منوی اصلی
Ethics Engineering.Intr - مهندسی اخلاق
اخلاق پشتوانه نظم جهان است
آخرین ویرایش: دوشنبه 14 فروردین 1396 05:24 قبل از ظهر
ارسال دیدگاه
 • محمدMohammad آستانه اصل Astanehaslm شنبه 12 فروردین 1396 12:49 قبل از ظهر نظرات ()

  تاریخچه امامزاده های ایران

  تازه کردن چاپ
  فرهنگ > الهیات > دین اسلام > شیعه > کلیات > مکانها
  (cached)

  تاریخچه امامزاده های ایران

  اگر چه این مطلب به صور و اشکال مختلفه در کتب داستانها و امثله مندرج است و حتی نظایر آن در عصر حاضر کم و بیش در گوشه و کنار ایران رخ می دهد (نگارنده این کتاب خود شاهد و ناظر بود که قریب سی و پنجسال پیش قبل جمعیت کثیری از مردم آمل و روستاهای اطراف مثل سیل خروشان یک روز صبح به سوی امامزاده ای در چند کیلومتری شمال شهر آمل به نام یوسف رضا روی آوردند تا امام هشتم "امام رضا علیه السلام" را که شب قبل به آنجا آمده مهمان یوسف رضا بود زیارت کنند!).

  پس از آنکه ایرانیان به شرف دیانت اسلام مشرف شدند نسبت به سلاله پیغمبر صلی الله علیه و آله وسلم و آل علی علیه السلام علاقه و ارادت خاصی پیدا کردند. عشق و علاقه ایرانیان، قطع نظر از جنبه دیانت و اعتقاد مذهبی، مبتنی بر دو اصل و دو علت دیگر نیز بود. که یکی موضوع مظلومیت آل علی علیه السلام و غصب حق مسلم آنها از طرف خاندان بنی امیه و بنی عباس بوده است، و دیگری موضوع قرابت و همبستگی از لحاظ شهربانو دختر یزدگرد سوم آخرین پادشاه ساسانی که وی را همسر حسین بن علی علیه السلام و مادر امام سجاد می دانند (دکتر شریعتی ازدواج حسین بن علی علیه السلام با شهربانو را قویاً تکذیب می کند - ر.ک. تشیع علوی و تشیع صفوی، ص 113).


  به همین جهات و علل هر جا که فردی از اعقاب ائمه هدی علیه السلام بدرود زندگی می گفت، قبرش مزار شیعیان می شد و بر بالای مدفنش بقعه و بارگاه مجللی بر پا می کردند.
  چون حکومت و فرمانروایی به ایلخانان مغول رسید، به گفته خواجه رشیدالدین فضل الله، غازان خان به دوازده امام و سادات علوی تعلق خاطر پیدا کرده بود.
  شادروان عباس اقبال آشتیانی در کتاب نفیس تاریخ مغول، در رابطه با احترام غازان به سادات علوی و اهل علم چنین می نویسد: «به اندازه ای در احترام به مقام منتسبین به خاندان رسول و اهل علم کوشید، که در عهد او عمال دیوانی در فرمانهای دولتی گاهی اسامی سادات را بر اسم ایلخان و شاهزادگان مقدم می نوشتند.» چون سلطان محمد اولجایتو به مذهب تشیع تعلق خاطر پیدا کرد و از اولجایتو به خدابنده تغییر نام داد، قدر و مقام سادات هاشمی بیشتر از پیشتر قرب و منزلت پیدا کرد. سلطان محمد سکه به نام دوازده امام زد و مقابر آنان ملجأ و پناهگاه مغولهای تازه مسلمان گردید. از طرف دیگر: «فرمود که داغی بساختند و نام ابوبکر بر سر داغ نقش کردند و موالی سنت و جماعت را فرمود که داغ بر پیشانی نهادند.» و همچنین تا آن اندازه به سادات اعتقاد و ایمان پیدا کرده بود که: «کاسه آش را به دست می گرفت تا قبلاً سیدی بیاشامد.»


