منوی اصلی
مجله آنلاین جاذبه های علمی ، فرهنگی ایران و کانادا
Online Magazine of Iranian and Canadian Science and Cultural Attractions-OMICS.ca
 • ایران و عراق بعد از داعش
  محمدعلی عسگری

  با تسلط نیروهای عراقی بر شهر موصل، یکی از مراکز مهم خلافت داعش فروپاشید، این روند با تصرف «رقه» در سوریه می‌تواند شتاب بیشتری بگیرد و تا حدودی به حیات این گروه تروریستی در منطقه خاتمه دهد. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند داعش با ازدست‌دادن این دو مرکز ممکن است فعالیت‌های انتقام‌جویانه خود را به‌صورت سلول‌های انفرادی دنبال کند؛ اما بعضی با این برداشت مخالف هستند و برعکس می‌گویند ازدست‌دادن این دو مرکز مهم به معنای مرگ این گروه تروریستی دست‌کم در دو کشور عراق و سوریه و حتی فراتر از آن در کل منطقه خاورمیانه خواهد بود. می‌دانیم که داعش برخلاف القاعده تفکری مبتنی بر «خلافت» داشت و برای برپایی چنین خلافتی باید «سرزمینی» را در اختیار می‌گرفت؛ ازدست‌دادن سرزمین به معنای ازبین‌رفتن آن خلافت خواهد بود و اگر داعش نتواند چنین سرزمینی را فراهم کند، اثری از خلافتش نیز باقی نخواهد ماند. در یک خبر تأییدنشده گفته شد بعضی از نیروهای داعش از اینکه در موصل شکست خوردند، به شدت افسرده شده‌اند و حتی گفته‌اند به‌همین‌دلیل دیگر نماز و روزه و بعضی واجبات دینی خود را انجام نخواهند داد، زیرا به گفته آنها «خدا یاری‌شان نداد و در نبرد موصل که بی‌شباهت به نبرد بدر نبود، فرشتگانی را برای یاری‌شان نفرستاد!». آنها حتی مسجد النوری را برای این تخریب و موصل را به ویرانه‌ای مبدل کردند که در باورشان آنها «لیاقت خلافت!» را نداشتند. شاید این خبرها خنده‌دار و مضحک باشد، اما به نکته‌های مهمی اشاره می‌کند و آن تردید و تشکیک در باورهای اعتقادی پیروان این گروه تروریستی است که می‌تواند در آینده منجر به شکاف‌ها و گسل‌هایی در درون این گروه شود. گفته می‌شود داعش هنوز مناطقی در لیبی، افغانستان و به‌ویژه آسیای مرکزی را در اختیار خود دارد و به این وسیله خواهد توانست مرکزیت خلافت خود را به یکی از این مناطق منتقل کند. داعش همچنین در بعضی نقاط عراق (تل‌عفر، حویجه و سواحل فرات) یا سوریه (رقه و به‌ویژه دیرالزور) حضور دارد؛ اما این مناطق در معرض تهدید هستند و ممکن است به‌زودی آنها را نیز از دست بدهد. درمجموع با جمع‌شدن بساط داعش از دو کشور سوریه و عراق می‌توان امیدوار بود که خطر این اختاپوس تا حدود زیادی از این منطقه دور شود و حضورش را باید در سایر نقاط جهان شاهد بود. پرسش مهمی که در اینجا به آن پرداخته می‌شود این است که عراق بعد از داعش چگونه خواهد بود؟ جواب تقریبا روشن است. عراق بعد از داعش به همان شکلی خواهد بود که پیش از داعش بود. می‌دانیم که عراق از سال ٢٠٠٣ دوران بی‌ثباتی و آشوب را تجربه می‌کند. 

  اشغال عراق از سوی نیروهای یک ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا چالشی را در این کشور به وجود آورد که به کمک بعضی از کشورهای منطقه نیز دامن زده شد. 
  حاصل این چالش سربازکردن شکاف‌های قومیتی، مذهبی و سیاسی بود و این کشور را در چرخه‌ای از آشوب، ترور، جنگ داخلی، ناامنی‌های گسترده و فساد و اختلاس و ناکارآمدی نهادهای دولتی و نابسامانی‌های اقتصادی و اجتماعی فروبرد و این‌همه بستری شد برای دخالت‌های بیشتر خارجی و بروز و ظهور گروه‌های تروریستی رنگارنگ از ابتدا تاکنون. داعش یکی از محصولات همین آشفتگی و هرج‌ومرج بود که بر شدت و ویرانی آن می‌افزود. ابوبکر البغدادی ابتدا کار خود را با تعدادی از بعثی‌های رانده‌شده از عراق شروع کرد، بعثی‌هایی که به سوریه گریخته بودند و در آنجا سازمان‌دهی شدند. فرماندهان بزرگ داعش را همین بعثی‌ها تشکیل می‌دادند که اساسا فاقد یک خمیرمایه مذهبی بودند و بعدها با گردن‌نهادن بر تفکرات سلفی امثال البغدادی خلافتی موهوم را وعده می‌دادند.
   ازبین‌رفتن داعش یک‌بار دیگر عراق را به همان شرایط گذشته بازمی‌گرداند. البته با کسب تجارب بیشتر و توانمندی‌های جدیدتر (این بخش امیدوار‌کننده قضیه است). از سویی در نبرد با داعش نیروهای مختلفی مشارکت داشتند و همیشه بعد از پیروزی است که سهم‌خواهی‌ها شروع می‌شود و این می‌تواند شروع روند تازه‌ای در درگیری‌های سیاسی و حتی نظامی در آینده باشد. دولت حیدر العبادی در مبارزه با داعش برخلاف دولت نوری المالکی کارنامه بهتری داشت و به نظر می‌رسد با همین پشتوانه بتواند برای یک دور دیگر نخست‌وزیر عراق باقی بماند.
   او البته برای بازسازی ویرانی‌های برجای‌مانده با دشواری‌های متعددی مواجه خواهد بود که هیچ راهی جز جذب سرمایه و کمک‌های خارجی ندارد. از آن گذشته مسئله همه‌پرسی استقلال کردستان دامی است که از هم‌اکنون پیش پای بغداد تنیده شده و می‌تواند منشأ درگیری‌های جدیدی باشد. مسئله سهم‌خواهی و هویت‌طلبی سنی‌های عراق هنوز حل نشده است و حمایت کشورهای عرب و به‌ویژه ترکیه از آنها نیز به این انگیزه‌ها دامن می‌زند. سایر جریانات نیز ممکن است ادعاهایی داشته باشند. باید دانست مهم‌ترین نیاز مبرم عراق بعد از داعش «همبستگی ملی» است. آمریکایی‌ها طبق گفته‌های ترامپ و مقامات دولتش تمایل دارند حتی بعد از داعش نیز در این کشور باقی بمانند. 
  ترامپ حتی در دوران نامزدی وعده «اخراج ایران از عراق» را داده بود و دنبال‌کردن چنین سیاست‌هایی می‌تواند برای ایران و عراق دردسرساز باشد. تنها کسی که می‌تواند به معنای واقعی کلمه در برابر زیاده‌خواهی آمریکایی‌ها و دیگران بایستد، یک دولت مقتدر ملی در عراق است. ایران باید مراقب نقش خود در آینده عراق باشد. یک نگاه بلندمدت و دیپلماتیک به ما می‌گوید توسعه، امنیت، ثبات سیاسی و هم‌زیستی مذهبی عراق همه به ‌نفع ایران خواهد بود. عراق هم می‌تواند الگویی از یک دولت شیعی موفق در جهان عرب را به نفع ایران به نمایش بگذارد.  همچنین این کشور می‌تواند با ثبات و امنیت خود به ایران نیز امنیت و ثبات ببخشد. نیازی به ولخرجی‌های آن‌چنانی یا بذل‌و‌بخشش‌های بی‌حساب‌وکتاب نیست. ایران حتی می‌تواند برای اقوام و گروه‌های مذهبی غیرشیعه عراق مرجعیت داشته باشد و نقشی کدخدامنشی را در حل منازعات داخلی این کشور بازی کند. البته لازمه همه اینها داشتن نگاهی فراگیر و درازمدت است.

  آخرین ویرایش: سه شنبه 3 مرداد 1396 12:02 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • فیلم | لحظاتی پس از زلزله ۶.۷ریشتری در ترکیه

  دریافت خبر : جمعه 30 تیر 1396 ساعت 11:0

  فیلم | لحظاتی پس از زلزله ۶.۷ریشتری در ترکیه
  نیمه شب گذشته زلزله 6.3 دهم ریشتری در سواحل دریای اژه در ترکیه دستکم 90 تن مجروح شدند. در پی این رخ داد طبیعیسطح آب دریا تا یک و نیم متر افزایش یافت و به همین دلیل دههاپست برق ، خودرو و ساختمان صدمه دیده اند. در ویدئوی زیر لحظاتی پس از زلزله ۶.۷ریشتری در یک مرکز درمانی در منطقه بدروم در جنوب غرب ترکیه را مشاهده می کنید.

  67261

  آخرین ویرایش: پنجشنبه 5 مرداد 1396 10:44 قبل از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • فیلم | لحظاتی پس از زلزله ۶.۷ریشتری در ترکیه

  دریافت خبر : جمعه 30 تیر 1396 ساعت 11:0

  فیلم | لحظاتی پس از زلزله ۶.۷ریشتری در ترکیه
  نیمه شب گذشته زلزله 6.3 دهم ریشتری در سواحل دریای اژه در ترکیه دستکم 90 تن مجروح شدند. در پی این رخ داد طبیعیسطح آب دریا تا یک و نیم متر افزایش یافت و به همین دلیل دههاپست برق ، خودرو و ساختمان صدمه دیده اند. در ویدئوی زیر لحظاتی پس از زلزله ۶.۷ریشتری در یک مرکز درمانی در منطقه بدروم در جنوب غرب ترکیه را مشاهده می کنید.

  67261

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه

 • فهرست خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران

  www.irib.ir 
  واحد مرکزی خبر
  Islamic Republic of Iran Broadcasting - IRIB
   
  www.irna.ir
  خبرگزاری جمهوری اسلامی - ایرنا
  Islamic Republic News Agency - IRNA
  www.ilna.ir
  خبرگزاری کار ایران - ایلنا
  Iranian Labour News Agency - ILNA
  www.isna.ir
  خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا
  Iranian Students News Agency - ISNA
  خبرگزاری فارس
  Fars News Agency - FARS
   
  www.mehrnews.com
  خبرگزاری مهر
  Mehr News Agency - MEHR
   
  www.irpana.com
  خبرگزاری کانون دانش آموزی - پانا
  Pupils Association News Agency - PANA
  www.ipna.ir
  خبرگزاری ورزش ایران - ایپنا
  Iran Pas News Agency - IPNA
   
  www.snn.ir
  شبکه خبر دانشجو
  Student News Network - SNN
  www.chn.ir
  خبرگزاری میراث فرهنگی
  Iranian Cultural Heritage News Agency - CHN
   
  www.mojnews.com
  خبرگزاری موج
  Moj News Agency - MOJ
  www.shana.ir
  شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی - شانا
  Potroenergy Information Network - PIN
   
  www.ana.ir
  خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا
  Azad News Agency - ANA
  www.ikna.ir
  خبرگزاری قرآنی ایران - ایکنا
  Iranian Quran News Agency - IQNA
   
  www.itca.ir
  آژانس خبرنگاران تکنولوژی ایران - ایتکا
  Iran Technology Correspondents Agency- ITCA
  www.shabestannews.com
  خبرگزاری شبستان
  Shabestan News Agency - SHABESTAN
   
  www.qodsna.com
  خبرگزاری قدس
  Qods News Agency - Qodsna
  www.yjc.ir
  باشگاه خبرنگاران جوان
  Young Journalist Club - YJC
   
  www.syna.ir
  خبرگزاری جامعه جوانان ایران - سینا
  Society of Iranian Youth News Agency - SYNA
  www.iana.ir
  خبرگزاری کشاورزی ایران - ایانا
  Iranian Agriculture News Agency - IANA
   
  www.iscanews.ir
  باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران - ایسکانیوز
  Iran Student Correspondents Association - ISCA
  www.iwna.ir
  خبرگزاری زنان ایران - ایونا
  Iranian Women News Agency - IWNA
   
  www.isjanews.com
  باشگاه روزنامه‌نگاران دانشجویی ایران - ایسجا
  Iranian Student Journalist Agency - ISJA
   
  www.palestine-persian,info
  مركز اطلاع‌رسانی فلسطین
  Palestinan Infomation Center
  منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا )

  آخرین ویرایش: جمعه 30 تیر 1396 12:11 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 •  

  لولیتا

   ترجمه: اکرم پدرام‌نیا- اقتباس ازنشریه فارسی زبان شهروند-کانادا تورنتو

  بخش یک ـ پاره‌ی چهار

  نوشته: ولادیمیر ناباکوف 

   

  گرچه قرارم این بود که فقط دنبال شخصیتی آرام‌بخش با موی زهارِ تزیینی و دست‌پختی ستودنی از خوراک پود-و- فویِ فرانسوی باشم، اما آن‌چه به‌واقع مرا به‌سمت والریا کشاند، تقلیدی بود که او از دختربچه‌ها می‌کرد. این تقلید نه از آن روی بود که با علم غیب‌اش مرا شناخته بود، بلکه این سبک او بود و من بودم که به‌خاطر این سبک در برابر او زانو زدم. به‌واقع سن‌اش کم نبود و بیست‌وهشت‌نه سالی داشت (البته هرگز سن واقعی‌اش را نفهمیدم، چون حتا گذرنامه‌اش نیز دروغ می‌گفت) و از بکارت‌اش هم بسته به شرایطی که بنا به روحیه‌ی خاطره‌گرای‌اش تغییر می‌کرد، داستان‌های گوناگون می‌بافت. من هم که به سهم خودم آن‌قدر خام بودم که کم‌تر کسی می‌توانست این‌گونه خام باشد، مگر آدمی با افکار منحرف جنسی. او به‌نظر نرم و کرک‌سان و شادوشنگول بود و لباس‌های پسرانه‌ی تنگ می‌پوشید. بخش بزرگی از پاهای صاف‌اش را نشان می‌داد و می‌دانست چه‌طور قوزک سفیدِ پای‌اش را توی دمپایی‌های مخملی سیاه به نمایش بگذارد. لب‌ولوچه برمی‌چید و روی گونه‌های‌اش چال می‌انداخت؛ ورجه‌وروجه می‌کرد؛ لباس چسبان می‌پوشید و موهای کوتاه فر و بورش را به سبکی بسیار کودکانه و لوس تکان می‌داد.

  پس از مراسم کوتاهی در تالار شهرداری، آپارتمانی نو اجاره کردم و او را به آن‌جا بردم و پیش از آن‌که به او دست بزنم وادارش کردم لباسِ خواب ساده‌ی دخترانه‌ای را که از کمد لباس‌های یکی از یتیم‌خانه‌ها کش رفته بودم، بپوشد. با این کارِ من تعجب کرد. به‌هرحال، از آن شبِ زناشویی چنان ساعت‌های لذت‌بخشی ساختم که هنگام دمیدن خورشید دیگر خل‌وچل شده بود. اما واقعیت زود خودش را نمایان کرد. موی رنگ شده بلند شد و ریشه‌های سیاه‌شان آشکار شدند. مچ پای تراشیده‌اش زبر شد؛ خیلی زود دهان مرطوب‌اش، با آن‌که آن را از عشق پر می‌کردم، با رسوایی شباهت‌اش را به دهان مامانِ وزغ‌مانندِ مرحوم‌اش که او را در پرتره‌ی نفیسی دیده بودم، آشکار کرد؛ و حالا به‌جای دخترک رنگ‌پریده‌ی هرزه، پیرزنی در حقیقت بی‌مغز با پستان‌های گنده و پاهای کوتاهِ چاق روی دست هامبرت هامبرت مانده بود.

  این زندگی زناشویی از سال 1935 تا سال 1939 ادامه یافت. تنها سرمایه‌ی او سرشت کم‌حرف‌اش بود که کمک می‌کرد تا به آپارتمان فلاکت‌زده‌مان حس غریبی از آسایش بدهد. آپارتمانی با دو اتاق، که پشت پنجره‌ی یکی از اتاق‌ها چشم‌اندازی غبارآلود داشت و دیگری دیواری آجری؛ آشپزخانه‌ای کوچک و وانی به شکل کفش که وقتی در آن می‌نشستم، احساس می‌کردم مارات‌ام،1 البته بدون خدمتکار یقه‌سفیدی که بخواهد با ضربه‌ی چاقو مرا بکشد. با هم چند شب خوب و به‌خاطرماندنی داشتیم، او در روزنامه‌ی Paris-Soir غرق می‌شد و من پشت میز زهواردررفته‌ام کار می‌کردم. با هم به سینما، مسابقه‌ی دوچرخه‌سواری و مشت‌زنی می‌رفتیم. ولی به‌ندرت به تن فرسوده‌اش گرایشی داشتم، مگر در مواردی ناگزیر و بسیار ضروری. بقال روبه‌رویی دختر کوچولویی داشت که سایه‌اش دیوانه‌ام می‌کرد؛ اما سرانجام با کمک والریا برای بیرون آمدن از این گرفتاری موهوم راه‌هایی قانونی پیدا کردم. در مورد پخت غذا، بی‌حرف‌وحدیث فکر خوراک پود-و- فویِ فرانسوی را از سر بیرون کرده بودیم و بیش‌ترِ وعده‌های غذایی‌مان را در رستوران شلوغی توی خیابان بناپارت، پشت میزهایی با رومیزی‌های لک‌وپیس‌شده از شراب و در میان وِروِر و سروصداهای خارجی‌ها می‌خوردیم. فروشنده‌ی مغازه‌ی بغلی صنایع‌دستی می‌فروخت و پشت پنجره‌ی شلوغ‌اش، ماشین چاپ خوشگل و زرق‌وبرق‌دار سبز، قرمز، طلایی و آبی پررنگِ آمریکایی‌ای را به نمایش گذاشته بود و هم‌چنین لوکوموتیوی با دودکش و سپری بزرگ که گویی از دل مرغزار شبی توفانی، واگن‌های ارغوانی روشن‌اش را می‌کشد و دود سیاه براق‌اش را با ابرهای باران‌زای خزمانند ترکیب می‌کند.

  این زندگی از هم پاشید. تابستان 1939 عموی آمریکایی‌ام از دنیا رفت و برای من حقوق سالانه‌ای برابر با چند هزار دلار به ارث گذاشت، البته به‌شرطی که به آمریکا می‌رفتم و به کاروکسب او توجه‌ای نشان می‌دادم. این دورنما به‌نظرم بسیار خوشایند آمد. احساس می‌کردم زندگی‌ام به تکانی نیاز دارد. موضوع دیگری هم بود: آرامش زندگی مشترک و باشکوه‌مان را بید سوراخ سوراخ کرده بود. هفته‌های آخر بیش و بیش‌تر متوجه می‌شدم که والریای چاق من دیگر مثل همیشه نیست؛ عجیب بی‌قرار شده بود؛ حتا گاهی ناراحت و آزرده می‌نمود که با شخصیت موجودی‌اش در انبار، شخصیتی که قرار بود جعل کند، کاملا متفاوت بود. وقتی به او گفتم که به‌زودی به‌سمت نیویورک حرکت می‌کنیم، گیج و پریشان شد؛ چون برگه‌های هویت‌اش مشکل داشتند. ظاهرا گذرنامه‌ی نانسن2 داشت یا بهتر است بگویم گذرنامه‌ی نانسنس3، چون به دلایلی حتا سهمی که در گذرنامه‌ی همسر صددرصد سوئیسی‌اش داشت هم نمی‌توانست مشکل گذرنامه‌ی نانسنی‌‌اش را رفع کند.

  بنابراین فکر کردم بهتر است برویم رییس حوزه یا مقامات رسمی دیگر را ببینیم و با آن‌که با شکیبایی بسیار برایش از آمریکا و کشور بچه‌های گلگون و درختان کم‌مانندش توضیح دادم و گفتم که زندگی‌اش نسبت به زندگی در این پاریس تیره و دلگیر تغییری اساسی خواهد کرد، به این تصمیم من هیچ میل و علاقه‌ای نشان نداد.

  یک روز صبح وقتی مدارک‌اش دیگر داشت کم‌وبیش آماده می‌شد، هنگام بیرون آمدن از یکی از ساختمان‌های اداری همان‌طور که مثل اردک راه می‌رفت، بی‌آن‌که کلمه‌ای حرف بزند، سر پشمالوی‌اش را تند و پی‌درپی تکان داد. چند دقیقه‌ای گذاشتم سرش را خوب بجنباند و سرانجام پرسیدم اتفاقی افتاده که من نمی‌دانم، و او پاسخ داد (من از زبان فرانسه ترجمه‌اش می‌کنم، و به‌گمانم او هم، به‌نوبه‌ی خودش، از یکی از زبان‌های بی‌مزه‌ی اسلاوی به زبان فرانسه ترجمه کرده بود) «پای مرد دیگری در میان است.»

