد در شهر سانفرانسیسکو در ایالت کالیفرنیای آمریکا
  ۴. دانشگاه کمبریج در شهر کمبریج در انگلیس
  ۴. دانشگاه کمبریج در شهر کمبریج در انگلیس
  ۵.دانشگاه آکسفورد در شهر آکسفورد انگلیس
  ۵.دانشگاه آکسفورد در شهر آکسفورد انگلیس
  ۶. دانشگاه کالیفرنیا در شهر برکلی در کالیفرنیا
  ۶. دانشگاه کالیفرنیا در شهر برکلی در کالیفرنیا
  ۷. دانشگاه پرینستون در شهر پرینستون در ایالت نیوجرسی آمریکا
  ۷. دانشگاه پرینستون در شهر پرینستون در ایالت نیوجرسی آمریکا
  ۸. دانشگاه ییل در شهر نیوهیون در ایالت کنتیکت آمریکا
  ۸. دانشگاه ییل در شهر نیوهیون در ایالت کنتیکت آمریکا
  ۹. دانشگاه کلمبیا در نیویورک آمریکا
  ۹. دانشگاه کلمبیا در نیویورک آمریکا
  ۱۰. مؤسسه فناوری کالیفرنیا در شهر پاسادینا در ایالت کالیفرنیا
  ۱۰. مؤسسه فناوری کالیفرنیا در شهر پاسادینا در ایالت کالیفرنیا
  آخرین ویرایش: دوشنبه 20 اردیبهشت 1395 08:25 قبل از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمد آستانه اصل یکشنبه 19 اردیبهشت 1395 09:02 بعد از ظهر نظرات ()


  آخرین ویرایش: دوشنبه 20 اردیبهشت 1395 08:23 قبل از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمد آستانه اصل شنبه 18 اردیبهشت 1395 12:10 بعد از ظهر نظرات ()

  آشنایی با  مهدی تاج رئیس جدید فدراسیون فوتبال


  نام مهدی تاج را قبلا به عنوان عضو هیات مدیره ذوب آهن و سپاهان می‌شنیدیم. یک چهره صنعتی با سابقه نظامی که علاقه خاصی به حضور در عرصه فوتبال داشته است.


  مهدی تاج از زمانی حضور خود را در فوتبال جدی کرد که روزنامه جهان فوتبال را به تیمی جوان و آینده‌دار سپرد، تیمی که اگرچه در نهایت با آنها دوام نیاورد اما زمینه‌ساز حضور وی در مدیریت فوتبال شدند. او رئیس هیات مدیره سپاهان، قهرمان دوره دوم لیگ برتر فوتبال ایران است و البته رئیس اتحادیه مدیران فوتبال ایران در همان اثنا؛ زمانی که تصور می‌شد او با حمایت مالی کارخانه فولادمبارکه این نهاد ناموثر فوتبالی ایران را تکان خواهد داد.

  تاج چندی بعد و با استقرار دولت جدید به مرور رابطه نزدیکی با محمد علی‌آبادی رئیس سازمان تربیت بدنی پیدا کرد و به واسطه او در کابینه علی کفاشیان جای گرفت و به عنوان نایب رئیس جای گرفت و کار خود را در مهمترین نهاد اجرایی فوتبال ایران آغاز کرد. تاج که در آن دوران رابطه خوبی با جمعیت موسوم به ایثارگران داشت، در یکی از پرمساله‌ترین دوران اداره فوتبال در ایران در نهایت با علی کفاشیان به مشکلات جدی خورد و پس از کناره‌گیری از سمت مدیریت تیم‌های ملی در انتخابات دوره گذشته فدراسیون نیز به نفع عزیزالله محمدی کنار کشید. اما فقط یک سال بعد با سمت رئیس سازمان لیگ دوباره به فدراسیون بازگشت تا این‌بار قوی‌تر و محکم‌تر تبدیل به یکی از نام‌های ثابت اداره فوتبال در ایران بشود.

   


  مهدی تاج یک اصفهانی ثروتمند و صاحب روابط حوزه‌های سیاسی و اقتصادی است که البته به واسطه همین ارتباطات مدت زمان کمی در طول یک روز کاری در محل کار خود حاضر است. با این حال وی محمدرضا ساکت را به سازمان لیگ آورده و او را در طبقه بالایی این ساختمان سازمان لیگ اسکان داده تا این مدیرسابق سپاهان کلیات اجرایی و فنی اداره سازمان لیگ را برعهده بگیرد.

  تاج به نظر نزدیکترین نامزد ریاست فدراسیون به کادرفنی تیم ملی نیز هست و مذاکرات مثبتی بین آنها اتفاق افتاده است. او که ظاهرا تا قبل از شروع انتخابات حمایت علی کفاشیان را پشت سر خود داشته است، در گفتگوهای خصوصی‌اش خود را گزینه مطلوب دولت نیز معرفی می‌کند و در این زمینه از رابطه نزدیکش با جهانگیری معاون اول رئیس جمهور کد می‌آورد. البته تاج در پایان فصل گذشته لیگ و در ادامه آن مشکلات شدیدی با وزیر ورزش پیدا کرد که در جلسه کمیسیون ورزش مجلس نیز نمود بیرونی یافت و این دو بحث تندی با یکدیگر داشتند.

  تاجدر دوران حضور در سازمان لیگ، رقابت‌های منظمی را سازماندهی کرده و البته تغییرات مثبتی مثل جوان کردن لیگ را پایه‌ریزی نموده است اما به او چند انتقاد جدی نیز وارد است. از جمله اینکه فوتبال را به اندازه کافی دوست ندارد. انتقاد دیگری که به تاج وارد شده ناتوانی تیم او در درآمدزایی در دوران اداره لیگ برتر فوتبال ایران است ... مهدی تاج فردا دومین حضور در انتخابات را تجربه خواهد کرد. او یک انصراف و یک انتخاب قاطع را در کارنامه دارد و حالا نوبت سومین کارزار است.

  آخرین ویرایش: شنبه 18 اردیبهشت 1395 12:17 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمد آستانه اصل شنبه 18 اردیبهشت 1395 10:30 قبل از ظهر نظرات ()
  معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در گفتگو با :
  معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه رعایت اخلاق حرفه‌ای نه یک ترجیح بلکه یک الزام اولیه برای رفتار تمام مهندسان است، گفت: ما در زمینه اخلاق حرفه‌ای نیاز به تجارب بسیار داریم تا بتوانیم این اخلاق حرفه‌ای را ترویج کنیم.

  معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه رعایت اخلاق حرفه‌ای نه یک ترجیح بلکه یک الزام اولیه برای رفتار تمام مهندسان است، گفت: ما در زمینه اخلاق حرفه‌ای نیاز به تجارب بسیار داریم تا بتوانیم این اخلاق حرفه‌ای را ترویج کنیم.

  حامد مظاهریان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار «صما» با اشاره به عمل یکی از روسای سازمان نظام مهندسی در تسلیم پروانه اشتغال به کار خود به اداره کل راه و شهرسازی استان گفت: ما در جامعه مهندسی با مشاهده و سنجش این رفتار باید آن را به عنوان الگوی رعایت اخلاق حرفه ای انتخاب و خردمندانه به آن توجه کنیم.

  عضو هیات علمی دانشگاه تهران در ادامه افزود: تسلیم پروانه اشتغال به کار روسای سازمان های نظام مهندسی به اداره کل راه و شهرسازی استان ها، اقدامی است که باید در معرض قضاوت جامعه مهندسی قرار بگیرد.

  معاون وزیر راه و شهرسازی در پایان با اشاره به تدوین نظام‌نامه اخلاق حرفه‌ای مهندسی ساختمان و تصویب آن در هیئت دولت تاکید کرد: اصول اخلاق حرفه‌ ای در 5 بند به تصویب هیئت دولت رسید و نظام‌نامه آن هم به نظرخواهی گذاشته شده این رفتار باید الگویی برای کار مهندسان قرار بگیرد و در کل انجام مجموعه ای از رفتارهای اخلاقی در حرفه مهندسی می تواند به شکل گیری جامعه‌ مهندسی شفاف‌تر و در خدمت مردم منجر شود.

  آخرین ویرایش: شنبه 18 اردیبهشت 1395 10:31 قبل از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمد آستانه اصل شنبه 18 اردیبهشت 1395 09:56 قبل از ظهر نظرات ()
  بسته خبری «صما» به دنبال آن است که به‌صورت هفتگی، تیتر و خلاصه‌ای از اخبار مهم حوزه مسکن و شهرسازی را در اختیار مخاطبان قرار دهد که اطلاع از آنها ممکن است برای مخاطبان مهم و درخور توجه باشد.

  در هفته‌ای که گذشت، از اخبار مهم این حوزه پیش بینی تلفات جان ی زلزله احتمالی 7 ریشتری تهران، تاکید رئیس جمهور بردقت در ساخت‌و‌ساز مسکن و اعطای مجوزهای ساخت، تجمع متقاضیان مسکن مهر استان تهران مقابل مجلس، جزئیات تطابق طرح‌های جامع و بازآفرینی‌شهری، گزارشی از اقدامات وزارت اطلاعات در راستای مبارزه با زمین خواری،و... بود که مشروح آنها به شرح ذیل است:

  بداخلاقی رسانه‌ای! کلیپ پخش‌شده در یک روز ضبط شده است

  در هفته ای که گذشت قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر در خصوص مصاحبه تصویری اخیر خود گفت: متأسفانه بداخلاقی رسانه‌ای را در این مورد شاهد بودیم؛ تمام کلیپی که پخش شد، طی یک مصاحبه بود و با جابه‌جایی صحبت‌های بنده، برخی خوراک رسانه‌ای برای خود درست کردند.اصغری‌مهرآبادی تصریح کرد: اگر به آن کلیپی که در تمام سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی پخش شد، توجه کنید، در یک محل بود و اینکه بنده خلف وعده کرده‌ام صحت ندارد؛ یک مصاحبه بنده را طی دو بخش در رسانه پخش کردند، قسمت‌های مثبت را در یک کلیپ و بحث‌هایی که در خصوص پردیس و... بود را در بخش دیگر و این درست نبود.وی افزود: در این کلیپ در خصوص پردیس سؤالات زیادی مطرح و در زمان پخش اعلام شد در مصاحبه قبلی مطرح‌شده که تا پایان سال 94 تحویل می‌دهیم؛ مردم باید توجه کنند که تمام گزارش در یک زمان تهیه شده است.قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر گفت: در حال حاضر، بیش از 30 هزار واحد مسکونی آماده تحویل داریم که اگر دستگاه‌های خدمات‌رسان کمک کنند تا پایان سال به اتمام خواهد رسید.اصغری‌مهرآبادی اضافه کرد: پیگیری‌های زیادی را در جلسات انجام می‌دهیم تا این خدمات به واحدهای مسکن مهر پردیس هم برسد.وی اضافه کرد: در کلیپی که پخش شد، صحبت ما این نبود که قصد اتمام مسکن مهر پردیس را تا پایان سال نداریم و تقاضا داریم این مصاحبه به‌صورت کامل پخش شود؛ در برخی شهرهای جدید و در پروژه‌های مسکن مهر به دلایل مختلف مانند چندین پروژه که پرونده‌های آن در دادگاه بوده و به همین دلیل ساخت‌وساز از دست ما خارج شده است، پیگیری‌های مداومی انجام می‌دهیم.

  زلزله احتمالی 7 ریشتری در تهران چندصدهزار کشته خواهد داشت

  دراین هفته رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: اگر زلزله‌ای به بزرگی 7 ریشتر در تهران اتفاق بیفتد چند صد هزار نفر کشته به جا می‌گذارد.محمد شکرچی‌زاده در نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر آمار عمر متوسط استمرار استفاده از ساختمان گفت: در خصوص متوسط عمر ساختمان‌ها در ایران مطالعات گسترده‌ای انجام نشده، اما بررسی‌های موردی نشان می‌دهد که متاسفانه در ساختمان‌های کشور وضعیت مناسبی از نظر ایمنی وجود ندارد. بیشتر ساختمان‌های کشور می‌توانند بار زنده و مرده را تحمل کنند، ولی غالبا در برابر مواردی همچون زلزله ناایمن هستند.وی افزود: عمر مفید ساختمان در جهان 75 تا 100 سال است که ما تلاش داریم به این شاخص برسیم. فلسفه تنظیم مقررات ملی ساختمان بدین منظور است که هم به موضوع پیرشدگی و استهلاک ساختمان در برابر شرایط آب و هوایی و هم ایمنی ساختمان در برابر مواردی همچون زلزله بپردازیم.شکرچی‌زاده همچنین درباره طرح مقاومت بتن که دو سال پیش مطرح شد، ادامه داد: پروژه بتن 1404 در دستور کار قرار دارد که براین اساس قرار است از سال 1404 تولید بتن با مقاومت 50 مگاپاسگال در کشور ترویج شود. در برخی نقاط همچون شهرهای جنوبی این پروژه در حال انجام است، زیرا در جنوب کشور بحث فرسودگی بتن را داریم که استان‌های جنوبی می‌توانند حرکت عمومی برای ارتقاء کیفیت بتن را پیش ببرند.