  اگر موضوع تعصب و علاقه آنان به همین جا ختم می شد جای بحث و تأمل نبود ولی متأسفانه کار به جایی کشید که می گویند از طرف یکی از حکمرانان مغول فرمان صادر شد که به جز مقابر پزشکان و بقاع سادات علوی که دسته اول طبیب جسم و طبقه دوم شفادهنده دل و جان هستند، سایر بقاع و مقابر را با خاک یکسان کنند، زیرا به زعم و عقیده آنها تنها این دو دسته هستند که با نقش خود بر دلها حکومت می کنند و مقابر آنان را میتوان مزار و ملجأ قرار داد. بدیهی است اگر این فرمان اجرا می شد مقابر کلیه فضلا و دانشمندان و مفاخر علمی و ادبی ایران که از آن دو دسته خارج بوده اند، ویران می گردید و از مدفن آنها اثری باقی نمی ماند. کما اینکه امروز نیز به همان درد مبتلا هستیم و مقابر غالب بزرگان ما معلوم و مکشوف نیست.
  ایرانیان زیرک و هوشمند که تاب تحمل چنین مصیبتی را نداشتند و هرگز حاضر نبودند که مقابر فضلا و دانشمندان را در مقابل دیدگانشان ویران کنند؛ در مقام چاره و علاج برآمدند و مآلاً به این نتیجه رسیدند که چون مغولان نسبت به سادات علوی بیش از حد و اندازه علاقه و ایمان دارند، مصلحت زمان در این است که به منظور اغفال حکام مغول و جلوگیری از نهیب و خرابی، موقتاً برای مفاخر متوفای خود، شجره نامه های مجهول درست کنند و با انتساب آنها به یکی از ائمه طاهرین علیه السلام و با توجه به اسم کوچکشان آنها را فی المثل امامزاده محمد یا امامزاده قاسم یا امامزاده عبدالله و جز اینها بنامند تا اگر روزی دست روزگار بر قدرت مـطـلـقـه عمال و حکام مغول قلم بـطـلان کـشـیـد، شـجـره نامه های اصلی و واقعی بزرگان خویش را بر سر جایشان گذارند و شجره نامه های مجعول را از روی مقابر امامزاده های مصلحتی بردارند. ولی با نهایت تأسف طول مدت حکومت مغولان مجال تحقق چنین آرزویی را نداد و آن دسته از ایرانیانی که به حقیقت مطلب واقف بودند همگی مردند و اسامی و انساب واقعی این امامزاده های مصلحتی در دل خاک مدفون گردید. خاصه اینکه امیر تیمور گورکانی و اعقابش هم که بعد از ایلغار مغولان بر سر ایرانیان فرود آمده اند نسبت به سادات علوی علاقه و احترام خاصی مبذول می داشتند، چنان که امیر تیمور پس از فتح یکی از قلاع هندوستان فرمان داد: «گبران را از مسلمانان جدا کرده به تیغ جهاد بگذرانید و خانمان موحد و مشرک عرصه تاراج گشت الا اموال سادات که از آسیب مصون و محروس ماند.» و همچنین چون شهر آمل در طبرستان گشوده شد و قلعه ماهانه سر هم به تصرف درآمد، امیر تیمور گورکانی: «اشارت کردند که قتل عام بکنند مگر سادات را نکشید. دیگر هر چه که را یابند محابا نباشد».

