منوی اصلی
Magazine Online Toronto and Tehran Attractions 2019
"Good luck, good speech and good deeds" "Life means hope and movement"


 • 3a.jpg

  دکتر حناچی اظهار داشت: اخیراً در حوزه تحت امر خودشان بعد از بررسی‌های بسیار زیاد تعداد زیادی از پروژه‌ها را به دلیل عدم توجیه فنی و اقتصادی حذف نمودند که دلیل آن عدم رعایت اخلاق حرفه‌ای در تعریف این پروژه‌ها بوده است. یکی از پروژه‌های سرمایه‌گذاری در کشور به نام «پدیده شاندیز» که به جرأت می‌توان گفت اسمش سرمایه‌گذاری بود ولی صرفاً با پول مردم ساخته شد و منافعش به جیب افرادی خاص سرازیر شد؛ که این‌گونه سرمایه‌گذاری‌ها که منبعش یک فساد است در کشور اتفاق افتاد و ما مجبور شدیم علیرغم تبعات اجتماعی و اقتصادی آن، از ادامه آن جلوگیری نماییم. اگر دستگاه‌های ذی‌ربط به وظایف حرفه‌ای خود عمل می نموند ما شاهد چنین اتفاقی نبودیم.
  معاون وزیر شهرسازی در ادامه به موضوع ریز گردها و مشکلات جاری استان اشاره کرد و گفت: بسیاری از پروژه‌های سدسازی صورت گرفته نظیر گتوند، کرخهو... که به دلیل عدم توجه به مسائل زیست محیطی ساخته‌شده منجر به خشک شدن تالاب‌ها گردیده است. این تالاب‌ها برای محیط‌ زیست این استان و استان‌های هم‌جوار حیاتی تلقی می‌شود. لکن اگر عوامل مختلف اجرای پروژه از کارفرما و مشاور و پیمانکار به این مسائل توجه می‌کردند و توسعه متوازن را در دستور کار خود قرار می‌دادند؛ شاهد بروز چنین اتفاقانی نبودیم.

  سپس مهندس احمد جعفری مسؤول کمیته حق الزحمه و ارجاع کار جامعه مهندسان مشاور ایران،به موضوع آسیب شناسی تعامل کارفرما، مشاور در طرح های عمرانی به روش EPC پرداختند.
  وی اظهار داشت: ارجاع و اجرای کار به روش EPC در طرح های عمرانی و غیرصنعتی کشور در یک دهه اخیر ستاب فزاینه ای داسته است. به دلیل عدم وجود تجربیات و دانش حقوقی و مدیرتی کافی در این زمینه، اجرای این روش با ساز و کار کنونی دچار چالش هایی شده و نه تنها اهداف مورد نظر تأمین نگردیده، بلکه مطلوبیت این روش نیز در شرایط رعایت اصول و ضوابط آن مورد سؤال می باشد.
  روش EPC با هدف:
  ـ سرعت بخشیدن به کارها با کوتاه کردن زمان مطالعه و ساخت
  ـ کاهش هزینه ها با انتقال برخی ریسک ها و مسؤلیت ها از دستگاه اجرایی به پیمانکار
  ـ قطعیت دادن به تاریخ تکمیلی طرح
  ـ قطعیت دادن به مبلغ پیمان

  در حال حاضر اجرای پروژه های قابل توجهی دوران سعی و خطا را طی می کنند و با اهداف تعریف شده در پیمان های مدیریتی با عنون EPC فاصله دارند. استنباط عمومی براساس مشاهدات و آمارها بیانگر آن است که متأسفانه چنین نشده است.
  در طرح هایی که کفایت مطالعات لازم در مقطعی ناصحیح تعریف شده باشد و مطاعلات پایه ای به دوره اجرایی ( طرح تفصیلی و اجرا) منتفل گشته و مبنای پیمان قرار گیرد. این روش که اساساً روش دو عاملی باید باشد، عملاً به روش چهار عاملی تبدیل می گردد.
  در این شرایط و چارچوبی که مشاورکارفرما و مشاور پیمانکار در آن قرار دارند تا چه حد اختیارات لازم برای رعایت منشور اخلاق حرفه ای در نظر گرفته شده است و چه ضمانت هایی برای اجرایی شده نظرات آنان و یا موجودیت آن ها در سازمان مزبور پیش بینی شده است.
  به نظر می رسد برداشت ناصحیحی از روش اجرایی EPC در طرح های عمرانی خصوصاً طرح هایی که دامنه گسترده ای از ناشناخته ها برخوردارند؛ وجود دارد که جهت به سامان درآوردن طرح های اجرایی مرتبط با آن ها و حصول اهداف اعلام شده لازم است اسناد بالادستی با رویکرد زیر بازنگری شود.
  ـ نقش آفرینی در رهبری مشارکت
  ـ نقش آفرینی مؤثر در مدیریت اجرایی پروژه
  ـ مشارکت در مدیریت مالی پروژه
  ـ تعریف روشن وظایف
  ـ تناسب مسؤولیت ها و اختیارات

  پس از آن دکتر سیدجعفر مرعشی ،رئیس شورایعالی شبکه مشاوران مدیریت و مهندسی ایران، به موضوع ارتقای اخلاق حرفه ای، زمینه ساز بالندگی فرهنگ سازمانی و فرهنگ عمومی پرداخت. وی در ابتدا ضمن تشکر از فرصت در اختیار گذاشته شده از سوی جامعه مهندسا مشاور ایران به تعریف اخلاق پرداخت.
  دکتر مرعشی اظهار داشت که اخلاق در پایه ترین تعریف یعنی حفظ حقوق طرف ارتباط می باشد مثل حقوق همسر، حقوق کارفرما، حقوق جامعه، حقوق طبیعت، حقوق تاریخ و... الگوی رفتار اخلاقی یعنی حفظ حقوق طرف ارتباطی که وظیفه کنگشر یعنی بنده و تک تک شما عزیزان.
  وی در ادامه افزود: به بیان دیگر اخلاق حرفه ای یعنی مسؤولیت های اخلاقی پیشه وران و سازمان ها در قبال حقوق افراد در همان محیط.
  دکتر مرعشی گفت: ما از دانش اخلاق حرفه ای موارد زیر را توقع داریم:
  1ـ بیان نظامند مسؤولیت های اخلاقی
  2ـ سنجش اخلاقی در حوزه های مختلف منابع انسانی، فرآیندها، مقررات و نظام های شغلی و...
  3ـ شیوه های آموزشی اثربخشی ارزش ها و توریج نهادینه سازی اخلاق حرفه ای
  سپس گفت: اخلاق حرفه ای در یک سازمان از یک طرف با رهبری، از طرف دیگر با منابع انسانی و ازطرفی با ساختار سازمانی پیوند معناداری دارد و اگر رهبر سازمانی فرهنگ سازمان خود را بالنده کند بسیاری از کارها را فرهنگ سازمانی به وکالت او انجام می دهد.
  ایشان در ادامه به موانع بالندگی برای تکامل در جامعه ایران که حول یک محور اصلی می باشد اشاره کرد که از مهم ترین آن ها به:
  1ـ فرهنگ اقتدارگرای تاریخی
  2ـ فقاهت ساختارگرای دینی
  3ـ کارشناس تجربه گرای مادی می توان اشاره نمود.
  وی ضمن تبیین هر کدام از این موانع به موضوع چگونگی ایجاد اخلاق حرفه ای در سطوح مختلف شهروندی، مهندس مشاور، کارفرما و یا دولتمرد اشاره نموده و 7 «ص» را برای ایجاد این اخلاق به شرح زیر اعلام داشت:
  1ـ صداقت
  2ـ صمیمیت
  3ـ صراحت و شفافیت
  4ـ صیانت
  5ـ صیرورت یعنی شدن
  6ـ صبوری
  7ـ صلابت
  ایشان در پایان به مشکلات به وجود آمده طی سال های 84 تا 88 و اوج بی اخلاقی ها اشاره کردند که ریشه در فرهنگ اقتدارگری تاریخی دارد که یک فرد با فقاهت ساختار گرای خود و بدون توجه به تجربه و تخصصی در همه زمینه ها به فقاهت شخصی پرداخت و زمینه مشکلات زیادی را در جامعه به وجود آورد؛ اشاره نمود.


  در ادامه این همایش یک روزه، مهندس سهراب مشهودی از اعضای جامعه مهندسان مشاور ایران درباره عرضه و تقاضا در بازار حرفه و نقش آن در زوال اخلاق حرفه ای به ایراد سخن پرداخت.
  وی اظهار داشت: بنده در تدوین آئین اخلاق حرفه ای حضور داشتم. در ابتدا سعی کردیم با جمع آوری مدارکی از ایران و جهان آئین کاملی تدوین نماییم.
  وی در ادامه افزود: تفاوت اخلاق و قانون در این است که قانون چیزی است که باید انجام شود ولی اخلاق چیزی است که باید پذیرفته شود و اگر بخواهد انجام شود باید به قانون تبدیل شود. ما در ابتدا پرسشنامه هایی را برای اعضاء جامعه فرستادیم تا بدون نام نسبت به مشکلات اخلاق حرفه ای مطالبی را ارائه نمایند.
  و هرکدام از آن ها دلایلی را برای عدم مقابله، بی اخلاقی مطرح کرد که اهم آن ها به شرح زیر است:
  1ـ در زمان گذشته کوشش می شد که تعداد مهندسان مشاور و حجم کارشان با حجم کارهای کشور تناسب داشته باشد که این مورد در زمان گذشته رعایت شد.
  2ـ سپس تعداد مهندسان مشاور به گونه ای لجام گسیخته زیاد شد که همین عامل هم یکی از دلایل بی اخلاقی شد.
  3ـ عامل بعدی تفاوت همین ضریب تعدیل کار و ضریب تورم کشور بود به گونه ای که براساس بررسی های به عمل آمده در زمینه شهرسازی، مشاوران نسبت به سال های گذشته 43% قیمت واقعی کار را انجام می دهند و این اختلاف زیاد و تعداد زیاد عرضه کننده خود باعث بی اخلاقی شد.
  4ـ موضوع بعدی که از پرسشنامه ها حاصل شد این بود که از راه طبیعی گرفتند کار ممکن نیست یعنی بسیاری از مشاوران معتقد بودند که به دلیل مشکلات زندگی و تورم بالا و حقوق ناچیز کارکنان در بخش کارفرمایی آن ها مبالغی را برای گذران زندگی طلب می کنند که عامل بی اخلاقی است.
  ایشان در پایان به عامل بعدی یعنی مشکلات پرداخت بیمه کارکنان اشاره کردند که به دلیل عدم پرداخت صورت وضعیت ها توسط کارفرمایان و به دلیل ورشکستگی و مشکلات سازمان تأمین اجتماعی، مشاوران مجبورند میزان بیمه پرداختی کارکنان را پایین تر از حقوق واقعی بپردازند که این بی اخلاقی به کارکنان است.


  از دیگر سخنرانان این همایش مهندس دائمی، معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی وزارت نیرو به بیان دیدگاه‌های خود درباره اخلاق حرفه‌ای پرداخت.
  وی در ابتدا به‌نقد عملکرد کارفرمایان در بسیاری از پروژه‌های عمرانی اشاره نمود و گفت: متأسفانه طی سال‌های گذشته با اعمال فشار برخی از نمایندگان و مسؤولین محلی پروژه‌هایی اجرا گردیده که فاقد توجیه اقتصادی و فنی لازم بوده است و عدم توجه به اخلاق حرفه‌ای از علل عمده بروز این موضوع در پروژه‌ها محسوب شود.
  در ادامه مهندس دائمی با اشاره به نقش مهندسان مشاور و پیمانکار در اجرای پروژه‌ها گفت: درصورتی‌که مهندسان مشاور و پیمانکار به اخلاق حرفه‌ای و حقوق شهروندی توجه می‌کردند و از واژه «نه» در مناسبات حرفه‌ای خود استفاده می‌کردند؛ شاید شاهد بسیاری از مشکلات درزمینه آب ازجمله نشست دشت‌ها، خشک شدن تالاب‌ها و از این قبیل مشکلات در حوزه منابع آب زیرزمینی و سطحی نبودیم.

  در ادامه وی اظهار داشت مهندسان مشاور و پیمانکاران باید به دانش روز در همه زمینه ها مجهزشده و در زمینه بهره برداری و نگهداری نیز به صورت جدی فعال شوند. 
  آخرین ویرایش: یکشنبه 14 آذر 1395 04:44 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمدMohammad آستانه اصل Astanehaslm چهارشنبه 3 آذر 1395 05:20 بعد از ظهر نظرات ()

  چهارمین همایش اخلاق حرفه‌ای

  چهارمین همایش اخلاق حرفه‌ای

   چهارمین همایش اخلاق حرفه‌ای با محوریت گفت‌وگو و تعامل بین مهندسان مشاور و کارفرمایان، یکشنبه 26 بهمن‌ماه 1393 در مرکز همایش‌های جامعه مهندسان مشاور ایران برگزار شد.

  مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید و سرود جمهوری اسلامی ایران افتتاح گردید.
  سپس در ابتدا مهندس حقوقی، دبیر جامعه مهندسان مشاور ایران، ضمن خیرمقدم به مهمانان و شرکت کنندگان در همایش ضمن معرفی شورای اخلاق حرفه‌ای مهندسان مشاور ایران به ضرورت و نحوه شکل گیری و اهداف شورا پرداخت.
  در ادامه ایشان در خصوص برنامه استراتژیک جامعه مهندسان مشاور ایران و موضوع راعایت اخلاق حرفه ای به عنوان تنها گزینه موجود در جهات رقابتی مطالبی ارائه و در پایان به ارزش های مندرج در آئین اخلاق حرفه ای مهندسان مشاور و تعهدات مشاوران نسبت به یکدیگر اشاره نمود.
  931126a.jpg

  در ادامه این همایش، مهندس آیت اللهی رئیس شورای اخلاق حرفه‌ای جامعه ضمن تشریح اهداف این همایش یک‌روزه به بیان دیدگاه‌های این شورا پرداخت و اظهار داشت: اهمیت به اخلاق حرفه‌ای این جامعه را بر آن داشته است که هرساله همایشی را در زمینه اخلاق حرفه‌ای و نقش آن در حرفه مهندس مشاور برگزار نماید. شورای اخلاق حرفه‌ای بر این تصمیم پافشاری نموده و هرسال همایشی را در این زمینه برگزار می‌نماید.

  سخنران بعدی این نشست دکتر حناچی معاون وزیر راه و شهرسازی به بیان نظرات خود درباره اخلاق حرفه‌ای پرداخت. وی اظهار داشت: برای انجام هر فرآیندی که منجر به نتیجه مطلوب شود لازم است همه بخش‌ها به‌ویژه کارفرمایان برای موضوع اخلاق حرفه‌ای اهمیت ویژه‌ای قائل شوند.
  دکتر حناچی افزود: متأسفانه به دلیل عدم اطلاع‌رسانی دولت و خودسانسوری کشور در حوزه مطبوعات و رسانه‌ها بسیاری از پروژه‌ها به دلایل مختلف منجر به فساد گردیده و کشور را با مشکلات جدی مواجه ساخته است.
  وی در ادامه از جامعه مهندسان مشاور ایران خواست پیش از آنکه دستگاه‌های حکومتی نسبت به ورود به حوزه مشاوران و احیاناً توبیخ مشاوران متخلف بپردازند خود نسبت به پالایش جامعه از مشاورانی که اخلاق حرفه‌ای را رعایت نمی‌کنند؛ بپردازند.


  3a.jpg

  دکتر حناچی اظهار داشت: اخیراً در حوزه تحت امر خودشان بعد از بررسی‌های بسیار زیاد تعداد زیادی از پروژه‌ها را به دلیل عدم توجیه فنی و اقتصادی حذف نمودند که دلیل آن عدم رعایت اخلاق حرفه‌ای در تعریف این پروژه‌ها بوده است. یکی از پروژه‌های سرمایه‌گذاری در کشور به نام «پدیده شاندیز» که به جرأت می‌توان گفت اسمش سرمایه‌گذاری بود ولی صرفاً با پول مردم ساخته شد و منافعش به جیب افرادی خاص سرازیر شد؛ که این‌گونه سرمایه‌گذاری‌ها که منبعش یک فساد است در کشور اتفاق افتاد و ما مجبور شدیم علیرغم تبعات اجتماعی و اقتصادی آن، از ادامه آن جلوگیری نماییم. اگر دستگاه‌های ذی‌ربط به وظایف حرفه‌ای خود عمل می نموند ما شاهد چنین اتفاقی نبودیم.
  معاون وزیر شهرسازی در ادامه به موضوع ریز گردها و مشکلات جاری استان اشاره کرد و گفت: بسیاری از پروژه‌های سدسازی صورت گرفته نظیر گتوند، کرخهو... که به دلیل عدم توجه به مسائل زیست محیطی ساخته‌شده منجر به خشک شدن تالاب‌ها گردیده است. این تالاب‌ها برای محیط‌ زیست این استان و استان‌های هم‌جوار حیاتی تلقی می‌شود. لکن اگر عوامل مختلف اجرای پروژه از کارفرما و مشاور و پیمانکار به این مسائل توجه می‌کردند و توسعه متوازن را در دستور کار خود قرار می‌دادند؛ شاهد بروز چنین اتفاقانی نبودیم.