  تاکید رئیس جمهور بردقت در ساخت‌و‌ساز مسکن و اعطای مجوزهای ساخت

  درهفته ای که گذشت رئیس جمهوری در همایش بزرگ شوراها گفت: شوراها باید تلاش کنند که محیط سالم و طبیعی از بین نرود و در این راستا شوراها و شهرداری‌ها باید در ساخت و سازها و اعطای مجوزها با دقت کامل عمل کنند تا باغ‌ها و طبیعت کشور تبدیل به برج‌ها و منازل مسکونی نشود.حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در همایش بزرگ شوراها که همزمان با نهم اردیبهشت روز ملی شوراهای اسلامی شهر و روستا، در سالن اجلاس سران برگزار شد، با اشاره به این که دولت نسبت به رفع مشکلات و مسایل شوراهای اسلامی شهر و روستا تلاش کرده است، از ارائه دو لایحه تحت عنوان «لایحه مدیریت یکپارچه شهری» و «لایحه درآمد پایدار شهرداری‌ها» به مجلس شورای اسلامی در راستای حل این مشکلات خبر داد.رییس‌ جمهوری افزود: امروز کلانشهرها در کشور با مشکلات و معضلات زیادی از جمله آلودگی هوا، تخریب محیط زیست و مشکل کم‌آبی مواجه هستند که بدون برنامه‌ریزی، سرمایه‌گذاری و مشارکت مردم نمی‌توان بر این مشکلات فائق آمد.رییس‌ جمهوری معضل کم‌آبی را به عنوان مشکلی اساسی در بسیاری از مناطق کشور برشمرد و با تأکید بر ضرورت تلاش همگانی در راستای حفظ و حراست از آب، محیط زیست و هوای سالم افزود: شوراها باید تلاش کنند که محیط سالم و طبیعی از بین نرود و در این راستا شوراها و شهرداری‌ها باید در ساخت و سازها و اعطای مجوزها با دقت کامل عمل کنند تا باغ‌ها و طبیعت کشور تبدیل به برج‌ها و منازل مسکونی نشود.

  آغاز طرح مسکن اجتماعی پس از تکمیل مسکن مهر در شهرهای جدید

  دراین هفته معاون وزیر راه و شهرسازی با تأکید براینکه همکاری دستگاه‌های خدمات‌رسان مهمترین راه برای پایان هرچه سریعتر واحدهای مسکن مهر در شهرهای جدید است گفت: پس از تکمیل این پروژه، طرح مسکن اجتماعی را در راستای تأمین مسکن برای اقشار کم‌درآمد در این مناطق آغاز خواهیم کرد.نریمان بیان کرد: مسکن اجتماعی هم‌اکنون یکی از برنامه‌های دولت به شمار می‌رود که قرار است به صورت مشخصی پس از اتمام طرح مسکن مهر اجرا شود. در این طرح بناست که دیگر دولت محور اقدامات نبوده و مردم بخش بیشتر مسئولیت‌ها را به عهده بگیرند. درحال حاضر شیوه‌نامه‌های این طرح در حال تنظیم است که سازمان‌های دیگری ازجمله شهرداری، سازمان بهزیستی، هلال‌احمر و بنیاد مسکن نیز مشارکت دارند.وی همچنین خطرنشان کرد: مخاطبان و متقاضیان این طرح از سوی نهادهای ذکر شده معرفی شده و برای ادامه روند اقدامات براساس شیوه‌نامه در لیست قرار خواهد گرفت.معاون وزیر راه و شهرسازی باتأکید بر اینکه سعی می‌کنیم از تجربه‌های قبلی حاصل از اقدامات و مشکلات مسکن مهر در اجرای هر چه بهتر این طرح بهره بگیریم اضافه کرد: ساخت طرح‌های زیربنایی و روبنایی پیش از ساخت و توزیع این واحدها در کل شهر از جمله اولویت‌های ما در اجرای مسکن اجتماعی خواهد بود.به گفته وی مشارکت با بخش خصوصی نیز بر اساس قوانین شیوه‌نامه نهایی در ساخت مسکن اجتماعی انجام خواهد گرفت.

  پرونده مسکن مهر سال ۹۵ بسته می‌شود

  درهفته ای که گذشت قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر گفت: پرونده مسکن مهر در سال 95 به استثناء پروژه‌های دارای معارض و پرونده‌های قضایی بسته می‌شود .احمد اصغری مهرآبادی در پاسخ به این سئوال که قبول دارید تحویل واحدهای مسکن مهر با کندی معناداری همراه است،گفت: واگذاری پروژه 4500 واحدی مسکن مهر پردیس (فاز11) که مشکل خدمات زیربنایی داشت با رفع اشکالات از این هفته آغاز می‌شود چرا که سیاست کلی وزارت راه و شهرسازی این است که هیچ واحد مسکن مهری بدون تکمیل خدمات زیربنایی تحویل متقاضیان نشود.برنامه نهایی تکمیل مسکن مهر در سال 95 در حال بسته شدن است/مدیران راه و شهرسازی تاریخ دقیق واگذاریها را می‌دهندوی با تاکید بر اینکه از نظر وزارت راه و شهرسازی تحویل این 4500 واحد مسکن مهر هیچ مشکلی ندارد، گفت: در حال حاضر برنامه نهایی تکمیل مسکن مهر در سال 95 در حال بسته شدن است. برنامه تکمیل حدود 15 استان به پایان رسیده و قرار شده است که مدیران راه و شهرسازی استانها با اعلام دقیق تعداد واحدهای باقیمانده و مشخص شدن مشکلات، تاریخ نهایی را برای واگذاریها اعلام کنند.مهرآبادی ادامه داد: برنامه ما به پایان رسیدن و اتمام تمامی واحدهای مسکن مهر در سال جاری است و تا هفته گذشته در شهر جدید سهند، فولادشهر، مجلسی و بهارستان به اضافه 15 استان دیگر جلسه گذاشتیم تا در سطح کشور و در سال جاری پرونده پروژه مسکن مهر را ببندیم چون تاکید دولت و در جلسه‌ای که با معاون اول رئیس جمهور داشتیم این بود که پروژه مسکن مهر امسال به پایان برسد.قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر گفت: در حال حاضر برخی از پروژه‌های مسکن مهر در مراجع قضایی هستند و به دلیل تقاضای پول زیاد از سوی برخی سازنده‌ها و ندادن پول از سوی متقاضیان پرونده این واحدهای مسکونی به مراجعه قضایی ارسال شده و منتظر هستیم تا رأی نهایی صادر شود.وی افزود: ما در نامه‌ای که امضای وزیر راه و شهرسازی در آن درج شده است از رئیس قوه قضاییه خواهش کردیم تکلیف این واحدهای مسکونی دارای مشکل را هرچه سریعتر روشن کنند و خوشبختانه رئیس قوه قضاییه هم با ارجاع این نامه به آقای محسنی اژه‌ای از ما لیست این واحدهای مسکونی دارای مشکل را خواسته‌اند.

  ۱۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان حجم تسهیلات بانک مسکن در سال ۹۴

  دراین هفته مدیرکل طرح و برنامه بانک مسکن جزئیات انواع تسهیلات بانک مسکن در سال ۹۴ را تشریح کرد و گفت: در نیمه دوم سال گذشته وام ساخت مسکن برای انبوه‌سازان به ۱۰۰ میلیون تومان به ازای هر واحد مسکونی رسید که انبوه‌سازان نیز از این تسهیلات استقبال کردند و در نتیجه رشد قابل توجهی در میزان تسهیلات نیمه دوم سال ۹۴ نسبت به ماه‌های قبل از آن را شاهد بودیم.محمدحسن مرادی با اشاره به رشد حجم تسهیلات پرداختی به بخش مسکن از سوی بانک مسکن در سال گذشته، به آمار پرداخت انواع وام‌های مسکن (اعم از تعمیر، خرید و ساخت مسکن) بانک مسکن در سال گذشته اشاره و اظهار کرد: ۱۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان انواع تسهیلات بخش مسکن از سوی بانک مسکن به متقاضیان پرداخت شد.مدیرکل طرح و برنامه بانک مسکن ادامه داد: این میزان تسهیلات برای تعمیر، خرید و ساخت ۶۴۳ هزار واحد مسکونی اعطا شده که در مقایسه با مجموع رقم تسهیلات پرداختی بخش مسکن در سال ۹۳ (۱۸ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان) ۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد.وی با بیان اینکه مهم‌ترین دلیل این میزان کاهش، مربوط به تسهیلات شش ماهه ابتدایی سال ۹۴ است، گفت: روند پرداخت در شش ماهه دوم سال ۹۴ و به خصوص در سه ماهه پایانی آن، افزایشی بوده است ضمن اینکه در زمستان پارسال به طور متوسط در هر ماه دو هزار و ۱۳۰ میلیارد تومان تسهیلات بابت موارد مذكور پرداخت شده، در حالی كه مصارف بانک در سه فصل ابتدایی (بهار، تابستان و پاییز) ۹۴، به طور متوسط ماهانه حدود ۱۲۰۷ (هزار و دویست و هفت) میلیارد تومان بوده است که از این نظر رشد ۶۷.۷ درصدی مشاهده می‌شود.

  اوضاع اجاره‌بهای مسکن

  درهفته ای که گذشت بانک مرکزی در تازه‌ترین گزارش خود از تازه‌ترین وضعیت اجاره‌بهای مسکن، درصد آخرین تغییر شاخص بهای مسکن اجاره‌ای در مناطق شهری ایران را منتشر کرد.در این گزارش، درصد تغییر شاخص اجاره‌بها در کل مناطق شهری طی سه ماه سوم سال قبل - پاییز 94- نسبت به سه ماه مشابه سال قبل - پاییز 93 - معادل 9/ 11 درصد ذکر شده است. این در حالی است که شاخص اجاره‌بها طی تابستان سال گذشته در مقایسه با تابستان 93 هم معادل 9/ 12 درصد اعلام شده است. بر مبنای اطلاعات منتشر شده در این گزارش، شاخص بهای مسکن اجاری در شهرهای بزرگ در سه ماه سوم سال 94 به عدد 1/ 180 رسید که نسبت به سه ماه مشابه سال قبل 12درصد افزایش نشان می‌دهد. این گزارش می‌افزاید: شاخص بهای مسکن اجاره‌ای در شهرهای متوسط در سه ماه سوم سال گذشته، به عدد 4/ 175 رسید که نسبت به سه ماه قبل به میزان 2/ 3 درصد و نسبت به سه ماه مشابه سال قبل - پاییز 93- معادل 1/ 11 درصد افزایش داشته است. همچنین شاخص بهای مسکن اجاره‌ای در شهرهای کوچک در سه ماه سوم سال 94 به عدد 195 رسید که نسبت به سه ماه قبل معادل 9/ 3 درصد و نسبت به سه ماه مشابه سال قبل 2/ 13 درصد افزایش یافته است.همچنین در شهر تهران درصد تغییر شاخص اجاره‌بها در سه ماه سوم سال 94 در مقایسه با سه ماه مشابه سال قبل - 93 - معادل 8/ 11 درصد افزایش یافته است.