  بی‌تردید این عبارت زشت را هیچ مردی دوست ندارد از دهان زن‌اش بشنود. اعتراف می‌کنم که با شنیدن‌اش گیج شدم. دلم می‌خواست او را بزنم ولی زدن‌اش وسط خیابان ممکن نبود، گرچه یک مرد عامیِ درستکار این کار را می‌کرد. سال‌ها تحمل رنج‌های پنهانی به من درس‌ بردباری‌ فراانسانی آموخته بود. او را تا پای تاکسی‌ای که مدتی کنار جدول، هم‌پای ما پیش می‌آمد، بردم و سوار شدیم. در آن فضای کم‌وبیش خصوصی آهسته از او خواستم که آن حرف بی‌معنی را توضیح بدهد. خشم فزاینده‌ای داشت خفه‌ام می‌کرد، نه به این دلیل که به آن آدم مضحک علاقه‌ی خاصی داشتم: مادام هامبرت، بلکه به‌خاطر پیش آمدن هم‌زمان چند موضوع‌ قانونی و غیرقانونی‌ای بود که خودم باید تنها درموردشان تصمیم می‌گرفتم و او، والریا، زن کمدی من با گستاخی داشت به شیوه‌ی خودش از دست سرنوشت و کمک من رها می‌شد. از او اسم معشوق‌اش را پرسیدم… دوباره پرسش‌ام را تکرار کردم؛ اما او فقط ورور مسخره‌ای می‌کرد و درباره‌ی بدبختی‌اش از زندگیِ با من حرف می‌زد و از تصمیم‌اش برای طلاقی فوری می‌گفت. سرانجام با مشت روی زانوی‌اش کوبیدم و فریاد زدم، «می‌گویم اسم‌اش را بگو!» بی‌آن‌که یکه‌ای بخورد، طوری توی چشم‌هایم زل زد که گویی جواب‌اش آن‌قدر ساده است که لازم نیست به زبان آورد، و سپس شانه‌های‌اش را بالا انداخت و به گردنِ کلفت راننده‌ی تاکسی اشاره کرد. او هم جلو قهوه‌خانه‌ی کوچکی ایستاد و خودش را معرفی کرد. اسم مسخره‌اش یادم نیست ولی پس از این همه سال هنوز قیافه‌اش را خوب به یاد می‌آورم؛ روسی‌ای خپل و سفید، از سرهنگ‌های سابق، با سبیلی کلفت و موی کوتاه سربازی؛ هزاران نفر از آن‌ها در سطح شهر پاریس از این نمونه معامله‌های احمقانه می‌کردند. پشت میزی نشستیم؛ یارو تزاری شراب سفارش داد و والریا پس از آن‌که دستمالی مرطوب روی زانوی‌اش گذاشت، شروع کرد به حرف زدن، البته با درون من، به‌جایِ با من. کلمه‌ها را با چنان روانی‌ای در این مخزن باشکوه می‌ریخت که هرگز فکرش را هم نمی‌کردم که او چنین توانی داشته باشد. گه‌گاهی هم رگباری به‌زبان اسلاوی به‌سوی آن معشوق پوست‌کلفت‌اش روانه می‌کرد. اوضاع وارونه پیش می‌رفت و وقتی کلنلِ تاکسی با لبخندِ مالکیت کوشید والریا را خاموش کند و شروع کرد از نقشه‌ها و برنامه‌های آینده‌اش گفتن، از آن هم افتضاح‌تر شد. فرانسوی را بادقت ولی با چه لهجه‌ی زننده‌ای حرف می‌زد؛ دنیای عشق و کار را طوری شرح می‌داد که گویی می‌خواهد با والریا، زنِ کودک‌اش بازو در بازو وارد آن شود. والریا حالا داشت میان من و او آرایش می‌کرد و به لب‌های جمع‌شده‌اش رژ می‌مالید و غبغب‌اش را سه‌برابر می‌کرد تا به خط سینه‌اش برساند و کارهای دیگر از این‌دست، و مرد هم چنان از او حرف می‌زد که گویی غایب است یا کودک صغیری‌ست زیر سرپرستی کسی که حالا به صلاح اوست که از سرپرستی یک آدم عاقل به سرپرستی آدم عاقل‌تری برود؛ گرچه خشم من که دست خودم نبود، ممکن است سبب تغییر و تشدید بعضی احساسات شده، قسم می‌خورم که او داشت با من سر چیزهایی مثل خوراک او، عادت ماهانه‌اش، کمد لباس‌ها و کتاب‌هایی که خوانده و باید بخواند مشورت می‌کرد، چون گفت، «به‌نظر من ژان کریستف را دوست خواهد داشت؟» آه چه استاد کاملی بود، آقای تاکس‌اویچ.

  برای پایان دادن به این حرف‌های چرندوپرند، به والریا پیشنهاد دادم که مختصر وسایلی که دارد، فوری بردارد و برود. با این پیشنهاد، کلنل بی‌مزه برای خودنمایی گفت، حاضر است آن‌ها را تا تو ماشین بیاورد. پس کلنل با برگشت به حرفه‌ی واقعی‌اش خانواده‌ی هامبرت را تا خانه‌شان برد و در تمام راه والریا حرف زد و هامبرتِ ستمگر، ژرف، به هامبرت کوچولو می‌اندیشید که آیا خود او را بکشد یا معشوق‌اش را یا هردو را و یا هیچ‌کدام را. یادم می‌آید یک‌بار وقتی اسلحه‌ی دانشجویی را به‌دست‌اش می‌دادم، در یکی از آن روزهایی که (فکر کنم تابه‌حال درموردش حرفی نزده‌ام و حالا هم وقت این کار نیست) به این فکر افتادم که از خواهر کوچولوی‌اش، یکی از اثیری‌ترین نیمفت‌های ممکن، دخترکی با موهای آراسته به پاپیون سیاه، لذت ببرم و بعد خودم را بکشم. حالا مانده بودم که آیا والچکا (اسمی که کلنل صدایش می‌کرد) اصلا ارزش کشتن، خفه کردن یا غرق کردن داشت یا نه. پاهای خیلی حساسی داشت و فکر کردم همین‌که تنها شدیم، بهتر است به‌جای هرچیز،  از همین پا ناکارش کنم.

  اما لحظه‌ای تنها نشدیم. وقتی والچکا داشت چمدان بزرگ و دوتا ساک و کارتنی را تا مرز پاره شدن پر می‌کرد و با اشک‌های روانش رنگین‌کمان آرایش‌اش را روی صورت‌اش پخش می‌کرد، تصور این‌که کفش‌های کوهنوردی‌ام را بپوشم و با نوک پا اردنگیِ محکمی به کپل‌اش بزنم، ناممکن بود، چون کلنل لعنتی دایم آن دوروبر می‌پلکید. نمی‌گویم رفتارش از روی بی‌احترامی بود، اتفاقا به‌عکس، مثل بازیگر فرعی در کنار بازیگر اصلی مرا جذب و گمراه می‌کرد، چون با رفتار مودبِ مردم متمدن قدیم، برای هر حرکتی به زبان‌های گوناگون و با تلفظ اشتباه عذرخواهی می‌کرد و حتا وقتی والچکا شورت‌های صورتی زرق‌وبرق‌دارش را از روی بند بالای وان پایین می‌آورد، با کیاست سرش را برگرداند؛ اما نامرد به‌نظر همیشه همه‌جا بود و هیکل‌اش را با قالب آپارتمان ما جور می‌کرد، روی صندلی من روزنامه می‌خواند، گره طنابی را باز می‌کرد، سیگاری می‌پیچید، قاشق‌های چای‌خوری را می‌شمرد، به دستشویی سر می‌زد، به روسپی‌اش کمک می‌کرد تا پنکه‌ای را که پدر والچکا به او داده بود، جمع کند و چمدان‌های‌اش را تا خیابان می‌برد. من هم دست‌به‌سینه، نصف باسن‌ام را روی لبه‌ی پنجره گذاشته بودم و از نفرت و دلزدگی داشتم می‌مردم. سرانجام هر دو از آپارتمان لرزان بیرون رفتند و من به‌جای سیلی‌ای که باید مثل بازیگرهای فیلم‌ها، از پشت دست تو گوش والچکا می‌زدم، جایگزین ناچیزی را برگزیدم و در را با چنان شدتی پشت سرشان بستم که صدای‌اش هنوز در تک‌تک رگ‌وپی‌ام زنگ می‌زد. سپس ناشیانه نقش‌ام را بازی کردم و پریدم توی دستشویی تا ببینم آب توالت انگلیسی‌ام را نبرده باشند، نبرده بودند؛ اما زود متوجه شدم که مشاور سابق تزار پس از این‌که خوب مثانه‌اش را خالی کرده، سیفون را نکشیده. با دیدن‌اش بدجوری حالم به‌هم خورد. به‌واقع استخر باشکوه شاش آن بیگانه با ته قهوه‌ای سیگارش که در آن وامی‌رفت بزرگ‌ترین اهانت ممکن به من بود و چنان خشمگین‌ام کرد که وحشیانه دوروبر می‌چرخیدم تا هفت‌تیری پیدا کنم. البته خوب که فکر می‌کنم می‌بینم این هم چیزی نبود به‌جز ادب طبقه‌ی متوسط روسی (و هم‌چنین شرمِ شرقی، احتمالا) که کلنلِ خوب (ماکسیمویچ! اسمش ناگهان به ذهنم زد) این آدم بسیار رسمی (مثل همه‌ی هم‌قماش‌های‌اش) را بر آن داشته، تا نیاز شخصی‌اش را در سکوتی مودبانه رفع کند و با سرازیر کردن حجم زیادی از آب پشت چکه‌چکه‌های آهسته‌ی ادرارش صدای بلندی در خانه نپیچاند و کوچکی اندازه‌ی خانه‌ی میزبان‌اش را به رخ‌اش نیاید. اما این فکر آن لحظه به ذهن‌ام نزد و با خشم می‌غریدم و برای پیدا کردن چیزی بهتر از جارو، همه‌ی آشپزخانه را می‌کاویدم. سپس از گشتن دست کشیدم و با تصمیمی قهرمانانه از خانه بیرون زدم تا با مشت به او حمله کنم؛ البته به‌رغم بنیه‌ی خوب‌ام، مشت‌زن خوبی نیستم، به‌عکس ماکسیمویچ که گرچه کوتاه‌قد بود، با آن سینه‌ی فراخ به‌نظر می‌آمد که از چدن خام درست شده باشد. در فضای خالی خیابان هیچ اثری از زنم و رفتن او نبود، به‌جز دگمه‌ی شیشه‌ای‌اش که پس از سه سال نگه‌داری بی‌دلیل در جعبه‌ای شکسته‌ حالا توی گِل کنار خیابان افتاده بود. احتمالا همین دگمه جلو شکسته شدن دماغم را گرفت. با این‌همه، پس از مدت کمی تاوانِ کاری را که با من کرد پس داد. یک روز مردی پاسادینایی به من گفت که دوروبر سال 1945خانم ماکسیمویچ با نام دختریِ زبوروفسکی سر زا رفت. گویی زن‌ومرد به‌گونه‌ای خودشان را به کالیفرنیا رسانده بودند و نژادشناسان معروف آمریکایی با حقوقی بسیار خوب آن‌ها را به مدت یک‌سال در پروژه‌ای آزمایشی به‌کار گرفته بودند. پروژه درباره‌ی واکنش نژاد انسان، به‌عنوان چهارپای دیرین، به رژیم غذایی موز و خرما بود. خبررسان، دکتری بود که قسم می‌خورد با چشم‌های خودش والچکای چاق و کلنل را که اکنون چاق‌تر و موهای‌اش هم سفید شده، دیده است. می‌گفت توی یکی از دست‌های‌شان میوه بود و دست دیگر آب و دست دیگر زیرانداز و دست چهارم چیزهای دیگر، و به‌همراه چهارپایان دیگر که از میان آدم‌های بدبخت و تهیدست انتخاب شده بودند، به‌سختی روی کف شسته شده‌ی اتاق‌های روشن می‌خزیدند. برای خواندن نتیجه‌ی این آزمایش‌ها همه‌ی مجله‌های مردم‌شناسی را ورق زدم، ولی گویی هنوز چاپ نشده. البته این آزمایش‌های علمی بعضی وقت‌ها طول می‌کشد تا به بار بنشینند. امیدوارم وقتی چاپ شد شرح و عکس هم داشته باشد، گرچه گمان نمی‌کنم که کتابخانه‌ی زندان چنین آثاری را در خود جای دهد. این یکی که من این روزها در آن زندانی شده‌ام، به‌رغم آن همه لطف و محبت وکیل‌ام، خود مثال خوبی برای نشان دادن وضعیت کتابخانه‌های زندان‌هاست. اینجا مثلا انجیل دارند که خب معلوم است، و هم‌چنین آثار دیکنز (سری خیلی قدیمی‌اش را از نشر جی‌. دبلیو دیلینگهم، نیویورک، سال 1887 که حتا سال‌اش با شماره‌های لاتین نوشته شده)؛ دایره‌المعارف کودکان (با عکس‌های قشنگی از دخترکان شلوارک‌پوشِ پیشاهنگ با موهای بور شفاف) و اعلام یک قتل از آگاتا کریستی. ناگفته نماند که اثری مثلا درخشان مثل ولگردی در ایتالیا نوشته‌ی پرسی الفینستون، نویسنده‌ی بازدید از ونیز چاپ بوستون سال 1868، و اثری کم‌وبیش جدید (1946) به نام افراد بلندآوازه‌ی سینما مثل بازیگران، تولیدکننده‌ها، نمایشنامه‌نویس‌ها به‌همراه عکس‌هایی از صحنه‌های فیلم‌های‌شان نیز در این کتابخانه یافت می‌شود. دیشب که این آخری را ورق می‌زدم، از قضا نگاهم روی چیزی خیره ماند که منطق‌دانان از آن بیزارند و شاعران عاشق آن. بیش‌تر آن صفحه را این‌جا بازنویسی می‌کنم:

  رولند پایم، متولد سال 1922 از لاندی، ماساچوست. دانش‌آموخته‌ی مدرسه‌ی تاتر السینور، دربی، نیویورک. در سان‌برست روی صحنه آمد و در کنار بسیاری از کارهای‌ دیگر، دو بلوک از این‌جا، دختری سبزپوش، شوهری گیج، قارچ عجیب، بزن و برو، جان لاولی و در رویای تو بودم را بازی کرده است.