  سپس مهندس احمد جعفری مسؤول کمیته حق الزحمه و ارجاع کار جامعه مهندسان مشاور ایران،به موضوع آسیب شناسی تعامل کارفرما، مشاور در طرح های عمرانی به روش EPC پرداختند.
  وی اظهار داشت: ارجاع و اجرای کار به روش EPC در طرح های عمرانی و غیرصنعتی کشور در یک دهه اخیر ستاب فزاینه ای داسته است. به دلیل عدم وجود تجربیات و دانش حقوقی و مدیرتی کافی در این زمینه، اجرای این روش با ساز و کار کنونی دچار چالش هایی شده و نه تنها اهداف مورد نظر تأمین نگردیده، بلکه مطلوبیت این روش نیز در شرایط رعایت اصول و ضوابط آن مورد سؤال می باشد.
  روش EPC با هدف:
  ـ سرعت بخشیدن به کارها با کوتاه کردن زمان مطالعه و ساخت
  ـ کاهش هزینه ها با انتقال برخی ریسک ها و مسؤلیت ها از دستگاه اجرایی به پیمانکار
  ـ قطعیت دادن به تاریخ تکمیلی طرح
  ـ قطعیت دادن به مبلغ پیمان

  در حال حاضر اجرای پروژه های قابل توجهی دوران سعی و خطا را طی می کنند و با اهداف تعریف شده در پیمان های مدیریتی با عنون EPC فاصله دارند. استنباط عمومی براساس مشاهدات و آمارها بیانگر آن است که متأسفانه چنین نشده است.
  در طرح هایی که کفایت مطالعات لازم در مقطعی ناصحیح تعریف شده باشد و مطاعلات پایه ای به دوره اجرایی ( طرح تفصیلی و اجرا) منتفل گشته و مبنای پیمان قرار گیرد. این روش که اساساً روش دو عاملی باید باشد، عملاً به روش چهار عاملی تبدیل می گردد.
  در این شرایط و چارچوبی که مشاورکارفرما و مشاور پیمانکار در آن قرار دارند تا چه حد اختیارات لازم برای رعایت منشور اخلاق حرفه ای در نظر گرفته شده است و چه ضمانت هایی برای اجرایی شده نظرات آنان و یا موجودیت آن ها در سازمان مزبور پیش بینی شده است.
  به نظر می رسد برداشت ناصحیحی از روش اجرایی EPC در طرح های عمرانی خصوصاً طرح هایی که دامنه گسترده ای از ناشناخته ها برخوردارند؛ وجود دارد که جهت به سامان درآوردن طرح های اجرایی مرتبط با آن ها و حصول اهداف اعلام شده لازم است اسناد بالادستی با رویکرد زیر بازنگری شود.
  ـ نقش آفرینی در رهبری مشارکت
  ـ نقش آفرینی مؤثر در مدیریت اجرایی پروژه
  ـ مشارکت در مدیریت مالی پروژه
  ـ تعریف روشن وظایف
  ـ تناسب مسؤولیت ها و اختیارات

  پس از آن دکتر سیدجعفر مرعشی ،رئیس شورایعالی شبکه مشاوران مدیریت و مهندسی ایران، به موضوع ارتقای اخلاق حرفه ای، زمینه ساز بالندگی فرهنگ سازمانی و فرهنگ عمومی پرداخت. وی در ابتدا ضمن تشکر از فرصت در اختیار گذاشته شده از سوی جامعه مهندسا مشاور ایران به تعریف اخلاق پرداخت.
  دکتر مرعشی اظهار داشت که اخلاق در پایه ترین تعریف یعنی حفظ حقوق طرف ارتباط می باشد مثل حقوق همسر، حقوق کارفرما، حقوق جامعه، حقوق طبیعت، حقوق تاریخ و... الگوی رفتار اخلاقی یعنی حفظ حقوق طرف ارتباطی که وظیفه کنگشر یعنی بنده و تک تک شما عزیزان.
  وی در ادامه افزود: به بیان دیگر اخلاق حرفه ای یعنی مسؤولیت های اخلاقی پیشه وران و سازمان ها در قبال حقوق افراد در همان محیط.
  دکتر مرعشی گفت: ما از دانش اخلاق حرفه ای موارد زیر را توقع داریم:
  1ـ بیان نظامند مسؤولیت های اخلاقی
  2ـ سنجش اخلاقی در حوزه های مختلف منابع انسانی، فرآیندها، مقررات و نظام های شغلی و...
  3ـ شیوه های آموزشی اثربخشی ارزش ها و توریج نهادینه سازی اخلاق حرفه ای
  سپس گفت: اخلاق حرفه ای در یک سازمان از یک طرف با رهبری، از طرف دیگر با منابع انسانی و ازطرفی با ساختار سازمانی پیوند معناداری دارد و اگر رهبر سازمانی فرهنگ سازمان خود را بالنده کند بسیاری از کارها را فرهنگ سازمانی به وکالت او انجام می دهد.
  ایشان در ادامه به موانع بالندگی برای تکامل در جامعه ایران که حول یک محور اصلی می باشد اشاره کرد که از مهم ترین آن ها به:
  1ـ فرهنگ اقتدارگرای تاریخی
  2ـ فقاهت ساختارگرای دینی
  3ـ کارشناس تجربه گرای مادی می توان اشاره نمود.
  وی ضمن تبیین هر کدام از این موانع به موضوع چگونگی ایجاد اخلاق حرفه ای در سطوح مختلف شهروندی، مهندس مشاور، کارفرما و یا دولتمرد اشاره نموده و 7 «ص» را برای ایجاد این اخلاق به شرح زیر اعلام داشت:
  1ـ صداقت
  2ـ صمیمیت
  3ـ صراحت و شفافیت
  4ـ صیانت
  5ـ صیرورت یعنی شدن
  6ـ صبوری
  7ـ صلابت
  ایشان در پایان به مشکلات به وجود آمده طی سال های 84 تا 88 و اوج بی اخلاقی ها اشاره کردند که ریشه در فرهنگ اقتدارگری تاریخی دارد که یک فرد با فقاهت ساختار گرای خود و بدون توجه به تجربه و تخصصی در همه زمینه ها به فقاهت شخصی پرداخت و زمینه مشکلات زیادی را در جامعه به وجود آورد؛ اشاره نمود.


  در ادامه این همایش یک روزه، مهندس سهراب مشهودی از اعضای جامعه مهندسان مشاور ایران درباره عرضه و تقاضا در بازار حرفه و نقش آن در زوال اخلاق حرفه ای به ایراد سخن پرداخت.
  وی اظهار داشت: بنده در تدوین آئین اخلاق حرفه ای حضور داشتم. در ابتدا سعی کردیم با جمع آوری مدارکی از ایران و جهان آئین کاملی تدوین نماییم.
  وی در ادامه افزود: تفاوت اخلاق و قانون در این است که قانون چیزی است که باید انجام شود ولی اخلاق چیزی است که باید پذیرفته شود و اگر بخواهد انجام شود باید به قانون تبدیل شود. ما در ابتدا پرسشنامه هایی را برای اعضاء جامعه فرستادیم تا بدون نام نسبت به مشکلات اخلاق حرفه ای مطالبی را ارائه نمایند.
  و هرکدام از آن ها دلایلی را برای عدم مقابله، بی اخلاقی مطرح کرد که اهم آن ها به شرح زیر است:
  1ـ در زمان گذشته کوشش می شد که تعداد مهندسان مشاور و حجم کارشان با حجم کارهای کشور تناسب داشته باشد که این مورد در زمان گذشته رعایت شد.
  2ـ سپس تعداد مهندسان مشاور به گونه ای لجام گسیخته زیاد شد که همین عامل هم یکی از دلایل بی اخلاقی شد.
  3ـ عامل بعدی تفاوت همین ضریب تعدیل کار و ضریب تورم کشور بود به گونه ای که براساس بررسی های به عمل آمده در زمینه شهرسازی، مشاوران نسبت به سال های گذشته 43% قیمت واقعی کار را انجام می دهند و این اختلاف زیاد و تعداد زیاد عرضه کننده خود باعث بی اخلاقی شد.
  4ـ موضوع بعدی که از پرسشنامه ها حاصل شد این بود که از راه طبیعی گرفتند کار ممکن نیست یعنی بسیاری از مشاوران معتقد بودند که به دلیل مشکلات زندگی و تورم بالا و حقوق ناچیز کارکنان در بخش کارفرمایی آن ها مبالغی را برای گذران زندگی طلب می کنند که عامل بی اخلاقی است.
  ایشان در پایان به عامل بعدی یعنی مشکلات پرداخت بیمه کارکنان اشاره کردند که به دلیل عدم پرداخت صورت وضعیت ها توسط کارفرمایان و به دلیل ورشکستگی و مشکلات سازمان تأمین اجتماعی، مشاوران مجبورند میزان بیمه پرداختی کارکنان را پایین تر از حقوق واقعی بپردازند که این بی اخلاقی به کارکنان است.


  از دیگر سخنرانان این همایش مهندس دائمی، معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی وزارت نیرو به بیان دیدگاه‌های خود درباره اخلاق حرفه‌ای پرداخت.
  وی در ابتدا به‌نقد عملکرد کارفرمایان در بسیاری از پروژه‌های عمرانی اشاره نمود و گفت: متأسفانه طی سال‌های گذشته با اعمال فشار برخی از نمایندگان و مسؤولین محلی پروژه‌هایی اجرا گردیده که فاقد توجیه اقتصادی و فنی لازم بوده است و عدم توجه به اخلاق حرفه‌ای از علل عمده بروز این موضوع در پروژه‌ها محسوب شود.
  در ادامه مهندس دائمی با اشاره به نقش مهندسان مشاور و پیمانکار در اجرای پروژه‌ها گفت: درصورتی‌که مهندسان مشاور و پیمانکار به اخلاق حرفه‌ای و حقوق شهروندی توجه می‌کردند و از واژه «نه» در مناسبات حرفه‌ای خود استفاده می‌کردند؛ شاید شاهد بسیاری از مشکلات درزمینه آب ازجمله نشست دشت‌ها، خشک شدن تالاب‌ها و از این قبیل مشکلات در حوزه منابع آب زیرزمینی و سطحی نبودیم.

  در ادامه وی اظهار داشت مهندسان مشاور و پیمانکاران باید به دانش روز در همه زمینه ها مجهزشده و در زمینه بهره برداری و نگهداری نیز به صورت جدی فعال شوند.    13a.jpg  در ادامه آقای اردشیر منصوری عضو انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فن‌آوری در باب درآمدی بر مسئله تعارضات اخلاقی به ایراد سخن پرداخت.
  وی در ابتدا ضمن تشکر از جامعه مهندسان مشاور ایران در برگزاری همایش درباره تعارضات اخلاقی به موضوع عدم توجه کافی به مقوله تعارضات اخلاقی در زبان فارسی به ایراد سخن پرداخت. وی اظهار داشت: درباره این موضوع شاید لاغرترین بخش در موضوع اخلاق حرفه‌ای مبحث تعارض اخلاقی است.
  وی در ادامه گفت: حساس‌ترین منطقه در یک سازمان یا یک بنگاه اقتصادی از منظر اخلاق، حل تعارضات اخلاقی است.
  عضو انجمن ایرانی اخلاق در پایان سخنان خود پیشنهاد کرد جهت حل این مشکلات باید به مواردی چون به‌روزرسانی قوانین برای حل تعارضات جهت جلوگیری از دور زدن قانون، شفافیت اطلاع‌رسانی، اجتناب از ورود به تناقض که مستعد فساد است توجه شود.
  وی اظهار داشت: برای انجام تصمیمات مهلک بهتر است از تصمیمات جمعی بجای تصمیمات فردی استفاده شود.

  سخنران دیگر این نشست اردشیر منصوری ؛ کارشناس ارشد فلسفه علم و عضو پیوسته‌ انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری به موضوع درآمدی فلسفی بر حل تعارضات اخلاقی پرداخت. وی اظهار داشت: "تعارضات اخلاقی" از عمده مسائلی هستند که امروزه سازمان‌ها با آنها مواجه‌اند و از دلمشغولی‌‌های مهم مدیران ارشد و رهبران سازمان‌های مختلف، حل تعارضات اخلاقی است. اما براستی چگونه باید با تعارضات سازمان‌ها مواجه شد و با آنها مقابله کرد؟ برای این کار باید ابتدا تعارضات را بدرستی شناخت. گونه‌شناسی و دسته‌بندی صحیح تعارضات گامی مهم برای شناخت صحیح آنها و سپس در حد مقدور اجتناب از آن و یا رفع و حل آن است. در این سخنرانی تلاش بر این بوده است که انواع تعارضات بدرستی فهرست شوند و سپس بابی برای رفع و حل آنها گشوده شود.
  "تعارض" (conflict) در واقع اصطلاحی است شامل انواع تقابل‌ها؛ مانند "تضاد"، "تناقض" و "تزاحم"؛ که باید به تفاوت آنها توجه کرد. تعارض به تضاد، بین دو گزاره یا دو استدلال برقرار است که به شرط درستی یکی، آن دیگری نادرست باشد؛ اما تعبیر تزاحم را در جایی به‌کار می‌برند که دو تکلیف اخلاقی در مقابل هم قرار می‌گیرند. برای مثال "وفای به عهد" و التزام به "راستگویی" هر دو امری بایسته‌اند، اما گاه موقعیت‌هایی را می‌توان در نظر گرفت که پایبندی به یکی از این دو امر بایسته، مستلزم ترک آن دیگری خواهد شد؛ در اینجا چه باید کرد؟
  در مقام دسته‌بندی انواع تعارضات اخلاقی می‌توان این شقوق را مورد توجه قرار داد:
  ـ   تعارض بین عقیده ما در بارة احکام اخلاقی با رأی دیگران (conflict of belief)
  ـ تعارض منافع (conflict of interest)
  ـ تعارض درونی: «امیال» با «تکلیف/وظیفه»
  ـ تعارض وظایف (conflict of obligations): «must »
   ـ تعارض تکالیف (conflict of duties): «ought»

  حال باید دید در بنگاه‌های اقتصادی، از جمله شرکت‌های مختلف مهندسی و مهندسان مشاور، کدام نوع تعارض بروز می‌کند و برای حل هر کدام چه چاره‌ای باید اندیشید. برای مثال ممکن است پای تعارض منافع (پیمانکار/کارفرما؛ کارگر/ مدیر؛ مردم/دولت و ...) در میان باشد؛ و یا تعارض بین احساس‌های درونی یک مدیر هنگام اخذ یک تصمیم سرنوشت‌ساز.
  برای اجتناب از تعارضات دو رویکرد کلی محل تأمل است:
   1- پرهیز از قرار گرفتن در موقعیت رخ دادن تعارضات؛ برای مثال اجتناب از پذیرش سفارش‌ کارهایی که مستعد بروز تعارض بین حقوق زیست محیطی و منافع کارفرما است؛
  2- حل تعارضاتی که به هر طریق پیش آمده‌اند و دیگر اجتناب از آنها محل بحث نیست.
  بر اساس مکاتب و نظامات گوناگون اخلاقی، برای حل تعارضات چاره‌های مختلفی می‌توان اندیشید. برای مثال از منظر وظیفه‌گرایی کانت، آشنایی با "امر مطلق" و التزام به خوانش خاص کانت از "قاعدة زرین" اخلاقی، جایی برای مسامحه باز نمی‌کند. از نگاهی کانتی، تحلیل صحیح موقعیت‌های موسوم به تعارضات نشان خواهد داد که اساساً تعارضی واقعی در کار نیست. دیگر نظام اخلاقی، پیامدگرایی است؛ از این منظر با محاسبة دو طرف تعارض و ارزیابی اهمیت آنها با شاخص‌های هفت‌گانه می‌توان از دو راهه‌های تصمیم اخلاقی عبور کرد. و نهایتاً از منظر آموزه‌های اسلامی، با سود جستن مناسب از قواعدی همچون "اهم و مهم" و "قاعدة تخییر" می‌توان از بسیاری دوراهه‌های اخلاقی عبور کرد. 