  تجمع متقاضیان مسکن مهر استان تهران مقابل مجلس

  دراین هفته تعدادی از متقاضیان مسکن مهر در اعتراض به بی‌توجهی وزارت راه‌وشهرسازی و عدم واگذاری مسکن‌های مهر به متقاضیانی که هزینه آن را پرداخت کردند مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.متقاضیان مسکن مهر پرند، پردیس و هشتگرد (سه‌شنبه 14 اردیبهشت‌ماه) در اعتراض به عدم واگذاری مسکن‌های مهر و بی‌توجهی وزارت‌ راه‌وشهرسازی به تعهدات خود مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.بنابراین گزارش، متقاضیان مسکن مهر نسبت به عدم تحقق وعده‌های مکرر افتتاح مسکن مهر پردیس، پرند و هشتگرد در تهران انتقاد داشته و خواستار تعیین تکلیف قراردادها و هزینه‌های پرداختی شان جهت تحویل مسکن مهر بودند.نماینده متقاضیان مسکن مهر از پرداخت 40 میلیون تومان برای دریافت مسکن مهر به جای 18 میلیون خبر داد و گفت: قراردادهای 18 ماهه پس از گذشت 4 سال هنوز به نتیجه نرسیده این در حالی است که با گذشت زمان سهم پرداختی متقاضیان مسکن مهر را افزایش داده اند؛ متاسفانه افرادی هم که پول کامل را پرداخت کردند از داشتن قرارداد محروم هستند.

  بانک مسکن سازندگان را راضی نکرد

  درهفته ای که گذشت رئیس انجمن انبوه سازان گفت :فروش قسطی در شرایطی است که خریدار حاضر باشد کارمزد بانک مسکن را پرداخت کند.حسن محتشم گفت: تضمین بانک مسکن با کارمزد 5 درصد جذابیتی برای این بخش و رونق مسکن ندارد و سازندگان را راضی نمی کند.وی افزود: پرداخت وام 150 میلیون تومانی باعث رونق ساخت و ساز نمی شود و ‌برای فروش اقساطی خریدار باید خانه را در رهن بانک قرار دهد تا بتواند از تضمین بانک استفاده کند.محتشم گفت: لیزینگ های مسکن و بنگاه های مالی غیررسمی اکنون تا 40 درصد سود دریافت می کنند و شخصی که نیازمند باشد مجبور است از این وام استفاده کند.وی درباره به صرفه بودن فروش اقساطی مسکن با کارمزد 5 درصد گفت: ‌خریدارانی که نیازمند باشند خرید قسطی می کنند اما در کل جذابیت قابل قبولی ندارد.محتشم گفت:‌ با بانک شهر به تفاهم کلی رسیدیم که کارمزد 2 درصد شود و متن تفاهم نامه در دست تهیه است.وی تاکید کرد: در زمان گذشته بانکها خود مختار بودند که به چه کسانی وام برای ساخت دهند و اگر بانک ها موظف به پرداخت وام ساخت حتی با کارمزد 22 درصد شوند توجیه منطقی دارد.رئیس انجمن انبوه سازان مسکن استان تهران افزود: اگر وام ساخت قابل انتقال به خریدار باشد بسیار منطقی و مناسب خواهد بود.

  جزئیات تطابق طرح‌های جامع و بازآفرینی‌شهری

  دراین هفته زهره داود پورمدیرکل دفتر طرح های کالبدی وزارت راه و شهرسازی جزئیات تطابق طرح های جامع مصوب در شورای عالی معماری و شهرسازی را با طرح های باز‌آفرینی شهری تشریح کرد.زهره داودپور در بیان تطابق طرح‌‌های جامع و شهری با طرح‌های بازآفرینی و اقداماتی که از سوی دو معاونت معماری و شهرسازی و شرکت عمران و بهسازی شهری ایران یکی برای تهیه طرح‌های جامع و دیگری برای طرح‌های بازآفرینی شهری که همگی از دستورات کار این دوره وزارت راه و شهرسازی است، گفت: این موضوع بحثی جدی برای همه ما بوده که پیوند این دو طرح (جامع و بازآفرینی) به چه شیوه‌ای قابلیت اجرایی خواهد داشت. بحث سیاست‌های شهرسازی در شورای‌عالی معماری و شهرسازی تدوین می‌شود و مورد توجه قرار می‌گیرد و در نهایت نیز به تصویب شورای‌عالی می‌رسد. اگر هم ضرورتی در مصوبات طرحی باشد به استناد قانون تاسیس شورای‌عالی معماری و شهرسازی پیشنهاد می‌شود تا حتی به مرحله تصویب هیات وزیران هم برسد.مدیرکل دفتر طرح‌های کالبدی ورازت راه و شهرسازی افزود: بدین‌معنا سیاست‌های کلی شهرها و سلسله مراتب طرح‌ها و تصویب آنها مجموعه اقداماتی است که در مجموعه شورای‌عالی معماری و شهرسازی و معاونت معماری و شهرسازی انجام می‌شود. این مدیرکل حوزه معاونت معماری و شهرسازی با تاکید بر اینکه طرح‌هایی که توسط دفتر طرح‌های کالبدی تهیه می‌شوند از سیاستگذاری تا اجرایی متنوع هستند ادامه داد: طرح‌هایی که ما تهیه می‌کنیم از مقیاس سیاستگذاری شروع می‌شود مثل طرح‌های کالبدی ملی و تا مقیاس اجرایی می‌تواند پیش برود. در واقع بعضی از سطوح طرح‌ها که به اجرا نزدیک می‌شود ممکن است با معاونت‌های دیگر و سازمان‌های زیرمجموعه وزارت‌خانه پیوند پیدا کند. برای نمونه ایجاد شهرهای جدید یک بخشی از سیاست‌های کلان شهرسازی است. بدین‌معنا که برای تعادل‌بخشی سرزمین و یا به دلایل مختلف در مکان‌هایی لازم است تا شهرهای جدید احداث شود. اینها بخشی از سیاست‌های مصوب شورای‌عالی معماری و شهرسازی ایران است.

  هزینه مسکن در اقتصاد خانوارهای ایرانی چقدر است؟

  درهفته ای که گذشت - ایسنا نوشت: طی 20 سال گذشته هزینه مسکن در اقتصاد خانوارهای ایرانی همواره با نوسان همراه بوده و هم‌اکنون معادل 28.4 درصد است که رقمی معادل دو برابر کشورهای توسعه یافته محسوب می‌شود.برآوردها نشان می‌دهد در کشورهای توسعه یافته مسکن حدود 10 تا 15 درصد از کل هزینه اقتصادی مردم را در بر می‌گیرد و این رقم هم‌اکنون در ایران 28.4 درصد است. البته در سال 1375 این عدد 37 درصد بود که تا سال 1384 به 31 درصد رسید و با روی کار آمدن دولت نهم، سهم مسکن در اقتصاد خانوار به 45 درصد در سال 1392 افزایش یافت.نوسانات پی در پی هزینه مسکن در خانوارهای ایرانی به عوامل مختلفی برمی‌گردد که تکانه‌های اقتصاد کلان، نوسانات قیمت نفت، نوسانات اقتصاد مسکن و چالش‌های طرف عرضه و تقاضا از جمله این عوامل هستند. البته تجربه نشان داده حمایت‌های مستقیم دولت‌ها در ایران از بخش مسکن چه از طریق تسهیلات و چه از طریق ساخت، نه تنها موجب کاهش هزینه مسکن نشده بلکه جهش‌های ادواری قیمت مسکن را در پی داشته و توان خرید خانوارهای متوسط به پایین را نحیف‌تر کرده است.با این وجود ارایه تسهیلات ارزان قیمت که بتواند بیش از 80 درصد قیمت مسکن را پوشش دهد از جمله مسائلی است که کارشناسان معتقدند می‌تواند کمک موثری در تامین مسکن اقشار جامعه کند. در کشورهای اسکاندیناوی یا آمریکای شمالی،‌ بخشی اعظم و حتی تا 95 درصد از هزینه خرید مسکن با وام‌های بلندمدت (15 تا 30 ساله) با بهره کم (3 تا 5 درصد سالانه) بانکی تامین می‌شود. در نتیجه حتی اقشار کم‌درآمد نیز توانایی خرید مسکن برای زندگی در آن را به‌دست می‌آورند. اما در ایران وام‌های بانکی با بهره‌های بالا ارایه می‌شوند و همواره از بخش‌های سفته‌بازی و سوداگری سر در می‌آورند. البته طی سال‌های اخیر به دلیل کاهش درآمدهای نفتی و مشکلات بودجه‌ای، منابع بانکی به شدت کاهش یافته و تسهیلات مسکن، قطره‌چکانی با بهره‌های بیش از 20 درصد ارایه می‌شود که نمی‌تواند راهی برای خانه‌دار شدن اقشار پایین‌دست باز کند.

  مکاتبه با دادستان کل کشور برای ساماندهی بنگاه‌های املاک

  دراین هفته نماینده تام‌الاختیار وزیر راه و شهرسازی از مکاتبه با دادستان کل کشور برای ساماندهی بنگاه‌های املاک خبر داد.حسین معصوم یکی از برنامه‌های سال‌جاری شورای حفظ حقوق بیت‌المال در اراضی و منابع‌ طبیعی در سال 95 را آشنایی مردم با قانون پیش‌فروش ساختمان اعلام و اظهار کرد:اطلاع‌رسانی و آموزش به مردم بسیار موثر است. معتقدم جلوی بسیاری از تخلفات را با اطلاع‌رسانی و آموزش به مردم می‌توانیم کاهش دهیم زیرا کسی حاضر نیست سرمایه و زندگی‌اش را در مسیری قرار دهد که احساس کند ممکن است مسیر درستی نباشد و ممکن است روزی قلع و قمع شود و از بین برود.وی با اشاره به ساماندهی بنگاه‌های املاک در سال جاری افزود: ساماندهی بنگاه‌های املاک از دیگر کارهایی است که در دست اقدام داریم. در همین راستا نیز در حال انجام مکاتبه‌ با دادستان مازندران و دادستان کل کشور هستیم تا در مرحله نخست با بنگاه‌های غیرمجاز برخورد شود، چون مفسده‌ها بیشتر از آنها آغاز می‌شود.وی ادامه داد: در مرحله بعدی بنگاه‌هایی که قانونی هستند در حد انعقاد قرارداد باقی بمانند نه اینکه به مردم تعهد کنند که تا برای آنها اخذ مجوز و ساخت واحد مسکونی را نیز انجام دهند. اینها چالش‌هایی است که ما با آنها مواجهیم.معصوم بیان کرد: در گذشته به مدیران کل تاکید شده بود که در بحث تغییر کاربری‌ها در کمیسیون‌های ماده 5 دقت بیشتری کنند و جز موارد خاص و استثنایی که تغییر کاربری ایجاب می‌کند حساسیت‌های لازم را داشته باشند. فلسفه کمیسیون ماده 5 هم همین است که نسبت به تغییر کاربری اقدام نکنند و نظارت بر این امر مهم بر عهده دبیرخانه شورای عالی معماری و شهرسازی و معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی است. آماری که از مدیران داریم شاید به یک دهم آنچه که در گذشته صورت می‌گرفته رسیده است.

  مالیات خانه‌های خالی تاثیری در افزایش قیمت مسکن ندارد

  درهفته ای که گذشت معاون امور ساختمان و مسکن وزیر راه با اشاره به این‌که با مجوز بانک مرکزی فروش اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن از انحصار بانک مسکن خارج شد، گفت: مالیات بر خانه‌های خالی تاثیری روی افزایش قیمت مسکن در کوتاه مدت ندارد.حامد مظاهریان اظهار کرد: بر اساس مجوز جدید بانک مرکزی همه بانک‌ها می‌توانند اقدام به فروش اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن (تسه) کنند و این اقدام از انحصار بانک مسکن خارج شده است. این کار کمک می‌کند تا میزان سرمایه‌گذاری در بخش مسکن و همچنین اعطای تسهیلات در این بخش افزایش یابد.وی با بیان این‌که تأثیر مالیات بر افزایش قیمت مسکن اندک است، تصریح کرد: خانه‌هایی که خالی هستند تا یک از سال شمول مالیات بر خانه‌های خالی معاف هستند؛ همچنین میزان مالیات این خانه‌ها در سال دوم معادل نیمی از میزان اجاره‌بهای این خانه بر اساس قیمت کارشناسی است و در سال سوم است که مالیات بر خانه‌های خالی به اندازه مصرح در قانون می‌رسد.وی ادامه داد: بنابراین مالیات بر خانه‌های خالی در کوتاه‌مدت تأثیری در افزایش قیمت مسکن ندارد. وزارت امور اقتصادی و دارایی با همکاری وزارت راه و شهرسازی در حال تهیه آیین‌نامه اجرایی قانون مالیات بر خانه‌های خالی است و در سال‌های بعد است که می‌توانیم نتیجه این قانون را ببینیم.