  کلیر کوئلتی، نمایش‌نامه‌نویس آمریکایی. متولد سال 1911 از اوشن‌سیتی، نیویورک.

  دانش‌آموخته‌ی دانشگاه کلمبیا. از کار در آگهی به نمایش‌نامه‌نویسی رسید. نویسنده‌ی نیمف کوچک، بانویی عاشق آذرخش (در همکاری با وی‌وین دارک‌بلوم) عصر سیاه، قارچ عجیب، عشق پدرانه و چیزهای دیگر. نمایش‌نامه‌هایی که برای بچه‌ها نوشته فراوان و درخور توجه‌اند. نیمف کوچک (1940) در فصل زمستان، به شعاع چهارده هزار مایل روی صحنه رفت و پیش از آن‌که به نیویورک برسد،280 بار بازی شد.

  سرگرمی‌های این نویسنده: ماشین‌های سرعت، عکاسی، حیوانات دست‌آموز.

  دُلورس کویین، متولد سال 1882 از دیتون، اوهایو. دانش‌آموخته‌ی آکادمی آمریکا. اولین بار در سال ۱۹۰۰ در اتاوا روی صحنه رفت. کارش را در سال 1904 در نیویورک با نمایش هرگز با غریبه‌ها حرف نزن آغاز کرد. (در فهرست 30 نمایش بعدی) ظاهر نشد.

  این‌که اسم معشوق نازنین من به این عجوزه‌ی بازیگر چسبیده، هنوز هم مرا با دردی جانسوز تکان می‌دهد. شاید، او هم باید هنرپیشه می‌شد. متولد 1935. در نمایش‌نامه‌نویس  آدمکش ظاهر شد، (متوجه شدم که در پاراگراف پیش قلم‌ام لغزید و به‌جای ظاهر شد نوشتم ظاهر نشد، اما لطفا درست‌اش نکن، کلارنس) و هم‌چنین در کواین سواین، مجرم در کشتنِ محرم. آه، لولیتای من، فقط این کلمه‌ها برای‌ام مانده‌اند!

  ادامه دارد

   

  1ـ Marat ، رهبر انقلابی فرانسه در قرن هجدهم که شارلوت کوردی او را در وان حمام خانه‌اش به ضرب چاقو کشت. (م)

  2ـ Fridtjof Nansen (1930- 1861) مدیر مجمع ملل برای کمک به پناهندگان جنگ جهانی اول که یکی از نوآوری‌های‌اش صدور برگه‌ی هویت برای پناهندگان بود. به این برگه‌های هویت که در 50 کشور جهان به‌رسمیت شناخته می‌شد، گذرنامه‌ی نانسن می‌گفتند. (م)

  3ـ ناباکوف در برابر اسم Nansen واژه‌ی Nonsense را که در این‌جا به معنی به‌دردنخور است، آورده. (م)

  بخش پیشین را در اینجا می توانید بخوانید

  آخرین ویرایش: شنبه 30 تیر 1397 07:16 قبل از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمدMohammad آستانه اصل Astanehaslm چهارشنبه 28 تیر 1396 11:18 قبل از ظهر نظرات ()
  A protein that stem cells require could be a target in killing breast cancer cells
  For years, cancer experts have realized that cancerous cells behave in certain ways like stem cells, unspecialized cells that when exposed to certain signals, can "differentiate."
   13:59 - 07/06/2017More >>
  Lab-grown blood stem cells produced at last
  After 20 years of trying, scientists have transformed mature cells into primordial blood cells that regenerate themselves and the components of blood. The work, described today in Nature, offers hope to people with leukaemia and other blood disorders who need bone-marrow transplants but can’t find a compatible donor. If the findings translate into the clinic, these patients could receive lab-grown versions of their own healthy cells.
   10:40 - 29/05/2017More >>
  Organoid model systems are taking research to the next dimension
  Using the novel technology of three-dimensional (3D) “mini-organs”, termed organoids, scientists are getting closer to understanding the detailed mechanistic pathways of how stem cells form and maintain complex tissues like organs.
   14:17 - 24/05/2017More >>
  Study shows benefit in children with CNS-relapsed ALL
  Another Win for CAR-T Therapy
  The investigational chimeric antigen receptor T cell (CAR-T) therapy CTL019 induced "potent and durable responses" in children with central nervous system (CNS) involvement in relapsing/refractory acute lymphoblastic leukemia (ALL)
   11:27 - 01/05/2017More >>
  Sickle Cell Anemia Patient Cured by Gene Therapy
  In a world first, a teenager with sickle cell disease achieved complete remission after an experimental gene therapy at Necker Childrens Hospital in Paris, researchers say.
   09:53 - 03/04/2017More >>
  Life expectancy forecast to exceed 90 years in coming decades
  Study shows significant increase in lifespan, with South Korea top of league table and other countries not far behind
   10:40 - 24/02/2017More >>
  Stem cell treatment could be a proven therapy for diabetes, autism
  Stem cell therapy has turned out to be a ray of hope for most patients who are trying to find a cure for incurable diseases. 
  Stem cell therapy has turned out to be a ray of hope for most patients who are trying to find a cure for incurable diseases. Researchers and experts believe India has been at the top in the development of stem cell treatment followed by several other countries like China and Japan. However, due to lack of awareness, most people dont think of stem cell therapy as an option for treating most of the incurable diseases.
   18:26 - 13/02/2017More >>
  Worlds first baby born from new procedure using DNA of three people 
  Experts welcome news of successful mitochondrial transfer but caution against operating in countries beyond regulations
   14:40 - 1/10/2016More >>
  Goodbye Arthritis: Stem Cell Therapy Could Revolutionize Hip Replacement
  Arthritis-fighting stem cells may eliminate the need for joint replacement surgeries, scientists said.
   09:32 - 26/07/2016More >>


  آخرین ویرایش: چهارشنبه 28 تیر 1396 11:21 قبل از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمدMohammad آستانه اصل Astanehaslm چهارشنبه 28 تیر 1396 11:04 قبل از ظهر نظرات ()
  دولت یازدهم وارث مشکلاتی بود که هموار کردن و رساندن شرایط به یک سطح منطقی مناسب برای شروع و ارتقای فعالیت‌ها را زمان‌بر و سرمایه‌بر کرده بود؛ بااین‌وجود، این دولت توانست با همه کم‌وکاستی‌هایی که وجود داشت، اقدامات قابل قبولی انجام دهد و اکنون کار به‌جایی رسیده که این دوره‌ها را گذرانده و باید حرکت به سمت اوج را شروع کند.

  اینک، در ادامه کار، بازنگری در چیدمان چارچوب کابینه دولت دوازدهم، به‌منظور برنامه‌ریزی برای رشد اقتصادی کشور، می‌تواند بسیار اثرگذار و منطقی باشد. دولت نیازمند به‌کارگیری تفکر جوان و متفاوت است. دنیای امروز، دنیای تکنولوژی و فناوری است و سیستم‌های سنتی، دیگر جوابگوی نیازهای اقتصادی نخواهد بود. در این وضعیت، اداره اقتصاد ایران به تفکر همراه با الگوهای بین‌المللی نیاز دارد.

  حرمت تمام زحمت‌هایی که وزرای دولت یازدهم کشیده‌اند و احترام همه کارهایی که در دوره قبلی انجام شده است باید حفظ شود؛ اما ادامه مسیر باید با الگوهای جدید همراه باشد. دولتی که قرار است روی کار بیاید، باید دولت کارآفرین باشد؛ با توجه به وضعیت امروز کشور، به‌خصوص معضل بیکاری، باید این تفاوت نگاه در چینش وزرای قوه مجریه به وجود بیاید و نظرات کارشناسی کسانی که در حوزه کارآفرینی و مدیریت نوین زحمت کشیده‌اند، برای پیشبرد اهداف توسعه اقتصادی، اعمال شود.

  این کار می‌تواند با تشکیل «معاونت کارآفرینی» زیر نظر ریاست جمهوری انجام شود و برنامه‌های مختص اشتغال‌زایی برای جوانان با حداقل سرمایه و حداکثر بهره‌وری بر پایه تفکرهای نوین و نقش‌آفرینی خلاقیت و نوآوری شکل بگیرد. امیدواریم این تغییر نگاه و نگرش در تصمیم‌گیری برای چیدمان کابینه دولت جدید مدنظر قرار بگیرد.

  اگر قرار است ما در یک جامعه مترقی زندگی کنیم، نمی‌توانیم مسائل را فقط به کمک سیستمهای سنتی پیش ببریم بلکه باید با الگوگیری از شیوه‌های سنتی و استفاده از آنها به‌عنوان پیشینه، شاخص‌های جدید دنیای امروز را به کار بگیریم. مثلاً ما در صنعت حمل‌ونقل باید سیستم حمل‌ونقل شهری، بین‌شهری و بین‌المللی خود را به‌روزرسانی کنیم. سیستم‌های سوخت ما قدیمی است و مصرف سوخت ناوگانمان مشکل دارد و به همین دلیل و به‌واسطه مصرف بالای سوخت، نمی‌توانند در خارج از کشور فعالیت کنند. این در حالی است که ما برای توسعه صنعت حمل‌ونقل و ترانزیت، و ارتقای زندگی شهری برنامه‌ریزی می‌کنیم؛ پس ناگزیریم ناوگان حمل‌ونقل را در همه حوزه‌ها با ناوگان روز دنیا هماهنگ کنیم.

  از دیگر سو، تکنولوژی و نوآوری در قالب کارآفرینی روزبه‌روز بیشتر نمود پیدا می‌کند که نمونه ملموس آن، استارتاپ‌های حوزه حمل‌ونقل شهری است. تجربه نشان داده است این حرکت‌ها در بازار رقابت سالم ایجاد می‌کنند و وقتی رقابت سالم در بازار حاکم باشد، زمینه‌ای ایجاد می‌شود که سرویس‌دهی متعادل با قیمت روز رواج پیدا کند. اگر با این نگاه، کابینه دولت دوازدهم به نوآوری و تفکر جوان میدان بدهد، می‌توان امیدوار بود که با اجرای قوانین و مقررات حمایت‌کننده از بخش‌های کارآفرینی که فعلاً وجود دارد اما اعمال نمی‌شود و با به‌روز کردن آئین‌نامه‌های مربوط به این قوانین، مسیر هموارتری برای اشتغال‌زایی و رفع بیکاری و رونق اقتصادی بسازیم.

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 28 تیر 1396 11:22 قبل از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمدMohammad آستانه اصل Astanehaslm چهارشنبه 28 تیر 1396 11:02 قبل از ظهر نظرات ()
  دولت یازدهم وارث مشکلاتی بود که هموار کردن و رساندن شرایط به یک سطح منطقی مناسب برای شروع و ارتقای فعالیت‌ها را زمان‌بر و سرمایه‌بر کرده بود؛ بااین‌وجود، این دولت توانست با همه کم‌وکاستی‌هایی که وجود داشت، اقدامات قابل قبولی انجام دهد و اکنون کار به‌جایی رسیده که این دوره‌ها را گذرانده و باید حرکت به سمت اوج را شروع کند.