  سپس به دعوت دکتر عسکری، دکتر منوچهر شیبانی مدیرکل دفتر سازمان‌های مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای وزارت راه و شهرسازی در باب اخلاق مهندسی و چالش‌های کنونی به ایراد سخن پرداخت.
  وی در ابتدا ضمن تشکر از جامعه مهندسان مشاور ایران برای برگزاری این همایش، به وضعیت بحرانی مهندسی خصوصاً مهندسی ساختمان پرداختند.
  وی در ادامه اظهار داشت: تمامی انبیاء و بزرگان برای ترویج اخلاق تلاش کردند و به فرموده پیامبر اسلام: من مبعوث شدم که خوبی‌های اخلاقی را کامل نمایم.
  وی در ادامه به تفاوت بین حرفه و پیشه اشاره‌کرده و گفت: متأسفانه در حال حاضر این دو مقوله کاملاً جای خود را عوض کرده‌اند و مهندسان بجای دید حرفه‌ای، به موضوع مهندسی به‌عنوان یک پیشه نگاه می‌کنند.
  وی افزود: در حاضر به مشکلات موجود در کشور در حرفه مهندسی به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:
  1 ـ عدم رعایت مقررات و استانداردهای لازم‌الاجرا.
  2 ـ قبول کار توسط مهندسین در حیطه‌ای که فاقد صلاحیت هستند.
  3 ـ عدم انجام کار به نحو شایسته و باکیفیت و کمیت مطلوب
  4 ـ عدم دخالت مسائل فنی و حرفه‌ای در کار
  5 ـ سوءاستفاده از عدم اطلاعات فنی کارفرما در پروژه
  6 ـ عدم حفظ حرمت سایر همکاران
  7 ـ استفاده از روش‌های غیراخلاقی و عدم رقابت سالم
  8 ـ ورود به پروژه‌های نیمه‌کاره همکاران
  9 ـ عدم حفظ حرمت مهندسی
  10 ـ روابط ناصواب و زد و بند
  11 ـ مدرک و امضاء فروشی و... برای رفع این معضلات لازم است که به ترویج و آموزش اخلاق توجه شود و مدیران به‌عنوان رهبران گروه باید خود به اخلاق توجه خاص مبذول نمایند.

  در پایان ایشان با ارائه اسلایدهایی به مشکلات و عدم توجه مهندسان ساختمان و پیامدهای آن و سهل‌انگاری‌ها، به‌عنوان بحران اخلاق حرفه‌ای در سازمان‌ها اشاره کرد.


  سخنران دیگر این همایش دکتر مقصود فراست خواه، عضو هیئت‌علمی موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی با موضوع اشباع جامعه از نصیحت و نیاز به علت شناسی علمی و ریشه‌یابی مسائل اخلاق حرفه‌ای در ایران به ایراد سخن پرداخت.
  وی اظهار داشت: بهتر است بجای نصیحت به تبیین موضوعات بپردازیم. در اخلاق حرفه‌ای نیاز به علت شناسی علمی داریم. متأسفانه جامعه امروز خرد گریز و عقل گریز است و تا زمانی که این موضوع پرداخته نشود نمی‌توانیم ریشه بی‌اخلاقی‌ها را پیدا کنیم.
  وی در ادامه افزود: در حرفه مشاوره، کار خوب یعنی ارائه مشاوره درست، در زمان درست و به شیوه‌ای درست. حال باید ببینیم یک مهندس مشاور چرا کار درست را به‌صورت درست و در زمان درست انجام می‌دهد. شاید چون اخلاق بر مبنای وظیفه است. یا شاید چون قانون او را موظف کرده یا چون آئین اخلاق حرفه‌ای از او چنین خواسته است و یا چون درستکاری عین فضیلت است.
  وی در ادامه افزود: حال باید دید برای یک فرد کدام منفعت و کدام لذت پایدارتر است. اگر قاعده درستکاری در میان باشد و همه از آن منتفع شوند مسلماً منفعت پایدارتر بهتر است.
  اخلاق دربرگیرنده لذت‌های عمیق‌تر، عمومی‌تر و اجتماعی‌تر است. وقتی معیارهای منفعت خود را در سطح بالاتری جستجو کنیم، تبعیت از اخلاق حرفه‌ای نهادینه‌تر می‌شود.

  17a.jpg  سخنران پایانی این نشست، دکتر حامدی از اعضای جامعه مهندسان مشاور ایران به‌عنوان سخنران اختتامیه به بیان دیدگاه‌های خود درباره اخلاق حرفه‌ای با عنوان قدرت نهفته کارفرمایان عامل زوال اخلاق حرفه‌ای پرداخت.

  وی اظهار داشت: منشأ قدرت نهفته در ایران به خاطر اتکا به درآمدهای نفتی دولت و کارفرمایان می باشد و همین موضوع باعث به وجود آمدن مشکلات بسیار گردیده است. ازآنجاکه مهندسان مشاور با کارفرمایانی که 95% آن‌ها دولتی و 5% باقی‌مانده هم دارای رانت دولتی هستند؛ سروکار دارند بنابراین مجبور به تبعیت از خواسته‌های آن‌ها می‌باشند. کارفرمایان نیز به دلیل همین قدرت نهفته جایگاه مهندسان مشاور را بعضاً به دفتر فنی تقلیل می‌دهند تا خواسته‌هایشان برآورده شود.

  21a.jpg  کارفرمایان با استفاده از این قدرت نهفته از مهندسان مشاور خدمات اضافی طلب می‌کنند و به‌نوعی بیگاری می‌کشند. عدم پرداخت حق‌الزحمه و یا گروگان‌گیری حق‌الزحمه و یا تأخیر در پرداخت حق‌الزحمه روش‌هایی است که توسط آن از مشاوران می‌خواهند به خواسته‌های آن‌ها تن دهند و پروژه‌ها را بر اساس خواست کارفرمایان چه به لحاظ جانمایی، یا طراحی و ... به انجام رسانند.


  23a.jpg  این همایش با پرسش و پاسخ و بیانیه نهایی پایان یافت.

  س. د
  رع 857

  یکشنبه، 11/26/ 1393  آخرین ویرایش: چهارشنبه 3 آذر 1395 05:24 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمدMohammad آستانه اصل Astanehaslm چهارشنبه 3 آذر 1395 05:17 بعد از ظهر نظرات ()
  آیین اخلاق حرفه‏ای مهندسان مشاور

  پیشگفتار

  آیین اخلاقی هر حرفه بیانگر اصول و ارزش‏های پایدار و محوری اعضا در ارتباط با جامعه و گروه های ذیحق و ذینفع در آن حرفه است. هدف آن حفظ حقوق و حفاظت و دفاع از جامعه و گروه های مذکور، در برابر ضرر و زیان ‏های احتمالی ناشی از عملکرد آن حرفه است.

  هر چند سابقه آیین اخلاق حرفه‏ای در غرب به اوائل قرن نوزدهم می‏رسد[۱]، ولی مطالعات نشان می‏دهد که قرن‏ها پیش، چیت‏سازان و آهنگران در ایران دارای ضوابط و معیارها و آیین ‏حرفه‏ای جامع و مستحکمی بوده اند[۲]. شاید بتوان آیین‏های مذکور را اولین آیین‏های اخلاق حرفه‏ای مدون به شمار آورد.

  امروز، نیاز به آیین اخلاق حرفه‏ای در رشته‏های مهندسی و تکنولوژی بیش از گذشته احساس می‏گردد. پیشرفت‏ها و دستاوردهای تکنولوژی طی قرن گذشته و ادامه روند پرشتاب آن در آینده هر چند رشد و گسترش شگفتی‏آوری را همراه داشته، آسیب‏های جدی و جبران‏نا‏پذیری نیز بر محیط زیست و کیفیت زندگی وارد ساخته و اخلاق، فرهنگ و محیط اجتماعی انسان را به شدت مورد تهدید قرار داده است. با توجه به برنامه توسعه کشور و طرح‌های عمرانی متعدد و سرمایه‏گذاری عظیم در آنها، مهندسان مشاور کشور رسالت مهمی در تهیه و نظارت بر اجرای طرح‌ها و توسعه ملی به عهده دارند و در جایگاهی قرار گرفته‏اند که نه تنها باید منافع ملی و سلامت محیط زیست کشور را مد نظر داشته باشند، بلکه باید حقوق کارفرمایان، پیمانکاران، کارکنان و گروه های کارشناسی و مهندسی را نیز محترم شمرده، از آن دفاع نموده و از راه یافتن فساد در حرفه مهندسان مشاور جلوگیری کنند. از این رو مهندسان مشاور کشور بایستی در چارچوب ضوابط اخلاقی روشن و شفافی‏ که رعایت آنها موجب توسعه و کمال آنان و حرفه مهندسین مشاور در کشور می‏گردد، فعالیت کنند.

  در این راستا، شورای مدیریت جامعه مهندسان مشاور ایران در خردادماه 1383 کمیته‏ای را برای تدوین استراتژی جامعه و آیین اخلاق حرفه‏ای مهندسان مشاور تعیین نمود. کمیته مذکور ابتدا افراد، سازمان ها و گروه هایی را که حقوق آنان بایستی از سوی مهندسان مشاور مورد توجه و احترام قرار گیرد، تعریف نمود و بر این اساس در تدوین آیین اخلاق حرفه‏ای مهندسان مشاور، علاوه بر حفظ منافع ملی، محیط زیست و فرهنگ، توجه به حقوق کارفرمایان، حرفه مهندسی مشاورو هر یک از اعضا و کارکنان آنها را نیز لازم شمرد.

  در تنظیم و تدوین آیین‏ اخلاق حرفه‏ای، کمیته مسئول با مراجعه به شبکه جهانی اطلاعات و جمع‏آوری، مطالعه و بررسی آیین‏ اخلاقی مهندسان مشاور چند کشور مانند هند، استرالیا، کانادا، آمریکا و همچنین اتحادیه فیدیک از یک سو و جمع‏آوری نظرات و پیشنهادات شرکت‏های عضو جامعه مهندسان مشاور ایران از طریق پرسشنامه‏ای که بین اعضای جامعه توزیع گردید از سوی دیگر، اولین ویرایش آیین اخلاق حرفه‏ای مهندسان مشاور را تنظیم نمود. ویرایش اول در کمیته مورد بررسی و برای نظرخواهی مجدد در اختیار اعضای جامعه قرار گرفت. پس از اعمال نظرات دریافت شده و اصلاحات مکرر، متن فراهم شده پس از ویرایش پنجم در شورای مدیریت جامعه مهندسان مشاور ایران مطرح و پس از حداقل پنج جلسه بررسی تفصیلی و اعمال آخرین نظرات اصلاحی، مورد تصویب واقع گردید. اینک آیین اخلاقی مهندسان مشاور به صورت نهایی تنظیم و تقدیم اعضای محترم جامعه و حرفه شریف مهندسان مشاور می‌گردد.

  بی‌گمان کارآمدی آیین اخلاقی تنظیم شده، در جریان عمل مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و با توجه به اولین تجربه جامعه مهندسان مشاور ایران در این مورد و نیز با توجه به محیط متحول جامعه و تکنولوژی و حرفه مهندسی و پدید آمدن مسائل جدید، با گذشت زمان و به طور ادواری، مورد تجدید نظر و اصلاح قرار خواهد گرفت.

  آیین اخلاق حرفه‏ای جامعه مهندسان مشاور حول پنج محور اساسی به شرح زیر تدوین گردیده است:

  ۱ـ

  تعهدات مهندسان مشاور نسبت به منافع ملی، محیط زیست و فرهنگ.

  ۲ـ

  تعهدات مهندسان مشاور نسبت به کارفرمایان.

  ۳ـ

  تعهدات مهندسان مشاور نسبت به حرفه مهندسی مشاور.

  ۴ـ

  تعهدات مهندسان مشاور نسبت به یکدیگر.

  ۵ـ

  تعهدات مهندسان مشاور نسبت به کارکنان و سهامداران خود.

  تعهدات مربوط به هر یک از محورهای پنجگانه فوق در سه سطح به شرح زیر تدوین گردیده است:

  ۱ـ

  اصول بنیادین اخلاق حرفه‏ای:اصول و ارزش‏های اخلاقی است که جنبه آرمانی دارند. دستیابی و تحقق کامل این اصول مقدور نیست. تنها می‏توان در جهت آنها تلاش کرد و به آنها نزدیک شد. سایر اصول و معیارها و دستورات اخلاقی، از این اصول بنیادین نشأت گرفته و راه‌های تحقق و نزدیک شدن آنها به شمار می‏روند.

  ۲ـ

  معیارهای اخلاق حرفه‏ای: حداکثر سطح اخلاقی رفتار حرفه‏ای است که مهندسان مشاور تحقق آن را ممکن می‏دانند و برای آن می‏کوشند. این معیارهای اخلاقی، وسیله دستیابی یا نزدیک شدن به اصول بنیادین یا آرمان‌های اخلاقی می‏باشند.

  ۳ـ

  اصول بنیادین اخلاق حرفه‏ای:حداقل سطح اخلاقی رفتار حرفه‌ای است که عدول از آنها موجب تنبیه انضباطی می‌شود.

  در ابتدا، قبل از ورود به محورهای پنجگانه و سطوح سه گانه فوق، ارزش‏های اخلاقی مورد نظر جامعه مهندسان مشاور ایران ارائه گردیده است. منظور از ارزش‏های اخلاقی، موازینی است که این جامعه برای تعریف و تبیین خوب از بد و درست از نادرست استفاده می‏کند.

  لازم می‏داند از اعضای کمیته تدوین استراتژی جامعه و آیین اخلاق حرفه‏ای مهندسان مشاور، آقایان عطاالله آیت‏الهی، محمدحسین بنی‏اسدی، محمدعلی حامدی، محمدرضا حسینی، مرتضی حقوقی، محمود سیار، سهراب مشهودی، ادموند میرزاخانیان و تیمور هنربخش و همچنین کارشناس کمیته آقای منصور شریفی که در تمامی مراحل تنظیم و تدوین آیین‏نامه اخلاق حرفه مهندسان مشاور شرکت فعال داشتند، تشکر نماید.

  امید است این آیین حرفه‏ای به ارتقای سطح اخلاقی فعالیت‏های مهندسان مشاور کشور، اعتلای حرفه مهندسی و پیشرفت و کمال مهندسان و کارشناسان و در نهایت توسعه و اعتلای کشور بیانجامد.

  جامعه مهندسان مشاور ایران


  [۱] اولین آیین اخلاق حرفه‏ای به معنای امروزین را در غرب، شخصی به نام توماس پرسیوال (۱۸۰۴-۱۷۴۰) در حدود سال ۱۸۰۰در منچستر انگلستان برای حرفه پزشکی تدوین کرد. 

  [۲] هانری کربن، آیین جوانمردی، ترجمه احسان نراقی ۱۳۸۳ (ص ص ۸۰ و ۲۰۴)

  برای مشاهده آیین اخلاق حرفه ای جامعه مهندسان مشاور ایران لینک زیر را کلیک کنید

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 3 آذر 1395 05:25 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمدMohammad آستانه اصل Astanehaslm چهارشنبه 3 آذر 1395 04:57 بعد از ظهر نظرات ()

  AP Sources: Trump taps Gov. Nikki Haley for ambassador to UN

  JULIE BYKOWICZ,Associated Press 1 hour 44 minutes ago
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 3 آذر 1395 04:58 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمدMohammad آستانه اصل Astanehaslm چهارشنبه 3 آذر 1395 04:54 بعد از ظهر نظرات ()

  پایان نامه دانشجویی/ مبانی اخلاق در مثنوی مولوی - ایسنا

  www.isna.ir/news/8111-04585/پایان-نامه-دانشجویی-مبانی-اخلاق-در-مثنوی-مولوی
  ۲۷ بهمن ۱۳۸۱ ه‍.ش. - به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، هما حجتی در پایان‌نامه خود با عنوان « مبانی اخلاق در مثنوی مولوی » آورده است: « در این رساله سعی شده است با دید ...
  دراین رساله سعی شده‌است با دید اخلاقی با مسائل برخورد شود نه با تقسیم بندی عرفانی . قالب کار صرفا نه قالبهای اخلاقی کتابهایی چون اخلاق ناصری بوده‌است و نه ...

  آموزه های اخلاقی در مثنوی معنوی (1) - راسخون

  rasekhoon.net/article/show/162123/آموزه-های-اخلاقی-در-مثنوی-معنوی-(1)/
  ۱ مهر ۱۳۸۹ ه‍.ش. - مولوی در مثنوی ،همواره بر مبانی و پایه های اصلی اخلاقی تاکید دارد و در صدد تبیین و توضیح آنهاست که از جمله تاکید و تبیین « عقل » است .
  فصل اول با کلیات نام دارد، فصل دوم با عنوان: مبانی انسان‌شناسی اخلاق در مثنوی «به دسته‌ای از مبانی فکری مولانا اختصاص دارد، که حیث اخلاقی انسان مستقیما از آنها ...
  خلاصه: این پژوهش به بررسی امکان استخراج یک نظام اخلاقی در مثنوی مولوی ... بر اساس این مبانی لایه‌های وجودی مختلف در انسان، نوعی تضاد در هستی او ایجاد می‌کنند.
  00005992 1370 حجتی، هما علوم انسانی. amp;222176 زبان و ادبیات فارسی مبانی اخلاق در مثنوی مولوی, / هما حجتی؛ به راهنمایی: غلامحسین یوسفی. TH پایان نامه ...
  ۱۲ خرداد ۱۳۸۸ ه‍.ش. - وی افزود: «مبانی انسان‌شناختی اخلاقی در مثنوی» عنوان فصل دوم این اثر است که موضوعات هویت اخلاقی انسان، نفس و حقیقت آن، مطلوب ذاتی انسان، منشأ ...