  غرض از تمهید مقدمه بالا این است که غالب امامزاده های فعلی در ایران مزار بزرگان و دانشمندان ایرانی است و بر هر ایرانی پاک نژاد و پاک نهاد فرض مؤکد است که از کلیه عوامل و امکانات موجود برای کشف هویت اصلی صاحبان این بقاع و مقابر استفاده کند تا متدرجاً صحیح از سقم و مجعول از غیر مجعول تفکیک و شناخته شود.
  راست است که بعضی از این امامزاده ها به ویژه آن عده که در روستاهای دور دست و شکاف کوهها و اعماق جنگلها وجود دارند و پای هیچ عربی در ازمنه قدیمه به آنجاها نرسیده است، مولود مطامع بعضی شیادان است که برای تحصیل مال و ثروت با اظهار خوابها و رؤیاهای دروغین به مقام مقدس سیادت و سلاله پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم اهانت و اسائه ادب ورزیده اند، به قسمی که بعضی ها گمان برده اند که تمام امامزاده ها احیاناً از این دسته و طبقه هستند، ولیکن به ضرس قاطع باید بدانیم که تعداد این گونه مقابر مصلحتی زیاد نیست و اکثریت بقاع و مقابر را سادات جلیل القدر هاشمی و فضلا و دانشمندان ایرانی تشکیل می دهند. به طور کلی باید دانست که امامزاده های فعلی ایران از چند دسته خارج نیستند:

  دسته اول واقعاً سادات اصیل و شریفی هستند که سالهای متمادی مرجع تقلید و ارشاد و استشارت بودند و پس از آنکه دعوت حق را لبیک گفته اند، بر مدفن آنها بقعه و بارگاه باشکوه و مجلل بنا نهاده اند. مانند "شاهچراغ" در شیراز و "حضرت عبدالعظیم" در شهر ری و "آستانه" درگیلان و جز اینها که در صحت نسبت و اصالت آنها کوچکترین تردید و تأملی وجود ندارد.
  دسته دوم همان بزرگان و دانشمندان ایرانی هستند که شجره نامه های واقعی آنها به علل و جهاتی که اشاره شد از میان رفته، صاحبان اصلی این گونه مقابر هنوز معلوم و مشخص نشده اند.
  دسته سوم مولود مطامع و خوابنما شدنهای دروغین فلان شیاد و یا فلان خاله زنک هستند که اگر این گونه مقابر را حفر و نبش کنند اثری از جسد و استخوان پوسیده دیده نمی شود. به قول حاج سیاح: «به یک خواب جعلی یک آدم فریب، قبری یا سنگی را امامزاده نامیده، معبد و ملجأ، بلکه قاضی الحاجات ساخته اند»


  دسته چهارم مقابری است که صاحبانشان نه سید هستند و نه دانشمند و نه مولود مطامع و خوابنما شدنهای دروغین، بلکه این مقابر به سران و فرماندهان عرب در زمان خلفای بنی امیه و بنی عباس تعلق دارد که برای فتح طبرستان و تعقیب علویان آمده و به دست مردم آنجا کشته و مدفون شدند و عوام الناس به اشتباه آنها را زیارت میکنند: «مثلا در کجور مازنداران قبری است که از مصقله که در زمان معاویه به طبرستان حمله برده، مدت دو سال با فرخان بزرگ، در زد و گیر بود و حربها کرد و در آخر به کجور آمده، ولی مردم آنجا و اهالی رویان در آن مقام او را بکشتند و گور او هنوز بر سر راه نهاده است. عوام الناس به تقلید و جهل زیارت می کنند که این از جمله صحابه رسول صلی الله علیه و آله وسلم است و آن دروغ است.»
  نظایر این گونه مقابر به سران و فرماندهان متجاوز عرب، که مردم به اشتباه زیارت می کنند در مناطق شمالی ایران کم نیست و اسامی آنها بعضاً در کتب تاریخی ضبط شده که پژوهشگران می توانند به کتابهای مربوط به گیلان و مازندران مراجعه نمایند. همچنین در تاریخ اجتماعی ایران (ج 2، ص 55) نقل شده که قبر قتیبة بن مسلم باهلی سردار خونخوار عرب را در خراسان و ماوراءالنهر، ایرانیان ساده لوح زیارت می کنند و حاجت می طلبند!