  هشدار بانك مركزی نسبت به صیانت از اسناد ملكی

  دراین هفته بانك مركزی به هموطنان نسبت به در اختیار قراردادن اسناد ملكی به افراد سودجو برای اخذ وام هشدار داد.بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران در اطلاعیه ای اعلام كرد: برپایه گزارش های دریافتی، برخی افراد سودجو با هدف كسب منفعت از راه های ناصحیح، اشخاص حقیقی و حقوقی را اغفال كرده و با سوء ‌استفاده از موقعیت این اشخاص، تسهیلات اعتباری از بانك‌ها و موسسات اعتباری دریافت می‌كنند.به عنوان نمونه، این افراد با اغفال صاحبان سند ملكی نیازمند به پول، سند ملكی آنان را به نام خود انتقال صوری داده و با ضمانت سند ملكی اشخاص غیر در مقابل پرداخت مبالغ ناچیز، اسناد را در قبال دریافت تسهیلات در رهن بانك‌ها قرار می‌دهند و سپس، بعد از اتمام بازپرداخت اقساط از طرف صاحب سند، سند ملكی را به نام صاحب اصلی انتقال نداده و دوباره با آن تسهیلات دیگری دریافت می‌كنند و صاحب سند را به مشكلات سخت و حتی در برخی موارد، لاینحل دچار می‌كنند.بانك مركزی در این اطلاعیه به همه اشخاص حقیقی و حقوق تاكید و توصیه كرد، برای تامین منابع مالی مورد نیاز فقط توسط بانك‌ها و موسسات اعتباری دارای مجوز و تحت نظارت بانك مركزی كه اسامی آنها در پایگاه اطلاع‌رسانی این بانك به نشانیwww.cbi.irدرج شده است، اقدام و از معامله با غیر، پرهیز كنند.بدیهی است مسئولیت توجه نكردن به این هشدار بر عهده اشخاص مزبور خواهد بود.

  حکم دیوان عدالت اداری برای برداشت نکردن پول از حساب متقاضیان صحت دارد

  درهفته ای که گذشت مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس با بیان اینکه حکم دیوان عدالت اداری برای برداشت نکردن پول از حساب متقاضیان مسکن مهر صحت دارد و این حکم به دست ما رسیده است، گفت: شرکت عمران پردیس در گذشته هم برای تأمین خدمات زیربنایی و روبنایی از حساب متقاضیان برداشت، نمی‌کرده است.حسین رجب‌صلاحی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در پاسخ به این سوال که آیا حکم دیوان عدالت اداری برای عدم برداشت از حساب متقاضیان مسکن مهر به دست مدیران شهر جدید پردیس رسیده است یا خیر، گفت: دیوان عدالت اداری حکمی دارد که آورده متقاضیان در بحث خدمات زیربنایی و روبنایی هزینه نشود اما تاکید می‌کنم که ما نیز به دنبال این بوده‌ایم که تمام هزینه‌های روبنایی و زیربنایی مسکن مهر به هیچ وجه از حساب متقاضیان برداشت نشود.

  مبارزه با زمین‌خواری در دستورکار وزارت اطلاعات

  دراین هفته پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست گزارشی از اقدامات وزارت اطلاعات در زمینه مبارزه با زمین‌خواری در حوزه محیط‌زیست را منتشر کرد.در این گزارش از اقدام این وزارتخانه برای جلوگیری از زمین‌خواری 72هكتار از اراضی استان تهران به ارزش بیش از 300میلیارد تومان خبر داده شده است.ورود وزارت اطلاعات به حوزه زمین‌خواری و مقابله با این پدیده شوم كه در راستای منویات مقام معظم‌رهبری و ابلاغ سیاست‌های كلی محیط‌زیست از سوی ایشان، در دستور كار این وزارتخانه قرار گرفته نقطه عطفی در حفاظت از محیط‌زیست است. این رویداد مبارك و تداوم آن، عرصه را بر زمین‌خواران تنگ كرده و تجاوز به انفال را به حداقل می‌رساند.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست (پام) «بررسی عملكرد محیط‌زیستی وزارت اطلاعات نشان می‌دهد این دستگاه با توجه به ماهیت كاری خود، اطلاع‌رسانی به دستگاه‌های ذیربط به‌ویژه حفاظت محیط‌زیست درخصوص رویدادهای مرتبط با مسائل زیست‌محیطی كشور، انعكاس مشكلات، موانع و آسیب‌های محیط‌زیستی به دستگاه‌‌های مختلف ذیربط، اجرای برنامه‌های توجیهی- تخصصی و آموزشی در حوزه‌ امنیت زیستی و مبارزه با بیوتروریسم برای كارشناسان و مدیران سازمان‌های متولی و ذیربط ازجمله سازمان حفاظت محیط‌زیست و استان‌ها را در دستور كار خود قرار داده است.در این گزارش تأكید شده است: «اجرای طرح‌ها و پروژه‌های علمی- آزمایشگاهی در حوزه امنیت زیستی و مبارزه با بیوتروریسم، اجرای طرح‌های صیانت از امنیت زیستی در سراسر كشور، اجرای آموزش‌های عمومی ‌و امنیتی در سطح استان‌ها در حوزه امنیت زیستی و بیوتروریسم، تهیه گزارش‌های تخصصی، تحلیلی و عمومی‌ درباره‌ موضوعات مرتبط با بیوتروریسم و سایر تهدیدهای زیستی، مبارزه با زمین‌خواری معطوف به اراضی مؤثر در حوزه محیط‌زیست همچون جلوگیری از زمین‌خواری 72هكتار از اراضی استان تهران به ارزش بیش از 300میلیارد تومان از دیگر اقدامات این وزارتخانه است.

  احداث برج کره‌ای در ایران

  درهفته ای که گذشت ایران و کره جنوبی توافق کردند که یک برج تجاری برای ترویج فرهنگ کره ای و فروش محصولات این کشور در ایران احداث شود.یک مقام دفتر ریاست جمهوری کره روز دوشنبه گفت، ایران و کره جنوبی توافق کردند که یک برج تجاری برای ترویج فرهنگ کره ای و فروش محصولات این کشور در ایران احداث شود.این برج که فعلا کی تاور (برج کره) نامگذاری شده، فرهنگ کره ای را ترویج خواهد کرد و کلاس های کره ای و آموزش تکواندو در آن برگزار خواهد شد.بر اساس اعلام دفتر ریاست جمهوری کره، در این برج همچنین رستوران ها و مراکز خرید کره ای، غذاها، لوازم آرایشی و دیگر کالاهای کره ای عرضه خواهد شد.کی تاور، یا برج کره قرار است توسط شرکت دولتی ساخت و ساز ال اچ کورپوریشن و شرکت پوسکو ای اند سی، پوسکو در زمینی که توسط دولت ایران تامین خواهد شد، احداث می گردد.کره جنوبی اعلام کرده که برج کره (کی تاور) می تواند به قطب ترویج فرهنگ کره ای در ایران تبدیل شود و به افزایش فروش محصولات کره ای در جمهوری آذربایجان و دیگر کشورهای همسایه ایران کمک کند.سریال «جواهری در قصر» در سال 2006 با نرخ مخاطب 90 درصدی به یکی از پر مخاطبترین سریال های تلویزیون ایران تبدیل شد و موجب گسترش فرهنگ کره ای در میان مردم ایران شد.دولت ایران نیز اعلام کرده که اقداماتی را برای ساخت یک آی تاور (برج ایران) در سئول، پایتخت کره جنوبی صورت خواهد داد.

  ممانعت مجلس از دولتی شدن شهرداری‌ها

  دراین هفته همایش شورایاران و مدیران محله‌های پایتخت با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و شهردار تهران در محل مرکز همایش‌های بین‌المللی شهید آوینی برگزار شد.رئیس مجلس شورای اسلامی در همایش شورایاران و مدیران محلات تهران از آمادگی مجلس برای بررسی لایحه‌ای درخصوص جلوگیری از دولتی شدن شهرداری‌ها و حذف شورایاری‌ها كه در برنامه ششم توسعه مورد اشاره قرار گرفته، خبر داد.دكتر علی لاریجانی در این‌باره كه مورد تأكید شهردار تهران نیز قرار گرفته بود، گفت: بدون شك مجلس این آمادگی را دارد تا در زمان بررسی برنامه ششم توسعه اقدامات حمایتی را مدنظر قرار دهد؛ از همین رو اگر اعضای شورای شهر تمایل دارند می‌توانند در نشست‌های مختلف خود، لایحه‌ای را تهیه كنند و به مجلس ارائه دهند یا موادی را كه لازم است به برنامه ششم توسعه اضافه شود، به مجلس ارائه كنند و بدون شك مجلس نیز از آن حمایت خواهد كرد.رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با تأكید بر اینكه باید تلاش كرد تا جای ممكن كارها به مردم واگذار شود، گفت: البته باید پذیرفت كه اشتباهاتی در این زمینه صورت گرفت و به درستی این مهم اجرایی نشد. به‌عنوان مثال در حوزه علوم اقتصادی راه‌های نرفته زیادی وجود دارد تا این امور از حوزه دولتی بودن خارج شود اما اكنون، آرام آرام این بلوغ فكری حاصل شده و به همین دلیل باید برخی از كارها به مردم واگذار شود.لاریجانی با تأكید بر اینكه اقتصاد كشور زمانی سالم و سلامت است كه در دست مردم باشد، گفت: هدف اصلی در سیاست‌های اصل 44كه رهبر معظم انقلاب اسلامی آن را ابلاغ كردند آن بود كه امور به مردم واگذار شود البته كمی بد اجرا شد اما اصل فكر بر همین مبنا شكل گرفت.

  آخرین ویرایش: شنبه 18 اردیبهشت 1395 10:05 قبل از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمد آستانه اصل جمعه 17 اردیبهشت 1395 10:20 بعد از ظهر نظرات ()

  دکتر شکوهی درگذشت.او معروفترین ریس دبیرستان  ماندگار مروی بود که چند سال پیش ازسوی حوزه علمیه مروی مصادره شد وگویاقرار است توسط سرمایه داران زالو صفت به پاساژ تبدیل شود.

  به گزارش فارس، غلامحسین شکوهی نخستین وزیر آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران که در کابینه مهندس بازرگان عضویت داشت، درگذشت.

  دکتر شکوهی پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ سکاندار وزارت آموزش و پرورش شد و تا بهمن ۱۳۵۸ هم در این پست تکیه زد.

  غلامحسین شکوهی به خاطر خدمات ۶۰ ساله در آموزش و پرورش به عنوان «پدر تعلیم و تربیت ایران» هم شناخته می‌شود زیرا او دارای مدرک دکترای علوم تربیتی است و تمام فعالیت و زندگی او وقف تعلیم و تربیت شد.

  شکوهی در سال ۱۳۷۲ به علت ناراحتی ریوی و آلودگی هوای تهران به بیرجند، زادگاه خویش بازگشت و با درجه استادی در دانشگاه بیرجند به فعالیت آموزشی و پژوهشی ادامه داد تا اینکه پس از ۵۷ سال تدریس، در سال ۱۳۷۹ با رتبه استادی بازنشسته شد، اما تدریس را رها نکرد و در دانشگاه های بیرجند و تربیت مدرس تهران تا سال ۸۰ به تدریس ادامه داد.

  فعالیت‌های علمی شکوهی آنقدر قابل توجه بود که صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، به رغم سابقه عضویتش در دولت موقت، در سال ۱۳۸۵ از او به عنوان چهره ماندگار رشته تعلیم و تربیت تقدیر کرد. به فاصله یک سال بعد دانشگاه بیرجند هم برای او بزرگداشت برگزار کرد و از او به عنوان شخصیتی علمی تجلیل به عمل آورد.

  در سال گذشته نیز در همایش ملی آموزش ابتدایی که در بیرجند برگزار شد ضمن تجلیل از نخستین وزیر آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران ، «سند هویتی دکتر شکوهی» با حضور وزیر آموزش و پرورش، استاندار خراسان جنوبی و جمعی از مسئولان رونمایی شد.