  ایبنا - مولانا کلامش دارای پیام، پیامش دارای نظام و نظامش دارای ...

  www.ibna.ir/.../مولانا-کلامش-دارای-پیام-پیامش-نظام-نظامش-مبانی-اسلام-مثنوی-کتاب...
  ۹ مهر ۱۳۹۳ ه‍.ش. - ... دارای نظام و نظامش دارای مبانی اسلام است/ مثنوی کتابی آموزشی برای همه مردم ... همچنین باید بگویم مفهوم «مسئولیت» در کتاب‌های فلسفه اخلاق و ...

  آموزه های اخلاقی در مثنوی معنوی - آفتاب

  www.aftabir.com › مقالات › فرهنگی و هنری › ادبیات و شعر
  ۱۹ دی ۱۳۸۷ ه‍.ش. - مولوی در مثنوی، همواره بر مبانی و پایه های اصلی اخلاقی تأکید دارد و درصدد تبیین و توضیح آنهاست که از جمله تأکید و تبیین «عقل» است.

  اخلاق از نگاه مولانا - آفتاب

  www.aftabir.com › مقالات › دین و اندیشه › اخلاق
  ۲۷ بهمن ۱۳۸۶ ه‍.ش. - سخنم را با دو بیت از مثنوی حضرت مولانا آغاز می‌کنم و سپس به این .... مولانا در طرح مباحث نظری عرفان، در باره مبانی نظری اخلاق نیز توضیح می‌دهد و در ..
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 3 آذر 1395 04:55 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمدMohammad آستانه اصل Astanehaslm چهارشنبه 3 آذر 1395 04:46 بعد از ظهر نظرات ()
  انجمن بین المللی ترویج اخلاق حرفه ای در مهندسی عمران
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 3 آذر 1395 04:56 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمدMohammad آستانه اصل Astanehaslm چهارشنبه 3 آذر 1395 04:44 بعد از ظهر نظرات ()
  عناوین اخبار روزنامه شاخه سبز در روز چهارشنبه ۳ آذر :

  شرق ، چهارشنبه ۳ آذر

  شهروند ، چهارشنبه ۳ آذر

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 3 آذر 1395 04:56 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمدMohammad آستانه اصل Astanehaslm چهارشنبه 3 آذر 1395 04:35 بعد از ظهر نظرات ()

   

  «اخلاق مهندسی در ایران» در گفت‌ وگو با دکتر حسن ظهور نماینده رسمی ایران در «کمیته تدوین کنوانسیون جهانی صلاحیت‌های آموزش عالی یونسکو»

  مهندسی زیر ذره‌بین اخلاق

  «علم» یا «اخلاق»؛ آیا با یک بال می‌توان به پرواز امید بست؟

  علیرضا شیرازی‌نژاد

  سوء‌استفاده از داده‌های اطلاعاتی دستگاه‌های رایانه‌ای، دستبرد به بانک‌های اطلاعاتی ژنتیکی، رسوایی شرکت‌های بزرگی نظیر فولکس-واگن که با اطلاعات نادرست مشتریان امریکایی را برای خرید خودروهای کم‌مصرف و دوستدار محیط‌زیست فریب می‌دادند، استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین برای بمباران شهروندان عادی کشور‌های دیگر، آلودگی هوا و تخریب محیط زیست، آلودگی‌های بصری که بر اثر ساخت و ساز‌های بی‌روح شکل گرفته است، همگی نشان از مغفول ماندن مقوله «اخلاق حرفه‌ای مهندسی» دارند.  از این رو، امروز نه تنها مهندسان، بلکه فیلسوفان هم کمر همت بسته‌اند تا به تعریف ساز و کاری دست پیدا کنند که با قواعد «اخلاقی» همخوانی داشته باشد و البته اصل «مسئولیت‌پذیری» را هم به حاشیه نراند.  امروز بحث درباره «اخلاق مهندسی» بسیار فراتر از آن رفته که بتوان به تعریف و تفسیرهای اخلاقی اکتفا کرد. تعریف «اخلاق مهندسی» به سبب رابطه‌ای که هم با «علم» دارد و هم با «اجتماع»، نیازمند تفکر و تعمق بیشتری است و روشمندی خاصی را می‌طلبد.  «کارل میتچم» و «آدام بریگلی» مکاتب اخلاقی در حوزه تکنولوژی را به سه دسته اصلی «انتقادی-اجتماعی»، «فرهنگی-تاریخی» و «فلسفه تحلیلی مدرن» تقسیم‌بندی می‌کنند و به زعم آنها این سه مکتب در اواخر قرن بیستم در یکدیگر ادغام شده‌اند. باید توجه داشت که «اخلاق مهندسی» در زمره اخلاقیات حرفه‌ای قرار می‌گیرد و به معنای «اخلاق مهندسان» نیست.  در ایران سابقه پرداخت به موضوع «اخلاق مهندسی»، همانند سایر نقاط جهان تازگی دارد و دکتر رضا داوری اردکانی در کتاب «اخلاق در عصر مدرن» از کسانی است که باب اندیشه در این زمینه را گشوده است.  البته ناگفته نماند که توجه مهندسان ایرانی به مقوله «اخلاق» ریشه‌ای کهن دارد؛ خواجه نصیرالدین طوسی (که در تقویم ملی ما 5 اسفند ماه را به احترام زادروز وی «روز مهندسی» نامیده‌اند) از معدود مهندسانی است که با فلسفه ارتباطی تنگاتنگ داشته و کتاب «اخلاق ناصری» را قریب به 800 سال پیش به رشته تحریر درآورده است؛ کتابی که بیانگر عمق دید یک مهندس نسبت به مسائل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی زمان خود است.  با توجه به اهمیت موضوع «اخلاق مهندسی» در دنیای امروز، بر آن شدیم با دکتر حسن ظهور، که بتازگی به عنوان نماینده رسمی ایران در «کمیته تدوین کنوانسیون جهانی صلاحیت‌های آموزش عالی یونسکو» منصوب شده است، به گفت‌وگو بنشینیم تا از او جویا شویم «اخلاق مهندسی در ایران» چه وضعیتی دارد؟ و در برنامه آموزش مهندسی دانشگاه‌های ما از چه جایگاه و پایگاهی برخوردار است؟

  دکتر حسن ظهور، تحصیلات خود را در رشته مهندسی مکانیک تا مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه شیراز گذراند و سپس برای ادامه تحصیل به آلمان و بعد به امریکا رفت و در سال ۱۳۵۸، مدرک دکترای خود را در این رشته از دانشگاه پرو در امریکا اخذ کرد. وی مدتی نیز به عنوان استاد مدعو، در دانشگاه نیومکزیکو در امریکا به تدریس پرداخت. او اکنون رئیس مرکز مطالعات علم و فناوری فرهنگستان علوم و استاد مکانیک دانشگاه صنعتی شریف است. دکتر ظهور در سال 1380 به عنوان چهره ماندگار کشور برگزیده شد.

  آقای دکتر ظهور، شما سالیان متمادی است که عضو فرهنگستانی هستید که ریاست آن را یک فیلسوف (دکتر رضا داوری اردکانی) بر عهده دارد. تعامل «فلسفه» با «علم مهندسی»، افق‌های نوینی را بر اندیشه مهندسی گشوده است. با توجه به این مسأله، در فرهنگستان علوم تاکنون چه اقدام‌هایی برای نهادینه شدن اندیشه و تفکر مهندسی صورت گرفته است و به زعم شما هنوز چه نکات و مسائلی مغفول مانده‌اند؟

  فرهنگستان علوم یک «دستگاه مشورتی» است و کارهایی که بدان می‌پردازد جنبه‌ اجرایی ندارد. زمانی که دولت، (وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و سایرمسئولان) از فرهنگستان مشورت بخواهد، در مسائل آموزشی مشورت می‌دهد. گاهی نیز فرهنگستان علوم، نظرات خود را در قالب پیشنهاد به آنها ارائه می‌­کند.

  از نظر من نه تنها در رشته مهندسی و تربیت مهندسان‌مان، بلکه به طور کلی در تربیت نیروهای انسانی متخصص در دانشگاه‌های‌مان، باید مفاد و مبانی درس‌های دانشگاهی به گونه‌ای طراحی و سیاستگذاری شوند که دانشجو را از نظر «تفکر»، «تصمیم‌گیری»، «دید» و «خلاقیت» در آن رشته تربیت کند، نه اینکه فقط مجموعه‌ای از دروس به دانشجویان آموزش داده شود. به عنوان مثال، در رشته‌های مهندسی، دانشجو باید با مفاهیمی از قبیل«اقتصاد»، «جامعه‌شناسی»، «هنر»، «روانشناسی» و... نیز آشنا باشد. با این حساب، می‌توان اذعان کرد که برنامه‌های آموزشی ما در تربیت «مهندس» دارای اشکالات متعددی است.
  «پیشرفت و توسعه» چقدر در گرو رشد «اخلاق مهندسی» در آن جامعه است؟

  دو مقوله بسیار مهم که در کنار «تربیت مهندس» در کشور باید لحاظ شود، «اخلاقیات» و «محیط زیست» است. فردی که به عنوان متخصص «تربیت» می‌شود باید در زمینه اخلاق هم اطلاعات داشته باشد و به آن عمل کند. اگر «علم» و «اخلاق» در کنار یکدیگر نباشند، نمی‌توان فعالیت اجتماعی را به نتیجه مطلوب رساند. علم و اخلاق حقیقتاً مانند دو بال یک پرنده‌اند، با یک بال به پروازی نمی‌توان امید بست.

  «محیط زیست» با «اخلاق» ارتباط بسیار تنگاتنگی دارد. حفظ محیط زیست باید به عنوان بخشی از «باور»های افراد درآید تا جزئی از «اخلاقیات» شود. مسلماً اخلاق تنها به امور ظاهری و رفتاری مرتبط نیست و در «اخلاق حرفه‌ای» باید به کار گرفته شود. توجه به محیط زیست یا ایمن‌سازی محیط از جمله مصادیق اخلاق حرفه‌ای محسوب می‌شود.
  یکی از مزایای اصلی توسعه علم و مرزهای دانش، بهبود زندگی بشر است، اما اگر در راستای توسعه علم، حفظ محیط زیست در نظر گرفته نشود، خلاف هدف اصلی علم است و نفعی نمی‌رساند و تولید علم به جنگی فرسایشی شبیه می‌شود که آثار مخرب آن در آینده نمود می‌یابد.

  شما بر ارتباط «اخلاقیات» و «محیط زیست» تأکید گذاشتید، شاید بسیاری از مردم با این مفاهیم آشنا باشند اما به نظر می‌رسد تفکر غیرسیستمی‌ای وجود دارد که هنوز منافع فردی را بر فواید جمعی مرجّح می‌داند، قضاوت شما در این مورد چیست؟
  اولاً مسائلی را که بنده مورد بحث قرار دادم، تنها مختص مهندسان نیست و «همه» افراد و متخصصان را شامل می‌شود. دوم اینکه جامعه هنوز به این «باور» نرسیده است که نباید محیط‌زیست را تخریب کرد.

  ما باید از لحاظ فرهنگی به گونه‌ای روی این موضوعات کار و تمرکز کنیم که تک تک افراد نقش خود را مؤثر قلمداد کنند و این باور صحیح در آنها نهادینه شود. باید این گفتار حضرت علی(ع) که «آنچه بر خود نمی‌پسندی برای دیگران هم مپسند» در ذهن افراد جامعه نهادینه شود.

  مسأله رعایت قانون و اخلاقیات را می‌توان با همان مثال «زنگوله گاوس» تطبیق داد که در واقع در مورد همه جوامع صادق است یعنی باور کنیم که آدم‌های خیلی خوب کم است، خیلی بد هم کم است، «طبقه متوسط» اکثریت جامعه را تشکیل می‌دهند. وقتی اکثر جامعه از نظر فرهنگی تربیت شدند، در نتیجه اکثریت جامعه به ذاته هنجار­ها را رعایت می‌کنند.
  در موضوع تخریب محیط زیست نیز اگر با یک دیدگاه و مقیاس بزرگتری به این امر بنگریم، تک تک افراد طبق همان منحنی گاوس به نوعی در آلودگی و تخریب آن مقصر هستند.
  عناوینی مانند «اخلاق مهندسی» و «فلسفه علم» که در سرفصل دروس رشته‌های فنی- مهندسی تعریف شده‌اند تا چه میزان بر نهادینه شدن موضع اخلاقی در ذهن مهندسان مؤثرند؟

  با یک درس و کرسی اخلاق در دانشگاه‌ها نمی‌توان به فهم این مهم که «اخلاق تا چه اندازه اهمیت دارد» دست پیدا کرد. بسیاری از دانشجویان درس اخلاق می‌خوانند، نمره خوبی هم می‌گیرند ولی گاهی به آن عمل نمی‌کنند. باید روش‌های تربیتی طوری اتخاذ شوند که خود فرد، فردی اخلاقی بار بیاید. محیطش (اعم از خانوادگی، آموزشی، اجتماعی) باید محیط سالمی باشد. باید الگوهایش الگوهای درستی باشند و در این زمینه استادان یکی از بهترین الگوها برای دانشجویان هستند.

  در حال حاضر ما تنها در حال «تدریس مهندسی» در سه سطح خوب و متوسط و ضعیف هستیم، هیچ نوع کار و فعالیت مؤثری در زمینه اینکه مهندس‌هایی با بار اخلاقی سطح بالا تربیت کنیم، تقریباً انجام نگرفته است. در این زمینه باید برنامه‌های آموزش مهندسی را بازنگری کنیم. ما در برنامه‌های آموزشی رشته‌های فنی، شاهد تدریس دروس صرف مهندسی هستیم. برای مثال از 140 واحد درسی دوره کارشناسی، بیش از 100 واحد آن دروسی هستند که به نوعی با مهندسی مرتبطند، در صورتی که امروز در دنیا برنامه‌ریزی‌های آموزشی و ترکیب دروس تغییر کرده‌اند. در بسیاری از کشورهای پیشرو، دروس مهندسی غالب است، امّا در کنارشان درس‌های دیگری نیز وجود دارد.

  همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردم، تنها با تدریس دروس خاص و یکپارچه نمی‌توان، متخصصانی با «اخلاق حرفه‌ای» تربیت کرد. در کنار دروس آموزشی در دانشگاه‌ها، «محیط» و «مؤلفه‌های اجتماعی» هم در نهادیه شدن اخلاق حرفه‌ای در متخصصان مؤثر هستند.
  حال این پرسش مطرح می‌شود که آیا تدریس درس‌های اخلاق توانسته‌اند افراد را طوری تربیت کنند که در شرایط مختلف اخلاق و اصول را رعایت کنند؟ اگر رفتار درست نباشد، در تصمیم‌گیری‌ها هم دچار اشتباه می‌شویم و در تشخیص درستی و نادرستی با مشکل مواجه می­‌شویم. البته این تنها یک مثال است و این موضوع در موارد بسیار متوجه مهندسان ما نیز هست.

  مثالی نزدیک به کار خودم بزنم. زمانی‌که آن زلزله مهیب در رودبار رخ داد، به همراه برخی استادان برای شرکت در کنفرانسی به رشت رفته بودیم. زلزله که آمد دامن ساختمانی که ما در آن بودیم را هم گرفت، البتّه در زمان زلزله ساختمان محل اسکان ما تخریب نشد و فقط برخی از تابلوها ریخت و بخشی از دیوارها هم شکاف‌هایی برداشت. از ساختمان که بیرون آمدیم به فاصله خیلی کم از ما، ساختمان دیگری به طور کامل تخریب شده بود، به‌­طوری که هیچ چیز جز یک تل خاک مخروطی شکل از آن باقی نمانده بود و از کل افراد ساکن آن ساختمان چند طبقه توانسته بودند تا آن لحظه تنها یک نفر را نجات دهند.

  اطرافیان آن محل می‌گفتند زمانی که این نیمه برج را می‌ساختند ما می‌گفتیم این‌قدر بنّاسازی نکنید و لااقل کمی ایمنی ساختمان را رعایت کنید، اما آنها به خاطر «سود» بیشتر توجهی نکردند. در واقع به خاطر به دست آوردن سود بیشتر، اخلاقیات حاکم نبود و موجب تلف شدن آن همه انسان در اثر یک زلزله شد.