  اینک، در ادامه کار، بازنگری در چیدمان چارچوب کابینه دولت دوازدهم، به‌منظور برنامه‌ریزی برای رشد اقتصادی کشور، می‌تواند بسیار اثرگذار و منطقی باشد. دولت نیازمند به‌کارگیری تفکر جوان و متفاوت است. دنیای امروز، دنیای تکنولوژی و فناوری است و سیستم‌های سنتی، دیگر جوابگوی نیازهای اقتصادی نخواهد بود. در این وضعیت، اداره اقتصاد ایران به تفکر همراه با الگوهای بین‌المللی نیاز دارد.

  حرمت تمام زحمت‌هایی که وزرای دولت یازدهم کشیده‌اند و احترام همه کارهایی که در دوره قبلی انجام شده است باید حفظ شود؛ اما ادامه مسیر باید با الگوهای جدید همراه باشد. دولتی که قرار است روی کار بیاید، باید دولت کارآفرین باشد؛ با توجه به وضعیت امروز کشور، به‌خصوص معضل بیکاری، باید این تفاوت نگاه در چینش وزرای قوه مجریه به وجود بیاید و نظرات کارشناسی کسانی که در حوزه کارآفرینی و مدیریت نوین زحمت کشیده‌اند، برای پیشبرد اهداف توسعه اقتصادی، اعمال شود.

  این کار می‌تواند با تشکیل «معاونت کارآفرینی» زیر نظر ریاست جمهوری انجام شود و برنامه‌های مختص اشتغال‌زایی برای جوانان با حداقل سرمایه و حداکثر بهره‌وری بر پایه تفکرهای نوین و نقش‌آفرینی خلاقیت و نوآوری شکل بگیرد. امیدواریم این تغییر نگاه و نگرش در تصمیم‌گیری برای چیدمان کابینه دولت جدید مدنظر قرار بگیرد.

  اگر قرار است ما در یک جامعه مترقی زندگی کنیم، نمی‌توانیم مسائل را فقط به کمک سیستمهای سنتی پیش ببریم بلکه باید با الگوگیری از شیوه‌های سنتی و استفاده از آنها به‌عنوان پیشینه، شاخص‌های جدید دنیای امروز را به کار بگیریم. مثلاً ما در صنعت حمل‌ونقل باید سیستم حمل‌ونقل شهری، بین‌شهری و بین‌المللی خود را به‌روزرسانی کنیم. سیستم‌های سوخت ما قدیمی است و مصرف سوخت ناوگانمان مشکل دارد و به همین دلیل و به‌واسطه مصرف بالای سوخت، نمی‌توانند در خارج از کشور فعالیت کنند. این در حالی است که ما برای توسعه صنعت حمل‌ونقل و ترانزیت، و ارتقای زندگی شهری برنامه‌ریزی می‌کنیم؛ پس ناگزیریم ناوگان حمل‌ونقل را در همه حوزه‌ها با ناوگان روز دنیا هماهنگ کنیم.

  از دیگر سو، تکنولوژی و نوآوری در قالب کارآفرینی روزبه‌روز بیشتر نمود پیدا می‌کند که نمونه ملموس آن، استارتاپ‌های حوزه حمل‌ونقل شهری است. تجربه نشان داده است این حرکت‌ها در بازار رقابت سالم ایجاد می‌کنند و وقتی رقابت سالم در بازار حاکم باشد، زمینه‌ای ایجاد می‌شود که سرویس‌دهی متعادل با قیمت روز رواج پیدا کند. اگر با این نگاه، کابینه دولت دوازدهم به نوآوری و تفکر جوان میدان بدهد، می‌توان امیدوار بود که با اجرای قوانین و مقررات حمایت‌کننده از بخش‌های کارآفرینی که فعلاً وجود دارد اما اعمال نمی‌شود و با به‌روز کردن آئین‌نامه‌های مربوط به این قوانین، مسیر هموارتری برای اشتغال‌زایی و رفع بیکاری و رونق اقتصادی بسازیم.

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 28 تیر 1396 11:22 قبل از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمدMohammad آستانه اصل Astanehaslm چهارشنبه 28 تیر 1396 09:38 قبل از ظهر نظرات ()
             اسامی نامزدان انتخابات شورای شهر که با تمام فعالیت های تبلیغاتی  کمتر از 100 رای داشتند./                                                                                                                                                                                                                                                                                       2155 _آقای حمیدرضا عباسی ارجمند نام پدر محسن دارای 99 رای 2156 _آقای غلامرضا كمالی رهبر نام پدر اكبر دارای 99 رای 2157 _آقای محمد بوالحسنی نام پدر امین الله دارای 98 رای 2158 _آقای محمدرضا خاموش چشم نام پدر محمود دارای 97 رای 2159 _آقای وحید كریم مقدم نام پدر عباس دارای 97 رای 2160 _آقای ساسان رمزی پور نام پدر ابراهیم خلیل دارای 97 رای 2161 _آقای حمیدرضا محمدیان دوگاهه نام پدر سبزعلی دارای 97 رای 2162 _آقای حمیدرضا پورحسینی نام پدر ابراهیم دارای 96 رای 2163 _آقای مجید معصومی اصفهانی نام پدر عباس دارای 96 رای 2164 _آقای عرفان خسرویان چم پیری نام پدر محمدرضا دارای 96 رای 2165 _آقای آرش غاروریانی نام پدر محمود دارای 96 رای 2166 _آقای منوچهر عباس زاده توری نام پدر غلامعلى دارای 96 رای 2167 _آقای فرشاد شهنی نژاد نام پدر عیدی محمد دارای 96 رای 2168 _آقای محمدحسین ابریشمی كاشانی نام پدر احمد دارای 96 رای 2169 _آقای مهدی فرشیدی نام پدر مهرداد دارای 95 رای 2170 _آقای علی حیات نیا نام پدر زرعلى دارای 95 رای 2171 _آقای امیررضا بیگ وردی نام پدر فضل اله دارای 94 رای 2172 _خانم عاتكه موسوی نسل خامنه نام پدر سیدعلی اصغر دارای 94 رای 2173 _آقای امیر صفاری طاهری نام پدر علیرضا دارای 94 رای 2174 _آقای احمد كهربائی نام پدر على اکبر دارای 93 رای 2175 _خانم مریم حسینخانی سیلاخور نام پدر عباس دارای 93 رای 2176 _آقای فرشاد سیدحسینی نوجوكامبری نام پدر سید رضا دارای 93 رای 2177 _خانم اعظم شكاری شهرك نام پدر حمید دارای 93 رای 2178 _آقای امیر حسین خانی اصل نام پدر رضا دارای 92 رای 2179 _آقای سیدعبدالمجید یحیوی نام پدر سیدمحمدصادق دارای 92 رای 2180 _آقای محسن نوراله خانی نام پدر لطفعلی دارای 92 رای 2181 _آقای فرزان عرفان منش نام پدر اسمعلی دارای 91 رای 2182 _آقای نیما نامیان نام پدر كریم دارای 91 رای 2183 _خانم ایراندخت اكبری كره ناب نام پدر اسرافیل دارای 91 رای 2184 _آقای محمد غضنفری نام پدر علیرضا دارای 91 رای 2185 _آقای بهمن گل چین نام پدر جعفر دارای 90 رای 2186 _آقای حجت كرمانی نام پدر غلامحسین دارای 90 رای 2187 _آقای سعید حبیبی داویجانی نام پدر ناصر دارای 90 رای 2188 _آقای اكبر نقوی نام پدر على دارای 90 رای 2189 _آقای محمد پریشان مهجوری نام پدر علی اكبر دارای 89 رای 2190 _آقای سعید محمدحسینی نام پدر سلام اله دارای 89 رای 2191 _آقای محمدحسین معدنڃی نام پدر ابراهیم دارای 88 رای 2192 _آقای محمد طراقیان پور نام پدر شعبان دارای 88 رای 2193 _آقای محمدرضا رحمانیان نام پدر محسن دارای 88 رای 2194 _آقای شهاب پاك شكاراسطلخی نام پدر اسمعیل دارای 88 رای 2195 _آقای امین مقیمی نام پدر محمدقاسم دارای 88 رای 2196 _آقای محمود محسنی راد نام پدر علی دارای 87 رای 2197 _آقای حسین بزله نام پدر احمد دارای 87 رای 2198 _آقای مرتضی عباسی نهوجی نام پدر جعفر دارای 87 رای 2199 _آقای حمید بشكوه نام پدر علیرضا دارای 87 رای 2200 _آقای سیدمنصور موسوی سوها نام پدر سید مسلم دارای 86 رای 2201 _آقای علی اصغر خوش بین نام پدر غلامعلى دارای 86 رای 2202 _خانم زهرا صفیاری جعفرآباد نام پدر نصرت دارای 85 رای 2203 _آقای حسین فیاضیان نام پدر علیرضا دارای 85 رای 2204 _آقای سیدمهدی موسی كاظمی محمدی نام پدر سید مرتضى دارای 85 رای 2205 _آقای علی سحری مقدم نام پدر کاظم دارای 84 رای 2206 _آقای علیرضا میرآبادی نژاد نام پدر علی دارای 83 رای 2207 _آقای حسین قدیانلو نام پدر صفر دارای 83 رای 2208 _آقای سیدسعید رأوفی نام پدر سیدعباس دارای 83 رای 2209 _آقای مهدی محمدی چاهكی نام پدر داود دارای 82 رای 2210 _آقای فوأد عرفانی نام پدر رضا دارای 82 رای 2211 _آقای محمدامین كیان ارثی نام پدر اسدالله دارای 81 رای 2212 _آقای علی مراد موسی پور نام پدر على جبار دارای 81 رای 2213 _آقای علیرضا میرزاهاشم چگنی نام پدر جهانگیر دارای 81 رای 2214 _آقای اكبر یعقوب زاده نام پدر حسین دارای 81 رای 2215 _آقای مجید فرخی حاجی آباد نام پدر معصومعلی دارای 80 رای 2216 _آقای داریوش داروئی نام پدر غلامرضا دارای 80 رای 2217 _آقای خسرو مرادحاصلی نام پدر علی اصغر دارای 80 رای 2218 _آقای علی میرزایان نام پدر حسین دارای 79 رای 2219 _آقای جواد مهرپورلایقی نام پدر علیرضا دارای 79 رای 2220 _خانم ربابه میرصمدی اشكلنی نام پدر محمد دارای 79 رای 2221 _آقای اكبر ملك زاده چالشتری نام پدر بهرام دارای 79 رای 2222 _آقای محسن یوسفی قصابسرائی نام پدر حسن دارای 78 رای 2223 _خانم فریده كول آبادی نام پدر غلامرضا دارای 78 رای 2224 _آقای حبیب اله تاجیك اسمعیلی نام پدر فتح اله دارای 78 رای 2225 _آقای داود غفاراف نام پدر محمد دارای 78 رای 2226 _آقای مرتضی داروئی نام پدر غلامرضا دارای 77 رای 2227 _آقای هادی شیری قوجه بیگلو نام پدر على دارای 77 رای 2228 _خانم قدسی فرهوش نام پدر على دارای 75 رای 2229 _آقای بابك برملائی نام پدر رحیم دارای 75 رای 2230 _آقای خسرو قاسمی كجانی نام پدر محمد دارای 75 رای 2231 _آقای محمود امامیان دهقی نام پدر سید مهدی دارای 74 رای 2232 _آقای مرتضی میانجیان نام پدر محمد باقر دارای 74 رای 2233 _آقای ناصر قزلگڃلی نام پدر ولی اله دارای 74 رای 2234 _آقای حمید كیوانی مجد نام پدر جعفر دارای 74 رای 2235 _آقای شهید جادری نام پدر جاسم دارای 73 رای 2236 _آقای اسماعیل غفارزاده نام پدر یدالله دارای 72 رای 2237 _خانم مهتاب صادقی خرم دشتی نام پدر محمد دارای 72 رای 2238 _آقای مهدی كریمی زنجانی اصل نام پدر محمود دارای 72 رای 2239 _خانم سیده اشرف نبوره نام پدر سیدجواد دارای 72 رای 2240 _آقای اسمعیل عباسی چالشتری نام پدر ابراهیم دارای 72 رای 2241 _آقای عباسعلی فضلی نام پدر محمدعلى دارای 72 رای 2242 _خانم سیده آزاده صفربگلو نام پدر سیدعلى دارای 71 رای 2243 _آقای رضا امین غفوری نام پدر حمید دارای 70 رای 2244 _آقای حسینعلی بنی شاه آبادی نام پدر على اکبر دارای 70 رای 2245 _آقای مهدی فرهنگی ونیق نام پدر بیوك دارای 69 رای 2246 _آقای شهریار حیدرآبادی نام پدر یداله دارای 69 رای 2247 _آقای مصطفی نصراصفهانی نام پدر عبدالحسین دارای 69 رای 2248 _آقای محمدرضا گلرنگ رهبر نام پدر حسن دارای 68 رای 2249 _آقای سعید اولادیان نام پدر محمود دارای 68 رای 2250 _آقای عمار مقیمی نام پدر محمدقاسم دارای 67 رای 2251 _آقای حسین شمسیانی نام پدر اسدالله دارای 67 رای 2252 _آقای رضا سورانى یانڃشمه نام پدر عباسقلی دارای 65 رای 2253 _آقای وحید كیوانی مجد نام پدر جعفر دارای 65 رای 2254 _آقای جمشید بایرامی مرنی نام پدر شاه ویردی دارای 65 رای 2255 _آقای علی طاهری میرقائد نام پدر میرزاولی دارای 65 رای 2256 _آقای حسین گل صنم لو نام پدر على اکبر دارای 65 رای 2257 _آقای وحید درخش احمدی نام پدر سعید دارای 64 رای 2258 _خانم شهرزاد حیدرخدائی نام پدر رشید دارای 64 رای 2259 _خانم سعادت عارف پور نام پدر قهرمان دارای 63 رای 2260 _آقای علیرضا كرمی میرآبادی نام پدر محمدتقی دارای 63 رای 2261 _آقای منوچهر رضائی حاجی دهی نام پدر اسمعیل دارای 62 رای 2262 _آقای نصیر عظیمی زوارهء نام پدر مصطفى دارای 62 رای 2263 _آقای محمدعباس بیك نوه سی نام پدر جمشید دارای 61 رای 2264 _آقای جاوید قربان اوغلی نام پدر على بالا دارای 61 رای 2265 _آقای عبدالرضا اسدی قنبری نام پدر جعفر دارای 61 رای 2266 _آقای رجبعلی رحمتی گركانی نام پدر محمد دارای 61 رای 2267 _آقای داود علی بابائی قمی نام پدر محمد دارای 59 رای 2268 _آقای حمزه خامه چیان نام پدر محمدرضا دارای 59 رای 2269 _آقای آرش غلام نتاج نام پدر احمد دارای 59 رای 2270 _آقای بهروز بینشیان نام پدر اکبر دارای 58 رای 2271 _آقای ایمان جراح باشی نام پدر رضا دارای 57 رای 2272 _آقای ابراهیم خانیكی نام پدر حسین دارای 57 رای 2273 _آقای محمدمهدی انتشاری نام پدر حسن دارای 57 رای 2274 _آقای وحید اصفهانی آتش بیك نام پدر ناصر دارای 56 رای 2275 _آقای شهرام احمدی نیاتابش نام پدر رحیم دارای 56 رای 2276 _آقای ابوالحسن كتابی فرد نام پدر رحمن دارای 55 رای 2277 _آقای سیدسعیدرضا میرافضل نام پدر سید نعمت اله دارای 55 رای 2278 _آقای علی سیف پورابوالحسنی نام پدر على اکبر دارای 55 رای 2279 _آقای خدایار سعیدوزیری نام پدر پرویز دارای 54 رای 2280 _آقای محمد محمدحسنی نام پدر ولی اله دارای 53 رای 2281 _آقای حمیدرضا یحیوی حاجی آقا نام پدر اصغر دارای 53 رای 2282 _آقای علی نجفی نیازارع نام پدر آیت اله دارای 52 رای 2283 _آقای رضا معصومیان نام پدر محمد دارای 52 رای 2284 _آقای مهدی عرفانی امامی نام پدر علی دارای 52 رای 2285 _آقای امیرحسن شادنوش نام پدر نصرت الله دارای 52 رای 2286 _آقای مهدی فرهودی نام پدر محمود دارای 51 رای 2287 _آقای همایون كتیبه نام پدر حسینعلى دارای 50 رای 2288 _آقای سیدمهرزاد سرمدراد نام پدر میر حبیب دارای 49 رای 2289 _آقای محمد طهماسبی جورشری نام پدر حسن على دارای 48 رای 2290 _آقای مهرداد فریدطالب نیا نام پدر محمد دارای 46 رای 2291 _آقای بهمن صالحی جاوید نام پدر هاشم دارای 46 رای 2292 _آقای میرحسین فرهنگی نام پدر میرکریم دارای 44 رای 2293 _آقای امیرپیمان خسروی آزاد نام پدر مجید دارای 43 رای 2294 _آقای یحیی موافق قدیرلی نام پدر محمد دارای 41 رای 2295 _آقای مرتضی احمدی وشنوئی نام پدر مجید دارای 39 رای 2296 _آقای احمد پیراكند نام پدر داود دارای 38 رای 2297 _آقای شهاب الدین متاجی كجوری نام پدر شمس الدین دارای 38 رای 2298 _آقای امیرعلی زعیمی تل ماران نام پدر ولی دارای 38 رای 2299 _آقای محمد صمصام سخیراوی نام پدر عباس دارای 37 رای 2300 _آقای عبدالناصر میرچی نام پدر قنبر على دارای 34 رای 2301 _خانم نصرت ملاقاسم قمصری نام پدر ماشاالله دارای 34 رای 2302 _آقای حسین محمدابراهیم خان ابری نام پدر على دارای 33 رای 2303 _آقای علی نورابنجار نام پدر محمد دارای 33 رای 2304 _آقای داریوش محمدی تختمشلو نام پدر مراتب دارای 31 رای 2305 _آقای آرش گروئیان نام پدر عباسعلی دارای 28 رای 2306 _آقای مسعود محمودی لفوت نام پدر علی دارای 25 رای 2307 _آقای منصور صادقی مال امیری نام پدر علیار دارای 24 رای 2308 _آقای آیت اله رضائی نودهی نام پدر عزت اله دارای 23 رای 2309 _آقای امیررضا مروج فرشی نام پدر علی محمد دارای 21 رای 2310 _آقای مجید غفارخورزنی نام پدر مصطفی دارای 16 رای 2311 _آقای حسن مهرجردی نام پدر عبدالله دارای 10 رای اینك در اجرای ماده 52 قانون انتخابات شوراهای اسلامی كشور و ماده 70 آیین نامه اجرایی انتخابات شوراهای اسلامی شهر، از تاریخ انتشار این آگهی به مدت دو روز هیات اجرایی در محل فرمانداری آماده قبول شكایات انتخاباتی می باشد. شكایاتی قابل رسیدگی خواهد بود كه مشخصات شاكی یا شاكیان شامل نام و نام خانوادگی ، نام پدر ، نشانی محل كار یا سكونت و امضای شاكی یا شاكیان را داشته باشد. فرماندار شهرستان تهران
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 28 تیر 1396 09:43 قبل از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • محمدMohammad آستانه اصل Astanehaslm چهارشنبه 28 تیر 1396 09:15 قبل از ظهر نظرات ()
  شانزدهمین کلید شهر تهران به می‌رسد؟