  عده ای از ارباب تحقیق و اطلاع دسته پنجمی هم قایل هستند و بعضی از این مقابر مصلحتی را گنجینه دفاین و ذخایر می دانند که متمکنین و ثروتمندان هر عصر و زمانی بر بالای آنها بقعه و بارگاه می ساختند و به نام یکی از این امامزاده ها نامگذاری می کردند؛ تا از دستبرد سارقین و گزند زورمندان زمان و تعدیات و تجاوزات حکام خود مختار مصون و محفوظ بمانند. بنای این گونه دفاین به صورت گنبد و امامزاده موقعی انجام می گرفت که آن شهر و آبادی از طرف حاکم همسایه و یا زورمندی دیگر از مناطق مجاور مورد حمله قرار می گرفت و ساکنان شهر مجبور به فرار میشدند و با بار و بنه ای به قدر مقدور از خانه و دیارشان مهاجرت می کردند. در چنین مواقع افراد متمول و ثروتمند که نقدینه زیادی از احجار کریمه داشته اند، آن جواهرات گرانبها را در زیر گنبد به شکل و هیئت بالا دفن می کردند تا اگر روزی به شهر و دیار خود بازگشته باشند، بدان دست یابند. ولی چون غالباً این مهاجرت سالهای متمادی طول می کشید و صاحب گنج و دفینه در دیار غربت می مرد؛ لذا این گنبدها یعنی امامزاده های مصلحتی و مجعول باقی می ماند. در حالی که کسی نمی دانست که در زیر این گنبد کسی مدفون نیست، مگر سیم و زر و احجار کریمه! اتفاقاً حفر و کشف بعضی از این گونه مقابر در خرابه ها و ویرانه های بلاد طبرستان تأیید این تشخیص و ادعا را نیز مسلم داشته است.  علی کل حال چون تفکیک این چند دسته بقاع و امامزاده ها خالی از اشکال نیست، فلذا مصلحت نیست که خشک و تر را به یک چوب برانیم و بر روی تمام امامزاده های موجود خط بطلان بکشیم چه حقیقت برای همیشه مکتوم نمیماند و بر اثر مرور و دهور زمان بالمآل حق از باطل تشخیص خواهد گردید.
  در خاتمه برای استفاده محققان و پژوهشگران یادآور می شود که طبق یک آمار تهیه شده به وسیله سازمان اوقاف در داخل محدوده شهرهای ایران یکهزار و پنجاه و نه امامزاده وجود دارد (تنها استان سیستان و بلوچستان است که در آن هیچ امامزاده ای دیده نشده است). ضمناً در ایران چهل و دو کلیسا، و بیست و شش کنیسه وجود دارد که پنچ کنیسه و دوازده کلیسا در تهران و بقیه در شهرهای دیگر قرار دارند.
  آخرین ویرایش: شنبه 12 فروردین 1396 12:51 قبل از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمدMohammad آستانه اصل Astanehaslm جمعه 11 فروردین 1396 11:42 قبل از ظهر نظرات ()

       