  در همه رشته‌ها همین گونه است وقتی یک پزشک مراجعات زیاد دارد و وقت کافی برای بیمار نمی‌گذارد تا خوب به بیمار گوش دهد و درست‌ترین تصمیم را بگیرد، باز هم موضوع به بی‌اخلاقی در راستای به دست آوردن سود بیشتر بازمی‌گردد.
   اگر اخلاق حرفه‌ای بر متخصصان ما حاکم باشد می‌گوید من به خاطر سود خود سلامتی فرد یا جامعه‌ای را نباید به خطر بیندازم. متأسفانه این مسائل در حال حاضر در اکثر زمینه‌ها و شاخه‌های شغلی و تخصصی رعایت نمی‌شوند. چون اجرای بسیاری از این امور با منافع مادی یا سایر منافع انسانی در تضاد است و باید در زمینه نهادینه کردن اخلاق حرفه‌ای در جامعه گام‌های بلندتر و مؤثرتری را برداریم.
  با توجه به اینکه ما از لحاظ تعداد مهندسان جزو پنج کشور اوّل دنیا به‌شمار می‌آییم، ارزیابی شما از تولید محتوای آثار فرهنگی در زمینه اندیشه مهندسی (‌اعم از فرهنگ و اخلاق مهندسی و مسائل جامعه‌شناختی) چیست؟

  دانشگاه‌هایی هستند که ممکن است از نظر علمی خوب یا متوسط یا ضعیف باشند. من به این بُعد کاری ندارم، اما بار مهندسی اخلاق در همه دانشگاه‌ها مطلوب نیست و این بدین معنا نیست که این ضعف تنها در ایران وجود دارد؛ بلکه در بسیاری از کشورها وضع به همین منوال است.

  موضوع حائز اهمیت این است که چطور می‌شود مباحث مربوط به اخلاق حرفه‌ای را در جامعه عملیاتی کرد.
  شما در حوزه «آینده‌نگری فناوری» نیز مطالعاتی دارید، در چه حوزه‌هایی از مهندسی بهتر است سرمایه‌گذاری صورت پذیرد؟
  ما در فرهنگستان علوم بر مبحث «دانشگاه‌ها در آینده» مطالعه می‌کنیم؛ که نتایج این مطالعات نیز منتشر خواهد شد. اصولاً دانشگاه آینده با دانشگاه فعلی متفاوت خواهد بود و تفاوتش نیز بسیار زیاد است؛ رشته‌ها و عناوین و حتی طبقه‌بندی و دسته‌بندی رشته‌ها مثل دانشکده‌ها، در دانشگاه آینده متفاوت خواهد شد. طبیعی است که محتوای دروس هم تغییر خواهد کرد. اما در کنار مسائل مربوط به تغییر دروس و رشته‌ها، در بعد ارتباطات بین‌الملل نیز دانشگاه‌ها قوی خواهند شد.

  هدف این است که فارغ‌التحصیل ما به گونه‌ای تربیت شود که بتواند ضمن به‌کارگیری اخلاقیات در حوزه تخصصی، خود را با تغییرات و تحولات علمی جهان وفق دهد، یعنی هنگام برخورد با تغییرات، ابتکار و نوآوری داشته باشند. از آن طرف هم باید بتوانند با تغییراتی که در جهت تخریب انسان و محیط زیست است، مبارزه کند و مهارت مواجهه با اخلاق و ضد اخلاق را داشته باشد.

   در حوزه «دیپلماسی علمی» و حفظ سرمایه‌های انسانی چه مواردی را باید مد نظر قرار داد؟

  وقتی مسأله بین‌المللی بودن را مطرح کردم دقیقاً به این نکته توجه داشتم و یکی از مسائلش همین است که دانشگاه­های ما باید در بُعد بین‌المللی تعامل داشته باشند، یعنی هم بتوانند دانشجو از دیگر کشورها بپذیرند و هم دانشجو برای ادامه تحصیل به سایر کشورها بفرستند و شرایطی فراهم شود که دانشجویان پس از تحصیل به کشور بازگردند. یعنی تحصیل دانشجویان در سایر کشورها با رویکرد همپوشانی صورت پذیرد و تنها یک سویه نباشد.

   فارغ‌التحصیلان و استادان ما باید در این‌گونه تعاملات مهارت داشته باشند، یعنی هم در بعد تولیدات و هم در بعد خدمات اجتماعی و هم در ابعاد توسعه علم، دارای ابتکار عمل و مهارت باشند. اگر این‌گونه باشد مسلماً از فرار مغزها جلوگیری خواهد شد.
  برای رسیدن به چنین هدفی باید هم از نظر «علمی» و هم از نظر «اخلاقی» در سطوح بالا قرار بگیریم و محیط خود را طوری آماده کنیم که فارغ‌التحصیلان ما محو محیط و شرایط دیگر کشورها نشوند. به عبارت بهتر، یعنی قادر باشیم همان محیط آرام، امکان و شرایط پیشرفتی که در آنجا وجود دارد در اینجا نیز برایشان فراهم آوریم.

  هر چند تفاوت‌هایی هست ولی باید به گونه‌ای اطمینان خاطر برای متخصص و فارغ‌التحصیل ما فراهم شود که احساس نکند با ماندن در اینجا چیزی را از دست خواهد داد، آن هم با اختلاف زیاد. باز هم بگویم اینها همه حرف است و اینکه محصول این حرف‌ها در عمل بروز پیدا کند، هنوز فاصله‌مان با این مطلوب زیاد است.

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 3 آذر 1395 04:36 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمدMohammad آستانه اصل Astanehaslm چهارشنبه 3 آذر 1395 04:28 بعد از ظهر نظرات ()
  تازه‎ترین نظرسنجی انتخاباتی/کاهش محبوبیت روحانی ، پیشتازی ظریف

  تازه ترین نظرسنجی صورت گرفته توسط یک موسسه معتبر دانشگاهی نشان می دهد با وجود کاهش محبوبیت حسن روحانی در یکسال گذشته، وی همچنان با فاصله نسبتا زیادی با رقبایش، از شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات سال آینده برخوردار است.
  به گزارش سایت خبری «پایش»، این نظرسنجی که هفته اول آبان توسط یک موسسه معتبر دانشگاهی صورت گرفته، نشان می دهد شانس روحانی برای پیروزی در انتخابات 21 درصد بیشتر از محمدباقر قالیباف قدرتمندترین نامزد اصولگرا است.
  این نظرسنجی که درصد خطای آن 3.2 درصد تخمین زده شده، نشان می دهد کماکان به ترتیب، محمد جواد ظریف، حسن روحانی، قاسم سلیمانی، محمد باقر قالیباف و محمود احمدی نژاد محبوب ترین چهره های مشهوری هستند که در ماههای گذشته نامشان به عنوان نامزد احتمالی انتخابات مطرح شده است.
  نتایج این نظرسنجی نشان می دهد کنار رفتن محمود احمدی نژاد از رقابت های انتخاباتی، شانس وی را در برابر دیگر نامزدهای احتمالی بطور محسوسی کاهش داده است.

  vspace=5px

  در این نظرسنجی که نتایج آن در اختیار  سایت خبری «پایش» قرار گرفته، از پرسش شوندگان خواسته شده میزان علاقمندی خود به برخی مسئولان و یا سیاستمداران را اعلام کنند. 79 درصد پاسخ دهندگان گفته اند به محمد جواد ظریف «بسیار علاقمند» و یا «تا حدی علاقمند» هستند. در مورد حسن روحانی این عدد 77 درصد بوده، قاسم سلیمانی 70 درصد، قالیباف 64 درصد، احمدی نژاد 58 درصد، ضرغامی 37 درصد، سعید جلیلی 36 درصد و اسحاق جهانگیری 34 درصد بوده است.

  این نظرسنجی نشان می دهد بیشترین «بی علاقگی» و «تا حدی بی علاقگی» یا به عبارتی عدم محبوبیت را احمدی نژاد با 39 درصد داراست و بعد از او جلیلی با 28 ، قالیباف 27، جهانگیری 25، روحانی 24، ظریف 14 و قاسم سلیمانی با 6درصد قرار گرفته اند.
  نکته قابل توجه در این نظرسنجی آنکه 41 درصد از پاسخ دهندگان در مورد اسحاق جهانگیری معاون اول روحانی از گزینه نمی شناسم و یا نمی دانم استفاده کرده اند.

  برخی سیاستمداران اصلاح طلب و یا هوادار دولت در ماههای گذشته خواستار معرفی جهانگیری به عنوان نامزد موقت در سایه (زاپاس) در انتخابات سال آینده شده اند تا در صورت هرگونه احتمال عدم حضور روحانی، وی نامزد میانه روها و  اصلاح طلبان در انتخابات باشد.

  نتایج این نظرسنجی که یکماه قبل صورت گرفته نشان می دهد حسن روحانی اگرچه هنوز از محبوبیت قابل توجهی برخودار است اما نسبت به مرداد ماه سال گذشته (بعد از توافق برجام) محبوبیت رئیس جمهور در یکسال گذشته بطور محسوسی کاهش یافته است. در نظرسنجی همین موسسه در مرداد 94 و تنها چند روز پس از توافق هسته ای، 61 درصد پرسش شوندگان گفته بودند به روحانی بسیار علاقمندند و 28درصد نیز خود را تا حدی علاقمند به وی توصیف کرده بودند. این رقم در تازه ترین نظرسنجی به 30 درصد بسیار علاقمند و 44درصد تا حدی علاقمند کاهش یافته است.

  vspace=5px


   ظریف بالاتر از روحانی!

  نتایج این نظرسنجی نشان می دهد اگر امروز انتخابات ریاست جمهوری با حضور تنها روحانی و قالیباف برگزار شود 53 درصد به روحانی و 32 درصد به قالیباف رای خواهند داد. در رقابت میان روحانی و جلیلی نیز 64 درصد روحانی و 19 درصد جلیلی را انتخاب خواهند کرد و اگر رقابت میان روحانی و مهرداد بذرپاش باشد، 67 درصد به روحانی و 12 درصد به بذرپاش رای خواهند داد.
  اما اگر رقابت فقط میان روحانی و ظریف باشد 34 درصد به روحانی رای داده و 51 درصد ظریف را انتخاب خواهند کرد.

  کاهش امید به بهبود وضعیت اقتصادی

  در همین حال در پاسخ به سوالی درباره وضعیت اقتصادی کشور، تنها 37 درصد پاسخ دهندگان وضعیت را خوب توصیف کرده و 59 درصد وضعیت را بد دانسته اند. این در حالی است که دوسال پیش یعنی در آذرماه 93، 53 درصد پرسش شوندگان وضعیت را خوب و 45 درصد بد دانسته بودند.

  همچنین این نظرسنجی نشان می دهد امیدواری مردم به بهبود وضعیت اقتصادی کشور در سه سال ریاست جمهوری روحانی، اکنون در پایین ترین سطح قرار دارد و 48 درصد مردم معتقدند وضعیت در حال بدتر شدن است، این در حالی است که فقط 37 درصد می گویند وضعیت اقتصاد ایران در مجموع در حال بهتر شدن است.
  بخش دوم این نظرسنجی که عمدتا درباره برجام و وضعیت اقتصادی کشور است فردا  منتشر خواهد شد.
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 3 آذر 1395 04:29 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمدMohammad آستانه اصل Astanehaslm چهارشنبه 3 آذر 1395 04:21 بعد از ظهر نظرات ()
                         

  برنامه 100 روزه ترامپ برای ریاست جمهوری

  تازه ترین نظرسنجی رویترز نشان می دهد اگرچه نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا همچنان نزد افکار عمومی محبوبتر است اما نامزد جمهوریخواه فاصله خود را با وی به نصف کاهش داده است.
  برنامه 100 روزه ترامپ برای ریاست جمهوری اتاق خبر 24

  تازه ترین نظرسنجی مشترک «رویترز-ایپسوس» حاکی از آن است که در عرض یک هفته گذشته، دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا فاصله خود را با هیلاری کلینتون از حزب دموکرات به نصف کاهش داده است.

  گفتنی است که ادعای ترامپ مبنی بر وقوع تقلب در روند انتخاباتی آمریکا، با واکنش رای دهندگان جمهوریخواه مواجه شده و احساسات آنها را به نفع وی برانگیخته است.

  این نظرسنجی نشان می دهد که ۶۳ درصد از آمریکایی ها از جمله یک سوم از حامیان حزب جمهوریخواه بر این باورند که ترامپ در گذشته مرتکب تعرض جنسی شده است حال آنکه بسیاری از طرفدران وی می گویند آنچه که وی در پیشنه خود دارد در مقایسه با آنچه که وی قرار است در جایگاه رئیس جمهوری آمریکا برایشان انجام دهد، از کمترین اهمیت بر خوردار است.

  طبق نظرسنجی رویترز-ایپسوس که در بازه زمانی ۱۴ تا ۲۰ اکتبر (روز برگزاری سومین مناظره انتخاباتی آمریکا) انجام شده است، کلینتون با چهار امتیاز برتری و به نسبت ۴۴ به ۴۰ درصد از ترامپ پیش است حال آنکه در نظر سنجی قبلی که در بازه زمانی ۷ تا ۱۳ اکتبر انجام شد، این نسبت ۴۴ به ۳۷ بوده است.

  با این حال، طبق میانگینی که موسسه «ریل کلیر پالیتیکز» از نتیجه نظرسنجی های انجام شده در سطح ملی ارائه داده است، کلینتون با ۶.۲ درصد برتری و با نسبت ۴۸.۱ به ۴۱.۹ از ترامپ پیش است.

  این در حالی است که نامزد جمهوریخواه امروز شنبه در «گتی برگ» ایالت «پنسیلوانیا» سخنرانی خواهد داشت- مکانی که به لحاظ نمادین برای جمهوریخواهان از ارزش زیادی برخوردار است چرا که «آبراهام لینکلن» رئیس جمهوری وقت از حزب جمهوریخواه، سخنرانی معروف خود درباره جنگ داخلی این کشور را در آنجا ارائه داد.

  به گفته مشاوران ترامپ، این سخنرانی به منزله ختم کلام او با رای دهندگان جمهوریخواه خواهد بود و انتظار می رود که در طول آن، وی پیش نمایشی از برنامه خود برای ۱۰۰ روز نخست دوران ریاست جمهوری ارائه دهد.

  ستاد انتخاباتی ترامپ در ماه میلادی جاری (اکتبر) به واسطه انتشار نواری ویدئویی که تاریخ ضبط آن به سال ۲۰۰۵ میلادی باز می گردد و اعتراف نامزد جمهوریخواه به هرزگی هایش را به تصویر می کشد، با شوکی عظیم مواجه شد. از آن پس، نامزد جمهوریخواه با شکایت های متعددی روبرو بوده که البته به ادعای خودش همگی ساختگی هستند.

  با این حال، در واپسین روزهای رقابت ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا، آنچه که بر ترامپ گذشت، ستاد انتخاباتی وی را به تقلایی مضاعف برای جلب حمایت رای دهندگان آمریکایی وا داشت.

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 3 آذر 1395 04:22 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمدMohammad آستانه اصل Astanehaslm چهارشنبه 3 آذر 1395 04:18 بعد از ظهر نظرات ()