  همه شهرداران پایتخت از انقلاب تاکنون

  شهرداران تهران
  پایتخت کشورمان از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون 15 شهردار را به خود دیده است، از توسلی در سال 1357 تا محمد باقر قالیباف که از سال 84 تاکنون بر کرسی ساختمان بهشت تکیه زده است. هریک از این شهرداران سرنوشت خاص خود را داشته‌اند؛ از رئیس جمهور شدن تا ورود به وادی ورزش و تجارت ....

  به گزارش خبرنگار سرویس«شهری» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شورای شهر تهران در سه دوره گذشته خود تجربه انتخاب شهردار را داشته و چالش های زیادی را در این بین تجربه کرده است و حالا تهران و شورای چهارم‌ در آستانه تصمیمی قرار دارند که سرنوشت پایتخت را برای دوره‌ای چهار ساله و حیاتی رقم می‌زنند. این تصمیم علاوه بر ارتقای سطح زندگی و رفاه و فرهنگ مردم می‌تواند تائیدی دیگر بر اصل مسلم قانون اساسی کشورمان در مورد شوراها و ضرورت آنها باشد.

  در مورد بسیاری ازشهرداران سابق تهران به خصوص شهرداران پس از انقلاب اطلاعاتی محدود و در حد چند سطر خبر وجود دارد و در برخی موارد اعتمادی به اطلاعات عنوان شده نیست و به دلیل عدم دسترسی به برخی از آنها نمی توان به اطلاعات موجود استناد داشت. از همین روی آنچه در ادامه می‌آید گزیده‌ای کوتاه از تاریخچه زندگی‌نامه و اقدامات شهرداران تهران از انقلاب تا امروز که با استفاده از مطالب و اطلاعات سایت شهرداری تهران است.

  اولین شهردار تهران بعد از انقلاب اسلامی ایران

  محمد توسلی به عنوان اولین شهردار پس از انقلاب، ریاست این نهاد را در سال ۵۷ برعهده گرفت.

  تشکیل شورای عالی ترافیک شهر‌های کشور ، اجرای محدوده طرح ترافیک، احداث خطوط ویژه اتوبوسرانی، راه‌اندازی پایانه جنوب و انجام مطالعات و انتخاب محل میادین میوه و تره‌بار از جمله اقدامات مهم وی تلقی می شود.

  اختلاف نظر با وزیر کشور و جمعی از مقامات دولتی در نهایت توسلی را ناچار به استعفا کرد. همچنین درگیری شهرداری با «ستاد خانه‌سازی برای مستضعفین» نیز در این دوره در اوج خود قرار داشت.

  شهردار دوم، کوتاه مدت‌ترین شهردار تهران !

  شهردار دوم پس از انقلاب سید رضا زواره‌ای است که بعدها حقوقدان عضو شورای نگهبان و کاندیدای دوره سوم و چهارم انتخابات ریاست جمهوری هم بود.

  وی در سال 1359 به مدت کمتر از یک ماه مسئولیت شهرداری تهران را به عهده گرفت. وی با توجه به شرایط پس از انقلاب و لزوم توجه بیشتر به قشر مستضعف به دنبال فراهم کردن امکانات بیشتر برای زندگی آنها بود و بارها تاکید می‌کرد که نباید میلیاردها تومان صرف مترو و بزرگراهها شود، تا وقتی که ریزش یک برف و یا باران موجب ناراحتی و آزار مردم جنوب شهر که بازوی انقلاب اسلامی بوده اند، می شود. انصاف نیست به ساختن بزرگراهها بپردازیم.

  البته زواره‌ای برای پیاده کردن اصولی که به آنها معتقد بود، فرصتی نداشت.

  سومین شهردار تهران بعد از انقلاب اسلامی ایران

  سید کمال‌الدین نیک روش سومین شهردار تهران بود که از 1359 الی 1360 به مدت هفت ماه شهردار پایتخت شد.

  دوران نیک روش، هم همچنان تحت تاثیر دیدگاه‌های انقلابی و توجه بیشتر به قشر ضعیف و محروم بود. این استاد دانشگاه پلی تکنیک تهران می‌گفت مردم نباید راضی شوند دولت وجوهی را که باید در دورافتاده ترین نقاط کشور مصرف شود، صرف شهروندان (تهرانی) کند.