   
  نوع اتاقظرفیت
  (نفر)
  نفراضافهتعداد اتاق
  اتاق یک تخته ، نرمال.
  2 % تخفیف
  1-
  اتاق دو تخته ، نرمال.
  8 % تخفیف
  2-
  سوئیت یک خوابه دو تخته ، نرمال.
  8 % تخفیف
  21
  سوئیت دو خوابه سه تخته ، نرمال.
  9 % تخفیف
  3-
  آپارتمان دوخوابه ، نرمال(برای سه نفر).
  9 % تخفیف
  32
  هزینه نفر اضافه مبلغ 1,000,000 ریال میباشد  
  نتایج نظرهای شما مسافرین گرامی راجع به هتل آرمان مشهد
  برخورد کارکنان
   82%
  تمیزی اطاقها
   94%
  تمیزی لابی و محوطه بیرونی
   94%
  پرستیژ و شیک بودن هتل
   94%
  کیفیت رستوران و کافی شاپ
   65%
  موقعیت هتل
   88%
  رضایت از قیمت به نسبت کیفیت
   76%
  توصیه به دیگران
   88%
  اشتراک گذاری
  مسیرهای گردشگری اطراف مشهد
  فهرست جذبه‌هامسیرمقصد
  قدمگاه- آرامگاه خیام- آرامگاه عطار- آرامگاه کمال الملک- امامزاده محمد محروق- آرامگاه فضل بن شاذان- دهکده و مسجد چوبی- ییلاق درود- ییلاق بوژان- آبشار یارمشهد- نیشابورنیشابور   
  عمارت خورشید- دروازه ارغونشاه- برج و باروی دربند ارغونشاه- کتیبه نادری- مسجد کبود گنبد- بند(سد) نادری- آبشار قره سو- آبشار ارتکند- ییلاق خانه زومشهد- کلاتکلات   
  سد فریمان- ییلاق و رودخانه روستای چنار- آرامگاه شیخ احمد جامی- رباط جام- آبگرم شاهدان گرماب- دره ارزنهمشهد – تربت جامتربت جام   
  کاخک- آب انبار شریعت- قنات قصبه- مسجد جامع- مدرسه نجومیه- کاخ صوفیه- رباط زین آباد- بیدختمشهد - گنابادگناباد   
  آبگرم فردوس- مسجد کوشک- حمام کوشک- امامزاده سلطان محمد و سلطان ابراهیممشهد - فردوسفردوس   
  پارک جنگلی تندروه (چهلمیر)- قلعه بندیان- بازارچه مرزی لطف آبادمشهد- درگزدرگز   
  امام زاده سید مرتضی- امامزاده سید حمزه- آرامگاه مدرسمشهد - کاشمرکاشمر   
  آرامگاه فردوسی- بقعه هارونیه- بازار شهر شاندیز- ییلاق ابرده- ییلاق زشکمشهد - شهر توس - شاندیزشاندیز   
  دریاچه بزنگان- سد دوستی- پل خاتون- بابا لقمان- شیلات- رباط شرفمشهد - سرخسسرخس   
  ییلاق و آبشار زیبای اخلمدمشهد - اخلمداخلمد   
  هتل های مشهد
  مشهد-فلکه آب-جنب بازار رضا
  استان خراسان رضوی ، مشهد ، انتهای خیابان شیرازی ،میدان توحید ، مجتمع تجاری نصر ، هتل خانه سبز مشهد
  مشهد خیابان امام رضا (ع) 2، کوچه شهید حسنی
  استان خراسان رضوی ، مشهد ، خیابان کوه سنگی ، نبش کوه سنگی 24 ، هتل لاله مشهد
  مشهد خیابان نواب صفوی
  استان خراسان رضوی ، مشهد ، خیابان امام رضا ، امام رضا 24 ، هتل پارمیدا مشهد
  مشهد-خیابان امام رضا(ع) - امام رضا 48 - نبش چهارراه اول -هتل آپارتمان فاخر
  مشهد-خیابان نواب صفوی-هتل آپارتمان سارا
  مشهد - خیابان امام رضا - میدان بیت المقدس
  مشهد - خیابان امام رضا (ع) - نبش امام رضا 8
  آخرین ویرایش: جمعه 11 فروردین 1396 11:45 قبل از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمدMohammad آستانه اصل Astanehaslm سه شنبه 8 فروردین 1396 08:08 قبل از ظهر نظرات ()
  نمایش مطالب 1 تا 20
  عنواناطلاعات
  محمد آستانه اصل:آمار وبلاگ:mihanblog.com/zaooastaneh
  96/01/8 - 08:04
  منتشر شده
  مدیر وبلاگ :محمد آستانه اصل آمار وبلاگ mihanblog.com/zahooastaneh
  96/01/8 - 07:59
  منتشر شده
  محمد آستانه اصل: دیدار از خوابگاه دانشجویان دانشگاه کلمبیا در نیویورک>که قرار بود احمدی نژاد در آن دانشگاه امروز سخنرانی کند./900631-20364
  96/01/8 - 07:57
  منتشر شده
  محمد آستانه اصل:Torent به کجا چنین شتابان/ داداشی احمدی نژاد انرژی هسته ای/محمد آستانه اصل خبر فوری Canada گلری عکس انتصابات/محمد آستانه اصل دانشجویان مدیریت محمدآستانه اصل لیلگ برتر محمد آستانه اصل
  96/01/8 - 07:54
  منتشر شده
  محمدآستانه اصل:Trump signs legislation rolling back Obama-era regulations
  96/01/8 - 07:50
  منتشر شده
  محتوای این نامه، دستورالعمل ۱۳ ماده‌ای به باقراف جهت سازماندهی جنبش‌های تجزیه طلبانه شمال ایران بود.[
  96/01/8 - 07:46
  منتشر شده
  محمد آستانه اصل:علیرضا فغانی( داور بین المللی فوتبال)، محسن نایبی (فرماندار سابق تهران)محمود علیزاده طباطبایی (وکیل خانواده هاشمی)، محمد مهدی تندگویان (عضو فعلی شورای شهر تهران)،‌میکائیل دیانی (دبیر اسبق تشکیلات اتحادیه های انجمن اسلامی دانشجویان مستقل کشور)، علی‌محمد غریبانی (رییس سابق شورای هماهنگی جبهه اصلاحات)، افسانه اقبال نیا ( نماینده حزب اسلامی کار در کمیته بانوان خانه احزاب)، زهرا صدراعظم نوری (مشاور سابق معصومه ابتکار)، حسین دهباشی ( کارگردان فیلم انتخاباتی روحانی)
  96/01/8 - 07:34
  منتشر شده
  محمد آستانه اصل:متن و حاشیه ۷ روز نام‌نویسی داوطلبان انتخابات شورای شهر در تهران
  96/01/8 - 07:31
  منتشر شده
  گوناگون ودیدنی وشنیدنی از هنرمندان ایرانی
  96/01/8 - 07:14
  منتشر شده
  محمد آستانه اصل:پایگاه‌های اطلاع‌رسانی معتبر کشور
  96/01/6 - 12:00
  منتشر شده
  محمد آستانه اصل:ترامت چگونه رییس جمهور آ>مریکا شد؟
  96/01/6 - 11:46
  منتشر شده
  محمد آ>ستانه اصل: استخاره آنلاین فال حافظ فال ازدواج فال انبیاء تعبیر خواب
  96/01/6 - 11:17
  منتشر شده
  استخاره آنلاین فال حافظ فال ازدواج فال انبیاء تعبیر خواب
  96/01/5 - 18:03
  منتشر شده
  محمد آستانه اصل:WORLDPOST Pope Francis Warns Against Other Countries Leaving The EU POOL NEW / REUTERS
  96/01/5 - 18:01
  منتشر شده
  محمد آستانه اصل:اخلاق حرفه ای:اخلاق پزشکی جهان غرب دستورالعملهایی در خصوص تعهد پزشکان در طول تاریخ و در دوران باستان، از جمله سوگندنامه بقراط و آموزش‌ها و تعالیم مسیحیت و یهودیت را دنبال کند. اولین اصول اخلاق پزشکی فرمول کومیتیس آرشیاتوروم در قرن پنجم و در سلطنت اُستروژوتیس شاه تئودوریس به چاپ رسیده است.
  96/01/5 - 17:14
  منتشر شده
  محمد آستانه اصل: اخلاق مهندسی :اسکی روی آب :باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا در دوران فراغت خود و پس از ۸ سال ریاست جمهوری، برای تفریح به همراه ریچارد بارانسون میلیاردر معروف منطقه ویرجین آیلند انگلیس به اسکی روی آب پرداخت.امروز - 05فروردین 1395=2017/مارس 2017
  96/01/5 - 15:26
  منتشر شده
  محمد آستانه اصل ::حسن محتشم رئیس انجمن انبوه سازان :سیاست‌های حاکم بر اقتصاد بخش مسکن را به رکود برد/ موفقیت کمتر از 10 درصد در نوسازی بافت‌های فرسوده
  96/01/5 - 15:19
  منتشر شده
  محمدآستانه اصل:اخلاق مهندسی:تماس با ما •پست الکترونیک •خانه اولین کتاب اختصاصی اخلاق : محمدبن زکریای رازی (در غرب به رازی شهرت یافته) همین‌طور اندیشمندان یهود از قبیل موسی بن میمون، متفکرین کلیسای کاتولیک، مانند تامس آکویناس و تحلیلهای مورد گرایانه از الهیات اخلاقی کاتولیک، بوده است.
  96/01/2 - 16:57
  چرکنویس
  محمد آستانه اصل:مذهب فردوسی : آیا فردوسی شیعهٔ زیدی، اسماعیلی و یا دوازده امامی بوده‌است. فردوسی شیعه بود،
  96/01/2 - 15:42
  منتشر شده
  محمدآستانه اصل:اخلاق مهندسیگوگل شرکتی با سهامی عام است که در زمینهٔ جستجوی اینترنتی، رایانش ابری و تبلیغات سرمایه‌گذاری می‌کند. این شرکت توسط لری پیج و سرگئی برین تأسیس شد که هر دوی آن‌ها در دانشگاه استنفورد به عنوان دانشجوی دکترا حضور داشتند و با نام «مردان گوگل» شناخته می‌شدند
  آخرین ویرایش: سه شنبه 8 فروردین 1396 08:08 قبل از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمدMohammad آستانه اصل Astanehaslm سه شنبه 8 فروردین 1396 08:04 قبل از ظهر نظرات ()