  کانادا دومین کشور بزرگ جهان بعد از روسیه است که در قاره آمریکای شمالی قرار دارد. این کشور به همراه استرالیا و نیوزلند از بزرگترین مستعمرات بریتانیا به حساب می آید. قدمت کانادای فعلی به حدود 140 سال قبل باز می گردد . اما اولین گروه اروپایی ها که وارد سرزمین کانادا شدند فرانسویان بودند که در حدود 470 سال پیش در مناطقی از ایالت کبک فعلی ساکن شدند.
  در سال 1760 که کانادا توسط نیروهای انگلیسی فتح شد، بالغ بر 60000 فرانسوی در کانادا زندگی می کردند. با مهاجرت عده ای زیاد از انگلیسی ها به انتاریوی کنونی عملاً دو مستعمره نشین فرانسوی و انگلیسی در کانادا بوجود آمد که همواره درگیری هایی نیز با هم داشتند. با وجود اختلافات و مشکلات فراوان، اتحاد مستعمره نشینان و تشکیل کانادای مستقل در سال 1867 به تصویب رسید. ایالات غربی کانادا هم در سال های بعد به این اتحاد پیوستند.
  باوجود قدمت اندک ، این کشور رشد سریعی در زمینه های صنعتی و کشاورزی داشته و با سختکوشی ساکنین آن، جزو 7 کشور بزرگ صنعتی جهان موسوم به گروه 7 (G7) شده است.
  به همین خاطر کانادا از استانداردهای بالای زندگی برخوردار بوده و اتباع اکثر کشورهای جهان مایل به مهاجرت و زندگی در آن کشور هستند.
  برای مدت 9 سال متوالی (2002-1994) در بررسی های سازمان ملل، کانادا یکی از سه مکان برتر جهان برای زندگی اعلام شده است. این پژوهش که هر ساله انجام میشود، کیفیت زندگی در 174 کشور جهان را مورد ارزیابی قرار می دهد و برای این امر 200 فاکتور را در نظر می گیرد. کانادا بویژه برای دستیابی به آموزش همگانی، بالا بودن میانگین عمر (به واسطه سیستم بهداشت و درمان رایگان)، و پائین بودن میزان جرم و جنایت مورد توجه است. به علاوه، تورنتو ، ونکوور و مونتریال سه شهر بزرگ کانادا برای تمیزی، امنیت، شیوه زندگی و فعالیت های فرهنگی شان به عنوان شهرهای در سطح جهانی برای زندگی و کار شناخته شده اند.کانادا همچنین دارای زیباترین پهناورترین طبیعت ها و منابع غنی آبی در دنیاست .بسیاری از نقاط آن همچنان بکر و دست نخورده باقی مانده و گونه های متعدد حیات گیاهی و حیوانی در آن یافت می شود.آبشار نیاگارا و سلسله جبال راکی و سواحل زیبای آن مورد توجه جهانگردان است.
  کانادا کشور مهاجران است و سیاست هایش بر اساس ارج گذاردن به سنت های خود در کنار تشویق تنوع چندفرهنگی به طور توأمان است. تقریبا تمام گروه های قومی در کانادا حضور دارند. در نتیجه، ویژگیهای فرهنگی ، دینی و سنتی متنوعی در کانادا جریان دارد.
  تحصیل در دبستان و دبیرستان های کانادا رایگان است و برای هزینه ی تحصیلات دانشگاهی یارانه های دولتی به تمام افراد مقیم از جمله مهاجران پرداخت می شود. هر سال کانادا تقریبا 250هزار مهاجر را بر اساس یک سیاست منظم می پذیرد. براساس سرانه، این سطح پذیرش در میان کشورهای جهان از بالاترین هاست. برخلاف آمریکا و سایر کشورها، در پذیرش مهاجر، هیچگونه سهمیه بندی چه براساس ملیت و چه شغل در کانادا وجود ندارد.
  مهاجرین از بدو ورود ، از تمام حقوق شهروندی ( بجز حق رأی) برخوردارند و پس از 3 سال اقامت ، به عنوان شهروند پذیرفته می شوند.
  با وجود نزدیکی بسیار کانادا به آمریکا از نظر جغرافیایی ، سیاسی و فرهنگی، و عضویت آن در پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو)، این کشور به عنوان یک جامعه امن و صلح طلب مشهور است و کمتر به طور مستقیم خود را درگیر منازعات سیاسی مرسوم در جهان می کند. نرخ جرم و جنایت از دهه نود به طور پیوسته در حال کاهش است. کانادا، برخلاف همسایه جنوبی اش آمریکا، اسلحه گرم را ممنوع اعلام کرده و به شدت آن را تحت کنترل دارد.
  بیش از 65 درصد کانادایی ها دارای خانه هستند. رسانه ها، صنعت سرگرمی سازی و تلاش ها و دستاوردهای هنری در کانادا بسیار پیشرفت کرده است. یکی از سیستم های پیشرفته رادیو ــ تلویزیونی در سطح جهان متعلق به این کشور است. این سیستم شامل بیش از 1000 ایستگاه رادیویی AM و FM و 719 ایستگاه تلویزیونی میباشد که در راه اطلاع رسانی، سرگرم سازی و آموزش به مخاطبان خود کار می کنند.
  جمعیت: جمعیت کانادا بر طبق آخرین گزارش اداره آمار کانادا، 33میلیون نفر است. حدود ۸۰٪ مردم کانادا در شهرهایی که کمتر از ۲۵۰ کیلومتر تا مرزهای آمریکا فاصله دارند زندگی می کنند

  منبع : http://iranto.ca/Fa

  دیدنی ها

  آبشار نیاگارا
  باغ وحش تورنتو
  توریسم ونکوور

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 3 آذر 1395 04:19 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمدMohammad آستانه اصل Astanehaslm چهارشنبه 3 آذر 1395 04:08 بعد از ظهر نظرات ()
  با امضای وزیر راه و شهرسازی ابلاغ شد؛ تصویب و ابلاغ نظام‌نامه رفتار حرفه‌ای اخلاقی در مهندسی ساختمان
  نسخه چاپی  ۱۳۹۵/۰۴/۱۵ -  ۰۹:۰۸ تعداد بازدید: 775

   
  وزیر راه و شهرسازی، نظام‌نامه رفتار حرفه‌ای اخلاقی در مهندسی ساختمان را در ۳ فصل شامل تعاریف، مصادیق رفتار حرفه ای اخلاقی و شیوه احراز نقض نظام‌نامه ابلاغ کرد.  

  به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، نظامنامه رفتار حرفه‌ای اخلاقی در مهندسی ساختمان در سه فصلِ تعاریف شامل اصول اخلاق حرفه‌ای، رفتار حرفه‌ای و عرف پذیرفته شده مهندسی، مصادیق رفتار حرفه‌ای اخلاقی در برگیرنده موضوعات رفتار عمومی، رفتار با کارفرمایان، طرف‌های قرارداد مهندسی و اشخاص در استخدام و رفتار با اشخاص حقیقی و حقوقی همکار و در نهایت شیوه احراز نقض نظامنامه تصویب و ابلاغ شد.

  مقدمه متن نظام‌نامه رفتار حرفه‌ای اخلاقی در مهندسی ساختمان که به امضای عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم رسیده است به شرح زیر است:در اجرای ماده ۲ مکرر آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، موضوع بند ۱ تصویب نامه شماره ۱۶۰۲۷۷/ت ۵۲۶۵۰ ه – مورخ ۱۳۹۴.۱۲.۵ هیات وزیران، این نظام‌نامه در چارچوب اصول اخلاق حرفه ای ذکر شده در آن، در سه فصل به شرح زیر تصویب و ابلاغ می‌شود. رعایت و اجرای این نظامنامه توسط مهندسان و بنگاه‌های حرفه‌های مهندسی ساختمان مندرج در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب ۱۳۷۴ الزامی است.

  در بخش نخست این نظامنامه که به امضای وزیر راه و شهرسازی رسیده است تعاریف و اصطلاحات بکار رفته در نظام نامه در سه عنوان کلی اصول اخلاق حرفه ای در ۵ بند، رفتار حرفه ای و عرف پذیرفته شده مهندسی تشریح شده است. در فصل دوم مصادیق رفتار حرفه ای اخلاقی در مهندسی ساختمان شامل رفتار عمومی در ۱۷ بند، رفتار کارفرمایان، طرف های قرارداد مهندسی و اشخاص در استخدام در ۱۵ بند و رفتار با اشخاص حقیقی و حقوقی همکار نیز در ۶ بند آمده است.

  *فصل اول این نظام نامه به تعاریف اختصاص دارد. در این فصل  آمده است: عبارات و اصطلاحات بکار رفته در این نظامنامه دارای تعاریف زیر است؛

  ۱-۱.  اصول اخلاق حرفه‌ای:

  اصول اخلاق حرفه‌ای در پنج‌ اصل در تصویب‌نامه به شرح زیر مقررشده است:

  ۱. رجحان منافع عمومی، حفظ محیط‌زیست، میراث فرهنگی و رعایت قانون بر منافع شخصی خود و صاحبان كار به هنگام تعارض منافع.

  ۲. انجام خدمات مهندسی به نحو حرفه‌ای و همراه با مراقبت و خودداری از اقدامی كه با حقوق عمومی، صاحبان كار و اشخاص ثالث مغایرت داشته باشد.

  ۳. رفتار شرافتمندانه، مسئولانه، توام با امانت‌داری، رازداری، انصاف و حسن نیت و منطبق بر دانش حرفه‌ای در عرضه خدمات مهندسی در برابر صاحبان كار و خودداری از هر اقدامی كه با منافع قانونی صاحبان كار مغایرت داشته باشد.

  ۴. احتراز از رفتاری كه موجب لطمه به همکاران، سلب اعتبار اجتماعی یا وهن صاحبان حرفه مهندسی باشد.

  ۵. اجتناب از تکفل هم‌زمان اموری که زمینه و موجبات نمایندگی یا قبول منافع متعارض را فراهم آورد.

  ۱-۲. رفتار حرفه‌ای: شیوه رفتار با کارفرمایان، مهندسان و بنگاه‌های حرفه‌ای مهندسی ساختمان، همکاران و اشخاص تحت مدیریت خود، جامعه و محیط‌زیست در انجام خدمات مهندسی و اخذ تصمیم‌های حرفه‌ای.

  ۱-۳. عرف پذیرفته‌شده مهندسی: رویه یا نظر پذیرفته‌شده توسط خبرگان حرفه در یک‌رشته مهندسی که آن را به‌عنوان رویه یا نظر موردقبول مهندسان آن رشته در اجرای فعالیت‌های مهندسی مطابق با مقررات، ضوابط، الزامات، آیین‌های کار و استانداردهای اجباری در عمل به کار گرفته باشند یا در مجامع مهندسی اعلام کرده باشند.

  * فصل دوم این نظام نامه، که تحت عنوان مصادیق رفتار حرفه ای اخلاقی در مهندسی ساختمان شناخته می‌شود در بخش اول خود به رفتار عمومی و در بخش دوم خود به رفتار با کارفرمایان، طرف های قرارداد مهندسی و اشخاص در استخدام و در بخش سوم به رفتار با اشخاص حقیقی و حقوقی همکار اشاره دارد.

  در بخش رفتار عمومی با اشاره به ۱۷ بند کلی آمده است:

  ۱-۱-۲. رعایت اصول اخلاق حرفه‌ای در انجام خدمات مهندسی و انجام آن‌ها مطابق قوانین و مقررات حرفه‌ای مهندسی ساختمان ازجمله رعایت ضوابط و مقررات شهرسازی، الزامات مقررات ملی ساختمان، آیین کارها، آیین‌نامه‌های لازم الرعایه و استانداردهای اجباری با رعایت عرف پذیرفته‌شده مهندسی و خودداری از قبول هر درخواستی از هر مرجعی اعم از کارفرما یا ناظران عمومی و خصوصی که با اصول مزبور یا قوانین، مقررات، الزامات، آیین کارها، آیین‌نامه‌ها و استانداردهای اجباری مغایرت داشته باشد یا احتراز از آن‌ها ملزم شده باشد.

  ۲-۱-۲. بکار گرفتن دقت، مهارت و دانش فنی لازم در انجام کار حرفه‌ای.

  ۲-۱-۳. پرهیز از توسل به روش‌های متقلبانه، متخلفانه و مجرمانه برای کسب منافع مالی، امتیازات حرفه‌ای و سازمانی یا به دست آوردن پروانه اشتغال بکار حرفه‌ای و فعالیت یا هرگونه گواهینامه صلاحیت در امور مهندسی و فنی برای خود یا دیگران.

  ۲-۱-۴. اجتناب از تأسیس مؤسسه، دفتر یا محل كسب و پیشه تحت هر نام برای انجام خدمات فنی و مهندسی بدون داشتن پروانه اشتغال بکار حرفه‌ای یا گواهینامه صلاحیت لازم.

  ۲-۱-۵. خودداری از اعلام نظر تخصصی رسمی در زمینه‌ای که دانش و اطلاع کافی و ارزیابی دقیق از آن ندارد.

  ۲-۱-۶. اجتناب از تصدی هم‌زمان مسئولیت در دو مرجع که یکی بر دیگری وظیفه نظارتی دارد و خود اظهاری در مواردی که احتمال تضاد منافع وجود دارد.

  ۲-۱-۷. راست‌گویی در اظهارات فنی و شهادت‌ها یا گزارش‌های کتبی كارشناسی و کتمان نکردن واقعیت‌های مربوط به آن.

  ۲-۱-۸. امانت‌داری و دقت در رسیدگی و تأیید میزان کار درج‌شده در صورت‌وضعیت‌ها و صورت کارکردهای فنی و مالی.

  ۲-۱-۹. ندادن اجازه استفاده از نام، نشان، مهر، امضا، اعتبار، مدرک تحصیلی، پروانه اشتغال بکار حرفه‌ای خود یا شخص حقوقی وابسته به خود به شخص دیگر که از آن استفاده مغایر اخلاق یا قانون نماید.

  ۲-۱-۱۰. قرار ندادن محصول کار حرفه‌ای خود در اختیار دیگری برای عرضه آن به نام طرف یا اشخاص ثالث.

  ۲-۱-۱۱. پذیرفتن مسئولیت محصول، خدمت و آثار کار حرفه‌ای خود و حرفه‌مندان تحت سرپرستی خود و امضای نقشه‌ها، مدارک و دستور کارهای فنی که انفرادی یا به‌صورت گروهی به‌منظور اجرا ارایه می‌کند و پذیرش مسئولیت حرفه‌ای مشاوره‌های فنی و تخصصی رسمی خود ولو آن‌که در قبال آن حق‌الزحمه دریافت نکند.

  ۲-۱-۱۲. پرهیز از دادن وعده‌های خلاف واقع و مغایر با اصول و استانداردهای خدمات حرفه‌ای به‌منظور ترغیب کارفرمایان به واگذاری کار.

  ۲-۱-۱۳. پرهیز از اظهارات خلاف واقع، مبالغه‌آمیز یا گمراه‌کننده در مورد محصولات، سوابق، میزان تحصیلات و دانش مهندسی یا صلاحیت حرفه‌ای خود یا شرکا یا كاركنان مؤسسه یا مجموعه‌ای كه در آن كار می‌كند یا تشکل‌های حرفه‌ای، علمی یا صنفی که در آن عضویت دارد یا انتشار آگهی تبلیغی خلاف واقع یا گمراه‌کننده در این زمینه‌ها.

  ۲-۱-۱۴.خودداری از اغراق در مورد نوع مسئولیت خود در طرح‌ها یا مشاغل قبلی و پیچیدگی فنی و تخصصی آن‌ها و اظهار مطالب نادرست در مورد استخدام‌کنندگان یا مستخدمان، همكاران، شرکا یا كارهای قبلی‌ خود در هنگام درخواست استخدام یا پذیرش تعهد حرفه‌ای.

  ۲-۱-۱۵. اعمال دقت و به‌کارگیری بیشترین دانش و تلاش خود و رعایت بی‌طرفی و اجتناب از اعمال تبعیض در صدور درست و واقعی تاییدیه ها و گواهی‌ها و نگرفتن مال یا امتیاز خارج از ضوابط قانونی و عدم تبانی یا توسل به وسایل متقلبانه در انجام وظایف حرفه‌ای یا در ارایه تأییدیه یا ردیّه و مانند آن‌ها در امور فنی و مهندسی.

  ۲-۱-۱۶. خودداری از استفاده غیرقانونی یا تبعیض‌آمیز از موقعیت‌های شغلی و مناصب اداری و سازمانی در امور حرفه‌ای یا فنی یا غیر آن به نفع خود یا شخص دیگر یا علیه دیگری.

  ۲-۱-۱۷. اعلام وابستگی به یکی از طرف‌های اختلاف یا داشتن جهات ردّ در سمت عضویت در شورای انتظامی نظام‌مهندسی ساختمان استان یا شورای انتظامی نظام‌مهندسی ساختمان کشور یا کارشناسی، در صورت وجود، به طرف‌های اختلاف، قبل از ورود به رسیدگی یا پذیرفتن کارشناسی.

  در بخش دوم از فصل دوم این نظام نامه که به رفتار با کارفرمایان، طرف های قرارداد مهندسی و اشخاص در استخدام اشاره دارد آمده است:

  ۱-۲-۲. پذیرفتن یا تعهد به انجام کار حرفه‌ای تنها درصورتی‌که مهارت، صلاحیت حرفه‌ای، علمی و فنی، توان مدیریتی، جسمی و روانی، امکانات لازم و شرایط و اختیار قانونی برای انجام آن را دارا باشد و درصورتی‌که در خلال انجام کار، یک یا چند شرط از شرایط مذکور را از دست بدهد یا مدت اعتبار پروانه اشتغال بکار یا سایر مدارک قانونی وی برای انجام آن کار خاتمه یابد یا از استفاده از آن محروم شود، موضوع را بلادرنگ به کارفرما اعلام نماید.

  ۲-۲-۲. پایبندی به انجام وظایف و تعهدات قانونی، قراردادی و عرفی خود در قبال کارفرما یا استخدام‌کننده خویش.

  ۳-۲-۲. احراز صلاحیت فنی، حرفه‌ای و انضباطی قانونی لازم در اشخاص به هنگام واگذاری کار حرفه‌ای به آنان.

  ۴-۲-۲ رعایت انصاف در توافق با کارفرما یا استخدام‌کننده خود، در مورد حق‌الزحمه یا بهای خدمات حرفه‌ای و نیز در توافق با طرف‌های قرارداد خود به‌عنوان کارفرما یا استخدام‌شدگان خود.

  ۵-۲-۲. خودداری از سوءاستفاده از اضطرار یا کم‌اطلاعی و بی‌اطلاعی کارفرما از قوانین، مقررات، وظایف مهندسان، استانداردهای خدمات و محصولات و گرفتن امتیاز یا حق‌الزحمه خدمات مهندسی بیش از عرف رایج از وی به نحو فاحش یا عرضه خدمات حرفه‌ای و محصول مهندسی پایین‌تر از استاندارد به وی.

  ۶-۲-۲. اجتناب از تحمیل هزینه‌های غیرضروری به کارفرما، اعم از آنکه خود در آن ذینفع باشد یا نباشد.

  ۷-۲-۲. اجتناب از مطالبه و دریافت هرگونه وجه یا امتیاز از کارفرما یا شخص دیگر در قبال خدمت حرفه‌ای معینی که برای وی انجام داده، مازاد بر آنچه به‌موجب قرارداد استحقاق دریافت آن را دارد.