  بیش از چند جلد کتاب با بیش از ۲۰ تجدید چاپ و ۶۰ مقاله از دکتر شکوهی در نشریات علمی داخلی و خارجی منتشر شده است. از جمله آثار این استاد برجسته در بخش تالیف، «روش آموختن حساب و هندسه»، «مبانی اصول آموزش و پرورش» با ۲۷ بار تجدید چاپ، «تعلیم و تربیت و مراحل آن» با ۲۰ بار تجدید چاپ و در بخش ترجمه «تعلیم و تربیت» تالیف امانوئل کانتو و «مربیان بزرگ» تألیف ژان شانو است.

  آخرین ویرایش: جمعه 17 اردیبهشت 1395 10:26 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمد آستانه اصل جمعه 17 اردیبهشت 1395 10:15 بعد از ظهر نظرات ()
  سوریان با شکست آمریکا به مدال طلا رسید  

  ارنده ۷ مدال طلای جهان و المپیک که پیش از این با صعود به فینال رقابت های گزینشی المپیک در ترکیه موفق به کسب سهمیه المپیک شده بود، در دیدار فینال مقتدرانه از سد کشتی گیر آمریکایی گذشت و به مدال طلا دست یافت.

  به گزارش ایسنا، حمید سوریان نماینده وزن ۵۹ کیلوگرم کشتی فرنگی ایران و دارنده ۷ مدال طلای جهان و المپیک که پیش از این با صعود به فینال رقابت های گزینشی المپیک در استانبول ترکیه موفق به کسب سهمیه المپیک شده بود، در دیدار فینال با شکست مقتدرانه کشتی گیر آمریکایی، عنوان قهرمانی وزن 59 کیلوگرم رقابت های کشتی فرنگی گزینشی المپیک در استانبول ترکیه را بدست آورد.

  سوریان در این دیدار نیز مقابل جسی تیلکه از آمریکا با نتیجه 8 بر صفر به پیروزی رسید و مدال طلای این رقابت ها را بر گردن آویخت.

  سوریان پیش از این در دور نخست استراحت کرد سپس در دور دوم به مصاف ایوان لیزاتوویچ از کرواسی رفت و توانست مقابل این کشتی گیر به راحتی و با نتیجه 9 بر صفر به پیروزی برسد وی در دور بعد نیز مقابل اریک ویسز از آلمان با نتیجه 8 بر صفر به برتری رسید و برای حضور در دیدار فینال و کسب سهمیه المپیک مقابل دیمیترو تسیمبولاک نفر سوم اروپا از اوکراین با نتیجه 8 بر صفر به پیروزی رسید و به دیدار فینال راه یافت.

  سوریان تمامی کشتی های خود در این مسابقات را در مدت یک دقیقه و در همان تایم اول به پایان رساند و امتیازی به حریفان خود نداد.

  آخرین ویرایش: جمعه 17 اردیبهشت 1395 10:16 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمد آستانه اصل جمعه 17 اردیبهشت 1395 08:25 قبل از ظهر نظرات ()

  نامه سرگشاده هاشمی رفسنجانی به رهبری

  اكنون كه امام راحل (ره) آن پیر فرزانه و حلّال مشكلات و ملجاء همه و یار صبور و دیرینه هر دوی ما آیت‌الله شهید مظلوم دكتر بهشتی و بسیاری از همسنگران قدیم كه یا به فیض عظمای شهادت رسیدند و یا به دیار باقی شتافتند ؛ در بین ما حضور ندارند، شما مانده‌اید و من ..از جناب‌عالی با توجه به مقام و مسئولیت و شخصیتتان انتظار است.
  کد خبر: ۵۱۳۱۴
  تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۸۸ - ۱۷:۲۷ - 09 June 2009
  آیت‌الله هاشمی رفسنجانی طی نامه‌ای خطاب به مقام معظم رهبری خواستار رسیدگی به اتهامات وارده به خود، زیرسؤال بردن تصمیمات بنیانگذار انقلاب اسلامی و رهبری نظام شد.

  به دنبال اتهامات اظهار شده دكتر محمود احمدی‌نژاد درباره بسیاری از بزرگان كشور از جمله آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، مبارز نستوه انقلاب از سال 42تا 57، عضو كمیته حل مشكلات سوخت مردم در زمستان 57 برای مذاكره با اعتصابیون شركت نفت آبادان، عضو هیات حل مشكلات كردستان در سال 58، عضو شورای انقلاب، سرپرست وزارت كشور در دولت موقت، رئیس مجلس شورای اسلامی از سال 60 تا 68، فرمانده هشت سال دفاع مقدس، رئیس‌جمهوری ایران از سال 68 تا 76، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس مجلس خبرگان رهبری، بسیاری از مردم شریف ایران در سراسر كشور به انحای مختلف خواستار پاسخ آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به اتهامات و دفاع از دستاوردهای ارزشمند نظام اسلامی شدند و دفتر ایشان نیز در اولین فرصت از صدا و سیما خواستار وقتی برای پاسخگویی شد، اما صدا و سیما انجام این مهم را به بعد از برگزاری انتخابات موكول كرد كه عملاَ تاثیری نخواهد داشت.

  از آنجایی كه طی روزهای اخیر موج اعتراض‌های مردمی از اقصی نقاط كشور برای علت عدم پاسخ به این اتهامات افزایش یافته و به خاطر اینكه موج‌سواران بیش از این با احساسات پاك و صادقانه مردم بازی نكنند، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تصمیم گرفتند پاسخ به اتهامات رئیس‌جمهور را به مقام معظم رهبری و از طریق معظم‌له به مردم شریف ایران بدهند تا حداقل تاریخ انقلاب اسلامی در آینده‌های دور این تجربه تاریخی را در اختیار نسل‌های متمادی ایران عزیز قرار دهد كه نگذارند پدیده زشت دروغ، افترا و تهمت در این كشور نهادینه شود.

  متن کامل پیام بدین‌شرح است:

  بسم‌الله الرحمن الرحیم
  مقام معظم رهبری آیت‌الله خامنه‌ای زیده عزّه
  متأسفانه اظهارات عاری از حقیقت و غیرمسئولانه آقای احمدی‌نژاد در جریان مناظره با مهندس موسوی و مقدمه‌چینی‌های قبل و حوادث بعد از آن، خاطرات تلخ اظهارات و اقدامات منافقان و گروهك‌‌های ضدانقلاب در سالهای اول بعد از پیروزی انقلاب و نیز تهمت‌زدن‌ها در انتخابات 84 و انتخابات مجلس ششم ولجن‌‌پراكنی‌های باند پالیزدار كه در دادگاه محكوم شده را به نمایش گذاشت و از آنجا كه بخشی از این اظهارات قبلاً در رسانه‌های دولتی و آتش تهیه آن در سخنرانی مشهد مقدس مطرح شده، ادعای اینكه مطالب او تحت تأثیر فضای مناظره گفته شده و فاقد برنامه‌ریزی قبلی است، پذیرفتنی نیست و گویا برای تحت‌الشعاع قرادادن گزارشهای مستند و مكرر دیوان محاسبات در خصوص مفقودالاثر بودن یك میلیارد دلار و ارتكاب چند هزار تخلّف در اجرای بودجه‌ها می‌باشد و شاید هم رقیب اصلی خود را افتخارات ربع قرن انقلاب اسلامی می‌داند.

  ده‌ها میلیون نفر در داخل و خارج ناظر دروغ‌پردازی‌ها و خلافگویی‌هایی بودند كه برخلاف شرع و قانون و اخلاق و انصاف، افتخارات نظام اسلامی‌مان را نشانه گرفته بود.

  زیر سوال بردن تصمیمات بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و تلاشهای امام راحل و مردم مسلمان و متعهد و روحانیت عظیم‌القدر كه در نیم قرن گذشته با مجاهدت‌های خویش توانستند بنای باشكوه نظام اسلامی را ایجاد و مستقر و بالنده كنند، از این بدتر نمی‌شد. دوران مشعشعی كه خود شما پشت سر امام(ره) در قامت مجاهد پیشتاز، رئیس‌جمهور و نهایتاً رهبری نظام نقش و مسئولیت‌های ممتازی به عهده داشته‌اید.

  نقطه قابل توجه دراین تهمت‌ها این است كه غیرمستقیم، مقام ولایت در زمان رهبری امام راحل و جناب‌عالی كه هادی دولت‌ها بوده‌اید و با اظهارات صریح، مدیریت‌ها را مورد تأیید و تحسین قرارداده‌اید، نشانه گرفته است.

  * * *

  بعد از جریان شوم 14 اسفندماه 1359 با ارشاد امام و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، شهید مظلوم دكتر بهشتی و جناب‌عالی و اینجانب كه در شعارهای مردمی به عنوان «سه یاور خمینی» شناخته شده بودیم، با همراهی نیروهای انقلابی و بخصوص نمایندگان متعهد مجلس اول و حزب جمهوری اسلامی توانستیم در جهت زدودن غبارهای ابهامات و سم‌پاشی‌ها اقدامات مؤثری انجام دهیم و امام راحل درد آشنا با تشكیل گروه حقیقت‌یاب و داور، بخشی از حقایق را آشكار ‌كردند. نتایج آن، آگاهی بیشتر مردم و رسوایی فتنه‌گران و در نهایت نجات كشور از خطری بود كه دشمنان استكباری و ضد انقلاب طراحی كرده بودند.

  البته اینجانب قصد ندارم كه دولت موجود را مثل دولت بنی‌صدر معرفی كنم و یا سرنوشتی شبیه آن دولت را برای این دولت بخواهم، بلكه مقصود این است كه باید مانع گرفتار شدن كشور به سرنوشت آن روزگار شد.

  * * *

  اینجانب برای پرهیز از آلوده‌شدن فضای سیاسی كشور در آستانه انتخابات به تشنجات بیشتر، از عكس‌العمل فوری كه مورد انتظار ملت است، خودداری كردم.

  در مراسم بزرگداشت سالگرد امام(ره) به آقای احمدی‌نژاد گفتم كه در اظهارات او خلاف‌گویی‌‌های فراوانی وجود داشته و ادعای كذب تماس تلفنی من با یكی از سران عرب و ادعای كارگردانی مبارزات انتخاباتی رقبا و اتهامات ناروا به جمعی از بزرگان نظام، از جمله جناب آقای ناطق نوری و فرزندان من و بدتر از همه زیرسوال بردن اقدامات امام راحل را یادآوری و پیشنهاد كردم با صراحت اتهام‌های نادرست را پس بگیرد كه نیازی به اقدامات قانونی افراد و خانواده‌هایی كه ناجوانمردانه و مظلومانه هدف تیرهای ناسزاگویی قرار گرفته‌اند، نباشد.

  از صدا و سیما هم خواسته شد كه فرصتی در اختیار طرفهای ذیحق براساس مقررات سازمان قرار دهد كه از خود دفاع نمایند. گرچه در گذشته به بخشی از این اتهامات پاسخ داده شده و رئیس قوه قضاییه وقت جناب آقای یزدی در پایان كار ریاست جمهوری اینجانب، در عمل به اصل 142 قانون اساسی رسماً اعلام پاكی و منزّه بودن خانواده رئیس‌جمهور و حتی كم‌شدن دارایی‌ها در دوران مسئولیت را نمودند، ولی تكرار اتهام تكرار جواب را می‌طلبد.

  مع‌الاسف، این دو پیشنهاد خیرخواهانه عملاً پذیرفته نشده و رهبر معظم هم صلاح را در سكوت‌شان دیدند و بی‌شك جامعه و بخصوص نسل جوان نیازمند اطلاع از حقیقت است. حقیقتی كه با اعتبار نظام و همدلی ملت ارتباط جدّی دارد و اگر محدود به حق چند نفر بود؛اقدام به نوشتن چنین نامه ای نمی كردم.