  نیک روش هم پیش از آن که کاری را در شهرداری تهران به پیش ببرد از شهرداری رفت.

  چهارمین شهردار تهران بعد از انقلاب اسلامی ایران

  غلامحسین دلجو - چهارمین شهردار تهران پس از انقلاب بود که به جز قول‌هایی در مورد خروج کلیه انبارهای بزرگ عمومی و خصوصی به خارج شهر و تسلط‌ وی بر زبان عربی عملکرد دیگری از وی نقل نشده است.

  دلجو از 1360 تا 1361 حدود 13 ماه شهردار تهران بود.

  پنجمین شهردار تهران پس از انقلاب اسلامی ایران

  محمد کاظم سیفیان - فوق لیسانس معماری و متولد 1314 است که در فاصله 1361 تا 1362 به مدت 9 ماه شهردار تهران بود.

  ششمین شهردار تهران پس از انقلاب اسلامی ایران

  حسین بنکدار به مدت چهار ماه و از شهریور تا دی 1362 شهردار تهران بود.

  هفتمین شهردار تهران پس از انقلاب اسلامی ایران

  محمدنبی حبیبی به عنوان هفتمین شهردار پایتخت نسبت به شهرداران سابق مدت طولانی‌تری توانست شهردار پایتخت بماند. او به مدت 44 ماه از 1362 الی 1366 در ساختمان شهرداری تهران ماند.

  حبیبی هم اکنون به عنوان دبیر کل حزب موتلفه اسلامی مشغول فعالیت است.

  هشتمین شهردار تهران پس از انقلاب

  سید مرتضی طباطبائی هشتمین شهردار تهران پس از انقلاب بود که پس از 16 ماه ( از 1366 الی 1368)، کلید شهر تهران را به کرباسچی سپرد.

  نهمین شهردار تهران و دوران پس از جنگ

  غلامحسین کرباسچی سابقه تحصیل در حوزه علمیه قم را دارد، در دوران جنگ نماینده امام خمینی در ژاندارمری جمهوری اسلامی بود. او پس از پایان جنگ و در دولت هاشمی رفسنجان
  ی شهردار تهران شد. او آخرین شهرداری بود که دولت منصوب کرد و پس از او شهردار توسط شورای شهر انتخاب شد.

  تکمیل شبکه بزرگراهی تهران، ارتقای کیفیت محیط زیست، بهبود، تقویت جایگاه شهرداری در تصمیمات اداری ، تاسیس موسسه همشهری و انتشار روزنامه همشهری از جمله اقدامات وی عنوان شده است.

  وی در سال ۱۳۷۷ به همراه جمعی از مدیرانش به اتهام جرایم مالی از شهرداری تهران محاکمه و کنار گذاشته شد.

  کرباسچی در حال حاضر دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی است.

  دهمین شهردار تهران

  مرتضی الویری پس از کرباسچی دهمین شهردار تهران شد و مدت 32 ماه از 1378 الی 1380 شهردار پایتخت بود.

  او که فعال و زندانی سیاسی در قبل و بعد از انقلاب است و به دلیل ناهماهنگی با اعضای نخستین دوره شورای شهر تهران ناچار به کناره‌گیری از پست شهرداری شد.

  یازدهمین شهردار تهران پس از انقلاب اسلامی ایران

  محمدحسن ملک مدنی پس از کنارگیری الویری از سوی خود اعضای شورای اول شهر تهران برای شهرداری تهران معرفی شد و به مدت 10 ماه از 1380 الی 1381 مسئول کرسی بهشت شد.

  دوازدهمین شهردار تهران پس از انقلاب اسلامی ایران

  محمد حسین مقیمی که حدود چهار ماه در فاصله سال 81 تا 82 سرپرست شهرداری تهران بود در واقع به عنوان شهردار تهران مطرح نشد.

  مقیمی مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه شیراز در رشته مکانیک و کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری دارد .

  سیزدهمین شهردار تهران پس از انقلاب اسلامی ایران /ششمین رئیس‌جمهور

  محمود احمدی‌نژاد 26 ماه شهردار تهران بود اما بلافاصله از بهشت به پاستور رفت و رییس‌جمهور مردم ایران در دولت‌های نهم و دهم بوده است.

  وی در سال 1376موفق به دریافت دکترای مهندسی و برنامه‌ریزی حمل و نقل از دانشگاه علم و صنعت شد.

  احمدی نژاد در سال 1335 در روستای ارادان از شهرستان گرمسار، چشم به جهان گشود و از یک سالگی به همراه خانواده در تهران اقامت گزید. وی دوران تحصیلات ابتدایی ، راهنمایی و متوسطه خود را در این شهر گذراند و در سال 1354 با کسب رتبه 132 کنکور سراسری گزینش دانشجو، تحصیلات عالی خود را در رشته مهندسی عمران دانشگاه علم و صنعت آغاز کرد و در سال 1365 در مقطع کارشناسی ارشد همان دانشگاه پذیرفته شد و در سال 1368 به عضویت هیات علمی دانشکده عمران دانشگاه علم و صنعت در آمد. وی در سال 1376موفق به دریافت مدرک تحصیلی دکترای مهندسی و برنامه ریزی حمل و نقل از دانشگاه علم و صنعت شد.

  برخی از سوابق احمدی نژاد عبارت است از:

  فرماندار ماکو

  فرماندار خوی

  استاندار استان اردبیل در سال های 1372 تا 1376

  عضو هیات علمی دانشکده عمران دانشگاه علم و صنعت از سال 1368 تا کنون

  احمدی نژاد علاوه بر تدریس ، راهنمایی دانشجویان و پرداختن به امور اجرایی، در زمینه‌های ذیل نیز فعالیت داشته است:

  موسس و عضو انجمن تونل ایران

  عضو اولین شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت ایران

  عضو اولین شورای مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان دانشگاه ها و موسسات آموزش و عالی کشور

  چهاردهمین شهردار تهران پس از انقلاب اسلامی ایران

  علی سعیدلو در فاصله رفتن شهردار قبلی تهران برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری و پیروزی‌اش در انتخابات به مدت حدود سه ماه سرپرست در شهرداری تهران بود.

  سعیدلو معاون پشتیبانی احمدی نژاد بود و پس از خروج از شهرداری تهران و رفتن به بهشت ، در مسئولیت‌های معاون امور بین‌الملل رییس جمهور و ریاست سازمان تربیت بدنی ایران قرار گرفت.

  وی در سال ۸۲ مدرک دکترای خود را در مدیریت استراتژیک دریافت کرده‌است.

  پانزدهمین شهردار تهران ...

  محمدباقر قالیباف منتخب دو دوره شورای شهر تهران است.

  قالیباف، متولد 1340، مشهد مقدس است.

  دانش آموخته کارشناسی جغرافیای سیاسی از دانشگاه تهران (1373)، کارشناسی ارشد جغرافیای سیاسی از دانشگاه تهران (1375) و دکترای جغرافیای سیاسی از دانشگاه تربیت مدرس (1380) دارای گواهینامه خلبانی هواپیمای ایرباس از سازمان هواپیمائی کشوری (1376)

  وی در سال 1376 با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی به فرماندهی نیروی هوائی سپاه منصوب شد. در سال 1379 نیز با حکم فرماندهی معظم کل قوا به فرماندهی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران منصوب شد. وی در سال 1382 همزمان با فرماندهی ناجا با حکم رئیس جمهور به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور و رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز فعالیت نمود و در شهریور ماه 1384 با رأی اعضای شورای اسلامی شهر تهران به عنوان شهردار تهران انتخاب گردید.

  شانزدهمین کلید شهر تهران به چه کسی می‌رسد؟

  شورای شهر چهارم یک ماه پس از استقرار دولت، یعنی در پایان شهریور ماه آغاز به کار می‌کند و بی‌شک اولین دستور کارش انتخاب شهردار بعدی پایتخت خواهد بود. هرچند رایزنی درباره گزینه‌های احتمالی شهردار شانزدهم پایتخت، قبل از انتخابات و در زمان تشکیل ائتلاف ها و لیست‌ها آغاز شده بود و تا امروز هم
  ادامه دارد، رایزنی‌های که بیشتر حول چند چهره و نام بیشتر نبوده است، حال باید دید در فرصت دو ماهه باقی مانده، با تشکیل جلسات رسمی و غیررسمی، ساکنان جدید ساختمان بهشت کلید شهر را به چه کسی می‌سپارند؟.

  انتهای پیام
  مرتضی الویری پس از کرباسچی دهمین شهردار تهران شد و مدت 32 ماه از 1378 الی 1380 شهردار پایتخت بود.

  او که فعال و زندانی سیاسی در قبل و بعد از انقلاب است و به دلیل ناهماهنگی با اعضای نخستین دوره شورای شهر تهران ناچار به کناره‌گیری از پست شهرداری شد.
  مرتضی الویری ریاست چلسه شورای شهر در سایه را برای انتخاب چانشین سردار قالیباف را عده دار است :حمد ترک نژاد
  استاندار سابق کرمانشاه در دوره رئیس جمهور سید محمد خاتمی
  اده استان لرستان-الشتر
  ملیت ایرانی
  حزب سیاسی اصلاح طلب
  شغل سیاست مدار، استاندار
  مذهب اسلام
  احمد ترک نژاد متولد سال ۱۳۳۹ در شهرستان الشتر استان لرستان و سیاستمدار اصلاح طلب است.

  از مهمترین عناوین وی می‌توان به معاون وزیر جهاد سازندگی در دولت ششم جمهوری اسلامی و استاندار استان کرمانشاه در دولت هشتم جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد.[۱]

  همچنین وی به مدت دو دوره متوالی نماینده اتاق بازرگانی تهران نیز بوده است.[۲]
  انتخاب خواهد شد
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 28 تیر 1396 11:20 قبل از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • A protein that stem cells require could be a target in killing breast cancer cells
  For years, cancer experts have realized that cancerous cells behave in certain ways like stem cells, unspecialized cells that when exposed to certain signals, can "differentiate."
   13:59 - 07/06/2017More >>
  Lab-grown blood stem cells produced at last
  After 20 years of trying, scientists have transformed mature cells into primordial blood cells that regenerate themselves and the components of blood. The work, described today in Nature, offers hope to people with leukaemia and other blood disorders who need bone-marrow transplants but can’t find a compatible donor. If the findings translate into the clinic, these patients could receive lab-grown versions of their own healthy cells.
   10:40 - 29/05/2017More >>
  Organoid model systems are taking research to the next dimension
  Using the novel technology of three-dimensional (3D) “mini-organs”, termed organoids, scientists are getting closer to understanding the detailed mechanistic pathways of how stem cells form and maintain complex tissues like organs.
   14:17 - 24/05/2017More >>
  Study shows benefit in children with CNS-relapsed ALL
  Another Win for CAR-T Therapy
  The investigational chimeric antigen receptor T cell (CAR-T) therapy CTL019 induced "potent and durable responses" in children with central nervous system (CNS) involvement in relapsing/refractory acute lymphoblastic leukemia (ALL)
   11:27 - 01/05/2017More >>
  Sickle Cell Anemia Patient Cured by Gene Therapy
  In a world first, a teenager with sickle cell disease achieved complete remission after an experimental gene therapy at Necker Childrens Hospital in Paris, researchers say.
   09:53 - 03/04/2017More >>
  Life expectancy forecast to exceed 90 years in coming decades
  Study shows significant increase in lifespan, with South Korea top of league table and other countries not far behind
   10:40 - 24/02/2017More >>
  Stem cell treatment could be a proven therapy for diabetes, autism
  Stem cell therapy has turned out to be a ray of hope for most patients who are trying to find a cure for incurable diseases. 
  Stem cell therapy has turned out to be a ray of hope for most patients who are trying to find a cure for incurable diseases. Researchers and experts believe India has been at the top in the development of stem cell treatment followed by several other countries like China and Japan. However, due to lack of awareness, most people dont think of stem cell therapy as an option for treating most of the incurable diseases.
   18:26 - 13/02/2017More >>
  Worlds first baby born from new procedure using DNA of three people 
  Experts welcome news of successful mitochondrial transfer but caution against operating in countries beyond regulations
   14:40 - 1/10/2016More >>
  Goodbye Arthritis: Stem Cell Therapy Could Revolutionize Hip Replacement
  Arthritis-fighting stem cells may eliminate the need for joint replacement surgeries, scientists said.
   09:32 - 26/07/2016More >>


  آخرین ویرایش: سه شنبه 27 تیر 1396 11:37 قبل از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • را به عنوان جوجه اردک زشت دولت تدبیر و امید...
  کد خبر: ۶۹۷۳۶۰   تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۴/۲۴


  به سپاه و جوجه اردک زشت دولت غلامی درباره ادعای...
  کد خبر: ۶۹۲۶۴۴   تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۴/۱۳


  خوردن یک پرنده توسط اردک های وحشی باعث تعجب دانشمندان...
  سیمرغ دانشمندان رفتاری نوظهوری را در اردک های سر سبز... وجود ندارد و حتی این اردک ها برای آن تکامل... نیافته اند آنها مشاهده کردند که این اردک ها به... به پارک ملی جنوب غربی رومانی رفته بود اردک وحشی...
  کد خبر: ۶۹۱۶۴۹   تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۴/۱۲


  دهند به ویژه پرندگانی چون اردک سر سبز اگرت سفید...
  کد خبر: ۶۹۰۶۷۰   تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۴/۱۲


  ترامپ جدا کند و او را اردک لنگ نمی داند...
  کد خبر: ۶۸۷۳۴۵   تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۳/۳۱


  اردک نوک پهن سرسبز خوتکا اردک مرمری اردک سرسفید غازپیشانی...
  کد خبر: ۶۸۵۴۱۴   تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۳/۲۸


  رسول نجفیان:
  است که همیشه می گویم من جوجه اردک زشت هستم...
  کد خبر: ۶۸۴۴۶۹   تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۳/۲۵


  نشانی برای نجات جوجه اردک ها از مرگ را مشاهده...
  و انسانیت ماموران آتش نشانی برای نجات جوجه اردک ها...
  کد خبر: ۶۸۳۷۷۲   تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۳/۲۷


  سری این دستگاه که چیزی شبیه نوک اردک است به...
  کد خبر: ۶۸۰۰۲۹   تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۳/۱۹


  جراحی آب مروارید یک اردک توسط پزشکان تبریزی این عمل...
  سرویس عکس و فیلم فردا جراحی آب مروارید یک اردک...
  کد خبر: ۶۷۵۷۰۹   تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۳/۰۶


  دسته ای از اردک ها کنارش جمع می شوند این... اردک ها درگیر کار اردکی خودشان هستند و نمی توانند...
  کد خبر: ۶۷۴۴۵۴   تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۳/۰۳


  چندانی با گوشت مرغ غاز و اردک ندارد شاید تنها...
  کد خبر: ۶۷۴۳۹۱   تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۳/۰۸


  6 تخم اردک و مرغابی و تخم های مشابه آنها...
  کد خبر: ۶۷۲۰۳۲   تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۳/۰۱


  اردک ماهی و قورباغه بزرگ آمریکایی بیشترین پرورش و مصرف...
  کد خبر: ۶۶۱۵۱۲   تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۲/۰۹


  همچون مرغابی اردک کله سبز درنا لک لک حواصیل چنگر...
  کد خبر: ۶۵۸۳۴۱   تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۲/۰۴


  وجود ماهیانی مانند کپور و اردک ماهی از مهم ترین...
  گیرند وجود ماهیانی مانند کپور و اردک ماهی از مهم...
  کد خبر: ۶۵۷۸۸۱   تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۱/۳۱


  مشهوری مانند کپور و اردک ماهی و صدها موش بزرگ...
  کد خبر: ۶۵۴۰۲۴   تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۱/۲۳


  عیدانه فرهنگی فردا/ ۴
  تنها راه است که یادم بماند با جوجه اردک ها...
  کد خبر: ۶۴۷۱۳۵   تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۱/۱۰


  اردک غاز فلامینگو پلیکان آنقوت اردک سبز ماهی خوار و...
  کد خبر: ۶۴۶۳۸۷   تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۱/۰۳


  مرغابی اردک کله سبز درنا لک لک حواصیل چنگر خروس...
  کد خبر: ۶۴۲۱۱۶   تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۲۰
  آخرین ویرایش: سه شنبه 27 تیر 1396 11:29 قبل از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • قرار صادره برای حسین فریدون 50 تا 60 میلیارد تومان است

  خبرگزاری فارس: قرار صادره برای حسین فریدون 50 تا 60 میلیارد تومان است

  براساس اطلاعات بدست آمده، قرار تأمین صادر شده برای حسین فریدون 50 تا 60 میلیارد تومان است.

  به گزارش خبرنگار قضایی فارس، تنها چند روز از تعطیلات فروردین سال جاری گذشته بود که خبری مبنی بر احضار و تحقیق از حسین فریدون بر سر زبان ها افتاد.

  چندی گذشت تا اینکه تنها 5 روز مانده به برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری سخنگوی قوه قضاییه در مصاحبه ای عنوان کرد که برخی ها تهدیده کرده اند که اگر فلان آقا احضار شود جنگ به راه خواهد افتاد اما دستگاه قضایی بدون اعتنا به این اعلان جنگها آنها را احضار کرده و تحقیق کرده است.

  این موضوع در اذهان ماند تا اینکه روز گذشته محسنی اژه ای در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی به تحقیق از حسین فریدون اذعان کرده و عنوان کرد این فرد روز قبل به دلیل عدم تأمین قرار صادره به زندان معرفی شده است.

  اما یکی از نکات مهم این است که مشخص شود برای حسین فریدون برادر رئیس جمهور چه میزان وثیقه در نظر گرفته شده است که این فرد نتوانسته آن را تودیع کند.

  با بررسی های صورت گرفته درخصوص میزان وثیقه مشخص شد برخی منابع مطلع مدعی اند که اتهامات وارده به حسین فریدون که البته هنوز اثبات نشده است در مجموع بیش از 50 میلیارد تومان است.

  از این رو عنوان می شود که با توجه به حجم اتهام قرار صادر شده از سوی شعبه رسیدگی کننده چیزی در حدود 50 تا 60 میلیارد تومان خواهد بود. 

  انتهای پیام/

  http://fna.ir/P7P8GC
  آخرین ویرایش: دوشنبه 26 تیر 1396 01:38 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه


 • مریم میرزاخانی
  Maryam Mirzakhani 2014.jpg
  متولد۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۶
  تهران، ایران
  مرگ۲۴ تیر ۱۳۹۶ (۴۰ سال)
  ایالات متحده آمریکا
  محل زندگیپالو آلتو، کالیفرنیا
  شهروندایران
  ملیتایرانی[۱]
  رشته فعالیتریاضی‌دان
  محل کاردانشگاه پرینستون
  دانشگاه استنفورد
  دانش‌آموختهٔدانشگاه صنعتی شریف (لیسانس)
  دانشگاه هاروارد (پی‌اچ‌دی)
  استاد راهنماکورتیس مک‌مولن
  جوایزجایزه بلومنتال (۲۰۰۹)[۲]
  جایزه تحقیقاتی کلی (۲۰۱۴)
  مدال فیلدز (۲۰۱۴)
  عضویت در آکادمی ملی علوم (۲۰۱۶)

  مریم میرزاخانی (۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۶–۲۴ تیر ۱۳۹۶) ریاضی‌دان ایرانی-آمریکایی[۳] و استاد دانشگاه استنفورد بود. میرزاخانی در سال ۲۰۱۴ به خاطر کار بر «دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آنها» برندهٔ مدال فیلدز شد، که بالاترین جایزه در ریاضیات است. وی تنها زن[۴] و تنها ایرانی برندهٔ مدال فیلدز است.[۵]

  زمینهٔ تحقیقاتی او مشتمل بر نظریه تایشمولر، هندسه هذلولوی، نظریه ارگودیک و هندسه هم‌تافته بود.

  مریم میرزاخانی در دوران تحصیل در دبیرستان فرزانگان تهران، برندهٔ مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی در سال‌های ۱۹۹۴ (هنگ‌کنگ) و ۱۹۹۵ (کانادا) شد و در این سال به‌عنوان نخستین دانش‌آموز ایرانی نمرهٔ کامل را به دست آورد. وی نخستین دختری بود که در المپیاد ریاضی ایران طلا گرفت و به تیم المپیاد ریاضی ایران راه یافت؛ و نخستین دانش آموز ایرانی بود که دو سال مدال طلا گرفت.[۶][۷] او سپس در سال ۱۹۹۹ مدرک کارشناسی خود را در رشتهٔ ریاضی از دانشگاه شریف و دکتریِ خود راذهن برتر در رشتهٔ ریاضیات تجلیل شد.[۱۰] میرزاخانی  در سال ۲۰۰۴ از دانشگاه هاروارد به سرپرستی کورتیس مک‌مولن، از برندگان مدال فیلدز، گرفت.[۸][۹]

  از مریم میرزاخانی به‌عنوان یکی از ده ذهنِ جوان برگزیدهٔ سال ۲۰۰۵ از سوی نشریهٔ پاپیولار ساینس در آمریکا وبرنده جوایزی چون[۱۱] جایزه ستر[۱۲] از انجمن ریاضی آمریکا در سال ۲۰۱۳ و جایزهٔ کلی بود. وی از یازدهم شهریورماه ۱۳۸۷ (اول سپتامبر ۲۰۰۸) در دانشگاه استنفورد استاد دانشگاه و پژوهشگر رشتهٔ ریاضیات بود.[۱۳] پیش از این، او استاد دانشگاه پرینستون بود.

  اوایل زندگی و تحصیلات

  مریم میرزاخانی در ۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۶ (۳ مه ۱۹۷۷) در تهران به دنیا آمد. پدرش احمد میرزاخانی مهندس برق و رئیس هیئت مدیره مجتمع 

  آخرین ویرایش: دوشنبه 26 تیر 1396 01:12 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
 • صبح امروز رخ داد؛

  تیراندازی در دهکده المپیک تهران/ یک نفرکشته و یک تن مجروح شد

  تیراندازی
  شناسهٔ خبر: 4033100 - 
  براثرتیر اندازی ماموران پلیس به خودروی مظنون در میدان دهکده المپیک یک زن جوان کشته و یک نفر دیگر مجروح شد .

  به گزارش خبرنگارمهر، این اتفاق پس از بی توجهی راننده به فرمان پلیس و تعقیب و گریز در حوالی میدان المپیک رخ داده است.

   این خودرو مظنون به حمل مواد مخدر بوده است که پس از بی توجهی به فرمان توقف پلیس در حین فرار در خیابان های اطراف میدان المپیک با یک خودروی ۲۰۶ برخورد می کند و به ناچار در یک خیابان بن بست گیر می افتد.

  یکی از ماموران حاضر در محل حادثه گفت: راننده این خودرو که پسری جوان بود، بعد از بی توجهی به فرمان ایست پلیس زخمی شد و خانم جوانی هم که کنار او بود بر اثر تیراندازی های ماموران نیروی انتظامی جان باخت.

  آخرین ویرایش: دوشنبه 26 تیر 1396 01:11 بعد از ظهر
  ارسال دیدگاه
تعداد صفحات : 4 1 2 3 4