  ۸-۲-۲. خودداری از قبول سمت یا وکالت یا نمایندگی، یا قبول انجام خدمت حرفه‌ای برای شخص حقیقی یا حقوقی که با کارفرما یا استخدام‌کننده فعلی وی در فعالیت‌های مهندسی دارای تعارض منافع یا رقابت حرفه‌ای است، مگر بااطلاع کتبی قبلی و کسب موافقت کارفرما یا استخدام‌کننده خود.

  ۹-۲-۲. اطلاع دادن مواردی كه بالقوّه با منافع کارفرما یا استخدام‌کننده وی در تعارض است یا بعداً متعارض خواهد شد، قبل از شروع كار با آن‌ها.

  ۱۰.۲.۲ خودداری از ارایه خدمات یا مشارکت در ارایه خدمات مهندسی طراحی، محاسبه، اجرا در پروژه‌ای كه از طرف کارفرما یا استخدام‌کننده خود مسئول بررسی، کنترل، بازرسی، تأیید یا تصویب آن است.

  ۱۱-۲-۲ دادن آگاهی لازم و واضح به كارفرما یا استخدام‌کننده خود در مورد شرایطی كه قرار گرفتن او در آن شرایط می‌تواند بر قضاوت‌ مهندسی وی اثر گذارد یا از كیفیت خدمات‌ مهندسی وی بكاهد.

  ۱۲-۲-۲. عدم انتشار و افشا نکردن اطلاعاتی از کارفرما یا استخدام‌کننده خود که به مناسبت همکاری حرفه‌ای با آن‌ها به دست آورده، بدون موافقت آنان، مگر در موارد و حدودی كه قانون و مقررات، وی را ملزم به افشای آن نزد مراجع ذیصلاح نموده باشد.

  ۱۳-۲-۲. اعلام موارد ناقض مقررات و مسئولیت‌های مهندسی در کاری که به او محول شده، همچنین اقدام به رفع موارد نقض‌کننده مقررات و مسئولیت‌های مذکور و در صورت اصرار کارفرما بر ادامه کار، کناره‌گیری از ادامه آن کار و اعلام گزارش اقدامات خلاف به مراجع مربوط.

  ۱۴-۲-۲. عدم درخواست، دریافت یا قبول وجه یا امتیاز، به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم، از دیگر اشخاص طرف قرارداد با کارفرما یا استخدام‌کننده خود یا نمایندگان یا جانشینان آن‌ها، جز در مواردی که در قرارداد با کارفرما یا استخدام‌کننده خود تجویز و تصریح‌شده و قبل از اقدام به آنان اطلاع داده باشد.

  ۱۵-۲-۲.در صورت ورشکستگی شرکت تحت مدیریت خود، اعلان آن به شرکا، کارفرماها، طرف‌های قرارداد و اشخاص تحت استخدام شرکت ظرف ۱۰ روز از وقوع آن.

  در بخش سوم فصل دوم که به رفتار با اشخاص حقیقی و حقوقی همکار توجه کرده آمده است:

  ۱-۳-۲. اجتناب از رقابت ناسالم و غیرمنصفانه با مهندسان یا اشخاص حقوقی همكار خود که شامل موارد زیر است:

  الف -تبانی با عوامل برگزارکننده و دیگر شرکت‌کنندگان در مزایده یا مناقصه برای اثرگذاری بر شرایط و قیمت برنده.

  ب – دادن یا انتشار اطلاعات نادرست، توسل به فشار، تهدید و روش‌های غیرمتعارف برای منصرف کردن یا حذف یا منع سایر حرفه‌مندان رقیب از شرکت در رقابت.

  ۲-۳-۲. اجتناب از ایجاد شرایط رقابت ناسالم و غیرمنصفانه بین حرفه مندان، در مقام کارفرما یا عامل وی از جمله از طریق:

  الف- برگزاری مناقصه یا مزایده صوری برای طرح‌ها یا خرید خدمات مهندسی.

  ب- پنهان داشتن بخشی از اطلاعات از بعضی از شرکت‌کنندگان و دادن اطلاعات بیشتر به بعضی دیگر یا انتشار اطلاعات نادرست برای گروهی از علاقه‌مندان شرکت در رقابت، به‌صورت رسمی یا غیررسمی.

  پ- نقض شرایط و مقررات قانونی و اعلام‌شده در تعیین برنده رقابت.

  ۳-۳-۲.مراعات کامل حقوق مالكیت معنوی اشخاص حقیقی یا حقوقی همکار و رقیب و پرهیز از معرفی محصول کار حرفه‌ای دیگران به نام خود، کارفرما یا مؤسسه خود و هر اقدامی كه به حقوق مالکیت معنوی دیگران لطمه زند.

  ۴-۳-۲. خودداری از ارزیابی و قضاوت نادرست و غیرمنصفانه در مورد خدمات حرفه‌ای اشخاص دیگر یا انجام هر اقدام یا بیان انتقاد خلاف واقع در مورد خدمات حرفه‌ای یا سلامت رفتار و شخصیت آنان به هر صورت، همچنین طرح شکایت‌های واهی علیه ایشان یا افشای آرای قطعی نشده محکومیت آنان به‌نحوی‌که موجب لطمه به آبروی حرفه‌ای، آینده شغلی یا وضعیت کاری آن‌ها شود.

  ۵-۳-۲. قرار ندادن واسطه‌ بین خود و كارفرما و پرداخت وجه، یا پذیرفتن تعهد یا دادن وعده برای به دست‌ آوردن كار مهندسی، جز در موارد قانونی مانند بازاریابی و وكالت.

  ۶-۳-۲. پرهیز از دادن هرگونه وجه، امتیاز، وعده، کمک به عوامل کارفرما برای به دست آوردن كار یا برای حفظ کار یا به دیگران برای به دست آوردن موقعیت‌ها، مناصب و مشاغل مهندسی یا مدیریت‌های حرفه‌ای.

  *فصل سوم این نظام نامه نیز به شیوه احراز نقض نظامنامه اختصاص یافته و در آن فصل می خوانیم: رعایت رفتار حرفه ای اخلاقی موضوع این نظامنامه به وسیله تمامی اشخاص مشمول آن احراز شده تلقی می شود، مگر آنکه شورای انتظامی نظام مهندسی ساختمان استان یا شورای انتظامی نظام مهندسی ساختمان (کشور)، حسب مورد، متعاقب دریافت شکایت، پس از سیر تشریفات قانونی نقض اداری آن را احراز و به آن حکم نموده و رای صادره قطعی شده باشد.

  در پایان این نظام نامه آمده است: این نظام نامه در سه فصل در تاریخ بیست و پنجم خردادماه سال یکهزار و سیصد و نود پنج خورشیدی به تصویب رسید و پانزده روز پس از انتشار در روزنامه رسمی کشور لازم الاجراست. /
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 3 آذر 1395 04:09 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمدMohammad آستانه اصل Astanehaslm چهارشنبه 3 آذر 1395 04:04 بعد از ظهر نظرات ()
  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
  پرش به: ناوبری، جستجو

  هزارهٔ فردوسی (یا جشن هزاره فردوسی)، مجموعهٔ آیین‌هایی بود که به مناسبت هزارمین سال میلاد فردوسی در سال ۱۳۱۳ خورشیدی در تهران، طوس و دیگر شهرهای ایران برگزار شد. در کنگرهٔ هزارهٔ فردوسی که نخستین اجتماع بزرگ علمی در ایران بود، ۴۰ تن از ایران‌شناسان برجسته از ۱۷ کشور و ۴۰ تن از دانشمندان و ادیبان ایرانی شرکت داشتند. به مدت ۵ روز از ۱۲ تا ۱۶ مهر ۱۳۱۳ سخنرانی‌هایی در تالار دارالفنون در تهران ایراد گردید و تعدادی از آنها در کتاب هزارهٔ فردوسی به چاپ رسید. جشن هزارهٔ فردوسی به سال ۱۳۱۳ یکی از رویدادهای مهم فرهنگی قرن، و مهم‌ترین کنگرهٔ علمی بود که در ایران معاصر برگزار شد.[۱]

  شرکت‌کنندگان کنگره هزاره فردوسی

  شرکت‌کنندگان در کنگره هزاره فردوسی در مقابل تالار دارالفنون، تهران.
  ردیف اول (نشسته): حیدرعلی کمالی (ترکیه)، محمدتقی بهار، هانری ماسه (فرانسه)، عباس اقبال، عیسی صدیق، محمد آقااوغلو (آمریکا)، فرانکلین گونتر (آمریکا)، سباسستیان بک (آلمان).
  ردیف دوم: جان درینک‌واتر (انگلستان)، عبدالوهاب عزام (مصر)، ژرژ کونتنو (فرانسه)، ابراهیم حکیمی، یوگنی برتلس (شوروی)، سفیر شوروی، حسن اسفندیاری، محمدعلی فروغی، خانم گدار، دستور نوشیروان (هند)، آرتور کریستنسن (دانمارک)، فریدریش زاره (آلمان)، عبدالحسین شیبانی، حسن پیرنیا.
  ردیف سوم: مجتبی مینوی، ولی‌الله نصر، مهدی دیبا، حسن وحید دستگردی، میرزا یانس، بدیع‌الزمان فروزانفر، سعید نفیسی، جمیل صدقی زهاوی (عراق)، صادق رضازاده شفق، محمد فؤاد کوپرولو (ترکیه)، ابوالقاسم اعتصام‌زاده، محمد نظام‌الدین، ادوارد دنیسن راس، آشیکاگا آتسوجی (ژاپن)، زین‌العابدین رهنما، آ.آ. بولوتنیکوف (شوروی)، محمدطاهر رضوی (هند)، غلامرضا رشید یاسمی.
  ردیف چهارم: مایل تویسرکانی، احمد حامد صراف (عراق)، علی‌اصغر حکمت، یان ریپکا (چکسلواکی)، نصرالله فلسفی، محمد عشاق (هند)، آلکساندر فرایمان (شوروی)، سید عبد الکریم حسینی (حیدرآباد دکن، هند)، عبدالعظیم قریب، علی نهاد بی (ترکیه)، شیخ‌الملک اورنگ، احمد بهمنیار، رحیم‌زاده صفوی.
  ردیف پنجم: ژوزف هاکن (فرانسه)، جلال همایی، یوری نیکولایویچ مار (شوروی)، علی قویم، آلکساندر روماسکویچ (شوروی)، یوزف اوربلی (شوروی)، جمشید جی اونوالا (هند).
  ردیف ششم: بهرام‌گور آنکلساریا (هند)، احمد کسروی، نصرالله تقوی، ولادیمیر مینورسکی (انگلستان)، عبدالحمید عبادی (مصر)، آنتونیو پاگلیارو (ایتالیا)، ملک کرم، ارنست کوهنل (آلمان)، عباس خلیلی، علی جواهرکلام، ال.آ. مایر (فلسطین).

  در کنگرهٔ علمی هزارهٔ فردوسی بیش از چهل تن از خاورشناسان برجسته به نمایندگی از کشورهای خود حضور یافتند و به ارائه سخنرانیها و مقالات خود پرداختند، از جمله: بهرام‌گور آنکلساریا (هند)، جمشید جی اونوالا (از پارسیان هند)، یوگنی برتلس (از شوروی)، سباستیان بک (آلمان)، آنتونیو پاگلیارو (ایتالیا)، ادوارد دنیسن راس (انگلستان)، جمیل صدقی زهاوی (عراق)، یان ریپکا (چکسلواکی)، روماسکویچ (شوروی)، فریدریش زاره (آلمان)، عبدالحمید عبادی (مصر)، عبدالوهاب عزام (مصر)، فرایمان (شوروی)، فهیم بیر قدارویچ (یوگسلاوی)، آرتور کریستنسن (دانمارک)، ارنست کوهنل (آلمان)، کونتنو (فرانسه)، ژرژ مار (شوروی)، هانری ماسه (فرانسه)، سید عبد الکریم حسینی (حیدرآباد دکن، هند)، ولادیمیر مینورسکی (انگلستان)، آشیکاگا آتسوجی (ژاپن)، محمد آقااوغلو (آمریکا)، جان درینک‌واتر (انگلستان)، ال.آ. مایر (فلسطین).[۲]

  نزدیک به چهل تن از ادیبان و دانشمندان ایرانی نیز شرکت‌کنندگان کنگره بودند، از جمله: ادیب‌السلطنهٔ سمیعی، اعتصام‌الملک، عباس اقبال آشتیانی، بدیع‌الزمان فروزانفر، احمد بهمنیار، محمدتقی بهار، ابراهیم پورداود، محمدعلی تربیت، حکیم‌الملک، صادق رضازاده شفق، نصرالله فلسفی، عبدالعظیم قریب، احمد کسروی، مشیرالدوله پیرنیا، مجتبی مینوی، سعید نفیسی، وحید دستگردی، جلال‌الدین همایی، رشید یاسمی.[۲]

  گزارش جلسه‌های کنگره

  اولین جلسهٔ کنگره صبح روز پنجشنبه ۱۲ مهر ماه در تالار دارالفنون تشکیل شد. محمدعلی فروغی خطابه‌ای در تشکر از خاورشناسان و نمایندگان دولت‌های خارجی شرکت‌کننده ایراد کرد. پس از او علی‌اصغر حکمت خطابه‌ای به زبان فرانسوی ایراد کرد. سپس اعضای هیئت رئیسهٔ کنگره انتخاب شدند، و حسن اسفندیاری (محتشم‌السلطنه) به عنوان رئیس کنگره انتخاب شد.

  دومین جلسهٔ کنگره صبح روز جمعه ۱۳ مهر در تالار دارالفنون تشکیل شد. در این جلسه سفیران شوروی و آلمان نیز شرکت داشتند. اولین سخنران جلسه سفیر شوروی بود و اعلام داشت که دولت متبوع او مجموعه‌ای از هدایای تاریخی را برای نگاهداری در موزهٔ ملی ایران تقدیم می‌دارد که شامل روگرفتی از نسخهٔ خطی شاهنامهٔ فردوسی به تاریخ ۱۳۳۳ میلادی است. پس از او فون بلوخر وزیر مختار آلمان در ایران طی سخنرانی خود سابقهٔ ممتد آشنایی ملت آلمان با شاهنامهٔ فردوسی را یادآوری کرد و اظهار داشت که اینک در جشنی که به یاد این شاعر ارجمند گرفته می‌شود آلمان با منتهای علاقه شرکت می‌کند. سپس اعلام داشت که فهرست لغات و اسامی و اعلام شاهنامه که حاوی مقایسه سه طبع معروف شاهنامه می‌باشد تألیف دکتر فریتز ولف از خاورشناسان آلمانی را به ملت ایران تقدیم می‌دارد، و نیز دیپلم دکترا در فلسفه از دانشگاه فردریک ویلهلم برلین به محمدعلی فروغی و دیپلم عضویت انجمن شرقی آلمان از جانب این انجمن را به علی‌اصغر حکمت و حسین علا تقدیم داشت.[۳]

  پس از خاتمهٔ بیانات فون بلوخر، رئیس کنگره بیاناتی مبنی بر اظهار تشکر از سفیر شوروی و وزیر مختار آلمان و دولت‌های شوروی و آلمان ایراد کرد. پس از آن فهرست سخنرانی‌ها در میان حاضران در جلسه توزیع گردید و برنامهٔ سخنرانی‌های کنگره آغاز شد.

  جلسه‌های کنگره در روزهای بعد پی گرفته شد و هفتمین جلسه که جلسهٔ پایانی کنگره بود در روز ۱۶ مهر برگزار شد.

  دیگر رویدادها و دستاوردها

  همزمان با کنگرهٔ هزارهٔ فردوسی در بیشتر شهرهای ایران نیز مراسمی برگزار شد، و در آنها سخنرانی‌هایی ایراد شد، و شعرهایی خوانده شد و نمایش‌هایی از داستان‌های شاهنامه اجرا گردید. در شهرهای مختلف، خیابان‌ها و دبستان‌ها و دبیرستان‌هایی به نام فردوسی نام‌گذاری شد.

  پس از خاتمه کنگره هزارهٔ فردوسی، شرکت‌کنندگان کنگره به مشهد سفر کردند، و بنای آرامگاه فردوسی در توس که احداث آن از هشت سال پیش از آن آغاز شده بود، با حضور رضا شاه پهلوی افتتاح شد.

  در خارج از ایران نیز در پاریس، لندن، رم، مسکو، برلین و برخی از دیگر شهرهای اروپا و آسیا با تشکیل جلسه‌های سخنرانی مراسم بزرگداشت فردوسی اجرا شد.