  معتقدم جناب‌عالی بخوبی می‌دانید كه اینجانب و بسیاری از بزرگان تأثیرگذار انقلاب و حتی خود جناب‌عالی از دوران مبارزه و سالهای اول انقلاب و در تعدادی از مقاطع مورد تهاجم افراد لاابالی و ضدانقلاب بوده‌ایم و همیشه صبورانه تهمت‌ها و اهانت‌ها را پشت سر گذاشته‌ایم و در دور جدید تهمت‌ها و هجمه‌ها هم از حدود پنج سال پیش تاكنون دندان روی جگر دارم و بخاطر خداوند و مصالح انقلاب و كشور اندوه خویش را مكتوم می‌د‌ارم و از این جهت هم مورد گلایه بسیاری از دلسوزان اسلام و انقلاب و بستگانم قرار می‌گیرم ومهم این است كه اینبار این تهمت‌ها توسط رئیس جمهور و در رسانه ملی مطرح شده است. البته در موقع مناسب انحرافات و حق‌كشی‌های ناگفته انتخابات و اعمال دولت نهم در اختیار مردم و تاریخ قرار خواهد گرفت،

  تاریخ گواه است كه اكثریت مردم متعهد و انقلابیمان كمتر تحت تأثیر خلاف‌گویی‌ها قرار می‌گیرند و دلیل آن آراء افتخارآمیز مردم به اینجانب در آخرین انتخابات مجلس خبرگان رهبری است و نیز خوب می‌دانید كه در جریان انتخابات جاری، تاكنون به خاطر مسئولیت‌های رسمی ام در رسانه هامطلبی به نفع یا ضرر افراد و جریانهای درگیر در انتخابات نگفته‌ام و در موراد ضروری به كلیاتی مبتنی بر حضور حداكثری مردم در پای صندوق‌ها و سلامت انتخابات اكتفا كرده‌ام و رسماً گفته‌ام برنامه شركت در انتخابات ندارم.

  چهار نامزد موجود برای آمدن به صحنه با اطلاع از نظر و سیاست اینجانب از من نظر نخواسته‌اند و بعد از نامزدی هم از اینجانب درخواست حمایت نكرده‌اند و اگر هم در جلساتی بهم رسیده باشیم، چیزی جز همان كلیات فوق‌الذكر را از من نشنیده‌اند و اگر حزب یا گروهی در مورد جهت‌گیری در انتخابات نظر خواسته‌اند، گفته‌ام براساس آیین‌نامه خود عمل كنند و حقیقتاً آنها با تصمیم‌خودشان و همكارانشان در صحنه‌اند و عمل می‌كنند و انصافاً تهمت دست‌نشانده بودن آنان ستم و بی‌حرمتی غیرقابل توجیه است.

  بجاست كه به این حقیقت هم توجه شود كه احتمالاً عوامل دولت از نظر اینجانب مطلعند كه من ادامه وضع موجود را به صلاح نظام و كشور نمی‌دانم و خود جناب‌عالی هم از این نظر من مطلعید و دلایل آن را هم می‌دانید. ولی این نظر را رسانه‌‌ای نكرده‌ام و خود عوامل دولت در این مورد بزرگنمایی كرده‌اند كه هدف بزرگنمایی در آن مناظره روشن شد.

  با اینهمه بر فرض اینكه اینجانب صبورانه به مشی گذشته ادامه دهم، بی‌شك بخشی از مردم و احزاب و جریانها این وضع را بیش از این بر نمی‌تابند و آتش‌فشانهایی كه از درون سینه‌های سوزان تغذیه می‌شوند، در جامعه شكل خواهد گرفت كه نمونه‌های آن را در اجتماعات انتخاباتی در میدانها، خیابانها و دانشگاه‌ها مشاهده می‌كنیم.

  اگر نظام نخواهد یا نتواند با پدیده‌های زشت و گناه‌آلودی مثل تهمت‌ها، دروغ‌ها و خلاف‌گویی‌های مطرح شده در آن مناظره برخورد كند و اگر مسئولان اجرای قانون نخواهند و یا نتوانند به تخلّف‌های صریح خلاف قانون در اعلان افراد به عنوان فاسد كه فقط بعد از اثبات تخلّف در دادگاه قابل اعلان است، رسیدگی كنند و اگر فردی در موقعیت ریاست جمهوری بدون مراعات ‌شأن منصب مقدسش خود را مجاز به ارتكاب چنین گناهان كبیره و اخلاق‌شكن علیرغم سوگند به مراعات شرع و قانون بداند، چگونه می‌توانیم خود را از پیروان نظام مقدس اسلامی بدانیم؟

  رهبری معظم انقلاب؛

  اكنون كه امام راحل (ره) آن پیر فرزانه و حلّال مشكلات و ملجاء همه و یار صبور و دیرینه هر دوی ما آیت‌الله شهید مظلوم دكتر بهشتی و بسیاری از همسنگران قدیم كه یا به فیض عظمای شهادت رسیدند و یا به دیار باقی شتافتند ؛ در بین ما حضور ندارند، شما مانده‌اید و من و معدودی از یاران و همفكران قدیم. از جناب‌عالی با توجه به مقام و مسئولیت و شخصیتتان انتظار است برای حل این مشكل و برای رفع فتنه‌های خطرناك و خاموش كردن آتشی كه هم اكنون دودش در فضا قابل مشاهده است، هرگونه كه صلاح می‌دانید اقدام مؤثری بنمایید و مانع شعله‌ورتر شدن این آتش در جریان انتخابات و پس از آن شوید.

  لذا در فرصت باقی‌مانده ضروری به نظر می‌رسد خواسته حق حضرت‌عالی و مردم در خصوص انجام انتخاباتی سالم و پرابهت و حداكثری تحقق یابد. كاری كه می‌تواند عامل نجات كشور از خطر و باعث تحكیم وحدت ملی و اعتماد عمومی باشد و فتنه‌گران نتوانند با حدس و گمان نصّ پیامتان در مشهد و در مرقد امام راحل را با هوس خود تحریف كنند و با نادیده گرفتن قانون، بنزین بر آتش‌افروخته بریزند.

  سرچشمه شاید گرفتن به بیل چوپر شد نشاید گرفتن به پیل

  دوست، همراه، و هم سنگر دیروز، امروز و فردایتان

  اكبر هاشمی رفسنجانی
  آخرین ویرایش: جمعه 17 اردیبهشت 1395 08:27 قبل از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمد آستانه اصل پنجشنبه 16 اردیبهشت 1395 10:11 بعد از ظهر نظرات ()

  خطیب جمعه قم: آیت‌الله «سیدهاشم حسینی‌بوشهری‌»:آیت الله یزدی و مصباح زینت خبرگان رهبری هستند (بخوانیدبودند!)

  » سرویس: استان ها - قم

  خطیب جمعه قم گفت: شخصیت‌هایی چون آیت‌الله یزدی و مصباح زینت خبرگان رهبری هستند.

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، آیت‌الله «سیدهاشم حسینی‌بوشهری‌» در خطبه‌های نماز جمعه این هفته قم در خطبه‌های خود با اشاره به امنیت به عنوان یکی از اصول حاکم بر روابط اجتماعی گفت: همدلی در جامعه و عدالت اجتماعی و مشارکت‌های عموم مردم نقش مهمی در امنیت دارد در این زمینه مقابله با آسیب‌های اجتماعی نقش مهمی ایجاد امنیت دارد.

  خطیب جمعه قم افزود: برخی مولفه‌های مهم در جامعه، امنیت را به مخاطره می‌اندازد که فقر و احساس یکی از این مولفه‌ها می‌باشد در این خصوص فقر و محرومیت می‌تواند مسئولیت‌پذیری و مشارکت اجتماعی را از میان بردارد.

  وی خاطرنشان کرد: از میان بردن فقر از جمله وظایف مسلمانان است در این‌باره پرداخت واجبات مالی از راه‌های مقابله با فقر است.

  حسینی‌بوشهری بیکاری را از دیگر آسیب‌ها در مخاطره افتادن امنیت اجتماعی دانست و گفت: بیکاری موجب ناهنجاری‌های اجتماعی از جمله سرقت و اعتیاد و ابتذال می‌شود ضمن این‌که آسیب طلاق ریشه در فقر و بیکاری دارد اسلام در این‌باره دستورات زیادی مبنی بر کسب معاش دارد.

  وی تصریح کرد: بی‌بند و باری و به ویژه بدحجابی اسلامی، آفت بزرگی است و باعث گسترش ناامنی می‌شود و هرچه دامنه برهنگی گسترش یابد، آسیب اجتماعی نیز افزایش پیدا می‌کند.

  مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور با بیان برخی رویدادهای مهم هفته اظهار کرد: 22 اسفند سالروز صدور فرمان امام خمینی(ره) مبنی بر تأسیس بنیاد شهید و بزرگداشت شهدا می‌باشد که در سال 1358 با فرمان 10 ماده‌ای مسئولیت‌های مهمی را برای بنیاد شهید تعیین شد که ترویج فرهنگ شهادت و زنده نگاه داشتن یاد شهدا و حفظ آثار آن‌ها و صیانت و تکریم خانواده‌های معظم شهدا در دستور کار بنیاد شهید قرار دارد.

  وی افزود: بنیاد شهید وظایف زیادی را بر عهده دارد اما انتظار می‌رود به نیازهای فرهنگی و اقتصادی خانواده شهدا توجه بیشتری شود، چون امنیت و آرامش کشور به‌واسطه خون شهیدان است و درخشش ایران در عرصه‌های جهانی به دلیل جانفشانی شهداست که حتی یک وجب از خاک کشور در دست دشمن نیست در این خصوص باید یاد شهیدان را زنده نگاه داریم.

  حسینی‌بوشهری با گرامی‌داشت سالروز شهادت فاطمه زهرا(س) گفت: مراسم متعدد عزاداری در حسینیه‌ها و تکایا برگزار می‌شود و مردم پرچم‌های سیاه را برافراشته‌اند این بانوی بزرگ در بسیاری از عرصه‌ها به‌ویژه ولایتمداری الگو می‌باشد.

  وی هم‌چنین در خصوص سالگرد رحلت فرزند برومند امام سید احمد آقا خمینی در 26 اسفندماه اظهار کرد: در گفتار و رفتار ایشان حفظ حرمت رهبری نظام از اصول خدشه‌ناپذیر وی بود که پیروی ایشان از ولایت را نشان می‌داد.

  خطیب جمعه قم در رابطه با دیدار اعضای خبرگان رهبری با رهبر معظم انقلاب گفت: نکات مهم و محوری در سخنان معظم‌له مطرح شد که تجلیل و قدردانی مشارکت 62 درصدی مردم در انتخابات و توجه به مسائل مهمی چون اقتصاد مقاومتی، جهش علمی و مصون سازی فرهنگی در کشور از این جمله می‌باشد.

  وی خاطرنشان کرد: رهبر انقلاب درباره نفوذ دشمن فرمودند مردم باید بیدار باشند و جلوی حرکت دشمن در نفوذ را بگیرند هم‌چنین ایشان در سخنانشان به رفتار نجیبانه افرادی که رأی نیاورند اشاره داشتند و بیان کردند شخصیت‌هایی همچون آیت‌الله یزدی و آیت‌الله مصباح زینت مجلس خبرگان رهبری هستند.

  حسینی‌بوشهری در ادامه پیرامون سخنان رهبری اظهار کرد: طبق گفته رهبری انقلاب اسلامی منتخبین مجلس خبرگان باید انقلابی بمانند انقلابی فکر و عمل کنند ضمن این‌که مجلس شورای اسلامی نیز باید قدردان مردم باشد و با حفظ استقلال خود دولت را در انجام وظایف یاری کنند.

  وی گفت: ما اقدام ناسنجیده و ناپخته شورای همکاری خلیج‌فارس در رابطه با تروریست خواندن حزب‌الله را محکوم می‌کنیم، چون نشان از کج فهمی و نادانی است که حزب‌الله را که فدایی اسلام و قرآن است و در خط مقدم جبهه قرار دارد را تروریست بنامند این‌ها می‌خواستند حزب‌الله را در اتحادیه عرب محکوم کنند که کشورهای عربی و اسلامی مقابل این طرح سعودی‌ها ایستادند و گفتند حزب‌الله مایه آبروی جهان عرب است.

  خطیب جمعه قم در خصوص سفر داود اغلو به ایران گفت: این سفر مبارکی بود آفرین به جمهوری اسلامی با موضع ثابتش. ما بارها به همسایه خود ترکیه گفتیم که همکاری شما با اروپا و آمریکا راه به جایی نمی‌برد.

  وی تصریح کرد: وقتی اختلاف ایجاد شد متوجه شدند که باخت بود و برد محسوب نمی‌شد ما همسایه شما هستیم و در کنار شما در مقابل توطئه‌ها می‌ایستیم.

  آخرین ویرایش: پنجشنبه 16 اردیبهشت 1395 10:13 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمد آستانه اصل پنجشنبه 16 اردیبهشت 1395 10:05 بعد از ظهر نظرات ()

  گاهشمار جنگ داخلی سوریه


  گاه‌شمار

  از ماه ژانویه ۲۰۱۱ صدها هزار معترض در شهرهای مختلف سوریه نظیر دمشق، حمات، جبله، لاذقیه، درعا و حمص به مدت چندین ماه، در روزهای مختلف به ویژه روزهای جمعه با نام‌هایی مانند جمعه عزت، جمعه مقاومت، جمعه شهدا، جمعه مبارزه، جمعه آزادگان، جمعه آزادی، جمعه نگهبانان میهن، جمعه کودکان، جمعه عشایر، جمعه صالح العلی، جمعه عدم مشروعیت، جمعه ارحل، جمعه لا للحوار و جمعه سر فرود نمی‌آوریم جز در مقابل خدا علیه دولت بشار اسد دست به اعتراض و تظاهرات زدند و خواهان کناره گیری او از قدرت شدند.[۱] تانک‌ها و نیروهای نظامی دولت بشار اسد در شهرهای مختلف سوریه نظیر دمشق، درعا و حمص مستقر شدند و معترضان را سرکوب کردند.[۲] معترضان به دخالت نیروهای دولت ایران در سرکوب معترضان نیز اعتراض داشتند.[۳][۴]

  بیش از ۷۲۰۰ نفر (تا تاریخ ۵ فوریه ۲۰۱۲) از معترضان سوری، توسط نیروهای نظامی و امنیتی دولت بشار اسد کشته شده‌اند و بین ۶۰۰۰۰-۸۰۰۰۰ نفر از معترضان در این کشور دستگیر شده‌اند و ۱۲ هزار و ۴۰۰ نفر هم از سوریه گریخته‌اند، که این اقدامات از سوی بان کی‌مون دبیرکل سازمان ملل متحد محکوم شده‌است.[۵][۶] مقامات سوریه در پاسخ به گزارش‌های سازمان ملل متحد درباره آمار کشته‌ها، این گزارش‌ها را بی اساس و غیرواقعی خوانده‌اند و اعلام کردند که ۲۰۰۰ نیروی امنیتی سوریه در شهرهای مختلف این کشور هدف تیراندازی گروه‌های تروریستی قرار گرفته و کشته شده‌اند..[۷][۸]

  تجمع اعتراض امیز مردم در حمص علیه بشار اسد

  والری ایموس، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه در پی دیدار از منطقه بابا عمرو حمص در سوریه گفت بخش‌هایی از این شهر کاملاً ویران شده‌است. مخالفان در ۷ مارس ۲۰۱۲، از کشته شدن ۳۹ تن در سراسر سوریه خبر دادند که به گفته آنها ۲۶ تن از آنها در شهر حمص، ۶ تن در ادلب، ۳ نفر در درعا، ۲ نفر در حومه دمشق و ۲ نفر در حومه حلب کشته شده‌اند.[۹]

  با ادامه خشونت‌ها در شهرهای مختلف سوریه در روز جمعه، ۹ مارس ۲۰۱۲، کمیته هماهنگی محلی که از گروه‌های مخالف دولت سوریه‌است، اعلام کرده‌است که در این روز در شهرهای مختلف سوریه ۷۷ نفر کشته شده‌اند که از این تعداد، ۲۶ نفر در حمص، ۲۸ نفر در حلب، ۶ نفر در درعا، ۴ نفر در حماة، ۹ نفر در مناطق مختلف دمشق، دو نفر در لاذقیه و یک نفر در هریک از شهرهای حلب و بوکمال جان خود را از دست داده‌اند.[۱۰]

  هیئت عمومی انقلاب سوریه، شمار کشته شدگان در روز ۱۹ فروردین ماه ۱۳۹۱ (۷ آوریل ۲۰۱۲) به دست نیروهای دولتی این کشور در مناطق مختلف را، دستکم ۱۵۶ نفر اعلام کرد. که بیش از ۷۰ نفر از آنها از شهر اللطامنه در حومه حماه هستند. در این قتل‌عام سه خانواده به طور کامل کشته شدند و دیگران در اثر گلوله‌باران بی‌هدف شهر توسط خودروهای زرهی ارتش دولتی سوریه، جان خود را از دست داده‌اند.

  گزارش‌های منتشره از حمص هم از گلوله‌باران توپخانه‌ای شدید مناطق دیر بعلبه، جوره الشیاح و شماری دیگر از مناطق حکایت داشت. این گلوله باران که تصاویری از آن بر روی شبکه اینترنت پخش شد، ده‌ها کشته و زخمی در پی داشت.

  خبرگزاری رویترز به نقل از فعالان سوری گزارش داد که ۱۲ تن از کشته شدگان خانواده یک افسر جدا شده از ارتش سوریه هستند. فیلم ویدیویی حاوی تصاویر این کشته شدگان در شبکه اینترنت منتشر شد.

  همچنین ده‌ها نفر در گلوله باران شهرهایی در حومه استان‌های حلب و ادب، کشته شدند. بنا بر اعلام دیده‌بان حقوق بشر سوریه، نیروهای دولتی به شهر اریحا در استان ادلب یورش برده و ده‌ها منزل را به آتش کشیدند. شهر المیادین در حومه دیرالزور نیز شاهد یورش نیروهای دولتی و دستگیری ده‌ها تن از اهالی آن بود.[۱۱] شبکه خبری الشام در روز ۱۹ فروردین ماه ۱۳۹۱ از حضور گسترده نیروهای امنیتی در اکثر خیابان‌ها و محله‌های منطقه القابون در دمشق پایتخت سوریه خبر داد. بنا بر این گزارش نیروهای امنیتی به شماری از منازل در نزدیکی مسجد الحسن یورش برده و جوانان حاضر در این منازل را دستگیر کردند.[۱۲][۱۳]

  هزاران نفر در شهر حلب، واقع در شمال سوریه، در ۱۸ می ۲۰۱۲ دست به تظاهرات زده‌اند. فعالان حقوق بشر در سوریه می گویند که این بزرگترین تظاهراتی است که از زمان آغاز شورش‌ها در سوریه برگزار شده‌است. گزارش شده‌است که همزمان تظاهراتی نیز در سایر نقاط سوریه برگزار شده‌است. این تظاهرات یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که فعالان به منظور حمایت از دانشجویان حلب برای راهپیمایی فراخوان داده بودند. ناظران می گویند که جو ضد دولتی در این شهر با کشته شدن چند تن از دانشجویان به دست نیروهای امنیتی در اوایل ماه می ۲۰۱۲ افزایش یافت. ویدیوهایی که توسط فعالان در اینترنت منتشر شده‌است نشان می‌دهد که صدها نفر در نقاط مختلف حلب در راهپیمایی‌های ضد دولتی شرکت کرده‌اند.[۱۴]

  گروه نظارت بر حقوق بشر در سوریه که در بریتانیا مستقر است می‌گوید که گلوله‌باران نیروهای امنیتی سوریه در ۲۱ می ۲۰۱۲ در استان حما در غرب این کشور ۳۴ کشته و تعداد زیادی مجروح بر جا گذاشته‌است. این نهاد گفت که در میان کشته شدگان شهر صوران در مرکز این استان چندکودک نیز وجود دارد. رامی عبدالرحمان، رئیس این نهاد به خبرگزاری رویترز گفت: "نیروهای ارتش ابتدا شهر را به گلوله بستند و سپس به شهر حمله کردند."[۱۵]

  در ۲۶ می ۲۰۱۲ حداقل ۱۰۸ تن از جمله سیزده کودک در شهر حمص به دست نیروهای ارتش این کشور کشته شده‌اند. این افراد از سازمان ملل و ناظرانش در سوریه خواسته‌اند تا اقدامات بیشتری برای دفاع از غیرنظامیان انجام دهند.

  در تصاویر ویدئویی ۲۶ می ۲۰۱۲، اجساد کودکان پس از گلوله‌باران شهرک حولا دیده می‌شود. مخالفان دولت سوریه می‌گویند کل اعضای خانواده‌ها در این حملات کشته شده و افرادی هم که نجات پیدا کردند، پس از آن که اسیر نیروهای دولتی شدند، کشته شدند.

  در درگیری‌ها و خشونت‌های روز جمعه ۲۵ می ۲۰۱۲ در سراسر سوریه، حداقل ۲۰ نفر کشته شدند.

  پس از نماز جمعه روزروز جمعه ۲۵ می ۲۰۱۲ دهها هزار نفر در تظاهرات ضد دولتی در گوشه و کنار سوریه شرکت کردند.

  در می ۲۰۱۲ در گلوله‌باران شهرک حولا، نیروهای دولتی از تانک، خمپاره و سایر سلاح‌های سنگین استفاده کردند.[۱۶]

  در واکنش به قتل ۱۰۸ تن از شهروندان سوریه در ۲۶ می ۲۰۱۲، که به گفته ناظران سازمان ملل متحد توسط نیروهای دولتی بشار اسد صورت گرفت، آمریکا این اقدام را «وحشیانه» خواند و اتحادیه عرب نیز اعلام کرد نشستی اضطراری در این مورد برگزار کند. سازمان ملل متحد، بریتانیا و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس نیز بیانیه‌هایی در محکومیت این کشتار منتشر کردند.آلمان، فرانسه، ایتالیا، بریتانیا، کانادا و استرالیا در واکنش به ادامه کشتار شهروندان غیرنظامی، سفیران سوریه را اخراج کردند.[۱۷][۱۷][۱۸][۱۹][۲۰]

  در تاریخ ۲۱ مارس ۲۰۱۳ میلادی، محمد رمضان سعید البوطی، امام جمعه مسجد جامع اموی و بلندپایه‌ترین روحانی سنی‌مذهب سوریه، در مسجد ایمان در منطقه «مزرعه» در مرکز دمشق، طی یک حمله انتحاری کشته‌شد.[۲۱] وی در جریان جنگ داخلی سوریه به صورت علنی از بشار اسد که متعلق به اقلیت شیعه‌مذهب علوی‌ست حمایت می‌کرد.[۲۲]

  در ۲۸ اوت ۲۰۱۳ جو بایدن، معاون رئیس‌جمهور آمریکا ضمن اشاره به وجود شواهد کافی در مورد مسئولیت رژیم اسد در حمله شیمیایی اخیر گفت: «نباید گذاشت که استفاده از تسلیحات شیمیایی بدون مجازات باقی بماند. او افزود: «رئیس‌جمهور و من فکر می‌کنیم، کسانی که از سلاح شیمیایی علیه کودکان، زنان و مردان بی‌دفاع استفاده کرده‌اند، باید به سزای اعمالشان برسند.»[۲۳]

  ۱۰ مارس ۲۰۱۴: گروهی از راهبه‌های ارتدوکس که به مدت سه ماه در اسارت یکی از گروه‌های شورشی بودند، آزاد شدند. شورشیان این ۱۳ راهبه را از کلیسایی در شهر معلولا ربوده بودند.[۲۴]

  ۱۱ مارس ۲۰۱۴: صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل ( یونیسف ) اعلام کرد آمار کودکانی که از مارس سال گذشته تحت تاثیر این جنگ قرار گرفته‌اند از دو میلیون به پنج میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسیده است. یونیسف همچنین اعلام کرد که حدود یک میلیون کودک در مناطق و شهرهای محاصره شده به غذا، دارو و کمک‌های بشردوستانه دسترسی ندارند.[۲۵]

  ۱۴ مارس ۲۰۱۴: احمد جربا، رئیس ائتلاف ملی سوریه گفت که حامیان بین المللیِ مخالفانِ حکومت سوریه باید به وعدۀ خود در مورد ارسال سلاح های سنگین عمل کنند. او گفت که به وی قول داده شده بود که اگر دولت سوریه مسئول شکست مذاکرات صلح تشخیص داده شود کشورهای «گروه دوستان سوریه» اسلحه سنگین در اختیار مخالفان قرارخواهند داد.[۲۶]

  ۱۶ مارس ۲۰۱۴: ارتش سوریه شهر یبرود را به کنترل خود درآورد.[۲۷]

  ۲۰ مارس ۲۰۱۴: نیروهای ارتش سوریه موفق شدند دژ شهسواران (دژ کردان) را در استان حمص پس از درگیری‌های شدید با شورشیان، تحت کنترل خود در آورند. همچنین اعلام شد که برای اولین بار از زمان شروع ناآرامی‌های سوریه، کاروان حامل کمک‌های سازمان ملل از ترکیه وارد سوریه شده و به شهر قامشلی در شمال شرقی سوریه رفته است.[۲۸] همچنین گزارش مشترک سازمان ملل متحد و سازمان منع تسلیحات شیمیایی در مورد اجرای توافقنامه انتقال تسلیحات شیمیایی سوریه انتشار یافت و در آن اعلام شد حدود ۴۶ درصد از کل تسلیحات شیمیایی سوریه به خارج منتقل شده است.[۲۹]

  ۱۶ مهر ۱۳۹۴ : حسین همدانی، از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، در سوریه کشته شد. وی عصر پنجشنبه هنگام عملیات در نزدیکی شهر حلب سوریه و به دست نیروهای گروه حکومت اسلامی کشته شد.[۳۰]

  ۱۷ مهر ۱۳۹۴ : شبه‌نظامیان گروه حکومت اسلامی، داعش، بامداد جمعه، ۱۷ مهرماه۱۳۹۴، پیشروی سریعی به سمت شهر حلب در شمال این کشور داشتند. درگیری‌های شدیدی در طول شب تا ساعت پنج صبح روی داد که طی آن شبه‌نظامیان حکومت اسلامی موفق شدند جنگجویان گروه‌های مسلح مخالف اسد را از چند شهرک در حومه حلب که از سال ۲۰۱۲ در کنترل آنها بود بیرون برانند. تل قراح، تل سوسین، کفر قارص و پایگاه نیروی زمینی، از جمله این مناطق بودند.[۳۱] با این پیشروی، گروه حکومت اسلامی تنها به حدود ۲۰ کیلومتری شهر حلب رسید و خود را به مناطق در کنترل نیروهای دولتی نزدیک کرد.[۳۲]

  ۱۹ مهر ۱۳۹۴ : ارتش سوریه کنترل دو روستا را در شمال غربی استان ادلب، در نزدیکی یک بزرگراه مواصلاتی مهم، در دست گرفت. وزارت دفاع روسیه نیز اعلام کرد که در ۲۴ ساعت گذشته جنگنده های این کشور در استان‌های حما، حلب، دمشق و رقه سوریه ۶۴ پرواز عملیاتی انجام داده و ۶۳ هدف را منهدم کرده‌اند و تمامی این اهداف (۵۳ مرکز تجمع، یک مرکز فرماندهی، چهار اردوگاه آموزشی و هفت انبار) متعلق به گروه دولت اسلامی بوده اند. روسیه همچنین اعلام کرد که در زمینه امنیت پرواز در آسمان سوریه هماهنگی بیشتری با آمریکا پیدا کرده است.[۳۳] دیدبان حقوق بشر ارتش روسیه را به استفاده از بمب‌های خوشه‌ای در سوریه متهم کردو گفت عکس‌هایی بدست آورده که نشان می‌دهد در حمله روز ۱۲ مهر به روستای «کفر حَلب» در نزدیکی شهر حلب از بمب‌های خوشه‌ای استفاده شده است. دیدبان حقوق بشر در عین حال گفت بمب‌های خوشه‌ای یا از هواپیماهای جنگی روسیه به اهدافی در سوریه شلیک شده و یا در اختیار نیروهای بشار اسد قرار گرفته است. [۳۴]

  ۲۰ مهر ۱۳۹۴ : ارتش سوریه و نیروهای حزب‌الله لبنان موفق شدند با حمایت هواپیماهای جنگی روسیه، طی عملیاتی تهاجمی علیه مخالفان دولت بشار اسد در استان حماه، بخشهایی از شهر استراتژیک «کَفْر نَبوده» در استان حماه را تسخیر کنند. بازپس‌گیری این شهر توسط نیروهای دولتی، ارتش سوریه را به مواضع مخالفان در اطراف شاهراه بین شهرهای اصلی سوریه نزدیک‌تر کرد. [۳۵] همچنین وزارت دفاع آمریکا گفت که این کشور پنجاه تن مهمات در اختیار گروه‌های شورشی در استان حسکه قرار داده است.[۳۶] از سوی دیگر یگان های مدافع خلق «ی.پ.گ» ،مهمترین نیروی کرد سوریه، اعلام کرد که با شماری دیگر از گروه های مخالف بشار اسد، اتحاد جدیدی موسوم به « نیروهای دموکراتیک سوریه» تشکیل داده‌‌است.[۳۷]

  ۲۱ مهر ۱۳۹۴: سفارت روسیه در دمشق هدف دو حمله خمپاره ای قرار گرفت.[۳۸] سازمان عفو بین‌الملل نیروهای کُرد در شمال سوریه را به ارتکاب جرایم جنگی متهم کرد.[۳۹] خبرگزاری‌های ایران اعلام کردند سرتیپ فرشاد حسونی زاده و سرتیپ حمید مختاربند از اعضای ارشد سپاه پاسداران در سوریه کشته شده اند. [۴۰] وزارت دفاع روسیه گفت ۸۸ پرواز علیه ۸۶ هدف عمده در استان های رقعه، حما، ادلیب و حلب انجام شده است. ارتش روسیه ادعا کرد نیروهای دولت اسلامی با کمبود مهمات سوخت و مواد روبرو شده اند و مواضع فرماندهی خود را رها می کنند.[۴۱]

  آخرین ویرایش: پنجشنبه 16 اردیبهشت 1395 10:07 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمد آستانه اصل پنجشنبه 16 اردیبهشت 1395 09:36 بعد از ظهر نظرات ()

  متن سخنان دکتر روحانی در دیدار عیدانه مسئولان نظام با رهبر انقلاب اسلامی

  رییس جمهوری، اسلام ستیزان غربی و دوستان نادان و مزدوران وابسته را لبه های یک قیچی برای ضربه زدن به حیثیت و شان اسلام به عنوان دین رحمت و صلح برشمرد و گفت: ریشه اصلی ترور و ناامنی کسانی هستند که رژیم نامشروع و غاصب صهیونیستی را در این منطقه ایجاد کرده اند.

  در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و اجرای سیاست‌های دولت برای خروج غیرتورمی از رکود انجام شد؛

  هیات وزیران زمینه فعالیت بنگاه‌های کوچک و متوسط صنعتی، کشاورزی و خدماتی را تسهیل کرد/ ارائه گزارشی از‌ آخرین اقدامات انجام شده در زمینه طرح‌های مصوب در استان بوشهر

  هیأت وزیران در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و اجرای سیاست‌های دولت برای خروج غیرتورمی از رکود و حمایت از توسعه فعالیت بنگاه‌های کوچک و متوسط صنعتی، کشاورزی و خدماتی با خروج این بنگاه‌ها از شمول برخی مصوبات، زمینه فعالیت آنها را تسهیل نمود.

  رییس جمهوری در مراسم گرامیداشت مقام معلم:

  مسیر رسیدن به توسعه پایدار و متوازن، سرمایه گذاری و تقویت آموزش و پرورش است / برای رشد فرهنگ، بودجه فرهنگ باید درآموزش و پرورش هزینه شود/ آموزش زبان های خارجی باید متنوع و کیفی شود/ یکی از آثار مهم برجام توسعه امید در نسل جوان ما است

  رییس جمهوری در مراسم گرامیداشت مقام معلم، مسیر رسیدن کشور به توسعه پایدار و متوازن را سرمایه گذاری و تقویت آموزش و پرورش دانست و تاکید کرد: اگر می خواهیم فرهنگ ما رشد کند، بودجه فرهنگ باید در آموزش و پرورش هزینه شود.

  دکتر روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی:

  بعثت پیامبر (ص) مهمترین رویداد بشریت است/ شخصیت شهید مطهری همچنان بدون جایگزین است/ تاکید بر ضرورت دقت و جدیت در آموزش زبان های خارجی به دانش آموزان

  رییس جمهوری با تبریک ایام بعثت نبی مکرم اسلام (ص)، گفت: رسالت و مبعث پیامبر عظیم الشأن اسلام(ص) مهمترین رویداد تاریخی نه تنها برای مسلمانان، بلکه برای همه بشریت است.

  رییس جمهوری هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید اوکراین:

  استفاده از فرصت‌ها و ظرفیت‌های مشترک برای توسعه روابط ایران و اوکراین ضروری است

  حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس‌ جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه سفیر جدید اوکراین در تهران را به حضور پذیرفت.

  دکتر روحانی هنگام دریافت استوارنامه سفر جدید بنگلادش در تهران:

  گسترش روابط با بنگلادش، همواره مورد حمایت دولت و ملت ایران است

  رییس‌ جمهوری با اشاره به روابط دوستانه و عمیق فرهنگی و تاریخی میان ایران و بنگلادش، گفت: گسترش روابط با بنگلادش به عنوان کشوری دوست و اسلامی، همواره مورد حمایت دولت و ملت ایران است.

  رییس جمهوری در آیین افتتاح نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در «شهر آفتاب»:

  کتاب و فرهنگ نماد قدرت نرم ما برای تعامل با ملت هاست/ نقاد دلسوز را نباید گرفتار کرد و در پوشش نقد هم نباید تهمت زد و دروغ گفت/ به ناشران باید فضای رقابتی داد و رانت ها را از عرصه فرهنگ زدود

  رییس جمهوری، کتاب و فرهنگ را نماد قدرت نرم ایران اسلامی برای تعامل با ملت ها دانست و با تاکید براینکه کتاب آرامش دهنده دلها و جامعه است و انس با کتاب قدرت ملی ما را در صحنه جهانی ارتقا خواهد داد، گفت: به ناشران باید فضای رقابتی داد و رانت ها را از عرصه فرهنگ زدود.

  پیام تبریک رییس جمهوری به مناسبت قهرمانی تیم ملی تیراندازی با کمان ایران در مسابقات جام جهانی

  رییس جمهوری در پیامی قهرمانی تیم ملی مردان کشورمان در مسابقات جام جهانی تیراندازی با کمان در شانگهای چین را تبریک گفت.

  دکتر روحانی در مراسم روز جهانی کارگر:

  دولت با همه توان و قدرت، پشتیبان کارگران است/ شرکت‌های ایرانی قدرت و توان رقابت خود را در مقابل شرکت‌های بزرگ جهانی ارتقاء دهند/تبریک روز معلم و برگزاری انتخابات شکوهمند مجلس

  رییس‌ جمهوری، کارگران را افتخار دولت و ملت دانست و تاکید کرد: کارگران کشور بی توجه به برخی سخنان ناامیدکننده، متحد، منسجم و امیدوار به آینده روشن، به کار و تلاش برای ساختن ایران اسلامی ادامه دهند و بدانند دولت نیز با همه توان و قدرت پشتیبان آنان خواهد بود.

  دکتر روحانی در نشست شورای اجتماعی کشور:

  برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی تقسیم کار ملی، اولویت‌بندی و استفاده از ظرفیت‌های مردمی ضروری است / تصویب پیش‌نویس طرح تقسیم کار ملی برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی

  رییس جمهوری در نشست شورای اجتماعی کشور، پرهیز از موازی کاری برای کاستن از آسیب‌های اجتماعی را ضروری دانست و تأکید کرد: برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی تقسیم کار ملی، تعیین دقیق اولویت‌ها و استفاده از ظرفیت‌های سازمان‌های مردم‌نهاد ضروری است.

  دکتر روحانی در دیدار رییس مجلس سنا بلژیک:

  ایران آماده توسعه همکاری ها با اتحادیه اروپا از جمله بلژیک است/

   برجام تنها با اجرای دقیق تعهدات مستحکم خواهد شد/ نباید برای منافع کوتاه مدت تروریست ها را به خوب و بد تقسیم کرد

  رییس جمهوری در دیدار رییس مجلس سنا بلژیک تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران آماده توسعه و تعمیق همکاری ها با کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله بلژیک در حوزه های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی است.

  آخرین ویرایش: پنجشنبه 16 اردیبهشت 1395 10:07 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
تعداد صفحات : 3 1 2 3