  مدیر وبلاگ :محمد آستانه اصل آمار وبلاگ mihanblog.com/zahooastaneh

  سه شنبه 8 فروردین 1396 09:29 قبل از ظهر   نویسنده : محمد آستانه اصل      


  مدیر وبلاگ :محمد آستانه اصل

  آمار وبلاگ mihanblog.com/zahooastaneh:

  • کل بازدید : 1432594
  • بازدید امروز : 236
  • بازدید دیروز : 785
  • بازدید این ماه : 5608
  • بازدید ماه قبل : 13899
  • تعداد نویسندگان : 2
  • تعداد کل پست ها : 6308
  • آخرین بازدید : سه شنبه 8 فروردین 1396 (09:24)
  • آخرین بروز رسانی : سه شنبه 8 فروردین 1396

  آخرین ویرایش: سه شنبه 8 فروردین 1396 09:33 قبل از ظهر
   
  لبخندناراحتچشمک
  نیشخندبغلسوال
  قلبخجالتزبان
  ماچتعجبعصبانی
  عینکشیطانگریه
  خندهقهقههخداحافظ
  سبزقهرهورا
  دستگلتفکر

  درباره وبلاگ


  • انجمن بین المللی ترویج اخلاق حرفه ای در مهندسی 2017

  نویسندگان

  • محمد آستانه اصل(6309)

   امید همتی(0)

  صفحات جانبی

  آخرین ویرایش: سه شنبه 8 فروردین 1396 08:06 قبل از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمدMohammad آستانه اصل Astanehaslm سه شنبه 8 فروردین 1396 07:59 قبل از ظهر نظرات ()

  مدیر وبلاگ :محمد آستانه اصل

  آمار وبلاگ mihanblog.com/zahooastaneh:

  • کل بازدید : 1432594
  • بازدید امروز : 236
  • بازدید دیروز : 785
  • بازدید این ماه : 5608
  • بازدید ماه قبل : 13899
  • تعداد نویسندگان : 2
  • تعداد کل پست ها : 6308
  • آخرین بازدید : سه شنبه 8 فروردین 1396 (09:24)
  • آخرین بروز رسانی : سه شنبه 8 فروردین 1396
  آخرین ویرایش: سه شنبه 8 فروردین 1396 08:03 قبل از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • تعداد صفحات : 2 1 2