  برگزاری آیین‌های هزارهٔ فردوسی، سرآغاز تحقیقات وسیع شاهنامه‌شناسی در ایران و جهان گردید. علاوه بر مقالات روزنامه‌ها، در ایران دو دورهٔ متن شاهنامه به سرمایهٔ کتابفروشی‌های خاور و بروخیم به چاپ رسید. مجلهٔ ادبی مهر شماره‌های مهر و آبان ۱۳۱۳ خود را یکجا به نام فردوسی‌نامهٔ مهر شامل مقالاتی در بارهٔ شاهنامه و فردوسی منتشر کرد. مجلهٔ باختر در اصفهان نیز شماره‌ای ویژهٔ فردوسی انتشار داد.[۴]

  همچنین به مناسبت هزارمین سالگردتصنیف شاهنامه، نمایشگاهی شامل نگاره‌های مختلف از این اثر فردوسی در موزه پرگامون برلین در سال ۲۰۱۱ برگزار شد.[۵]

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 3 آذر 1395 04:06 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمدMohammad آستانه اصل Astanehaslm چهارشنبه 3 آذر 1395 04:00 بعد از ظهر نظرات ()
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 3 آذر 1395 04:01 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمدMohammad آستانه اصل Astanehaslm چهارشنبه 3 آذر 1395 03:47 بعد از ظهر نظرات ()

  سرشماری عمومی نفوس و مسکن ایران

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
  پرش به: ناوبری، جستجو

  سرشماری عمومی نفوس و مسکن ایران بزرگترین سرشماری است که در این کشور انجام می‌گیرد. این سرشماری هر ده سال یک بار با هدف تعیین مشخصّات جمعیتی کشور ایران توسط مرکز آمار ایران انجام می‌گرفت اما از سال ۱۳۸۵ به بعد هر پنج سال انجام می‌گیرد. واپسین سرشماری از این دست سرشماری ۱۳۹۰ بود که در آن جمعیّت ایران حدود ۷۵ میلیون تعیین شد. در ایران، بنابر مادّهٔ ۴ قانون مرکز آمار ایران، سرشماری عمومی نفوس و مسکن، هر پنج سال یک بار با فرمان رئیس جمهور اجرا می‌شود.[۱]


  گرچه سرشماری‌های دیگری در اواخر سدهٔ سیزده و اوایل سدهٔ چهارده هجری در ایران انجام شده‌بود، اما نخستین «سرشماری عمومی نفوس و مسکن» به‌صورت علمی در سال ۱۳۳۵ خورشیدی توسط مرکز آمار ایران انجام شد.[۲] از آن پس، این سرشماری تا سال ۱۳۹۰ به‌طور مرتب هر ده سال یک بار در ایران انجام می‌گیرد. تاکنون سرشماری‌های زیر توسط مرکز آمار ایران انجام شده‌است:

  این سرشماری در ایران قرار است در آینده هر ۵ سال یک بار انجام پذیرد:

  نتایج کلی سرشماری ایران

  جمعیّت ایران و رشد متوسط آن در طی دهه‌های ۱۳۳۵ تا ۱۳۸۵

  ردیفسالجمعیت کل ایرانرشد جمعیت
  ۱۱۳۳۵۱۸٬۹۵۴٬۷۰۴-
  ۲۱۳۴۵۲۵٬۷۸۸٬۷۲۲۱۳٫۳
  ۳۱۳۵۵۳۳٬۷۰۸٬۷۴۴۲٫۷۱
  ۴۱۳۶۵۴۹٬۴۴۵٬۰۱۰۳٫۹۱
  ۲–۴۱۳۷۰۵۵٬۸۳۷٬۱۶۳۲٫۴۶
  ۵۱۳۷۵۶۰٬۰۵۵٬۴۸۸۱٫۴۷
  ۶۱۳۸۵۷۰٬۴۷۲٬۸۴۶۱٫۶۱
  ۷1395 برآوردمورخه 3آذرماه 1395<محمد آستانه اصل><رئیس گروه آمارشناسان رسمی دادگستری استان تهران /عضو اغنجمن مرشناسان آمریکا از 1968 تاکنون<6/11/18

  ۱٫۲۹

  ۷۱۳۹۰۷۵٬۱۴۹٬۶۶۹۱٫۲۹[۳]

  [  آخرین ویرایش: چهارشنبه 3 آذر 1395 03:55 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمدMohammad آستانه اصل Astanehaslm چهارشنبه 3 آذر 1395 03:34 بعد از ظهر نظرات ()
  اولین هتل صخره ای جهان کدامست ؟>>>>هتل لاله کندوان تبریز
  استان آذربایجان شرقی ، شهر تبریر ،اسکو ، دهکده توریستی کندوان ، هتل صخره ای کندوان تبریز                           
  امکانات
  یخچال، تلویزیون، سوئیت، رستوران، اینترنت، سرویس فرنگی، سرویس ایرانی، پارکینگ، ماهواره، کافی شاپ، اینترنت در لابی،
  توضیحات
  ** مسافرین محترم هتل صخره ای کندوان به علت شرایط ویژه منطقه بدون سرویس آسانسور یا هر گونه بالابر می باشد **همین طور ساعت ورود مسافرین 15:00 و خروج ساعت 13:00 می باشد ..و اقامت برای کودکان زیر 8 سال رایگان می باشد.هتل لاندری(خدمات خشکشویی) دارد.
  تسهیلات ویژه:
  اینترنت وایرلس در اتاق ها و کافی شاپ - رستوران سنتی - پخش فیلم 24 ساعته ، ویدیو مرکزی - صبحانه به صورت بوفه ارائه می گردد
  درباره هتل لاله کندوان تبریز
  اقامت در یک جاذبه تاریخی توریستی لوکس با معماری عجیب و خارج از تصور با شرایط آب و هوایی کوهستانی و ییلاقی در بین صخره های طبیعی در دل کوه تنها در هتل پنج ستاره بین المللی لاله کندوان میسر می باشد. هتل صخره ای لاله کندوان سومین هتل صخره ای جهان با طبیعتی کوهستانی و زیبا می باشد که در قلب روستای تاریخی کندوان قرار دارد. این روستا قدمتش به قرن هفتم هجری برمی گردد. هتل لاله دارای 40 کرانه (اتاق سنگی طبیعی) به همراه جکوزی و کلیه خدمات رفاهی مدرن می باشد. هتل همچنین 40 کیلومتر با تبریز فاصله دارد. یکی از ویژگی های خاص هتل آب لوله کشی آن است که یکی از بهترین آب معدنی های ایران، آب معدنی کندوان می باشد و برای امراض کلیوی بسیار مفید است. هتل لاله کندوان در نوع خود بینظیر است و به همین دلیل همواره طرفداران زیادی را از سرتاسر جهان به خود مجذوب می کند. دیگر امکانات هتل شامل لابی ، کافی شاپ ، رستوران ، خشک شویی ، سفرخانه سنتی ، سالن کنفرانس ، صندوق امانات (پذیرش) ، اینترنت در لابی ، تاکسی سرویس می شود.
  فاصله هتل تا اماکن مهم
  فاصله تا چشمه کندوان: 5 دقیقه پیاده (300 متر)
  فاصله تا کوه سلطان داغی: 28 دقیقه با خودرو (28 کیلومتر) بهمراه پیاده روی در کوهستان
  فاصله تا مسجد صخره ای و تاریخی مجارشین کندوان: 1 ساعت و 20 دقیقه ( 80 کیلومتر)
  فاصله تا روستای حیله ور تبریز: 22 دقیقه پیاده و 2 دقیقه با ماشین ( 2.5کیلومتر)
  فاصله تا پارک ایل‌ گلی تبریز(ائل گلی): 49 دقیقه با ماشین (60کیلومتر)
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • محمدMohammad آستانه اصل Astanehaslm چهارشنبه 3 آذر 1395 03:19 بعد از ظهر نظرات ()

  پرسبیترینیسم

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
  پرش به: ناوبری، جستجو
  بوته سوزان نماد رایج کلیسای پرسبیرتری است. چنان‌که اینجا در نماد کلیسای پرسبیتری ایرلند دیده می‌شود.[۱]

  پرسبیترینیسم از مذاهب متداول مسیحیت و شاخه‌ای از سنت اصلاحی در پروتستانتیسم است که ریشه اش به جزایر بریتانیا برمی گردد.

  ریشه نام کلیساهای پرسبیتری از گونهٔ پرسبیتری مدیریت کلیسا گرفته شده، گونه‌ای که در آن کلیسا توسط مجامعی اداره می‌شود که نماینده ریش سفیدان هستند. شمار زیادی از کلیساهای اصلاح شده به این صورت سازمان یافته‌اند، ولی واژه پرسبیتری به طور خاص تنها به کلیساهایی گفته می‌شود که ریشهٔ شان را به پرسبیتری‌های اسکاتلندی و انگلیسی و گروه‌های سیاسی متعددی که حین جنگ‌های داخلی انگلستان تشکیل شدند می‌رسانند.[۲] ایدئولوژی پرسبیتری نوعاً بر ملکوت خدا، مرجعیت متون مسیحی، و لزوم فیض از طریق ایمان به مسیح تأکید می‌کند. بر اساس قانونی‌سازی‌های پیمان پیوند بریتانیا و اسکاتلند ۱۷۰۷[۳] که پادشاهی بریتانیای کبیر را ایجاد کرد سازمان کلیسای پرسبیتری در اسکاتلند قرار داده شد. در واقع بیشتر پرسبیتری‌های دیده شده در انگلستان ریشه‌های اسکاتلندی دارند و مذهب پرسبیتری نیز بیشتر توسط مهاجرین اسکاتلندی و اسکاتلندی-ایرلندی به آمریکای شمالی برده شد.

  به تدریج این فرقه به خاورمیانه و دیگر نقاط جهان نیز رفت. در قرن چهارم میلادی و پس از ۳۰۰سال تعقیب و گریز از چنگ امپراتوری روم، امپراتور کنستانتین اجازه داد کلیسای آنها تأسیس شود. شرقی‌ها با زبان یونانی و غربی‌ها با زبان لاتین در این مکتب همیشه به مشاجره مشغول بودند و در نهایت اروپا تحت حمایت کلیسای کاتولیک روم و شرق تحت کلیسای ارتدوکس قرار گرفت. در روم این نظام دست‌نخورده ماند تا قرن ۱۵ و رنسانس که با صنعت چاپ، انجیل چاپ و منتشر شد و متفکران به اظهارنظر دربارهٔ آن پرداختند و بیشتر نقدها متوجه کلیسای کاتولیک روم بود.

  در چنین اوضاعی مارتین لوتر پروفسور و کشیش آلمانی در سال ۱۵۱۷ نهضتی به عنوان رفرم پروتستان راه انداخت. ۲۰ سال بعد کشیش فرانسوی _ سوئیسی به نام جان کالوین به عنوان «الهیات اصلاح شده» به بررسی رابطه خدا و بنده پرداخت. جان ناکس اسکاتلندی که همکلاسی کالوین بود تعالیم او را با خود به اسکاتلند برد و پس از آن در انگلستان، هلند و فرانسه نیز می‌شد آموزه‌های کالوین را دید. فرانسیس ماکمی در سال ۱۶۸۳ نخستین کلیسای پرسبیتری را در ایرلند و پس از آن در سال ۱۷۰۶ در فیلادلفیای آمریکا تأسیس کرد. عقیده این فرقه به نگاه متفاوت در رابطه دینی است که آن را با دید اجتماعی نگاه می‌کنند و به نسبت عملگرا به شمار می‌آیند.

  شاخه‌های اصلی پروتستانتیسم.

  پرسبیتری‌ها در کنار اسقفی‌ها، معمولاً به طور قابل توجهی ثروتمندتر[۴] و تحصیل کرده تر (مدرک دانشگاهی و تحصیلات تکمیلی سرانه بیشتری دارند) از بیشتر گروه‌های دیگر مذهبی در ایالات متحده آمریکا هستند،[۵]و در بخش‌های برتر گروه‌های کسب‌وکار،[۶] حقوق و سیاست آمریکا به طرز نامتناسبی حضور بالایی دارند.[۷]

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 3 آذر 1395 03:20 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمدMohammad آستانه اصل Astanehaslm چهارشنبه 3 آذر 1395 03:14 بعد از ظهر نظرات ()
  کارشناسان حوزه رایانه مطرح کردند؛

  در صورت اثبات تقلب، هیلاری کلینتون می‌تواند پیروز انتخابات معرفی شود

  رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند بعد از آنکه گروهی از فعالان شامل…

 • داماد ترامپ

  دونالد ترامپ امید دارد داماد یهودی‌اش صلح خاورمیانه را رقم بزند

  رئیس جمهور تازه منتخب آمریکا اعلام کرد، دامادش می‌تواند صلح را…

 • گولن

  اولین جلسه محاکمه گولن و ۷۳ تن از متهمان کودتای نافرجام ترکیه

  دادگاه ترکیه سه‌شنبه اولین جلسه محاکمه فتح‌الله گولن و ۷۳ تن…

 • کلمبیا

  دولت و شورشیان کلمبیا فردا توافق صلح جدید امضا می‌کنند

  به‌ رغم مخالفت‌های شدید رئیس‌جمهوری سابق کلمبیا، دولت این کشور…

 • ورزشی

  ورزشی

  استان‌ها

  استان‌ها

  ایسنا+

  رسانه‌های دیگر

آخرین ویرایش: چهارشنبه 3 آذر 1395 03:16 بعد از ظهر
ارسال دیدگاه
 • محمدMohammad آستانه اصل Astanehaslm چهارشنبه 3 آذر 1395 03:03 بعد از ظهر نظرات ()

  ظهر امروز

  آیت‌الله موسوی‌اردبیلی دار فانی را وداع گفت

  خبرگزاری فارس: آیت‌الله موسوی‌اردبیلی دار فانی را وداع گفت


  به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، آیت‌الله العظمی عبدالکریم موسوی اردبیلی که بدلیل عارضه قلبی در بیمارستان بستری شده بود، لحظاتی قبل دار فانی را وداع گفت.  متولد سال 1304 در اردبیل بود که پس از شهادت آیت‌الله بهشتی از سال 1360 تا 1368 به ریاست دیوان عالی کشور به عنوان عالی‌ترین مقام قضایی رسید .

  امروز به دلیل عارضه قلبی در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شده بود.

   انجمن بین المللی ترویج اخلاق مهندسی ساختمان:درگذشت ایشان را به خانواده و بستگان آن مرحوم تسلیت گفته و از خداوند منان علو درجات را برای ایشان مسالت دارد.


                                                                                                محمد آستانه اصل .


  آخرین ویرایش: چهارشنبه 3 آذر 1395 03:06 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمدMohammad آستانه اصل Astanehaslm چهارشنبه 3 آذر 1395 02:58 بعد از ظهر نظرات ()
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 3 آذر 1395 03:01 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمدMohammad آستانه اصل Astanehaslm چهارشنبه 3 آذر 1395 02:22 بعد از ظهر نظرات ()

  محمد آستانه اصل:50شطرنج"50 کشور برتر ودارنده رنکینک فدراسیون حهانی "

  نویسنده : محمد آستانه اصل      

  سلام :

                      دانشجویان عزیز، دوستان وآشنایانی که از سال 1344 تاکنون افتخار همگامی وهمراهی  ودرکنار هم بودن را {در این 51 سال} با شما داشته ام واینک نیز با برخی ازشما درهمین ترم  در دانشگاه همکلاس !هستیم!.

  و اما بعد.!

  مفتخرم که باعرض تبریک به احسان قهرمانی وفدرسیون شطرنج که در اواخر سال89 رکورد بازیهای سیمولتانه (همزمان 614 قهرمان از 5سال تا 70 ساله!(خودم)=(محمد آستانه اصل هم با کدD19410306 در این مسابقه شطرنج همزمان با استاد بزرگ :احسان قائم مقامی شرکت کردم.-البته بازنده شدم.!!!)

   

  1رتبه اول جهان شطرنجRussia2734 امتیاز
  2 رتبه دوم جهان شطرنجUkraine2694
  3 رتبه سوم جهان شطرنجFrance2654
   رتبه چهارم 4 جهان شطرنجChina2653
  5 رتبه پنجم جهان شطرنجArmenia2649
  6India2641
  7United States of America2640
  8Israel2637
  9Azerbaijan2635
  10Hungary2634
  11Netherlands2634
  12Germany2630
  13Poland2629
  14Bulgaria2624
  15England2606
  16Georgia2606
  17Spain2597
  18Serbia2589
  19Czech Republic2581
  20Croatia2579
  21Belarus2579
  22Romania2575
  23Sweden2554
  24Greece2554
  25Brazil2550
  26Slovenia2549
  27Kazakhstan2539
  28Norway2535
  29Uzbekistan2533
  30Italy2532
  31Philippines2531
  32Denmark2523
  33Vietnam2515
  34Switzerland2511
  35Iceland2508
  36Slovakia2502
  37Lithuania2498
  38Bosnia & Herzegovina2497
  39Canada2495
  40Austria2491
  41Turkey2486
  42Moldova2482
  43Estonia2478
  44Egypt2477
  45Peru2476
  46Chile2475
  47Latvia2473

  رتبه48

  جهان شطرنج

  Iran2473
  49Belgium2470
  50Former YUG Rep of Macedonia2461

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 3 آذر 1395 02:26 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه